Choroba zwyrodnieniowa stawów (ChZS) jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych schorzeń atakujących stawy. Charakteryzuje się zniszczeniem chrząstki stawowej oraz występowaniem zmian w sąsiadujących kościach. Często występują również dokuczliwe epizody bólu, którym wraz z postępowaniem rozwoju choroby może towarzyszyć nawet utrata funkcji stawów.
Uszkodzenia chrząstki najczęściej występują w stawach kolanowych, ale mogą one również pojawić się w dolnej części pleców, biodrach, a także w stawach palców u rąk [1,2].
Choroba zwyrodnieniowa stawów – choroba osób starszych?
W ciągu ostatnich dziesięcioleci wzrosła liczba osób zmagających się z chorobą zwyrodnieniową stawów kolanowych bądź biodrowych. Wśród czynników mających wpływ na dane zjawisko możemy wyróżnić m.in. starzenie się społeczeństwa oraz wzrost średniej długości życia. Niestety wspomniane schorzenia nie są problemami dotyczącymi tylko i wyłącznie osób starszych, ale mogą one również dotyczyć osób w młodszym wieku. Szacuje się, że zmiany zwyrodnieniowe stawów kolanowych występują u około 5% populacji w przedziale wiekowym pomiędzy 35 a 54 rokiem życia oraz u około 30% ludzi w zakresie od 45 do 65 lat [3]. Czytaj więcej: Farmaceuta i pacjent geriatryczny.
Czy sport może być przyczyną problemów ze stawami?
Wśród młodszych osób, poza pourazową chorobą zwyrodnieniową stawów, przyczyną pojawienia się dokuczliwych dolegliwości może być intensywne trenowanie sportów wyczynowych. Również nieregularne uprawiane sportów rekreacyjnych oraz wysiłek fizyczny podejmowany przez nieodpowiednio wyszkolone osoby mogą prowadzić do wystąpienia problemów ze stawami. Podczas nieprawidłowo wykonywanych ćwiczeń stawy są narażone na powtarzające się siły mogące prowadzić do postępującego uszkodzenia chrząstki, co z kolei może skutkować wtórną lub pourazową chorobą stawów [3].