Mgr farm. Jarosław Mateuszuk w imieniu Okręgowej Rady Aptekarskiej w Białymstoku sygnował list kierowany do Ministra Zdrowia poruszający temat pogarszającej się dostępności leków ratujących życie. Przedstawione są w nim konkretne przykłady związane z nieskutecznością mechanizmów, które w swoim założeniu miały poprawić dostępność do deficytowych produktów leczniczych i zapobiec „odwróconemu łańcuchowi dystrybucji”.
Dolnośląska Okręgowa Izba Aptekarska opublikowała komentarz opracowany przez radcę prawnego Piotra Sędłaka dotyczący wydanego przez Naczelny Sąd Administracyjny postanowienia z 1 lipca 2016r., w którym wstrzymał on wykonanie decyzji o cofnięciu spółce zezwolenia na prowadzenie apteki. W jego podsumowaniu możemy przeczytać, iż „Wydane na początku lipca br. postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie w żadnej mierze nie może być odbierane jako próba usprawiedliwiania, czy nawet wyłączania bezprawności działań podmiotów prowadzących apteki ogólnodostępne, które naruszają zasady dystrybucji produktów leczniczych w procedurze „odwróconego łańcucha dostaw”. Zapadłe rozstrzygnięcie ma charakter incydentalny i sprowadza się do czasowego uniemożliwienia wykonania decyzji administracyjnej cofającej zezwolenie. Nie musi mieć ono również jakiegokolwiek przełożenia na treść wyroku ostatecznego, który w przedmiotowej sprawie dopiero zapadnie.”
Podkarpacka Okręgowa Izba Aptekarska na swojej stronie internetowej umieściła list pani Henryki Paszko, Wojewódzkiego Konsultanta Farmacji Szpitalnej skierowany do prof. dr hab. n. farm. Edmunda Grześkowiaka, Konsultanta Krajowego w Dziedzinie Farmacji. W liście tym pani magister wyraża „zaniepokojenie proponowanym współczynnikiem pracy w projekcie ustawy określającej sposób minimalnego wynagrodzenia pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiocie leczniczym, uwzględniający rodzaj wykonywanej pracy oraz kwalifikacje”. Jak argumentuje mgr Paszko – farmaceuta to wysoko wykwalifikowany pracownikiem ochrony zdrowia, aktywny członek zespołu terapeutycznego i partner lekarza w procesie farmakoterapii. Swoje uwagi – w podobnym tonie – zgłosiły także inne osoby, między dr farm. Hanna Jankowiak-Gracz oraz przewodniczący Konferencji Dziekanów Wydziałów Farmaceutycznych Uniwersytetów Medycznych prof dr hab. Wiesław Sawicki.
Można także pobierać i przeglądać nowy, sierpniowy numer Biuletynu POIA. W nim między innymi krótki felieton „Czy ulepek to już przestarzała postać leku?” oraz interesujący artykuł mgr farm. Lidii Marii Czyż zatytułowany „Czy przemysł farmaceutyczny był, a może nadal jest „metropolią kolonialną”? Autorka podejmuje w nim temat wykorzystywania przez koncerny farmaceutyczne surowców pochodzenia naturalnego uprawianych w dawnych krajach kolonialnych na tle zasad Fair Trade, czyli tzw. sprawiedliwego handlu.
Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej, mgr farm. Alina Górecka zwróciła się z apelem związanym ze zwiększeniem się liczby informacji dotyczących prób łamania ustawowego zakazu reklamy aptek. W swoim komunikacie pani magister przypomina, że w każdym przypadku naruszenia art. 94 badany jest udział farmaceuty w niezgodnych z prawem działaniach z tytułu jego odpowiedzialności zawodowej.