- Białostocka Okręgowa Izba Aptekarska www.oiab.com.pl
Okręgowa Izba Aptekarska w Białymstoku udostępniła nowy numer swojego wydawnictwa – Farmację Regionu Północno-Wschodniego Biuletyn Informacyjny Izby Aptekarskiej w Białymstoku nr 1(89)2016. W aktualnym wydaniu tego kwartalnika można zapoznać się z wierszami mgr farmacji Waltera Pyki z tomiku “Punkt nie do przewidzenia”. Warto również sięgnąć do artykułu mgr farm. Jarosława Mateuszuka na temat zastosowania adrenaliny we wstrząsie anafilaktycznym oraz tekstu mgr farm. Zenona Wolniaka pod tytułem “Róg jednorożca w dawnej medycynie.”
- Dolnośląska Okręgowa Izba Aptekarska www.dia.com.pl
Warto przypomnieć, że DIA na swojej stronie internetowej prowadzi forum, na którym można podyskutować na temat realizacji recept, wykonywania zawodu czy kontroli aptek. W miesiącu maju pojawił się na nim między innymi wątek dotyczący zapisu dawkowania przy dużych opakowaniach maści na recepcie z uprawnieniami IB.
- Gdańska Okręgowa Izba Aptekarska www.goia.org.pl
GOIA dzieli się informacją dla aptek opublikowaną przez NFZ – Pomorski Oddział Wojewódzki w Gdańsku. Informacja dotyczy recept wystawionych z adnotacją „pro auctore”, „pro familiae” bez podania numeru REGON lub numeru umowy upoważniającej do wystawiania recept refundowanych. Z komunikatu tego wynika, iż “za prawidłowe należy uznać recepty wystawione z adnotacją „pro auctore”, „pro familiae” bez podania numeru REGON lub numeru umowy upoważniającej do wystawiania recept refundowanych”. Z całością informacji można zapoznać się na stronie http://www.nfz-gdansk.pl.
- Śląska Okręgowa Izba Aptekarska www.katowice.oia.pl
Śląska Izba Aptekarska zaprezentowała wnioski o uhonorowanie aptekarzy. Dotyczą one wyróżnienia dr n. przyr. Stefana Skrzypczaka oraz mgr farm. Janiny Barancewicz odznaką “Pharmaciae Seniori”, a mgr farm. Grzegorza Zagórnego tytułem “Śląski Aptekarz Roku 2016”.
W witrynie ŚIA można również przeglądać nowy numer biuletynu “Apothecarius – Śląskie Forum Farmaceutyczne” nr 45 – maj 2016. W nim – felieton prof. Dionizego Moski “Deontologia aptekarska (o powinnościach, o obowiązkach)”, zawierający między innymi taką refleksję: “Etyka i teoria powinności – deontologia zawodu farmaceutycznego wymagają ciągłych refleksyjnych poszukiwań, badań, praktycznych wdrażań, na co dzień.” Magister farmacji Andrzej Bednarz przygotował artykuł “Jak to jest bliżej Boga i co się dzieje z organizmem” – wyczerpujący tekst omawiający wpływ dużych wysokości na organizm człowieka. Tekst ubarwiają fotografie własne Autora. Z kolei n. farm. Piotr Kaczmarczyk w artykule “Ocet siedmiu złodziei i babiloński kleik…” rozprawia się z reklamą. Jak możemy przeczytać we fragmencie: “Poprzez reklamę medialną można dziś dotrzeć do olbrzymiej grupy potencjalnych nabywców, co przy odpowiednio wyreżyserowanej treści i wysokiej częstotliwości nadawania, powoduje szybki wzrost sprzedaży. Zjawisko to stwarza niestety, pole do działań wątpliwych etycznie, które dobro, a czasem i bezpieczeństwo pacjenta spychają na dalszy plan, podważając tym samy zaufanie społeczne do apteki i zawodu farmaceuty.”
Decyzją Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej, za zgodą Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej (OROZ) oraz Przewodniczącej Okręgowego Sądu Aptekarskiego (OSA) w biuletynie – informacyjnie, jak i ku przestrodze – opublikowano prawomocne wyroki Okręgowego Sądu Aptekarskiego w różnych sprawach. Materiał czyta się ze ściśniętym sercem – dotyka on bowiem tych sytuacji, które w życiu zawodowym farmaceuty są zawsze bardzo przykre – pomyłek w realizacji recepty. Chociaż ten się nie myli, kto nic nie robi – zaprezentowane przykłady potwierdzają, że w naszym zawodzie wymagana jest najwyższa skrupulatność, sumienność, skupienie i wiedza. Opisane przypadki dotyczą między innymi sporządzenia proszków recepturowych dla niemowlęcia zawierających cizapryd w dawce dziesięciokrotnie wyższej niż zaordynowana przez lekarza (wydano lek o stężeniu 7 mg środka czynnego zamiast przepisanej przez lekarza dawki jednostkowej 0,7 mg substancji) oraz błędnego wydania leku zawierającego tietyloperazynę zamiast preparatu z kwasem taninowym, również dla pacjentki małoletniej. Dzieci na skutek obu pomyłek musiały być hospitalizowane.
Śląska Izba Aptekarska przygotowała także opracowanie dotyczące zmian, jakie wprowadza tzw. “ustawa 75+” w zakresie realizacji recept. Opracowanie można przeczytać na stronie http://www.katowice.oia.pl
- Kielecka Okręgowa Izba Aptekarska http://www.koia.kielce.pl/
W witrynie internetowej KOIA można zapoznać się z pracą specjalizacyjną pod tytułem “Antybiotykoterapia w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach w latach 2013-2014“, której autorem jest mgr farm. Marcin Stolarczyk. Praca może być pomocna farmaceutom specjalizującym się w farmacji szpitalnej, jak również innym “szpitalnikom” zajmującym się polityką antybiotykową. Pojawiły się także nowe pozycje w rubryce “najczęściej zadawane pytania”.
- Lubuska Okręgowa Izba Aptekarska www.loia.zgora.pl.
ORA Lubuskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej postanowiła wyróżnić Medalem „Zasłużony dla Aptekarstwa Lubuskiego” farmaceutów obchodzących w 2016 roku Jubileusz 50-lecia pracy zawodowej: mgr Bogusławę Bromber z Nowogrodu Bobrzańskiego, mgr Carmen Lewicką z Nowej Soli, mgr Marka Sosnowskiego z Małomic oraz mgr Barbarę Szmańko z Zielonej Góry. Medale zostaną wręczone w dniu 24 września 2016 r. w Gronowie, podczas obchodów Jubileuszu XXV-lecia Izby.
- Okręgowa Izba Aptekarska w Łodzi www.oia.lodz.pl
24 maja 2016 roku odbyło się spotkanie Waldemara Budy, posła na Sejm RP z przedstawicielami Okręgowej Izby Aptekarskiej w Łodzi, którą reprezentowali Paweł Stelmach, prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Łodzi i Izabela Kromkowska, wiceprezes ORA. W rozmowie poruszono przede wszystkim tematy związane z zapowiadanymi zmianami legislacyjnymi oraz pracami nad ustawą o zawodzie farmaceuty. Dyskutowano także o kwestii dyżurów pełnionych przez apteki porze nocnej oraz w dni wolne, niedziele i święta oraz o sprzedaży leków poza aptekami. Poseł Waldemar Buda wyraził chęć kontynuowania spotkań z środowiskiem aptekarskim.
18 maja 2016 roku odbyło się spotkanie studentów farmacji zrzeszonych w łódzkiej sekcji “Młodej Farmacji” z członkami Okręgowej Rady Aptekarskiej w Łodzi. W spotkaniu wzięła udział także mgr Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej. Młodzi pytali przede wszystkim o perspektywy rozwoju zawodowego.
Na stronie internetowej łódzkiej izby udostępniono odpowiedzi Wydziału Gospodarki Lekami ŁOW NFZ na pytania aptekarzy. Zagadnienia dotyczą wykonywania i wyceny leków recepturowych. Warto zapoznać się z materiałem – problem wyceny recept złożonych jest częstą bolączką aptekarzy.
Izba Łódzka również przygotowuje się do najnowszych regulacji prawnych – udostępniono opracowanie Komisji ds. Aptek Ogólnodostępnych przy OIA w Łodzi dotyczące zmian, jakie wprowadza tzw. “ustawa 75+” w zakresie realizacji recept.
- Opolska Okręgowa Izba Aptekarska www.ooia.pl
Na stronie www.ooia.pl można zapoznać się z podsumowaniem spotkania członków Opolskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej z Prezesem Opolskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej mgr farm. Markiem Tomkowem oraz Opolskim Wojewódzkim Inspektorem Farmaceutycznym mgr farm. Markiem Brachem. Uczestnicy spotkania mieli również okazję do zapoznania się z pierwszym numerem nowo powstałego Biuletynu OOIA, który nazywać się będzie „Nowe Opolskie Wiadomości Farmaceutyczne”. Pierwsze wydanie tego kwartalnika przygotowane zostało przez mgr farm. Wojciecha Olendra.
- Podkarpacka Okręgowa Izba Aptekarska www.poia.pl
Podkarpacka Okręgowa Izba Aptekarska postanowiła poszerzyć płaszczyznę kontaktu ze swoimi członkami o platformę społecznościową Facebook. Pojawiły się już na nim pierwsze wpisy oraz zdjęcia z rajdu POIA Bieszczady, który odbył się na początku maja.
Pojawił się także nowy numer biuletynu PORA – 234/2016, w którym prezes, dr n. farm. Lucyna Samborska zapowiada dalsze unowocześnienia – w przebudowie jest strona internetowa www.poia.pl, która zyska nowe funkcjonalności.
21.04.2016 odbył się XXXIII Okręgowy Zjazd Delegatów Podkarpackiej Okręgowej Izby Aptekarskiej. Obradom i sprawozdaniom z działalności poświęcona jest znacząca część biuletynu. Jak możemy przeczytać w jednym z materiałów, praca w samorządzie to trud, który się opłaca: “Nie każdy projekt czy zamierzenie jest od razu do zaakceptowania, dlatego posiedzenia Rady trwają długo i są burzliwe. Nie zawsze wszyscy zgadzają się ze sobą. Ważne jest jednak, że wszyscy są pełni zapału i chcą aktywnie włączyć się w prace Rady. Z tych sporów i dyskusji na koniec podejmowane są decyzje i przyjmowane projekty, które będą w przyszłości służyć wszystkim członkom POIA.” Zgromadzeni Delegaci podjęli stanowiska w sprawie wynagradzania farmaceutów za pełnienie dyżurów w porze nocnej i dyżurów świątecznych. Stanowisko to zostanie przekazane do Naczelnej Izby Aptekarskiej oraz do parlamentarzystów Podkarpacia.
- Pomorsko-Kujawska Okręgowa Izba Aptekarska www.bydgoszcz.oia.org.pl
W bieżącym Biuletynie Informacyjnym Pomorsko-Kujawskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej w dziale “Aptekarskie sprawy” znajdziemy opracowanie pod tytułem “Aptekarze pytają – NFZ odpowiada”, przygotowane przez mgr farm. Małgorzatę Pietrzak. Ponadto pod winietą “Kształcimy się ustawicznie” mgr farm. Kamil Jabłoński przygotował ciekawe opracowanie “Farmakoterapia bólu w chorobach nowotworowych”. Mgr farm. Beata Mosiądz podjęła z kolei temat interakcji lekowych.
- Okręgowa Izba Aptekarska w Warszawie www.warszawa.oia.org.pl
Na stronie www izby warszawskiej można zapoznać się z relacją ze spotkania, które odbyło się 17 maja 2016 roku – uczestniczyli w nim członkowie Młodej Farmacji WUM oraz mgr farm. Michał Byliniak, Prezes ORA OIA w Warszawie. Spotkanie odbyło się w ramach projektu “Przyszłość farmaceuty” i – jak wynika z relacji – było niezwykle owocne.
W witrynie znajdziemy także przekierowanie do wywiadów z Prezesem Michałem Byliniakiem, jakich udzielił on dla Rynku Aptek. Jedna z rozmów została zatytułowana “Nie da się w jednej aptece wszystkiego sprzedawać tanio”, co nawiązuje do pokutującego poglądu, że apteki indywidualne są drogie. W rozmowie poruszono między innymi temat ilości aptek i struktury ich własności. Całość materiału dostępna jest na stronie www.rynekaptek.pl.
Ponadto, na stronach okręgowych izb aptekarskich można znaleźć doniesienia dotyczące następujących dokumentów i zdarzeń:
- Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 18 marca 2016 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw. Szykują się zmiany w przepisach prawnych – pojawią się zapisy o lekach dla pacjentów powyżej 75 roku życia, a także o wydawaniu zamienników. Uwzględniono postulaty środowiska aptekarskiego, by dozwolone było wydawanie zamienników nie tylko tańszych od leku zapisanego na recepcie oraz leku różniącego się nieznacznie wielkością opakowania (do 10%).
- Pojawiło się obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 29 kwietnia 2016 roku w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, na dzień 5 maja 2016 roku.
- W serwisie informacyjnym Ministerstwa Zdrowia udostępniono Instrukcję obsługi Systemu Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych. Od dnia 1 maja 2016 r. wnioskowanie o egzamin specjalizacyjny dla farmaceutów odbywa się za pomocą Systemu Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych.
- W czasie posiedzenia Naczelnej Rady Aptekarskiej w dniu 10.05.2016 wybrany został trzeci wiceprezes – mgr farm. Małgorzata Pietrzak, prezes Pomorsko-Kujawskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej w Bydgoszczy oraz członek Prezydium NRA.
- Naczelna Izba Aptekarska na swojej stronie internetowej zamieściła wykaz aktów prawnych (wraz z hiperłączami do dokumentów źródłowych) odnoszących się do aptek (ogólnodostępnych, szpitalnych i punktów aptecznych) i hurtowni farmaceutycznych. Opracowanie jest aktualne – zawiera stan prawny na dzień 01.05.2016 r.
- Okręgowy Sąd Aptekarski OIA we Wrocławiu wydał orzeczenie w sprawie farmaceutki, która w połowie zeszłego roku wzięła udział w kampanii reklamowej suplementów diety.
opracowała mgr farm. Olga Sierpniowska