Epidemia HIV to problem wciąż aktualny. Jak wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, w roku 2016 wykryto w Polsce 1306 zakażeń HIV. To najwyższa liczba od lat 80-tych, kiedy po raz pierwszy usłyszeliśmy o epidemii. W Polsce od początku epidemii HIV wykryto ponad 22 tys. zakażeń, ale liczba niezdiagnozowanych może być znacznie wyższa.
Zmienił się profil osób, które się zakażają. Już nie mówimy o szczególnych grupach, które zakażają się HIV, lecz o zachowaniach ryzykownych, narażających na to zakażenie. Według badań przeprowadzonych przez Niezależny Instytut Badań Rynkowych IPSOS dla Krajowego Centrum ds. AIDS, niemal 40% osób aktywnych seksualnie, miało kontakty płciowe bez zabezpieczenia i po spożyciu alkoholu, a co piąta – z osobą o nieznanej przeszłości seksualnej (także bez zabezpieczenia). Codziennie o zakażeniu dowiadują się średnio trzy osoby. Jedna trzecia z nich to ludzie młodzi poniżej 30 roku życia, ale wzrasta też liczba osób 50+, u których wykrywane jest zakażenie.
Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy może być fakt, że o trudnych problemach zdrowotnych, takich jak choroby przenoszone drogą płciową np. HIV, mówi się w Polsce mniej, niż by należało. Szacuje się, że w Polsce jest około 15 tys. osób, które nie wiedzą o swoim seropozytywnym statusie.
Z badań wykonanych przez IPSOS dla Krajowego Centrum ds. AIDS wynika jasno, że nie unikamy ryzykownych zachowań i jednocześnie nie umiemy rozmawiać o wiążącym się z nimi ryzyku oraz sposobach jego ograniczania. Psychologowie od dawna alarmują: nie poruszamy trudnych tematów podczas rozmów z bliskimi osobami, informacje czerpiemy z mało wiarygodnych forów internetowych, a poglądy opieramy na stereotypach.
Czy możemy ograniczyć rozprzestrzenianie się zakażeń HIV? Zdaniem ekspertów z Krajowego Centrum ds. AIDS – tak.
Krajowe Centrum ds. AIDS zainicjowało kampanię edukacyjną #mamczasrozmawiac promującą dialog międzypokoleniowy o zdrowiu, a zwłaszcza o tematach trudnych, takich jak choroby przenoszone drogą płciową, w tym HIV. Warto działać na rzecz rozwiązania problemu epidemii HIV poznając i upowszechniając informacje na temat HIV/AIDS, sposobów ograniczania ryzyka zakażenia, testując się w kierunku HIV, działając bez uprzedzeń w życiu prywatnym i zawodowym oraz solidaryzując się z osobami, które cierpią z tego powodu.
W Polsce nadal badamy się zbyt rzadko. Test w kierunku HIV można wykonać anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania przez cały rok w Punktach konsultacyjno-diagnostycznych. Ich adresy oraz godziny otwarcia dostępne są na stronie http://aids.gov.pl/pkd
Wprowadzenie leczenia antyretrowirusowego (ARV) spowodowało spadek liczby zachorowań na AIDS oraz spadek śmiertelności z powodu AIDS w krajach rozwiniętych. Ujednolicone i zintegrowane leczenie ARV dla wszystkich regionów Polski prowadzone jest od 2001 roku w ramach programu polityki zdrowotnej Ministra Zdrowia pn.: „Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z wirusem HIV w Polsce”. W tym czasie, dzięki zastosowaniu nowych leków, zmieniło się oblicze choroby, która ze śmiertelnej stała się przewlekłą.
Opracowano na podstawie materiałów Krajowe Centrum ds. AIDS, www.aids.gov.pl