Preparaty recepturowe do stosowania w przypadku nadkażeń bakteryjnych
Niejednokrotnie przyczyną zaostrzeń objawów AZS są wtórne zakażenia bakteryjne. Objawiają się nasilonym wysiękiem ze zmian wypryskowych i obecnością żółtawych strupów. Czynnikiem, które je najczęściej wywołuje jest gronkowiec złocisty. Zasiedla on skórę ponad połowy chorujących na AZS i w wyniku osłabionej struktury naskórka łatwo powoduje infekcje. Zakażenia mogą mieć także charakter grzybiczy oraz wirusowy, jednak w ich przypadku stosuje się głównie leki gotowe.
Biorąc pod uwagę leki recepturowe, należy wymienić roztwory kwasu borowego i siarczanu miedzi, które aplikuje się na trudno gojące się i sączące zmiany w formie mokrych (ale nie cieknących) okładów o działaniu bakteriobójczym, grzybobójczym i ściągającym. Na rozległe zmiany gronkowcowe zaleca się stosować maści zawierające w swoim składzie erytromycynę. Ponadto terapię uzupełnia się antybiotykoterapią doustną.
W przypadku infekcji grzybiczych, którym często towarzyszy nadkażenie bakteryjne, stosuje się preparaty będące połączeniem sterydu, antybiotyku i leku przeciwgrzybiczego. Natomiast leczenie infekcji wirusowych polega na doustnym stosowaniu acyklowiru w odpowiedniej dawce dobowej.
Przykłady recept o właściwościach przeciwinfekcyjnych
Rp.
3% Sol. Acidi borici 500,0
D.S. do okładów na skórę
Rp.
0,5% Sol. Cupri sulfatis 500,0
D.S. 3 x dziennie zmieniać okład
Rp.
Acidi salicylici 3,0
Erythromycini 1,0
Vaselini albi ad 100,0
M. f. ung.
D.S. 1 x dziennie na zmiany skórne
Rp.
Cupri sulfatis 0,5
Zinci oxydi 3,0
Vaselini albi ad 100,0
M. f. ung.
D.S. 1 x dziennie przez 5 dni
Rp.
Gentamycini 0,04
Prednisoloni 0,15
Aquae 5,0
Eucerini ad 50,0
M. f. ung.
D.S. 1 x dziennie na zmiany skórne
Czytaj także: Pacjenci z ciężką postacią AZS apelują do Premiera w sprawie refundacji.
Podsumowanie
Atopowe zapalenie skóry będące przewlekłą i uciążliwą chorobą, dotyka obecnie coraz większej części społeczeństwa. Edukacja pacjentów w kwestii właściwej dbałości o stan skóry staje się dzisiaj niezwykle istotnym aspektem skutecznej i bezpiecznej terapii AZS. Należy stale podkreślać, że w przypadku łagodnych postaci choroby zalecana jest jedynie odpowiednia i systematyczna pielęgnacja wymagającej skóry, która pozwala na uniknięcie stosowania silniejszych leków.
Piśmiennictwo:
- R. Jachowicz, Receptura apteczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2010.
- L. Krówczyński, R. Jachowicz, Ćwiczenia z receptury, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2000.
- M. Millan, J. Mijas, Atopowe zapalenie skóry – patomechanizm, diagnostyka, postępowanie lecznicze, profilaktyka, „Nowa Pediatria”, 2017, tom 21, nr 4, s: 114-122.
- A. Woldan-Tambor, J. B. Zawilska, Atopowe zapalenie skóry (AZS) – problem XXI wieku, „Terapia i leki”, 2009, tom 65, nr 11, s: 804-811.
- K. Welz-Kubiak, A. Reich, Znaczenie emolientów w codziennej pielęgnacji skóry, „Forum Dermatologicum”, 2016, tom 2, nr 1, s: 20-23.
- R. Nowicki, Leczenie infekcji skóry w atopowym zapaleniu skóry, „Forum Medycyny Rodzinnej”, 2010, tom 4, nr 5, s: 323-329.