Rozszerzenie refundacji o kolejne grupy wiekowe pacjentów oraz ograniczenie możliwości wystawiania recept na środki kontrolowane do wersji elektronicznej – to powody, dla których konieczna jest nowelizacja rozporządzenia w sprawie recept.
Rozszerzeniu ulega krąg świadczeniobiorców, którym przysługiwać mają bezpłatnie niektóre refundowane leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne. Obejmie on osoby do ukończenia 18. roku życia oraz po ukończeniu 65. roku życia. Wymaga to wprowadzenia nowego kodu uprawnienia dodatkowego pacjenta dla osób niepełnoletnich – będzie to kod „DZ” oraz modyfikacji opisu uprawnienia „S”, aby odnosił się on do świadczeniobiorców po ukończeniu 65. roku życia (obecnie limit wieku to powyżej 75 lat). Ponieważ uprawnienia te wynikają wprost z wieku pacjenta zakłada się, że nie będzie konieczności przedstawiania dokumentu potwierdzającego prawo do zniżki.
Kolejna zmiana odnosi się do wymogu, aby recepta na produkt leczniczy o kategorii dostępności Rpw, albo na produkt leczniczy o innej kategorii dostępności zawierający w swoim składzie środek odurzający lub substancję psychotropową o wystawiana była w wersji elektronicznej: Celem tej modyfikacji w zmienianym rozporządzeniu jest usunięcie referencji do recept w postaci papierowej odnoszących się do wymienionych wyżej produktów leczniczych, z wyjątkiem przypadków, gdy są wystawiane wyłącznie przez lekarza weterynarii.
Jak czytamy w piśmie kierującym projekt do konsultacji publicznych: Skrócony czas konsultacji i opiniowania projektu rozporządzenia wynika z konieczności przeprowadzenia procesu legislacyjnego w sposób umożliwiający wejście w życie projektowanego rozporządzenia w terminie skorelowanym z wejściem w życie ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych i ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (druk sejmowy nr 3478) oraz ustawy o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 3408). Skrócony czas konsultacji jest podyktowany również faktem, że projektowane zmiany mają wyłącznie charakter dostosowawczy do tych dwóch ustaw.