Newsletter
Aptekarz Polski
Archiwum
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • Aktualności
  • Eksperci
  • SZKOLENIA
  • Wiedza
  • Receptura
  • Prawo
  • Trendy
  • PODCASTYPosłuchaj
  • WIDEOObejrzyj
  • Aktualności
  • Eksperci
  • SZKOLENIA
  • Wiedza
  • Receptura
  • Prawo
  • Trendy
  • PODCASTYPosłuchaj
  • WIDEOObejrzyj
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Aptekarz Polski
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Strona główna Wiedza

Non-adherence, czyli dlaczego pacjenci nie chcą stosować leków?

mgr farm. Aleksandra MroczkowskaAutormgr farm. Aleksandra Mroczkowska
22/06/2022
Non-adherence, czyli dlaczego pacjenci nie chcą stosować leków?

fot. Canva.com

Wielolekowość jako czynnik sprzyjający non-adherence

Osoby w starszym wieku cierpią najczęściej na kilka chorób jednocześnie, co prowadzi do stosowania dużej ilości leków, ryzyka częstych pomyłek i nieświadomego pomijania dawek. Ograniczenie w ordynacji lekarskiej liczby stosowanych leków pozytywnie wpływa na przestrzeganie zaleceń terapeutycznych, co zostało poparte wieloma badaniami. W tym celu warto rozważyć wprowadzenie preparatów długo działających przyjmowanych raz na dobę. Dane dostępne z zagranicznych rejestrów aptecznych potwierdzają, że chorzy przyjmujący dany preparat w postaci jednej tabletki wykazują wyższą wytrwałość i przestrzeganie zaleceń w porównaniu z chorymi przyjmującymi ten sam preparat, ale w mniejszych dawkach kilka razy na dobę. Dobre rezultaty przynosi również stosowanie preparatów złożonych, w których skład wchodzą 2 lub 3 leki na przykład hipotensyjne.

Czytaj także: Polipragmazja, czyli kiedy leków jest za dużo…

W jakim stopniu działania niepożądane przyczyniają się do nieprzestrzegania zaleceń?

Powodem świadomego pomijania dawek leku lub całkowitego przerwania leczenia przez pacjenta bardzo często są działania niepożądane. Przykładem potwierdzającym to założenie są badania, w których pacjenci stosowali wybrane leki hipotensyjne. Najlepsze rezultaty leczenia po 3 latach uzyskano dla amlodypiny (82,5% pacjentów pozostało przy terapii), acebutololu (77,8%), chlortalidonu (67,5%), doksazosyny (66,1%) oraz enalaprilu (68,1%). Jak się okazało – świadome pomijanie dawek lub przerwanie leczenia u pozostałych pacjentów spowodowane było występowaniem uciążliwych działań niepożądanych. Inne badania wykazały, że spośród kilku badanych grup leków hipotensyjnych, najchętniej i najdłużej były stosowane sartany, ze względu na stosunkowo dobrą tolerancję. Złe samopoczucie i wyraźne odczuwanie skutków ubocznych stosowanych leków prowadzi do sceptycznego nastawienia pacjenta do terapii oraz mniejszego zaufania do lekarza.

Skomplikowany schemat dawkowania

Przestrzeganie zaleceń terapeutycznych w dużej mierze zależy od przejrzystości i zrozumienia sposobu dawkowania. Pacjenci znacznie gorzej dostosowują się do schematów dawkowania, które uwzględniają np. stosowanie leku tylko w dni parzyste czy co drugi dzień. Nie bez znaczenia jest również wspomniana wcześniej częstotliwość dawkowania oraz pora dnia. Badania dowodzą, że lepsze efekty leczenia wykazują chorzy stosujący leki rano w stosunku do tych, którzy mają zlecone leki wieczorem.

Brak widocznego skutku leczenia

Brak poprawy stanu zdrowia i nieskuteczność farmakoterapii są ważną przyczyną nieprzestrzegania zaleceń lekarskich. Pacjenci bardzo często nie rozumieją działania leku, a nawet celu jego stosowania, oczekując jednocześnie natychmiastowych efektów. Niestety w przypadku większości chorób przewlekłych skutki leczenia są widoczne dopiero po pewnym czasie regularnego, sumiennego stosowania leku. Problem ten jest widoczny szczególnie w przypadku chorób tak zwanych skąpoobjawowych (na przykład osteoporozy), w których brak poczucia choroby sprawia, że pacjenci bardzo często nie podejmują proponowanego leczenia, albo też przerywają je wkrótce po rozpoczęciu. W wielu chorobach przewlekłych, takich jak hipercholesterolemia czy cukrzyca, pacjenci często rezygnują z terapii, nie mogąc obserwować jej bezpośrednich efektów.

Wykształcenie i wiedza dotycząca zdrowia

Pacjenci z niską świadomością zdrowotną w mniejszym stopniu są podatni na terapię. Znacznie lepsze korzyści z leczenia uzyskują osoby, które rozumieją i zapamiętują zasady dotyczące stosowania leków oraz czytają ich ulotki ze zrozumieniem. Wyższe wykształcenie sprzyja lepszemu zrozumieniu zasad leczenia i ewentualnego zagrożenia związanego z niestosowaniem się do zaleceń lub przerwaniem leczenia.

Koszty leczenia

Dużą przeszkodą w rozpoczęciu i kontynuowaniu terapii są bez wątpienia koszty. Pewnym rozwiązaniem są w tym przypadku odpowiedniki (leki generyczne), jednak nowe i drogie leki w lecznictwie otwartym bardzo często ich nie posiadają i jednocześnie nie są refundowane. Ważne jest więc, aby personel medyczny zalecając leczenie miał świadomość sytuacji ekonomicznej pacjenta.

Czytaj także: Najczęstsze przyczyny nieskuteczności terapii w lecznictwie zamkniętym.

Kolor, smak i wielkość tabletek

Według statystyk nawet 11% chorych ma trudności z połykaniem tabletek bądź kapsułek, 12% starszych osób nie radzi sobie z otwarciem opakowania z lekiem, a 14% przeszkadza smak tabletki, co również może przyczyniać się do obniżania compliance i adherence. Pewne znaczenie może mieć nawet kolor tabletki. Naukowcy sugerują bowiem, że czerwona tabletka przez wiele osób kojarzona jest z silniejszym działaniem, niż na przykład mała i biała. Kształt i kolor tabletki dla wielu pacjentów jest również znakiem rozpoznawczym i ułatwia zapamiętanie danego leku.

Brak motywacji do leczenia

Dodatkowym czynnikiem przyczyniającym się do non-adherence jest brak motywacji do leczenia. Niedbałość i brak konsekwencji może wynikać z cech charakteru, ale może również być spowodowany nieświadomością skutków zaniedbywania leczenia. Ważnym powodem braku chęci do działania ze strony pacjenta często może być depresja. Niestety w Polsce częstą przyczyną braku podejmowania leczenia są również problemy związane z funkcjonowaniem systemu opieki zdrowotnej, czyli długiczas oczekiwania na wizytę, ważne badania, zabiegi czy wysokie koszty wizyty.

Istotnym problemem jest też sam przebieg wizyty lekarskiej, podczas której lekarz zwykle z góry zaleca ustalony przez siebie plan leczenia. Ze względu na małą ilość czasu, jaki lekarz może przeznaczyć pacjentowi, najczęściej nie dochodzi do dialogu, dociekliwej rozmowy czy zadawania pytań przez pacjenta. Chorzy wskazują na brak informacji lub jej przekazywanie przez lekarzy w sposób niepełny i niezrozumiały. Problemem jest również brak zaufania do lekarza, poczucie przedmiotowego traktowania. Tymczasem pacjent powinien aktywnie uczestniczyć w podejmowaniu decyzji o sposobie terapii, wtedy czuje się współodpowiedzialny za jej efektywność. Dialog pozwala również dostosować leczenie do potrzeb pacjenta i wyeliminować problemy na przykład ze źle tolerowaną postacią leku, niezrozumieniem schematu dawkowania czy dużymi kosztami leczenia. Edukacja to bardzo ważny element całego procesu, ale ważna jest też empatia i wyrozumiałość lekarza.

Czytaj także: Opieka farmaceutyczna wyzwaniem w starzejącym się społeczeństwie.

Strona 2 z 4
Poprzedni1234Następny
Tagi: adherencecomplianceopieka farmaceutycznapolipragmazja
UdostępnijPodziel się
mgr farm. Aleksandra Mroczkowska

mgr farm. Aleksandra Mroczkowska

Powiązane artykuły

Kompendium fitoterapii w zapobieganiu, leczeniu i łagodzeniu objawów przeziębienia

Kompendium fitoterapii przy przeziębieniu
Autormgr farm. Joanna Bileki1 others

Jakie leki ziołowe stosować i polecać na przeziębienie w oparciu o zasady nowoczesnego ziołolecznictwa?

Czytaj więcej

Współczesna terapia cukrzycy. Co mówią najnowsze zalecenia?

Współczesna terapia cukrzycy. Co mówią najnowsze zalecenia?
Autormgr farm. Karolina Wotlińska-Pełka

Nowe leki inkretynowe i flozyny przynoszą pacjentom z cukrzycą nadzieję na dłuższe życie w zdrowiu.

Czytaj więcej
Następny wpis

Liczymy na to, że zaczniemy być postrzegani jako równorzędny partner lekarza w procesie leczenia

Przeczytaj również

Cztery nowe prekursory kategorii 1

Cztery nowe prekursory kategorii 1

Trwa dyskusja o kształceniu farmaceutów w zakresie opieki farmaceutycznej

Trwa dyskusja o kształceniu farmaceutów w zakresie opieki farmaceutycznej

Minister Zdrowia w sprawie dostępności leków Atenolol i Hydroxychloroquine Adamed

Minister Zdrowia w sprawie dostępności leków Atenolol i Hydroxychloroquine Adamed

Rak prostaty: rozwiązania i rekomendacje działań

Rak prostaty: rozwiązania i rekomendacje działań

SNOMED International i EDQM podejmą współpracę przy opracowaniu map terminologii medycznej

SNOMED International i EDQM podejmą współpracę przy opracowaniu map terminologii medycznej

Facebook

  • Kontakt
  • Dla reklamodawców
  • Dla autorów
  • Regulamin serwisu
Aptekarz Polski. Pismo Naczelnej Izby Aptekarskiej

Redakcja korzysta z zasobów: Canva.com, Pixabay.com

Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • Najnowsze e-wydanie Aptekarza Polskiego – 196 (174e)
  • Aktualności
  • Wiedza
  • Trendy
  • Farmacja szpitalna
  • Aptekarz Polski

Redakcja korzysta z zasobów: Canva.com, Pixabay.com

Cześć!
Dostęp do serwisu aptekarzpolski.pl przeznaczony jest dla farmaceutów oraz osób uprawnionych do wystawiania recept lub prowadzących obrót produktami leczniczymi.
W związku z odwiedzaniem witryny www.aptekarzpolski.pl przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies oraz dane na temat aktywności i urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO). Jeśli chcesz zapoznać się z informacjami dotyczącymi zasad przetwarzania Twoich danych osobowych, prosimy o przejście do regulaminu serwisu.
Rezygnuję
Cześć!
Dostęp do serwisu aptekarzpolski.pl przeznaczony jest dla farmaceutów oraz osób uprawnionych do wystawiania recept lub prowadzących obrót produktami leczniczymi.
W związku z odwiedzaniem witryny www.aptekarzpolski.pl przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies oraz dane na temat aktywności i urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO). Jeśli chcesz zapoznać się z informacjami dotyczącymi zasad przetwarzania Twoich danych osobowych, prosimy o przejście do regulaminu serwisu.
Rezygnuję
Jak pomóc Ukrainie?
SPRAWDŹ
Jak pomóc Ukrainie?
SPRAWDŹ
Ta strona używa plików cookies. Pozostając na tej stronie zgadzasz się na ich użycie. ☒ Zgadzam się