We wstępie do cyklu „Poradnictwo żywieniowe i dietetyczne w praktyce aptecznej” podkreślaliśmy, że nasze farmaceutyczne porady w tytułowym zakresie są dla pacjentów wręcz niezbędne i mogą odegrać doniosłą rolę nie tylko w zakresie nowoczesnej edukacji żywieniowej i poradnictwa dietetycznego, ale także zdrowia publicznego w ogóle! Apteka jest najłatwiej dostępną i najczęściej odwiedzaną placówką służby zdrowia, nie jest jednak i nie powinna być miejscem układania jadłospisów, a wyłącznie przekazywania porad żywieniowych i dietetycznych: jasnych, zwięzłych i prostych, tym bardziej jednak cennych, bo rozumianych i wdrażanych przez naszych pacjentów w codzienne zachowania.
Biorąc pod uwagę niezwykle istotny, pierwszorzędny wręcz związek pomiędzy sposobem odżywiania, a zdrowiem całej populacji, mamy jako pracownicy aptek do odegrania doprawdy dużą rolę, a dowodem na to niech będzie kolejny odcinek cyklu w którym będę zachęcał Czytelników, aby wraz z wieloma wydawanymi lekami doradzali stosowanie diety lekkostrawnej i podawali jednocześnie ogólne zasady komponowania lekkostrawnych posiłków.
Z czym kojarzy się dieta lekkostrawna?
Dieta lekkostrawna na ogół kojarzy nam się ze szpitalem i sanatorium, z grysikiem i sucharkami. Tymczasem wcale tak wyglądać nie musi, co więcej: może, a nawet powinna stanowić podstawę odżywiania w schorzeniach tak wydawać by się mogło odległych od przewodu pokarmowego, jak osteoporoza czy wyniszczenie nowotworowe. Poznajmy zatem dietę lekkostrawną zarówno od jej klasycznej strony, jak i tej nietypowej. Obydwie są bowiem ważne dla aptekarzy i, jak się poniżej okaże, stanowić powinny element opieki farmaceutycznej w wielu schorzeniach!
Z sanatorium i szpitala do apteki
Jak wspomniano „dieta lekkostrawna” kojarzy się pacjentom z pobytem w ośrodkach lub instytucjach zdrowotnych i z rygorem: oto nie będą mogli spożywać swych ulubionych potraw! Istotnie: to typowe diety wdrażane w tego typu placówkach, i faktycznie: bardzo odległe od typowo polskiego sposobu odżywiania. Warto zadać sobie pytanie: dlaczego? I odpowiedzieć na nie również naszym pacjentom, utyskującym na „jedzenie w szpitalach i sanatoriach”.
Jakie są korzyści z diety lekkostrawnej?
Osoby z chorobami przewodu pokarmowego stanowią przecież tylko część przebywających w tych miejscach, jaki jest zatem cel tak powszechnego stosowania diet lekkostrawnych? Odpowiedź jest bardzo prosta: w szpitalu pozwalają one organizmowi odpocząć, nabrać sił, przygotować się do operacji lub też pomyślnie zregenerować się już po jej wykonaniu. Analogicznie w sanatorium: nawet kilku- lub kilkunastodniowy turnus, w czasie którego konsekwentnie stosowana jest dieta lekkostrawna, pozwala skutecznie pozbyć się problemów z uczuciem ciężkości, niestrawności i większości problemów ze strony przewodu pokarmowego. Pacjenci zaczynają się lepiej czuć, poprawia się ich ogólna kondycja, wracają siły. Towarzyszące od dawna objawy chorobowe stają się mniej dotkliwe lub wręcz ustępują. Można byłoby zatem powiedzieć: dieta lekkostrawna czyni cuda! I tak jest rzeczywiście, o ile zastosowana zostanie u osoby odżywiającej się w sposób niekorzystny dla własnego organizmu, wbrew istniejącym chorobom.
Pacjenci wymagają przypominania o zaletach diety lekkostrawnej
Dlaczego zatem po powrocie do domu większość pacjentów ponawia codzienne, zgubne nawyki żywieniowe? Dlaczego zapominają o zaletach diety lekkostrawnej? Być może dlatego, że nie ma im kto o niej przypominać. I to właśnie apteka stanowić może miejsce, w którym lecznicze zalety diety lekkostrawnej powinny być nagłaśniane, sama zaś dieta – bardzo prosta do skomponowania w warunkach domowych – zalecana wraz z wieloma wydawanymi lekami!
Czytaj także: Dieta i probiotyki w leczeniu zespołu jelita nadwrażliwego.