Ukazał się komunikat numer 12 Ministra Zdrowia w sprawie szczepień przeciw COVID-19 dawką przypominającą oraz dawką dodatkową uzupełniającą schemat podstawowy.
Z dokumentu wynika, że rozpoczął się już proces wystawiania skierowań na szczepienia dawką przypominającą dla wszystkich osób, które ukończyły 50 rok życia oraz pracowników ochrony zdrowia mających bezpośredni kontakt z pacjentem.
Szczepienie to ma być wykonywane preparatem Comirnaty Pfizer-BioNTech po co najmniej 6 miesiącach od ukończenia pełnego schematu szczepień, niezależnie od rodzaju przyjętej w jego ramach szczepionki. Nie ma zaleceń, aby przed podaniem dawki przypominającej oceniać poziom przeciwciał.
Jednocześnie Centrum e-Zdrowia (CeZ) poinformowało, że automatycznie wystawi e-skierowania na szczepienia pacjentom powyżej 50 r.ż. oraz pracownikom ochrony zdrowia znajdującym się w Centralnym Wykazie Pracowników Medycznych (lekarz, lekarz dentysta, felczer, pielęgniarka, położna, farmaceuta, diagnosta laboratoryjny, fizjoterapeuta). Osoby zaszczepione dawką przypominającą przy próbie pobrania certyfikatu szczepień UCC (Unijny Certyfikat COVID), nie otrzymają nowego certyfikatu szczepień UCC (Unijny Certyfikat COVID), a będą pobierały certyfikat dostępny już przy poprzednim szczepieniu.
Dokonano jednocześnie wyraźnego zdefiniowania dawek na przypominającą i dodatkową (uzupełniającą):
- Dawka przypominająca – podawana jest osobom zaszczepionym (te które ukończyły podstawowy schemat szczepienia przeciwko COVID-19) w celu poprawy, utrwalenia, przedłużenia ochrony po szczepieniu.
- Dawka dodatkowa uzupełniająca – podawana jest osobom z upośledzeniem odporności, u których odpowiedź immunologiczna na szczepienie mogła być niewystarczająca (podawana w celu osiągnięcia optymalnej ochrony).