Mieszanie to ważny etap sporządzania leków recepturowych. W zależności od postaci leku, w warunkach aptecznych prowadzi się go za pomocą pistla i moździerza, zlewki i bagietki, a w nowocześniejszej wersji – roztwory mieszane są za pomocą mieszadeł mechanicznych lub magnetycznych.
Dzięki mieszaniu uzyskujemy produkt homogenny lub przyspieszamy proces rozpuszczania. Efektywność mieszania oraz dobór właściwej metody zawsze ma wpływ na produkt końcowy – lek wydawany pacjentowi. Biorąc pod uwagę trwałość fizykochemiczną składników dąży się do maksymalnego skrócenia tego procesu.
Wpływ procesu mieszania na jakość proszków recepturowych
Postaciami leku, w których mieszanie ma szczególny wpływ na jakość bez wątpienia są proszki. Uzyskanie jednorodności w mieszaninie ciał stałych bywa trudne, a sam proces zbyt długi. Częstym zjawiskiem pojawiającym się w trakcie mieszania ciał stałych jest elektryzowanie się cząstek mieszaniny. Zjawisko to bardzo utrudnia wykonanie prawidłowej postaci leku, na przykład napełnienie kapsułkarki.
Wyeliminowanie tego niekorzystnego zjawiska jest jednym z priorytetów w uzyskaniu leku o najwyższej jakości. Niestety jest ono nieuniknione: podczas pocierania (oddziaływania mechanicznego) o siebie dwóch ciał obojętnych elektrycznie niewielka ilość ładunku ujemnego przechodzi z jednego ciała na drugie. W efekcie na jednym ciele powstaje nadmiar ładunku dodatniego, a na drugim – ładunku ujemnego i cała mieszanina nabiera ładunku.
InvoMatic, czyli teoria oloidu w praktyce
Firma Fagron wychodząc naprzeciw temu problemowi oraz wymaganiom uzyskania homogenności wielu postaci leku, wprowadza na rynek sprzęt farmaceutyczny – InvoMatic. Urządzenie to opierając się na teorii oloidu (bryły geometrycznej), odkrytym przez niemieckiego matematyka Paula Schatza w 1929 roku, wykorzystuje jego ruch po linii idealnie prostej, tworząc ruch inwersyjny oraz rozwija koncepcję oloidu w kierunku trójwymiarowego ruchu mieszaniny za pomocą ramienia robotycznego. Ruch ten przypomina oloidę, co pozwala na równomierne rozprowadzenie mieszanych substancji i uzyskanie homogennej mieszaniny w wyniku rytmicznego i symetrycznego ruchu cząstek.
Rys. 1. Koncepcja oloidu.

Czytaj także: Repetytorium do specjalizacji. Proszki w recepturze.