Gdzie szukać pomocy podczas rzucania palenia?
Istnieje wiele sposobów ułatwiających rzucenie palenia. Można wymienić interwencje oraz usługi świadczone przez pracowników ochrony zdrowia, pomoc oraz źródło informacji, które stanowią farmaceuci czy też kampanie medialne o charakterze informacyjnym i zasięgu społecznym. Niestety, w wielu przypadkach wciąż jest to za mało, gdyż palacze chcący zerwać z nałogiem nie zawsze odnoszą sukces, pomimo pomocy ze strony medyczno-informacyjnej, wsparcia bliskich i świadomości szkodliwego wpływu palenia na zdrowie [10].
Jak farmaceuci mogą pomóc w rzucaniu palenia?
Zarówno lekarze, jak i farmaceuci dysponują wiedzą, która może pomóc w walce z uzależnieniem. Dostęp do farmaceuty jest dużo łatwiejszy niż do lekarza. Kolejnym plusem przemawiającym na korzyść farmaceuty jest również fakt, że wszelkiego rodzaju informacje mogą być udzielane od ręki, na miejscu w aptece. Jednocześnie w ofercie są zarówno leki na receptę, jak i preparaty bez recepty mające na celu ograniczenie, a także i całkowite zaprzestanie palenia.
Podczas walki z nałogiem tytoniowym wskazane jest, aby zaoferować i dokładnie przedstawić farmakoterapię, która znacznie może zwiększyć szanse na powodzenie i osiągnięcie sukcesu. Farmaceuci stanowią grupę, która jest bardzo dobrze przeszkolona w zakresie udzielania fachowych porad na temat wspomnianych preparatów. Posiadają również cenną wiedzę na tematy związane z zaprzestaniem palenia, dostępnych postaci preparatów, zalecanych ich dawek, bezpiecznego stosowania oraz potencjalnych działań niepożądanych.
Wsparcie osób z najbliższego otoczenia
Farmakoterapia to jednak nie jest jedyna droga do sukcesu w walce z uzależnieniem. Bardzo ważnym czynnikiem jest także wsparcie psychiczne od osób z bliskiego otoczenia, które jest dodatkowym elementem w dużym stopniu wpływającym na wygranie walki z nałogiem. Przeprowadzono badania, których wyniki sugerują, że wdrożenie interwencji na rzecz rzucania palenia w aptekach ogólnodostępnych może w sposób znaczący wpłynąć na wzrost liczby osób mających na koncie wygraną walkę z nałogiem [10].