Niefarmakologiczne metody ograniczania epidemii koronawirusa obejmują dystans społeczny, zmianę i uściślenie nawyków higienicznych oraz monitoring kontaktów osób zakażonych. Reżim sanitarny może być uzupełniony o stosowanie bariery mechanicznej takiej jak maseczki ochronne na twarz. Jest to znana od dawna metoda zapobiegania przenoszeniu się patogenów oddechowych wraz z kroplami śluzu wydobywającego się z dróg oddechowych.
Maski były powszechnie stosowane już podczas epidemii grypy w 1918 roku, potem – bardziej współcześnie – w latach 2002-2003 w trakcie epidemii SARS, a także MERS. Ich zastosowanie chroni nie tylko osobę noszącą, ale i otoczenie przed rozprzestrzenianiem się wirusów i bakterii przez nosicieli i osoby chore. Na co dzień, maski są kojarzone z personelem medycznym i faktycznie są one nieodzownym elementem koniecznym do bezpiecznej pracy.
Aktualnie mamy do czynienia z pandemią wirusa SARS-CoV-2, który wywołuje chorobę COVID-19, czyli ostrą chorobę zakaźną układu oddechowego. W przeważającej większości przypadków infekcja powoduje rozwój objawów ze strony układu oddechowego, a nowy koronawirus wykrywany jest w plwocinie oraz wydzielinie z nosa i zatok chorego. SARS-CoV-2 jest dość mały, bo osiąga średnicę około 0,1 mikrometra, w czym jest podobny do wirusa SARS. Najlepiej przenosi się w postaci kropli wydzielin wyrzucanych z nosogardzieli nosiciela. Więcej na temat tej grupy patogenów można przeczytać w artykule Ludzkie koronawirusy. Krótka historia i teraźniejszość.
Jakie są rodzaje maseczek ochronnych?
Aby chronić personel medyczny, stosuje się kilka rodzajów masek profesjonalnych. Najlepszą ochronę dają maski z oznaczeniem N99, zatrzymujące do 99% cząstek zawieszonych w powietrzu. Jednak najczęściej polecane dla profesjonalistów są maski z oznaczeniem N95 oraz maski chirurgiczne. Wynika to z faktu, że maski z dużą wydajnością filtracji (N99) mogą utrudniać oddychanie i są dość niewygodne przy dłuższym stosowaniu, stąd rekomendacja dla tych o niższych parametrach filtracji, a wyższym komforcie użytkowania (N95).
Uwzględniając normę unijną EN 149:2001+A1:2009, maski N95 odpowiadają oznaczeniu FFP2, a N99 – FFP3. Natomiast maski chirurgiczne z 80% efektywnością filtracji można przyrównać maskom FFP1.