Rzecznik Praw Pacjenta przypomina, że zgodnie z przepisami prawa pacjent ma prawo do świadczeń zdrowotnych odpowiadających wymaganiom aktualnej wiedzy medycznej. Tym razem odniósł się do praktyk związanych z podawaniem dożylnych wlewów witaminowych, w tym z witaminą C.
Świadczenia na rzecz pacjentów powinny być zgodne z aktualną wiedzą medyczną. Oznacza to, że powinny być obiektywnie zweryfikowane naukowo, w tym skuteczne i bezpieczne w przypadku danej choroby. Jest to szczególnie istotne w przypadku stosowania u pacjentów produktów leczniczych poza wskazaniami rejestracyjnymi (off-label). Nie może natomiast bazować na subiektywnych przekonaniach pracownika ochrony zdrowia udzielającego świadczenia czy też samego pacjenta. Dożylne podawanie witamin jest uzasadnione przy ciężkich niedoborach oraz wtedy, gdy pacjent nie może z różnych przyczyn przyjmować ich doustnie.
Rzecznik Praw Pacjenta uważa, „że podawanie dożylnych wlewów witaminowych bez potwierdzenia naukowego skuteczności tej terapii dla konkretnych schorzeń oraz bez uprzedniego wykonania odpowiedniej kwalifikacji lekarskiej i diagnostyki (w tym badań potwierdzających wystąpienie deficytu w zakresie substancji odżywczych, witamin i biopierwiastków, które są zawarte w ordynowanych pacjentom produktach leczniczych) narusza prawa pacjentów do świadczeń zdrowotnych zgodnych z aktualną wiedzą medyczną„. Opinia ta znajduje potwierdzenie w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 10 marca 2021 r. (VII SA/Wa 2249/20).