Choroby sercowo-naczyniowe stanowią obecnie najczęstszą przyczynę zgonów na świecie. Za ich występowanie odpowiada kilka czynników, wśród których najbardziej rozpowszechnionym jest dyslipidemia. Pierwszą linię jej leczenia stanowią najczęściej syntetyczne statyny, jednak w wielu przypadkach terapię winno się rozpoczynać od modyfikacji diety i stosowania naturalnych substancji hipolipemizujących. Przeprowadzone badania wykazują, że istotną aktywność w tej dziedzinie posiada monakolina K i wyciąg z owoców bergamoty.
Dyslipidemia, z którą zmaga się niemal 20 milionów Polaków, należy do zaburzeń gospodarki lipidowej. Największe znaczenie w kwestii śmiertelności z powodu incydentów sercowo-naczyniowych stanowi podwyższony poziom frakcji lipoprotein o niskiej gęstości (LDL), cholesterolu całkowitego (TC), trójglicerydów (TG) i apolipoproteiny B (apoB). Obniżenie wartości tych wskaźników do wartości docelowych stanowi cel leczenia dyslipidemii.
Na czym polega piramida modyfikacji lipidogramu?
Zgodnie z piramidą modyfikacji lipidogramu (Rysunek 1) podstawę leczenia hipercholesterolemii stanowią metody niefarmakologiczne, czyli codzienna aktywność fizyczna i odpowiednia dieta bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe i produkty o niskiej zawartości cholesterolu. Istotną rolę odgrywa także żywność funkcjonalna, do której zaliczyć można produkty bogate w fitosterole i fitostanole – substancje konkurujące z cholesterolem o wchłanianie w jelitach: rośliny strączkowe, oleje roślinne, nasiona słonecznika i sezamu oraz wzbogacone margaryny roślinne.
Stosowanie suplementów diety zawierających monakolinę K lub/i wyciąg z owoców bergamoty stanowi istotny etap będący pomostem między modyfikacją diety i stylu życia, a farmakoterapią. Pozwala na redukcję stężenia LDL nawet o 30% i w wielu przypadkach uniknięcia stosowania statyn, które charakteryzują się poważnymi działaniami niepożądanymi (miopatia, rabdiomioliza, zaburzenia czynności wątroby) i wielu pacjentów cierpi z powodu ich nietolerancji.

Czytaj także: Poradnictwo żywieniowe i dietetyczne w praktyce aptecznej. Dieta lekkostrawna. Nie tylko w sanatorium, ale też w aptece!
Dla kogo metody niefarmakologiczne będą odpowiednie?
Należy pamiętać, że metody niefarmakologiczne są zalecane i bezpieczne jedynie u pacjentów z niskim lub umiarkowanym ryzykiem sercowo-naczyniowym, ewentualnie w grupie osób o wysokim ryzyku, u których początkowa wartość LDL nie przekracza 100 mg/dl. W przypadku ich nieskuteczności oraz u pozostałych pacjentów obarczonych wysokim ryzykiem konieczna jest terapia statynami lub skojarzona z innymi lekami hipolipemizującymi.
Warto nadmienić, że skojarzone stosowanie preparatów monakoliny K i wyciągu z owoców bergamoty pozwala na osiągnięcie lepszych wyników terapii, gdyż oba te składniki wykazują wobec siebie synergizm działania w zapobieganiu dyslipidemii.
Czytaj także: Jak postępować w przypadku wysokiego poziomu cholesterolu?