Newsletter
Aptekarz Polski
Archiwum
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • EKSPERCISprawdź
  • SZKOLENIAWeź udział
  • PODCASTYPosłuchaj
  • WIDEOObejrzyj
  • WYWIADYPrzeczytaj
  • EKSPERCISprawdź
  • SZKOLENIAWeź udział
  • PODCASTYPosłuchaj
  • WIDEOObejrzyj
  • WYWIADYPrzeczytaj
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Aptekarz Polski
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Strona główna Receptura

Surowce recepturowe dawniej i dziś – kamfora

mgr farm. Joanna Bilekdr hab. Maciej Bilek, prof. URAutormgr farm. Joanna Bilekidr hab. Maciej Bilek, prof. UR
15/10/2021
Surowce recepturowe dawniej i dziś - kamfora

fot. Canva.com

Olej kamforowy

Olej kamforowy (zwany często „olejkiem”) stanowił według „Farmakopei Polskiej II” roztwór 10 cz. kamfory w 90 cz. oleju sojowego, różniąc się tym samym od dawnego, XIX-wiecznego, farmakopealnego (np. z „Farmakopei Austriackiej VII”) przepisu, w którym uwzględniano 25 cz. kamfory i 75 cz. oliwy (stąd też Oleum camphoratum zwano „Oliwą kamforową”). Sposób wykonania był następujący: kamforę i olej sojowy ogrzewać w szczelnie zamkniętej flaszce na łaźni wodnej o temp. 40º często kłócąc, dopóki kamfora nie rozpuści się, po czym przesączyć. Istniał także drugi farmakopealny olej kamforowy – „Mocniejszy olej kamforowy”, czyli Oleum camphoratum fortius, różniący się dwukrotnie wyższą zawartością kamfory oraz Oleum camphoratum sterilisatum, czyli „Wyjałowiony olej kamforowy”, składający się z 20 cz. kamfory i 80 cz. oleju migdałowego. Sporządzano go analogicznie, jak „zwykły” olej kamforowy, a „Farmakopea Polska II” dodawała wyłącznie: przesącz rozlać do ampułek, ampułki zatopić i wyjałowić.

Metody oceny oleju kamforowego

Dla wszystkich trzech wymienionych preparatów „Farmakopea Polska II” podawała tylko jeden, bardzo prosty test oceny, tj. dwugodzinne ogrzewanie na łaźniwodnej w płaskiej parownicy i pomiar straty masy, proporcjonalny do procentowej zawartości kamfory. Dla ówczesnych aptekarzy tak uproszczone podejście do oceny jakości było z pewnością zaskoczeniem, bowiem na łamach czasopism farmaceutycznych z okresu dwudziestolecia wielokrotnie pisano o wyrafinowanych zafałszowaniach oleju kamforowego! I tak w „Wiadomościach Farmaceutycznych” z 1927 roku sugerowano, że określenie jakości oleju zużytego do spreparowania oleju kamforowego, jak również określenie zafałszowania tłuszczem mineralnym najdokładniej jest wykrywane stwierdzeniem liczby zmydlenia i liczby jodowej. W tym celu jednak należy uprzednio z olejku kamforowego wydzielić kamforę. Następnie wyjaśniano, że przy normalnej liczbie zmydlenia liczba jodowa znajduje się w granicach 93 – 105, to olej kamforowy przyrządzono na olejku migdałowym, jeżeli równa się 119 – 134, na słonecznikowym i t.d. Ten sam temat podjęła „Kronika Farmaceutyczna” z 1930 roku, referując nowy sposób określania kamfory w olejku kamforowym, a mianowicie poprzez zmydlanie olejku wodorotlenkiem wapnia i odpędzanie kamfory z parą wodną.

Jak przechowywać olej kamforowy?

„Farmakopea Polska II” wskazywała także sposób przechowywania oleju kamforowego – w naczyniach szczelnie zamkniętych w chłodnym miejscu. Chronić od światła. Nie bez powodów, wiadomym bowiem było, że to właśnie sposób przechowywania odpowiada za trwałość tego preparatu. Pisano o tym na łamach „Wiadomości Aptekarskich” z 1940 roku: olej kamforowy zamknięty bez dostępu powietrza w wyjałowionych ampułkach pozostaje bez zmiany lata całe. W butelkach zamkniętych korkiem szklanym lub gumowym może kamfora ulotnić się z biegiem czasu, a ponadto może olej pod wpływem powietrza utlenić się, czyli zjełczeć. W takich wypadkach należy się liczyć z odmiennym działaniem i z uszkodzeniem [sic!] pacjenta przez lokalne objawy podrażnienia.

Olej kamforowy w FP XII

W obowiązującej „Farmakopei Polskiej XII” odnajdujemy wyłącznie jeden olej kamforowy – Oleum camphoratum, podobnie jak Opodeldok, także w monografiach narodowych, przy czym rozpuszczalnikiem jest już nie olej sojowy, a – olej rzepakowy oczyszczony. Zawartość kamfory jest normowana i wynosić może od 9,5% do 10,5%. W sposobie wykonania przedwojenną flaszkę, zastąpiono zamkniętym naczyniem i zniesiono wymóg sączenia otrzymanego roztworu.

Olej kamforowy jako składnik dalszych receptur

Olej kamforowy (75 cz.) był nie tylko lekiem samym w sobie, ale również składnikiem wyjściowym dalszych receptur, np. kolejnego farmakopealnego mazidła – „Mazidła kamforowego” (Linimentum ammoniato-camphoratum), które sporządzano ex tempore, poprzez silne kłócenie z amoniakiem (25 cz.), dopóki nie utworzy się jednostajna, półciekła masa.

Strona 6 z 8
Poprzedni1...5678Następny
Tagi: leki recepturoweleki sporządzane w aptecerecepturasurowce recepturowe
UdostępnijPodziel się

Chcesz otrzymywać powiadomienia o najważniejszych aktualnościach?

WYŁĄCZ
mgr farm. Joanna Bilek

mgr farm. Joanna Bilek

Joanna Bilek – magister farmacji, wychowana na zapleczu cefarmowskiej apteki wraz z mlekiem matki-farmaceutki wyssała miłość do roślin leczniczych i samodzielnego sporządzania leków. Na łamach czasopism aptekarskich, ogólnopolskich periodyków ekologicznych i lifestylowych opublikowała prawie dwieście artykułów (w tym blisko pół setki w „Aptekarzu Polskim”), poświęconych m.in. naturalnym metodom leczenia, medycynie alternatywnej, surowcom zielarskim i przyprawowym, właściwościom odżywczym owoców i warzyw. Dzielone z mężem Maciejem zamiłowanie do podróży zamieniła obecnie na wychowywanie dzieci – Mieczysława oraz Felicji i doglądanie własnego ogródka. W wolnych chwilach maluje akwarele, uwieczniając z natury rośliny lecznicze i tworząc tym samym ilustracje do swoich artykułów, destyluje olejki eteryczne, fermentuje liście rozmaitych gatunków na herbatki „liściówki”, tworzy i sprawdza na sobie i rodzinie kosmetyki domowej roboty.

dr hab. Maciej Bilek, prof. UR

dr hab. Maciej Bilek, prof. UR

Maciej Bilek – magister farmacji, doktor nauk farmaceutycznych, doktor habilitowany nauk leśnych. Temu nietypowemu połączeniu patronują przodkowie: ojciec Jerzy – farmaceuta, dziadek Mieczysław – docent doktor medycyny oraz prapradziadek Jan Nepomucen i praprapradziadek Józef – leśniczowie. Autor ponad stu publikacji naukowych, poświęconych m.in. chemizmowi, toksykologii i przetwórstwu soku brzozowego, fitochemii leśnych roślin leczniczych, zanieczyszczeniom wód studziennych, właściwościom żywieniowym płynnych środków spożywczych oraz owoców i warzyw. Autor ponad dziewięciuset (w tym ponad dwustu dla „Aptekarza Polskiego”) artykułów popularno-naukowych, dotyczących m.in. historii farmacji i medycyny, receptury aptecznej, zielarstwa i ziołolecznictwa, chemii i toksykologii żywności oraz chorób zakaźnych. Autor kilkunastu książek na temat dziejów prowincjonalnych aptek i historii farmacji w południowej Polsce. Pracownik naukowy Uniwersytetu Rzeszowskiego, wykładowca przedmiotów związanych m.in. z dietetyką, żywnością funkcjonalną, suplementami diety, surowcami leśnymi, analizą instrumentalną i zielarstwem. Najważniejszym jednak terenem działalności jest zabawa z dziećmi – Mieczysławem i Felicją.

Powiązane artykuły

Z receptariuszami dookoła świata. Kanada, część 3

Z receptariuszami dookoła świata. Kanada, część 3
Autordr hab. Maciej Bilek, prof. UR

To już ostatni odcinek cyklu „Z receptariuszami dookoła świata”! Dzisiejsze spotkanie poświęcamy francuskojęzycznym receptariuszom opublikowanym na stronie Centre hospitalier universitaire...

Czytaj więcejDetails

Z receptariuszami dookoła świata. Kanada, część 2

Z receptariuszami dookoła świata. Kanada, część 2
Autordr hab. Maciej Bilek, prof. UR

W przedostatnim odcinku cyklu „Z receptariuszami dookoła świata” omawiamy receptariusz szpitalny z prowincji Nowa Szkocja. Pokazuje nam on znakomicie charakter...

Czytaj więcejDetails
Następny wpis
EMA w sprawie stosowania dawek dodatkowych i przypominających szczepionek mRNA przeciwko COVID-19

EMA w sprawie stosowania dawek dodatkowych i przypominających szczepionek mRNA przeciwko COVID-19

Najnowsze wydanie Aptekarza Polskiego Najnowsze wydanie Aptekarza Polskiego Najnowsze wydanie Aptekarza Polskiego

Przeczytaj również

Najnowsze e-wydanie Aptekarza Polskiego – 224

Najnowsze e-wydanie Aptekarza Polskiego – 224

Farmaceuci – niewykorzystany potencjał systemu szczepień dorosłych

Farmaceuci – niewykorzystany potencjał systemu szczepień dorosłych

Problemy i wyzwania związane z podaniem dziecku leku

Problemy i wyzwania związane z podaniem dziecku leku

Porozmawiajmy o… „zielonych receptach” [WYWIAD]

Porozmawiajmy o… „zielonych receptach” [WYWIAD]

Z receptariuszami dookoła świata. Kanada, część 3

Z receptariuszami dookoła świata. Kanada, część 3

Znajdź nas na Facebooku!

Subskrybuj powiadomienia

Nie przegap nowych wpisów - zapisz się na powiadomienia!

Zapisz się na powiadomienia
  • Kontakt
  • Dla reklamodawców
  • Dla autorów
  • Regulamin serwisu i Polityka Prywatności
Aptekarz Polski. Pismo Naczelnej Izby Aptekarskiej

Redakcja korzysta z zasobów: Canva.com, Pixabay.com

Dostęp do serwisu aptekarzpolski.pl przeznaczony jest dla farmaceutów oraz osób uprawnionych do wystawiania recept lub prowadzących obrót produktami leczniczymi.
W związku z odwiedzaniem witryny www.aptekarzpolski.pl przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies oraz dane na temat aktywności i urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO). Jeśli chcesz zapoznać się z informacjami dotyczącymi zasad przetwarzania Twoich danych osobowych, prosimy o przejście do Regulaminu Serwisu i Polityki Prywatności.
Rezygnuję
Dostęp do serwisu aptekarzpolski.pl przeznaczony jest dla farmaceutów oraz osób uprawnionych do wystawiania recept lub prowadzących obrót produktami leczniczymi.
W związku z odwiedzaniem witryny www.aptekarzpolski.pl przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies oraz dane na temat aktywności i urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO). Jeśli chcesz zapoznać się z informacjami dotyczącymi zasad przetwarzania Twoich danych osobowych, prosimy o przejście do Regulaminu serwisu i Polityki Prywatności.
Rezygnuję
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • Aptekarz Polski
  • Najnowsze e-wydanie Aptekarza Polskiego – 223 (201e)
  • Akademia Aptekarza Polskiego – szkolenie [punkty edukacyjne]
  • Aktualności
  • Wiedza
  • Receptura
  • Trendy
  • Prawo
  • Farmacja szpitalna
  • WIDEO
  • Podcasty
  • WYWIADY
  • Opinie ekspertów

Redakcja korzysta z zasobów: Canva.com, Pixabay.com

Ta strona korzysta z plików cookies. Kontynuując korzystanie z tej witryny, wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Zapoznaj się z naszą Regulaminem serwisu i Polityką Prywatności.