Najczęściej przepisywanymi witaminami są:
Vitamina A (Retinoli palmitas, Retinoli acetas, Retinoli propionas):
- bierze udział w procesach keratynizacji nabłonka;
- niedobór witaminy A powoduje suchość i łuszczenie skóry;
- działa przeciwinfekcyjnie i jest czynnikiem wzrostowym dla nowych komórek;
- stosowana miejscowo zwiększa nawet o 30% podziały mitotyczne komórek nabłonkowych;
- jest nietrwała, często występuje z witaminą E, która wykazuje działanie antyutleniające dla witaminy A.
Vitamina E – (Tocopherolum,Tokoferol):
- ma działanie silnie antyoksydacyjne;
- poprawia ukrwienie skóry;
- wspomaga leczenie trądziku i łojotokowego zapalenia skóry;
- odżywia skórę;
- zmniejsza jej wrażliwość na promieniowanie UV;
- zwiększa elastyczność tkanki łącznej, wygładza i nawilża skórę;
- stosowana jest w preparatach przeciwzmarszczkowych, odżywczych i regenerujących;
Vitamina D3 – (Cholecalciferolum):
- zwiększają napięcie naskórka, przyśpieszają regenerację ran;
- stosuje się ją w preparatach zapobiegających łysieniu oraz parodontozie i łojotokowi;
- bywa dodatkiem w preparatach do łamliwych paznokci;
Vtamina A+D3 – (Retinoli palmitas + Cholecalciferolum):
- witamina A i D3 wzajemnie regulują swoje działanie;
- w podobny sposób wpływają na proces odnowy i różnicowania się komórek;
- stosowane są w leczeniu chorób skóry.
Postaci leku recepturowego, w składzie których najczęściej przepisywane są witaminy to maści i płyny do użytku zewnętrznego, niekiedy globulki i czopki. W celu prawidłowego wykonania leku recepturowego, należy szczegółowo prześledzić dostępne na rynku preparaty zawierające w składzie witaminy. Bardzo ważne jest dokładne przeanalizowanie składu preparatów z witaminami, szczególnie tych, które są preparatami złożonymi – lekami gotowymi, nie zaliczanymi do substancji pro receptura. Zapoznanie się ze składem preparatów pozwala prawidłowo wykonać lek recepturowy, a także uniknąć niezgodności oraz zapewnić jego trwałość i działanie.
Poniżej podajemy witaminy i preparaty z witaminami, które obecnie są dostępne do stosowania w recepturze aptecznej.
Surowce farmaceutyczne pro receptura
Witamina A 1,0 MIU/g, palmitynian retinolu, roztwór olejowy (olej arachidowy)
- 1,0g roztworu zawiera ok.1000 000 IU (j.m.) palmitynianu retinolu
- 1 kropla zawiera ok.35 000 IU (j.m.) palmitynianu retinolu
- masa jednej kropli wynosi ok.0,035g
- 1 IU odpowiada aktywności 0,550µg palmitynianu retinolu
Witamina A 1,0 MIU/g (Pharma Cosmetic) jest roztworem olejowym palmitynianu retinolu. Nie zawiera zbędnych substancji pomocniczych. Duże stężenie witaminy w preparacie utrudnia odważanie oraz odmierzanie kroplami niewielkich ilości witaminy A. Ułatwieniem jest sporządzenie roztworu pomocniczego. Producent dołącza do opakowania butelkę z zakrętką do przygotowania roztworu pomocniczego oraz zakraplacz dozujący, którym zaleca odmierzać krople pod katem 80°. Trwałość i przechowywanie: po otwarciu opakowania przechowywać można maksymalnie przez 6 miesięcy, w temp. 2 – 8°C, chroniąc od światła.
Roztwór pomocniczy przygotowuje się poprzez połączenie: 2,5g witaminy A (1,0 MIU/g) + 6,0g oleju (olej rzepakowy lub lniany) = 10 000 j.m. w 1 kropli. Średnia masa jednej kropli dla oryginalnego zakraplacza wynosi 34mg. Trwałość roztworu pomocniczego to 1 miesiąc (przechowywać należy w temperaturze 2-8˚C).
Ponieważ Witamina A 1,0 MIU/g jest roztworem olejowym nie przysparza trudności w wykonaniu maści na różnych podłożach. Dobrze łączy się z euceryną, która daje niezgodności z solubilizatem witaminy A. Posiadanie jej jest dobrym rozwiązaniem dla aptek, które wykonują dużo maści z witaminą A.
Witamina E, Tokoferylu octan 100% pro receptura (1,0g/1,0g) (Pharma Cosmetic)
Zawartość:
- 96,5% – 102,0%
- 0,919 – 0,971g/ml
- 1 kropla zawiera ok. 28mg tokoferylu octanu
Jest to oleista ciecz, która nie rozpuszcza się w wodzie, za to łatwo rozpuszcza się w olejach tłustych, bezwodnym etanolu i acetonie. Nie zawiera zbędnych substancji pomocniczych. Witaminę E łatwo można dozować kroplomierzem pionowym dołączonym do szklanej butelki. Producent zaleca odmierzanie kropli za pomocą odpowietrzonego kroplomierza, po odwróceniu butelki o 180°. Dzięki swoim właściwościom można jej używać do wykonania maści z użyciem podłoży i ich mieszanin, takich jak: wazelina, lanolina, wosk biały, Euceryna, Maść cholesterolowa, Wazelina hydrofilowa, Lekobaza, Lekobaza Lux oraz do roztworów olejowych, które zawierają olej rzepakowy lub lniany.
Zalecane stężenia w lekach recepturowych do użytku zewnętrznego to 0,025% – 5% (najczęściej 2%).
Po otwarciu preparat jest trwały podczas przechowywania i użytkowania (do daty ważności) w temp. do 25°C, należy go chronić od światła. Od kiedy dostępna jest Witamina E pro receptura, nie ma potrzeby używania w recepturze leku gotowego w postaci kropli doustnych. Oczywiście wybór należy do farmaceuty.
Wszystkie informacje dotyczące Witaminy A 1,0 MIU/g i Witaminy E pro receptura znajdują się na ulotkach dołączonych do opakowań.
Leki gotowe z witaminami stosowane w recepturze
Poniższe preparaty znajdują się w wykazie leków, które mogą być traktowane jako surowce farmaceutyczne przy sporządzaniu leków recepturowych, które wydawane są pacjentowi za opłatą ryczałtową (załącznik do Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2012r.).
Są to leki do użytku wewnętrznego (płyn doustny, krople doustne), które z założenia przeznaczone są do stosowania w przypadku niedoboru witamin lub konkretnych schorzeń.
Leki te mają złożony skład (zawierają różnorodne substancje pomocnicze) i chcąc użyć ich do wykonania leku recepturowego, należy na podstawie wiedzy farmaceutycznej i doświadczenia przewidzieć ewentualne problemy, które mogą wystąpić podczas wykonywania leku recepturowego.
Niezbędne informacje dotyczące postaci (np. roztwór olejowy lub wodny), zawartości witamin i ich ilości (j.m., g, ml), substancji pomocniczych, przechowywania i przydatności do użycia po otwarciu opakowania znajdziemy na opakowaniu i ulotce.
Roztwory doustne witamin dostępne są w opakowaniach, na których ilość podana jest w mililitrach. Producenci podają zawartości substancji czynnych w miligramach i jednostkach międzynarodowych (j.m., IU) w przeliczeniu na 1 mililitr lub 1 kroplę.
Używając roztworów z witaminami w recepturze aptecznej niezbędna jest znajomość gęstości roztworów witamin w lekach gotowych, w celu przeliczenia ilości na gramy. Dzięki temu możemy łatwo odważyć roztwory witamin i poprawnie obliczyć ilości pozostałych składników leku recepturowego. Producenci niestety nie podają gęstości roztworów z witaminami na ulotce i na opakowaniu. Gęstości te możemy znaleźć na stronach internetowych producentów, gdzie określone są gęstości dla każdej serii leku. W recepturze można używać także średnich wartości gęstości, które znajdziemy w literaturze fachowej.
Nazwa preparatu | gęstość [g/ml] | ilość kropli w 1 ml |
Vitaminum A Hasco | 1.14 | 28 |
Vitaminum A Medana | 1.08 | 30 |
Vitaminum A+ D3 Medana | 1.09 | 34 |
Vitaminum E Hasco | 0.93 | 30 |
Vitaminum E Medana | 0.93 | 27 |
Vitaminum A, 45 000 j.m./ml (Hasco-Lek) – krople doustne, roztwór (solubilizat wodny):
- 1 ml roztworu zawiera 45 000 j.m. retynolu palmitynianu
- 24,7mg retynolu palmitynianu w 1ml
- 28 kropli w 1ml
- 1 kropla zawiera ok. 0,88 mg retynolu palmitynianu
- 1 kropla zawiera ok. 1607 j.m. retynolu palmitynianu
- d=1,14g/ml
Trwałość i przechowywanie: Nie używać po upływie terminu ważności. Przechowywać w temp. poniżej 8°C, w opakowaniach zamkniętych, chronić przed światłem.
Vitaminum A, 50 000 IU/ml (Medana Pharma) – płyn doustny:
- 1 ml roztworu zawiera 50 000 IU retynolu palmitynianu
- 30 kropli w 1ml
- 1 kropla zawiera ok.1670 IU wit. A
- d=1,08g/ml
Trwałość i przechowywanie: Po otwarciu butelki okres ważności wynosi 6 miesięcy. Przechowywać w temp. poniżej 25°C (nie przechowywać w lodówce i nie zamrażać). Chronić od światła.
Obydwa preparaty witaminy A oprócz substancji czynnej zawierają substancje pomocnicze: solubilizatory, substancje konserwujące, poprawiające smak i zapach, rozpuszczalniki i wodę. Przygotowując lek recepturowy z lekiem gotowym trzeba ocenić, czy te substancje pomocnicze nie będą wchodziły w reakcję ze składnikami leku recepturowego.
W przypadku roztworów – solubilizatów witaminy A, które zawierają solubilizatory: makrogologlicerolu rycynooleinian (Medana) lub makrogologlicerolu hydroksystearynian (Hasco), mogą wystąpić trudności przy sporządzaniu maści z Euceryną. Solubilizatory, które ułatwiają rozpuszczenie witaminy A w wodzie wykazują właściwości emulgatora O/W. W połączeniu z euceryną, która zawiera emulgator W/O mogą spowodować uzyskanie nietrwałej emulsji i wydzielenie wody z maści.
Vitaminum A+D3 (Medana Pharma) – płyn doustny:
- 1 ml roztworu zawiera 20 000 j.m. wit.A i 10 000 j.m. wit. D3
- 34 krople w 1ml
- 1 kropla zawiera 588 j.m. retinolu palmitynianu i 294 j.m. cholekalcyferolu
- d=1,09g/ml
Trwałość i przechowywanie: Po otwarciu butelki okres ważności wynosi 4 miesiące. Przechowywać w temp. poniżej 25°C (nie przechowywać w lodówce i nie zamrażać). Chronić od światła.
Vitaminum A+D3 – płyn doustny zawiera oprócz witamin substancje pomocnicze: polisorbat 80, alkohol benzylowy, glicerol, glikol propylenowy, disodu fosforan, aromat anyżowy, wodę oczyszczoną. Mało kto zwraca na to uwagę, ale w tym przypadku też może wydzielić się woda z maści wykonanej na eucerynie, ponieważ polisorbat 80 jest solubilizatorem o właściwościach emulgatora O/W.
Vitamina E krople doustne, roztwór (Hasco-Lek):
- 1 ml roztworu zawiera 300mg int-rac-a-tokoferylu octanu
- d=0,93g/ml
- 30 kropli w 1ml
- 1 kropla zawiera ok.10mg int-rac-a-tokoferylu octanu
Trwałość i przechowywanie: Nie używać po upływie terminu ważności. Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C.
Vitamina E płyn doustny (Medana Pharma):
- 1 ml roztworu zawiera 300mg int-rac-a-tokoferylu octanu
- d=0,93g/ml
- 27 kropli w 1ml
- 1 kropla zawiera ok 11mg int-rac-a-tokoferylu octanu
Trwałość i przechowywanie: Po otwarciu butelki okres ważności wynosi 2 miesiące. Przechowywać w temp. poniżej 25°C (nie przechowywać w lodówce i nie zamrażać).
W obydwu preparatach witaminy E rozpuszczalnikiem jest olej arachidowy oczyszczony. W związku z tym nie przysparzają trudności w sporządzaniu maści recepturowych.
Wykonując leki recepturowe, w skład których wchodzą witaminy należy pamiętać, aby dodawać je na końcu do ochłodzonych podłóż maściowych i roztworów, nie poddawać długotrwałemu mieszaniu i nie ogrzewać. Zachowają one wówczas trwałość i działanie. Podczas sporządzania maści metodą ręczną w moździerzu problem stanowi odważanie małych ilości gęstych i lepkich roztworów z witaminami. Dobrym rozwiązaniem jest użycie małej parowniczki, z której łatwo przenieść odważony roztwór do wykonywanego leku recepturowego.
Na wybranych przykładach przeanalizujemy różne sposoby zapisu witamin na receptach:
Rp. 1.
Vit. A 300.000 j.m.
Vit. E 300mg
Eucerini ad 100,0
M.f. ung.
W powyższym przykładzie witamina A przepisana jest w jednostkach międzynarodowych (j.m., IU). W tym przypadku należy użyć Witaminę A pro receptura roztwór olejowy 1,0 MIU/g, aby uniknąć niezgodności z euceryną.
- dodać wit.A roztwór olejowy (koncentrat) – 9 kropli:
1 kropla zawiera ok. 35 000 IU (j.m.)
x kropli – 300 000 IU (j.m.)
x = 8,6 kropli
Dodać 9 kropli; zdjąć ze stanu aptecznego: 0,035g (masa 1 kropli koncentratu) x 9 kropli = 0,315g.
lub
- 30 kropli roztworu pomocniczego:
1 kropla zawiera ok. 10 000 IU(j.m.)
x kropli – 300 000 IU(j.m.)
x = 30 kropli
Dodać 30 kropli; zdjąć ze stanu aptecznego: 0,034g (masa 1 kropli roztworu pomocniczego) x 30 kropli = 1,02g.
Możemy użyć zarówno Witaminę E krople doustne – roztwór, jak również Witaminę E pro receptura.
- Wit. E 300mg/ml krople doustne:
0,3g wit. E – 1ml roztworu
d=0,93g/ml
Odważamy 0,93g roztworu; zdejmujemy ze stanu aptecznego 1ml/10ml lub 0,1 opakowania.
- Wit. E 1,0g/1,0g pro receptura:
Odważamy 0,3g; zdejmujemy ze stanu aptecznego 0,3g
lub
Odmierzamy 11 kropli Vit. E 1,0g/1,0g pro receptura
1 kropla zawiera ok. 28mg tokoferylu octanu
x kropli – 300mg
x = 10,7 kropli
Odmierzamy 11 kropli, zdejmujemy ze stanu aptecznego 0,3g.
Rp. 2.
Vit. A liq. 5,0
Vit. E liq. 5,0
Lekobaza ad 100,0
M.f. ung.
Często witaminy przepisywane są przez podanie masy roztworu w gramach (bez podania dokładnej ilości czystej witaminy). Wówczas należy użyć preparatu o najniższym stężeniu (na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 18 października 2002 r. – §3.1. punkt 2). Jeśli nie dysponujemy w aptece takim preparatem, wtedy można użyć innego o wyższym stężeniu, ale należy dokonać odpowiednich obliczeń w odniesieniu do preparatu o najniższym stężeniu.
W przypadku witaminy A najniższe zarejestrowane stężenie to Vitaminum A 45 000 j.m./1ml (Hasco- Lek) – krople doustne, roztwór.
Vitaminum A 45 000 j.m./1ml (Hasco- Lek):
- Odważyć 5,0g Vitaminum A45 000 j.m./1ml (Hasco- Lek) – krople doustne, roztwór, d=1,14 g/ml;
- zdjąć ze stanu aptecznego 4,39ml/10ml lub 0,439 opakowania:
1,14g – 1ml
5,0g – x ml
x = 4,39ml
Vitaminum A 50 000 IU/1ml (Medana):
Do wykonania leku potrzeba 197 550 j.m. wit.A (45 000j.m./ml x 4,39 ml), d= 1,08g/ml; 197 550 j.m.(IU) : 50 000 IU/1ml = 3,95ml
1,08g – 1ml
x – 3,95ml
x = 4,27g
- Odważyć 4,27g Vitaminum A50 000 IU/1ml (Medana) – płyn doustny;
- Zdjąć ze stanu aptecznego 3,95ml/10ml lub 0,395 opakowania Vitaminum A50 000 IU/1ml (Medana).
Witamina A 1,0 MIU/g pro receptura:
Do wykonania leku potrzeba 197 550 j.m. wit. A (45 000j.m./ml x 4,39 ml):
- Odmierzyć 6 kropli koncentratu Witaminy A 1,0 MIU/g pro receptura;
1 kropla zawiera ok.35 000 IU(j.m.)
x kropli – 197 550 j.m.
x = 5,6 kropli
Odmierzyć 6 kropli; zdjąć ze stanu 0,21g koncentratu; 6 kropli x 0,035g (masa kropli koncentratu) = 0,21g.
lub
- Odmierzyć 20 kropli roztworu pomocniczego Witaminy A 1,0 MIU/g pro receptura; 1 kropla zawiera ok.10 000 IU(j.m.).
x kropli – 197 550 j.m.
x = 19,8 kropli
Odmierzyć 20 kropli; zdjąć ze stanu 0,68g roztworu pomocniczego; 20 kropli x 0,034g (masa kropli roztworu pomocniczego) = 0,68g.
W przypadku witaminy E najniższe zarejestrowane stężenie to Vitaminum E krople doustne, roztwór to 300mg/ml.
Vitaminum E krople doustne, roztwór 300mg/ml, d=0,93g/ml
0,93g – 1ml
5,0g – x ml
x = 5,38ml
- Odważyć 5,0g roztworu Vitaminum E; zdjąć ze stanu aptecznego 5,38ml lub 0,538 opakowania.
Można użyć również witaminy E o wyższym stężeniu, ale należy dokonać odpowiednich obliczeń w odniesieniu do Vitaminum E krople doustne, roztwór 300mg/ml .
Witamina E, Tokoferylu octan 100% pro receptura (1,0g/1,0g):
Do wykonania leku potrzeba 1,614g wit. E (0,3g/ml x 5,38ml)
0,3g wit. E – 1,0ml
x g wit. E – 5,38ml
x = 1,614g
- Odważyć 1,614g Witaminy E 100% pro receptura
lub
- Odmierzyć 58 kropli
1 kropla zawiera ok. 0,028g tokoferylu octanu
x kropli – 1,614g
x = 57,6 kropli
Odmierzyć 58 kropli Witaminy E 100% pro receptura.
Wykonując leki recepturowe z witaminami, farmaceuta zawsze powinien szczegółowo przeanalizować skład recepty oraz kierować się swoją wiedzą i doświadczeniem.
mgr farm. Edyta Banaczkowska-Duda,
mgr farm. Agnieszka Chodkowska
Zakład Farmacji Stosowanej,
Warszawski Uniwersytet Medyczny
e-mail:
agnieszka.chodkowska@wum.edu.pl,
Piśmiennictwo:
- Jachowicz R. (red.). Receptura apteczna. Podręcznik dla studentów farmacji. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2015.
- Gajewska M., Sznitowska M. (red.). Podstawy receptury aptecznej. Materiały do ćwiczeń dla studentów farmacji. Fundacja pro Pharmacia Futura 2017.
- Jachowicz R. (red.). Farmacja praktyczna. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.
- Podlewski J. K., Chwalibogowska-Podlewska A. Leki Współczesnej Terapii. Medical Tribune Polska 2010.
- Ulotki informacyjne.
- Dzienniki Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej