Ciekawostka
- W Talmudzie Babilońskim spotkamy wzmiankę o tym, że wyciąg z kadzidłowca mieszano z winem i podawano więźniom skazanym na śmierć.
- Niektórzy naukowcy twierdzą, że napój podany przed śmiercią Jezusowi także zawierał żywicę kadzidłowca.
- Podczas spalania kadzidła wytwarza się psychoaktywny trans-hydroksykannabinol – stąd przysłowiowe „oddziaływanie na ducha”.
Co dziś wiemy o kadzidłowcu?
Kadzidłowiec indyjski (Boswellia serrata) to przedstawiciel rodziny osoczynowatych. Zarówno on, jak i inne gatunki tego rodzaju występują naturalnie na suchych, pagórkowatych terenach w północno-wschodniej Afryce, Arabii, Iranie, Indiach i Tanzanii. To tłumaczy, dlaczego większość artykułów naukowych, na jakie natknęłam się redagując ten artykuł, powstała właśnie w tych krajach…
Kadzidłowiec to drzewo o łuszczącej się w postaci cienkich płatków korze zewnętrznej i zielonkawej korze wewnętrznej. Jest źródłem wodnistej żywicy, która stanowi właściwy surowiec wykorzystywany w celach leczniczych.
Pozyskiwanie żywicy rozpoczyna się w grudniu i trwa do maja. Biaława ciecz wypływa z pni kadzidłowca w wyniku nacinania kory drzewnej, a następnie spływa na umieszczone pod drzewami palmowe maty lub zasycha i jest zeskrobywana z pni przy pomocy metalowych narzędzi. W dalszym etapie pozostawia się ją do całkowitego wyschnięcia. Docelowy produkt w postaci żółtawo-brązowych grudek lub ziarenek przybiera różnorakie nazwy w zależności od regionu świata: olibanum, Frankincense, Salai guggal, Gajabhakshya, luban, libanos, etan…
Substancje aktywne zawarte w surowcu
Żywicę kadzidłowca stosowano tysiące lat wstecz, jednak jej skład udało się zweryfikować stosunkowo niedawno. Postępy w tym zakresie poczyniono w 1788 roku, kiedy to Johann Ernst Baer jako pierwszy opublikował wyniki prac nad chemiczną kompozycją surowca. Te i dalsze badania pozwoliły ustalić, że olibanum zawiera w przybliżonych proporcjach:
- 50% żywicy – w jej skład wchodzą głównie pięciopierścieniowe kwasy triterpenowe, spośród których największą aktywność wykazują kwasy:α- i β-bosweliowy, acetylo-β-bosweliowy, 11-keto-β-bosweliowy oraz 3-acetylo-11-keto-β-bosweliowy;
- 20-23% gumy – stanowi ona mieszaninę cukrów pięcio- i sześciowęglowych z enzymami trawiennymi i utleniającymi;
- 8-9% olejku eterycznego – około 200 różnych związków o charakterze mono- di- i seskwiterpenowym (m. in. pinen, tujen, werbenol, cymen, limonen).
Jakie działanie wykazuje wyciąg z Boswellia serrata?
Składniki aktywne wyciągu z kadzidłowca indyjskiego wykazują wielokierunkowe działanie, dzięki czemu stanowią cenne panaceum w leczeniu sporej liczby schorzeń.
Czytaj także: Ziołolecznictwo Majów i Azteków.