Wraz z początkiem wakacji, uczelnie rozpoczynają ostateczną rundę naboru na studia podyplomowe, o wybranych, atrakcyjnych dla farmaceutów kierunkach, informują swoich członków okręgowe izby aptekarskie. Między innymi Wydział Farmaceutyczny Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu zaprasza zainteresowanych na studia podyplomowe „Zioła w Profilaktyce i Terapii”. Więcej informacji znajduje na stronie internetowej www.farmakognozja.ump.edu.pl. Z kolei placówka krakowska zachęca do podjęcia studiów podyplomowych na kierunku „Badania kliniczne produktów leczniczych” prowadzonych na Wydziale Farmaceutycznym UJ CM. W ramach nauki prowadzony jest kurs dla farmaceutów „Etyczno-prawne aspekty badań klinicznych leków na ludziach”, za udział w którym farmaceuci otrzymują 10 punktów edukacyjnych oraz kurs Dobrej Praktyki Klinicznej (GCP). Osoby zainteresowane farmakognozją i ziołolecznictwem mogą zdecydować się na kierunek „Rośliny lecznicze – pozyskiwanie i zastosowanie w fitoterapii i dietetyce”, prowadzony na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy przy współpracy z Wydziałem Farmacji Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
Częstochowska Okręgowa Izba aptekarska donosi o petycji, jaką Stowarzyszenie Aptekarzy Tradycyjnych przesłało do Ministerstwa Sprawiedliwości. Petycja została przekierowana następnie do Ministerstwa Zdrowia. Petycja wskazuje przykłady nieprzestrzegania prawa farmaceutycznego przez sieci apteczne. Petycję w całości można przeczytać pod adresem: http://www.bip.mz.gov.pl/petycje
Dolnośląska Izba Aptekarska zaprasza swoich członków do korzystania z portalu LEX Apteka Optimum. Serwis zapewnia dostęp nie tylko do informacji prawnych, ale również innych ważnych wiadomości z rynku farmaceutycznego. Dla osób bez zaległości w opłacaniu składek, korzystanie z serwisu jest bezpłatne.
W zakładce „Biuletyn” do przejrzenia i pobrania jest nowy numeru wydawnictwa DIA – Pharmakon nr 1/2016 (235). W nim między innymi ciekawe doniesienie o wynalazku, jaki opracowano w Katedrze i Zakładzie Chemii Fizycznej Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, gdzie zespół pod kierownictwem dr hab. n. farm. Witolda Musiała opracował innowacyjny typ tabletki flotacyjnej. Ponadto w wydaniu znajdziemy wiersze mgr Aliny Pawłowskiej z tomiku „Oczarował mnie świat” oraz interesujące opracowanie dr n. farm. Adama Kowalczyka, omawiające wybrane substancje roślinne wspomagające libido.
Prezes Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej dr farm. Piotr Brukiewicz przypomina o konieczności utrzymania należytej temperatury w aptece: „Prosimy (…) o używanie systemów klimatyzacji i wentylacji w celu zapewnienia w miejscu przebywania pacjentów i pracowników odpowiedniej temperatury (maksymalnie 25 stopni Celsjusza). Przypominamy ponadto, że inspekcja farmaceutyczna w razie kontroli i stwierdzenia przekroczonej temperatury przechowywania leków, może nakazać utylizację wszystkich źle przechowywanych leków.” Lato za pasem, wysokie temperatury na pewno nas nie ominą, dlatego wszyscy aptekarze powinni pamiętać o zachowaniu właściwych warunków w swoich aptekach.
W podobnym tonie utrzymany jest udostępniony przez Podkarpacką Okręgową Izbę Aptekarską komunikat Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego w Rzeszowie (PWIF Nr 3/2016 z dnia 16 czerwca 2016 r. ws. warunków przechowywania produktów leczniczych), w którym czytamy między innymi: „Osoba wydająca produkt leczniczy udziela w razie potrzeby informacji kupującemu co do sposobu przechowywania produktu leczniczego lub wyrobu medycznego. Mając na uwadze zapewnienie pewności zachowania zasady tzw. „zimnego łańcucha” produkty termolabilne powinny być wydawane z apteki w opakowaniu termoizolacyjnym. Przypominam również o konieczności monitorowania temperatury i wilgotności w pomieszczeniach apteki, w których przechowywane są produkty lecznicze i wyroby medyczne oraz rejestrowania odczytów na każdej zmianie roboczej.”
Na stronie www.poia.pl opublikowano opatrzone słowem wstępu dr n. farm. Lucyny Samborskiej Kompendium Aktów Prawnych. Oprócz zbioru aktów prawnych znajdziemy tam także komentarze do nich: „Ponieważ każdemu z nas wiadomo, jak trudne są „w czytaniu” teksty rozporządzeń, dla lepszego utrwalenia ich treści publikujemy też omówienia tych aktów prawnych, przygotowane przez naszych Kolegów.”
Lubelska Okręgowa Izba Aptekarska zamieściła komunikat OW NFZ w Lublinie zatytułowany „Szczególne uprawnienia do świadczeń opieki zdrowotnej”. W komunikacie tym przypomina się między innymi o konieczności uwidocznienia informacji o tych uprawnieniach w aptece.
Również Kielecka Okręgowa Izba Aptekarska przygotowała przypomnienie o informacjach, jakie powinny znaleźć się na „aptecznej tablicy ogłoszeń”. Przygotowała i udostępniła zaktualizowane informacje, które należy umieścić w widocznym dla pacjenta miejscu w aptece dotyczące między innymi informacji o możliwości nabycia zamienników leków i zwrotów leków do apteki oraz informacji o osobach obsługiwanych poza kolejnością. Można skorzystać z tych szablonów lub przygotować na ich podstawie własne.
Opolskie środowisko aptekarskie podjęło inicjatywę uhonorowania magistra farmacji Sylwestra Świtały nadaniem jego imienia skwerowi przed apteką, w której pracował do końca XX wieku. Wszyscy członkowie OOIA oraz mieszkańcy Opola mogą wyrazić swoje poparcie dla tego pomysłu poprzez złożenie podpisu pod projektem uchwały.
Na stronie www w zakładce „Biuletyn” można pobrać pierwszy numer Nowych Opolskich Wiadomości Farmaceutycznych.
Środkowopomorska Okręgowa Izba Aptekarska opublikowała nowy numer Biuletynu Informacyjnego – „Farmacji Pomorza Środkowego” – a w nim na ponad stu stronach szeroki wachlarz tekstów, felietonów i sprawozdań. Między innymi – krótka relacja z udanego spotkania towarzyskiego, wspólnego wyjścia do teatru: Łączą nas wspólne losy i problemy. Łatwiej je przetrzymać w gronie przyjaciół, łatwiej jest dźwigać trudy życia w gronie tych, których się lubi i ceni. Budowanie serdecznych więzi koleżeńskich między członkami naszej Izby – to pragnienie pani prezes naszej Izby – mgr farm. Justyny Korzelskiej. Musimy być często razem! Wtedy możemy się wzajemnie poznać i polubić. Wspólne przeżycia budują więzy koleżeńskie. Przynoszą uczucia radości i wspólnoty. Rozładowują stresy dnia codziennego. Ponadto zaprezentowano twórczość malarską mgr farm. Wojciecha Dopierały oraz poezję mgr farm. Weroniki Zarzyckiej. Magister farmacji Rajmund Zarzycki przygotował opracowanie „Zioła mniej lub bardziej znane”. Miejsce poświęcono wspomnieniu rocznicy katastrofy w Czarnobylu. Zamieszczono także zajmujący wywiad z Dorotą Mocek-Dawidzińską – „Aniołem Farmacji” z Apteki Lawendowej w Rymaniu.
opracowała mgr farm. Olga Sierpniowska
BIURO PRASOWE NRA POINFORMOWAŁO
Do Hiszpanii na staż
Niebawem rusza program staży zawodowych dla polskich farmaceutów. Celem projektu jest rozszerzenie kwalifikacji polskich farmaceutów w dziedzinie farmacji szpitalnej poprzez pogłębienie ich wiedzy praktycznej i teoretycznej we wzorcowych jednostkach na terenie Hiszpanii. Organizatorem programu stażowego jest Naczelna Izba Aptekarska.
Więcej informacji w serwisie informacyjnym NIA (http://www.nia.org.pl/news/3089/polscy-farmaceuci-z-szansa-na-zagraniczny-staz.html).