Newsletter
Aptekarz Polski
Archiwum
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • EKSPERCISprawdź
  • SZKOLENIAWeź udział
  • PODCASTYPosłuchaj
  • WIDEOObejrzyj
  • WYWIADYPrzeczytaj
  • EKSPERCISprawdź
  • SZKOLENIAWeź udział
  • PODCASTYPosłuchaj
  • WIDEOObejrzyj
  • WYWIADYPrzeczytaj
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Aptekarz Polski
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Strona główna Receptura

Surowce recepturowe dawniej i dziś – olej kakaowy

mgr farm. Joanna Bilekdr hab. Maciej Bilek, prof. URAutormgr farm. Joanna Bilekidr hab. Maciej Bilek, prof. UR
16/03/2022
Surowce recepturowe dawniej i dziś - olej kakaowy

fot. Canva.com

Olej kakaowy w Farmakopeach Polskich XX i XXI wieku

Oleju kakaowego, jako znakomitego, niezastąpionego środka do przyrządzania czopków i gałek pochwowych, nie mogło oczywiście zabraknąć w polskich farmakopeach XX wieku.

REKLAMA

„Farmakopea Polska II” z 1937 roku podała krótką monografię „Oleum Cacao”, czyli „Olej Kakaowy”, z nazwami synonimowymi „Butyrum Cacao” i „Masło kakaowe”. Definicja farmakopealna głosiła: olej kakaowy otrzymuje się przez wytłaczanie na ciepło upalonych jąder nasiennych Theobroma Cacao (…). Z kolei „Postać i własności” opisano następująco: żółtawa, krucha, stała masa o łagodnym zapachu i smaku, przypominająca zapach i smak kakao; łatwo rozpuszcza się w eterze, chloroformie i benzynie; bardzo trudno rozpuszcza się w spirytusie.

Monografia farmakopealna nakazywała „Sprawdzanie tożsamości i badanie czystości” poprzez pomiar temperatury topnienia (30-35ºC), określenie liczby jodowej (34-38) oraz stopnia kwasowości (nie większy niż 4). Zastrzegano przy tym, że olej kakaowy nie powinien mieć zjełczałego zapachu i smaku. Polecano również test zaczerpnięty z cytowanego już powyżej podręcznika „Nauka o przyrządzaniu leków i ich postaciach”: 3 g oleju kakaowego powinno rozpuścić się w 6 g eteru tworząc roztwór przezroczysty; roztwór ten, trzymany w zakorkowanej probówce w temp. 0º, nie powinien zmętnieć przed upływem 10 minut, a po nieco dłuższym staniu w temp. 0º powinien wydzielić krystaliczny osad, rozpuszczający się po ogrzaniu się do temp. pokojowej. W taki właśnie sposób można było wykryć zafałszowanie łojem, stearyną, woskiem. Oczywiście FP II zastrzegała, aby olej kakaowy przechowany był w naczyniach szczelnie zamkniętych w chłodnym miejscu i oczywiście aby go chronić od światła.

Monografię tę, w niemal analogicznym brzmieniu, powtórzyła „Farmakopea Polska III” (1954), dodając jedynie, że olej kakaowy topnieje już w cieple dłoni, przesuwając zakres temperatury topnienia w dół, tj. do 29-33º i zwiększając dopuszczalny stopień kwasowości do 5.  Poważniejsze zmiany w treści monografii wprowadziła dopiero „Farmakopea Polska IV” z 1965.  Przypisała olejowi kakaowemu zastosowanie do preparatów farmaceutycznych i wymagała: temperatury topnienia w zakresie od 30 do 35ºC, liczby jodowej w zakresie 34-38, liczby kwasowej nie większej niż 2,5 i liczby zmydlenia w zakresie 190-200. W badaniach czystości odwołano się m.in. do farmakopealnego testu na oleje zjełczałe lub bielone.

W obowiązującej nas „Farmakopei Polskiej XII”, w ślad z „Farmakopeą Europejską 10”, umieszczono monografię „Theobromatis oleum”, z polskim tytułem „Masło kakaowe”, które zdefiniowane zostało jako stały tłuszcz otrzymywany z prażonych nasion Theobroma cacao. We „Właściwościach” podano: wygląd (żółtawobiała, stała masa), rozpuszczalność (łatwo rozpuszczalna we wrzącym bezwodnym etanolu i eterze naftowym), gęstość względną (ok. 0,895 w temp. 40º) oraz współczynnik załamania światła (ok. 1,457 w temp. 40º). W rozdziale „Tożsamość” wskazano na zakres temperatury topnienia od 31ºC do 35ºC, zaś w „Badaniach” określono liczbę kwasową (nie więcej niż 4,0), liczbę nadtlenkową (nie więcej niż 3,0), liczbę zmydlenia (od 188 do 198), zanieczyszczenia zasadowe oraz skład kwasów tłuszczowych, oznaczany techniką chromatografii gazowej z detekcją płomieniowo-jonizacyjną. Wedle FP XII i Ph.Eur.10 głównymi składnikami oleju kakaowego są kwas palmitynowy (24,0-31,0%), stearynowy (30,0-38,0%) oraz oleinowy (31,0-38,0%). W zdecydowanie mniejszych zaś ilościach powinny występować: kwas laurynowy (nie więcej niż 0,5%), mirystynowy (nie więcej niż 0,5%), linolowy (nie więcej niż 4,5%) oraz arachidowy (nie więcej niż 1,5%).

Olej kakaowy we współczesnej recepturze

Temat oleju kakaowego we współczesnej recepturze pojawiał się już wiele razy na łamach „Aptekarza Polskiego”, m.in. w pracy „Repetytorium do specjalizacji – czopki”, autorstwa dr n. farm. Reginy Kasperek-Nowakiewicz. Dr n. farm. Piotr Belniak ogłosił artykuł „Czopki w recepturze”, dr n. med. Beata Skibska przedstawiła „Monitorowanie procesu sporządzania leku na podstawie przykładów stałych i półstałych postaci leku”, mgr farm. Edyta Banaczkowska-Duda i mgr farm. Agnieszka Chodkowska opisały „Stałe postaci leku z preparatami gotowymi – globulki”, zaś dr n. farm. Regina Kasperek-Nowakiewicz poruszyła zagadnienie „Czopków jako alternatywnej formy podania leków”.

O potencjalnej alternatywie dla oleju kakaowego, czyli podłożu czopkowym Witepsol H15, pisał z kolei zespół autorów z Białegostoku: dr n. farm. Emilia Szymańska, dr n. farm. Anna Czajkowska-Kośnik oraz oraz prof. dr hab. n. farm. Katarzyna Winnicka.

Istotnie. Olej kakaowy bywa coraz częściej zastępowany jako podstawa przy wykonywaniu czopków, nadal jednak posiada bardzo mocną pozycję, tak w recepturze, jak i w produkcji przemysłowej. Cały czas używany jest również jako składnik leków do stosowania zewnętrznego, a współczesne źródła wskazują na jego bardzo korzystne właściwości. Obok znanej już wcześniej cechy nie drażnienia skóry i błon śluzowych, wskazuje się na działanie przeciwzapalne i wspomagające leczenie blizn i rozstępów, działanie stymulujące produkcję kolagenu i uzupełniające niedobory witamin i składników mineralnych.

Podkreśla się, że olej kakaowy nawilża i regeneruje skórę, osłabia negatywny wpływ wolnych rodników i opóźnia procesy starzenia się skóry, chroni także przed promieniowaniem UV (zawartość związków przeciwutleniających). Spotykamy więc olej kakaowy albo jako składnik rozmaitych maści regenerujących, m.in. w połączeniu z witaminami A, E oraz olejem lnianym, rycynowym i rzepakowym, najczęściej na podłożu maści cholesterolowej i euceryny, bądź też w maściach nawilżających i natłuszczających, np. z mocznikiem, również na bazie maści cholesterolowej lub euceryny.

Podsumowanie

W cyklu „Surowce recepturowe dawniej i dziś” omówiliśmy już i balsam peruwiański, i cztery oleje, i kamforę, i taninę. Nietrudno dostrzec, że były to surowce pochodzenia roślinnego. Zabrakło jednak jak do tej pory w naszym cyklu olejków eterycznych, a przecież i one bywają stosowane na recepturze, co prawda coraz rzadziej, czego wyrazem jest kontrast pomiędzy liczbą olejków zarejestrowanych jako surowce farmaceutyczne, a tych rzeczywiście dostępnych. Niemniej jednak swą pozycję nadal utrzymuje olejek miętowy i olejek terpentynowy. Historię ich stosowania opiszemy już wkrótce na łamach „Aptekarza Polskiego”, nie zapominając równocześnie o gumie arabskiej, bo i jej jak do tej pory nie omówiliśmy jeszcze w naszym cyklu! Już teraz zapraszamy do lektury!

Strona 4 z 4
Poprzedni1...34
Tagi: czopkihistoria farmacjileki sporządzane w aptecerecepturareceptura aptecznatechnologia postaci leku
UdostępnijPodziel się
mgr farm. Joanna Bilek

mgr farm. Joanna Bilek

Joanna Bilek – magister farmacji, wychowana na zapleczu cefarmowskiej apteki wraz z mlekiem matki-farmaceutki wyssała miłość do roślin leczniczych i samodzielnego sporządzania leków. Na łamach czasopism aptekarskich, ogólnopolskich periodyków ekologicznych i lifestylowych opublikowała prawie dwieście artykułów (w tym blisko pół setki w „Aptekarzu Polskim”), poświęconych m.in. naturalnym metodom leczenia, medycynie alternatywnej, surowcom zielarskim i przyprawowym, właściwościom odżywczym owoców i warzyw. Dzielone z mężem Maciejem zamiłowanie do podróży zamieniła obecnie na wychowywanie dzieci – Mieczysława oraz Felicji i doglądanie własnego ogródka. W wolnych chwilach maluje akwarele, uwieczniając z natury rośliny lecznicze i tworząc tym samym ilustracje do swoich artykułów, destyluje olejki eteryczne, fermentuje liście rozmaitych gatunków na herbatki „liściówki”, tworzy i sprawdza na sobie i rodzinie kosmetyki domowej roboty.

dr hab. Maciej Bilek, prof. UR

dr hab. Maciej Bilek, prof. UR

Maciej Bilek – magister farmacji, doktor nauk farmaceutycznych, doktor habilitowany nauk leśnych. Temu nietypowemu połączeniu patronują przodkowie: ojciec Jerzy – farmaceuta, dziadek Mieczysław – docent doktor medycyny oraz prapradziadek Jan Nepomucen i praprapradziadek Józef – leśniczowie. Autor ponad stu publikacji naukowych, poświęconych m.in. chemizmowi, toksykologii i przetwórstwu soku brzozowego, fitochemii leśnych roślin leczniczych, zanieczyszczeniom wód studziennych, właściwościom żywieniowym płynnych środków spożywczych oraz owoców i warzyw. Autor blisko sześciuset (w tym ponad stu dla „Aptekarza Polskiego”) artykułów popularno-naukowych, dotyczących m.in. historii farmacji i medycyny, receptury aptecznej, zielarstwa i ziołolecznictwa, chemii i toksykologii żywności oraz chorób zakaźnych. Autor kilkunastu książek na temat dziejów prowincjonalnych aptek i historii farmacji w południowej Polsce. Pracownik naukowy Uniwersytetu Rzeszowskiego, wykładowca przedmiotów związanych m.in. z dietetyką, żywnością funkcjonalną, suplementami diety, surowcami leśnymi, analizą instrumentalną i zielarstwem. Najważniejszym jednak terenem działalności jest zabawa z dziećmi – Mieczysławem i Felicją.

Powiązane artykuły

Okres przydatności do użycia utensyliów po sterylizacji oraz substancji pomocniczych używanych do sporządzania preparatów do oczu

Okres przydatności do użycia utensyliów po sterylizacji
Autormgr farm. Barbara Pandyra-Kowalska

Wykonanie leku jałowego wymaga od farmaceuty przygotowania i posiadania na stanie jałowych utensyliów oraz substancji pomocniczych.

Czytaj więcej

Sildenafil i jego zastosowanie w recepturze aptecznej

Sildenafil i jego zastosowanie w recepturze aptecznej
Autormgr farm. Izabela Ośródka

Sildenafil kojarzy się głównie z leczeniem zaburzeń wzwodu u mężczyzn. Od niedawna dostępny jest także w formie surowca recepturowego, co...

Czytaj więcej
Następny wpis

ICMRA zawiesza współpracę z rosyjską Federalną Służbą Nadzoru Opieki Zdrowotnej

Najnowsze wydanie Aptekarza Polskiego Najnowsze wydanie Aptekarza Polskiego Najnowsze wydanie Aptekarza Polskiego

Przeczytaj również

Najnowsze e-wydanie Aptekarza Polskiego – 204 (182e)

Najnowsze e-wydanie Aptekarza Polskiego – 204 (182e)

Ważny komunikat Ministerstwa Zdrowia w sprawie realizacji recept

Ważny komunikat Ministerstwa Zdrowia w sprawie realizacji recept

Globalny raport WHO na temat nadciśnienia: 4 na 5 osób nie jest odpowiednio leczonych

Globalny raport WHO na temat nadciśnienia: 4 na 5 osób nie jest odpowiednio leczonych

NFZ o wystawianiu i realizacji recept na bezpłatne leki dla dzieci i seniorów

NFZ o wystawianiu i realizacji recept na bezpłatne leki dla dzieci i seniorów

Ministerstwo Zdrowia przypomina: antybiotyki tylko w zakażeniach bakteryjnych

Ministerstwo Zdrowia przypomina: antybiotyki tylko w zakażeniach bakteryjnych

Znajdź nas na Facebooku!

  • Kontakt
  • Dla reklamodawców
  • Dla autorów
  • Regulamin serwisu i Polityka Prywatności
Aptekarz Polski. Pismo Naczelnej Izby Aptekarskiej

Redakcja korzysta z zasobów: Canva.com, Pixabay.com

Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • Aptekarz Polski
  • Najnowsze e-wydanie Aptekarza Polskiego – 204 (182e)
  • Akademia Aptekarza Polskiego – szkolenie [punkty edukacyjne]
  • Aktualności
  • Wiedza
  • Receptura
  • Trendy
  • Prawo
  • Farmacja szpitalna
  • WIDEO
  • Podcasty
  • WYWIADY
  • Opinie ekspertów

Redakcja korzysta z zasobów: Canva.com, Pixabay.com

Dostęp do serwisu aptekarzpolski.pl przeznaczony jest dla farmaceutów oraz osób uprawnionych do wystawiania recept lub prowadzących obrót produktami leczniczymi.
W związku z odwiedzaniem witryny www.aptekarzpolski.pl przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies oraz dane na temat aktywności i urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO). Jeśli chcesz zapoznać się z informacjami dotyczącymi zasad przetwarzania Twoich danych osobowych, prosimy o przejście do Regulaminu Serwisu i Polityki Prywatności.
Rezygnuję
Dostęp do serwisu aptekarzpolski.pl przeznaczony jest dla farmaceutów oraz osób uprawnionych do wystawiania recept lub prowadzących obrót produktami leczniczymi.
W związku z odwiedzaniem witryny www.aptekarzpolski.pl przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies oraz dane na temat aktywności i urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO). Jeśli chcesz zapoznać się z informacjami dotyczącymi zasad przetwarzania Twoich danych osobowych, prosimy o przejście do Regulaminu serwisu i Polityki Prywatności.
Rezygnuję