Ciało człowieka to skomplikowany układ, którego osią główną jest kręgosłup – kostno-chrzęstna struktura, którą charakteryzują się wszystkie kręgowce. Kręgosłup znajduje się po grzbietowej stronie ciała, a jego specyficzna budowa sprawia, że pełni on równocześnie 3 różne role.
Jaką rolę w organizmie pełni kręgosłup?
Po pierwsze, kręgosłup jest ruchomą, elastyczną osią utrzymującą ciało w pozycji wyprostowanej, umożliwiającej wykonywanie ruchów we wszystkich kierunkach. Mogą to być ruchy skrętne, skłony, podnoszenie itp. Po drugie, kręgosłup jest także pierścieniowatą tuleją z rdzeniem kręgowym w środku i odchodzącymi od niego nerwami rdzeniowymi. Wspomniana tuleja stanowi zabezpieczenie rdzenia. Po trzecie wreszcie, kręgosłup jest przyczepem dla kończyn, przytrzymywanych przez mięśnie, więzadła i ścięgna.
Kręgosłup jako „zbrojenie” ludzkiego ciała
U ludzi kręgosłup stanowi od 40 do 45% długości ciała, a zbudowany jest z kilku elementów znakomicie ze sobą współpracujących. Nałożone na siebie kostne kręgi usztywniają całą strukturę i tworzą kanał kręgowy. Chrzęstne krążki (inaczej dyski) leżą pomiędzy kręgami uelastyczniając nasz kręgosłup, amortyzując wstrząsy i pomagając nam dźwigać ciężary. Warto tu dodać, że siła nośna kręgosłupa dochodzi nawet do 350 kg. [1] Wszystko to razem spięte jest mocnymi więzadłami, które uniemożliwiają kręgosłupowi nadmierną ruchomość.
Kręgosłup pełni w naszym ciele tak ważne zadanie jak zbrojenie w betonowej konstrukcji. Bez tego całość posypie się, jak zamek z piasku. Kręgosłup to bardzo ważna część naszego ciała, o którą należy dbać ze wszystkich sił. Jeśli tego nie robimy, kręgosłup bardzo szybko powiadomi nas o tym zaniechaniu silnym bólem.
Bóle kręgosłupa – zmora naszych czasów
W ostatnich dziesięcioleciach coraz większej liczbie ludzi doskwierają bóle kręgosłupa, które stają się powoli chorobą cywilizacyjną, chorobą przewlekłą, której leczenie może potrwać długie lata. Czytaj więcej: Polacy cierpią, chociaż ból przewlekły należy leczyć.
Czym są powodowane bóle kręgosłupa?
Bóle kręgosłupa powodowane są najczęściej nieprawidłową postawą naszych ciał. Źle siedzimy przed komputerem, źle siedzimy w samochodzie, przyjmujemy wadliwą pozycję podczas oglądania TV i wielu czynności wykonywanych każdego dnia. Problemem, na który powinniśmy zwrócić uwagę jest też zbyt mała ilość ruchu. Niestety, coraz więcej ludzi zamiast aktywności ruchowej wybiera pasywny odpoczynek w domowych pieleszach. Takie z pozoru banalne błędy popełniane przez nas na przestrzeni wielu lat, z biegiem czasu przynoszą opłakany skutek dla naszych kręgosłupów. Nagle zaczynają nas boleć karki, cierpimy na bóle głowy czy krzyża. Doznajemy gwałtownych ataków silnego bólu kończyn. Odwrócenie głowy lub skręt tułowia stają się męczarnią. [8]