- Okręgowe izby aptekarskie udostępniają komunikaty oddziałów wojewódzkich NFZ w związku z wejściem w życie od 1 października 2017 roku systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ). Zmiana dotyczy organizacji punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Naczelna Izba Aptekarska skierowała do farmaceutów apel z prośbą, by informowali niezorientowanych pacjentów, szukających informacji związanych z miejscem udzielania świadczeń. Mogą pojawić się także rozbieżności pomiędzy danymi nadrukowanymi lub zakodowanymi na recepcie, a tymi widniejącymi na pieczątce. Informacji i wyjaśnień należy szukać w komunikatach poszczególnych oddziałów Narodowego Funduszu Zdrowia.
- Niektóre izby podjęły współpracę w zakresie przystąpienia do programów sportowo-rekreacyjnych. Dla osób aktywnych fizycznie stwarzają one dogodne warunki do korzystania z takich obiektów jak baseny, siłownie, kluby fitness czy szkoły tańca. Szczegółowych informacji należy szukać na stronach poszczególnych izb.
http://www.dia.com.pl
DIA dzięki uprzejmości Śląskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej prezentuje odnośnik do wersji testowej internetowego kalkulatora, który ma być pomocny dla farmaceutów oraz pracowników okręgowych izb aptekarskich, przy obliczaniu przebiegu pracy zawodowej na stanowisko kierownika apteki.
http://katowice.oia.pl
Śląska Izba Aptekarska informuje o prawomocnym wyroku NSA w sprawie reklamowych nazw aptek ogólnodostępnych. Przypomina także stanowisko Ministerstwa Zdrowia z dnia 6 kwietnia 2017 r. dotyczące bezpłatnych leków dla osób powyżej 75 roku życia posługujących się kartą EKUZ. Wynika z niego, iż obywatelom innych państw posiadającym EKUZ przebywającym w Polsce przysługują bezpłatne leki na podstawie art. 43a ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
http://oia.krakow.pl
Na stronie krakowskiej izby dostępny jest numer 3/2017 biuletynu informacyjnego OIA w Krakowie „Farmacja Krakowska”. W “Vademecum Kierownika Apteki” można przeczytać artykuł mgr farm. Elżbiety Rząsy-Duran o realizacji zapotrzebowań na zakup produktów leczniczych i/lub wyrobów medycznych. W dalszej części czytelnik ma do wyboru kilka ciekawych artykułów poświęconych żywieniu, między innymi o postępowaniu dietetycznym w wirusowym zapaleniu wątroby typu A, o “tranie odkrytym na nowo” oraz o zasadach prawidłowego żywienia z przełomu XIX i XX wieku. Ten ostatni artykuł ubarwiają intrygujące ryciny, prezentujące “ćwiczenia fizyczne szczególnie polecane rano przed śniadaniem oraz wieczorem przed kolacją”.
opracowała
mgr farm. Olga Sierpniowska