Podkarpacka Okręgowa Izba Aptekarska serdecznie zaprasza wszystkich farmaceutów do udziału w Ogólnopolskim Konkursie na publikację pt.: “Probiotyki – nie tylko antybiotykoterapia”. Dla Uczestników, którzy zajmą pierwsze, drugie oraz trzecie miejsce przewidziano atrakcyjne nagrody, które zwycięzcom pozwolą zaplanować w dogodnym dla nich terminie, odpoczynek w jednym z hoteli SPA, dostępnych w serwisie www.spa-prezent.pl. Szczegółowe informacje na temat konkursu znajdziecie Państwo na stronie www.poia.pl/konkurs
Okręgowa Izba Aptekarska w Białymstoku informuje, że na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku rozpoczęła się rekrutacja na studia podyplomowe z zakresu Dietetyka kliniczna, Psychodietetyka, Interdyscyplinarne zastosowania badań epidemiologicznych, Interdyscyplinarna opieka psychogeriatryczna, Transkulturowość w interdyscyplinarnej opiece medycznej.
http://www.czestochowa.oia.org.pl
Częstochowska Okręgowa Izba Aptekarska informuje, iż mając na uwadze stanowisko Naczelnej Rady Aptekarskiej nr VII/1/2017 dotyczące obliczania stażu pracy niezbędnego do wykonywania funkcji kierownika apteki, Okręgowa Rada Aptekarska w Częstochowie wprowadza druk oświadczenia, jakie zobowiązany jest złożyć każdy kandydat na kierownika apteki.
Na stronie znajdziemy także treściwy komunikat przypominający w sprawie przekazywania danych recept “pro auctore”: od 01.01.2017 lekarze nie zawierają umów na wystawianie recept dla siebie i najbliższej rodziny, w związku z tym numery zaczynające się od cyfr 98… nie mają już zastosowania. W trakcie wprowadzania danych zamiast dotychczasowego numeru umowy należy wpisać powtórnie numer prawa wykonywania zawodu lekarza wystawiającego receptę. Informacja o błędzie znajdującym się w raporcie szczegółowym XML: 60503036 Typ problemu: błąd. Opis: Przekazano nieprawidłowy numer w miejscu wystawienia recepty – odnosi się właśnie do recept, w których przekazano nie numer prawa wykonywania zawodu, lecz nieaktualny numer umowy. Recepty takie należy poprawić.
Śląska Izba Aptekarska udostępniła nowy numer periodyku “Apothecarius – Śląskie Forum Farmaceutyczne“. Na aż 192 stronach znajdziemy ciekawe felietony oraz artykuły popularno-naukowe, między innymi “Popularne leki przeciwbólowe OTC jako przyczyna zatruć u psów i kotów“, “Modanifil – smart drug?“, “Wziewna podaż leków – nowe rozwiązania” oraz teksty o terapii antybiotykami aminoglikozydowymi czy farmakoterapii napadów migreny. W numerze przeczytamy także – informacyjnie i ku przestrodze – wyroki Okręgowego Sądu Aptekarskiego w różnych sprawach. Apothecarius zawiera także informacje z życia lokalnego samorządu, sprawozdania i fotorelacje.
Walenty Zajdel, Przewodniczący Komisji ds. Aptek Szpitalnych przekazuje korespondencję będącą nawiązaniem do opublikowanych na stronie NIK wystąpień pokontrolnych oraz komunikatu pod tytułem „NIK o aptekach szpitalnych” – pismo do Konsultanta Krajowego oraz interpelację i odpowiedź. Dokumenty powinny zainteresować wszystkich farmaceutów pracujących w szpitalach.
Dostępny jest nowy numer “Farmacji Krakowskiej” 2/2017. W nim Kalendarium, relacje ze spotkań i wydarzeń, wspomnienie Leopolda Skulskiego. Pod winietą “Vademecum kierownika apteki” przeczytamy o szkoleniach ciągłych farmaceutów, a w pozostałych działach zespół redakcyjny przygotował artykuły popularno-naukowe i felietony poświęcone między innymi suplementom diety, opiece farmaceutycznej czy historii farmacji.
Okręgowa Izba Aptekarska w Olsztynie informuje o uruchomieniu nowej, bezpłatnej platformy szkoleniowej: W chwili obecnej przygotowuje (…) wspólnie z Wydziałem Farmaceutycznym w Gdańsku kurs, za który farmaceuci będą mogli otrzymać osiem punktów twardych w ustawicznym szkoleniu zawodowym pt. “Wybrane aspekty farmakoterapii w czasie ciąży i karmienia piersią”.
Opolska Okręgowa Izba Aptekarska informuje, że na placu przed obecną Apteką Pod Lwem (róg ulicy Reymonta i Ozimskiej) pojawiły się tablice informujące o nazwie tego placu. Uchwałą Rady Miasta Opola plac został nazwany imieniem nestora opolskiej farmacji ŚP mgr farm. Sylwestra Świtały. W aptece przy tym placu d. Śródmiejska (mgr farm. Katarzyny Kaniut) a wcześniej w aptece Przędsiębiorstwa Cefarm mgr farm. Sylwester Świtała pracował do emerytury a nawet w czasie jej trwania przychodził do apteki.
http://www.warszawa.oia.org.pl
Okręgowa Izba Aptekarska w Warszawie udostępnia wytyczne Prokuratora Krajowego dotyczące odwróconego łańcucha dystrybucji leków. (…) Prokurator Krajowy przypomniał, że czyny polegające na zbyciu produktów leczniczych przez apteki lub punkty apteczne innym podmiotom, tj. hurtowni farmaceutycznej, innej aptece ogólnodostępnej lub innemu punktowi aptecznemu, popełnione po 12 lipca 2015 roku, które stanowią naruszenie art. 86a Prawa farmaceutycznego, powinny być rozpatrywane w kontekście wypełnienia znamion występku z art. 126b Prawa farmaceutycznego. Zgodnie z tym przepisem kto narusza zakaz zbycia produktów leczniczych z apteki ogólnodostępnej lub punktu aptecznego do hurtowni farmaceutycznej, innej apteki ogólnodostępnej lub innego punktu aptecznego, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo karze do 2 lat pozbawienia wolności.
Ponadto na stronie warszawskiej izby znajdziemy Pismo Konsultanta Wojewódzkiego, pani dr n. farm. Moniki Zielińskiej-Pisklak w sprawie oznaczenia stężeń etanolu używanego w recepturze. W piśmie tym znajdziemy wyjaśnienia, przypomnienia oraz prośbę o zwrócenie uwagi, “aby przed przystąpieniem do sporządzenia roztworu etanolowego dokładnie sprawdzić stężenie etanolu pro receptura dostępnego w aptece, bowiem etanol pochodzący od różnych producentów różni się czasami stężeniem. Dodatkowo producenci etanolu pro receptura podają jego stężenia albo w procentach masowych (% lub % m/m) i/lub w procentach objętościowych, czyli stopniach (o lub % v/v), co może również stanowić przyczynę pomyłek. Chciałabym poinformować, iż w przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do prawidłowego stężenia etanolu (brak oznaczenia “%” lub “o“, oznaczenie nieczytelne/niepełne itp.) należy skontaktować się z osobą ordynującą lek i umieścić na rewersie recepty prostą adnotację z informacją na temat stężenia etanolu użytego po konsultacji z lekarzem“.
W związku z faktem, że prowadzone są prace nad wdrożeniem ZSMOPL, a także prowadzone są prace testowe, Okręgowa Izba Aptekarska w Warszawie otrzymała zgodę od p. mgr farm. Adama Łuszczewskiego – autora bezpłatnego programu “Generator ZSMOPL CSR wersja 1.10” na jego publikację na stronie internetowej Izby wraz z instrukcją obsługi.
Wielkopolska Okręgowa Izba Aptekarska zamieściła odpowiedź Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych na pismo Prezes Wielkopolskiej ORA w sprawie nieścisłości, które występują na poziomie wprowadzania do obrotu i stosowania wyrobów medycznych (…). Ta ciekawa korespondencja dotyczy tzw. produktów z pogranicza. Prezes WORA zwróciła uwagę na mniejsze wymagania stawiane hurtowniom wyrobów medycznych i samym wyrobom medycznym w porównaniu do produktów leczniczych. Zwróciła także uwagę, że na rynku farmaceutycznym dość często spotyka się wyroby medyczne, które w swoim składzie posiadają leki. W odpowiedzi URPL potwierdza, że w niektórych przypadkach ocena może być subiektywna, objaśniając jednocześnie, dlaczego produkty podane przez panią Prezes w przykładach zyskały taką, a nie inną rejestrację. W podsumowaniu możemy przeczytać, że (…) przy rozstrzyganiu, czy dany produkt powinien być uznany za wyrób medyczny, czy za produkt leczniczy, należy uwzględnić przewidziane zastosowanie produktu i jego zasadniczy sposób działania, a nie jedynie postać, sposób podania, skład i podobieństwo do produktów leczniczych.
Mgr farm. Alina Górecka, Prezes Wielkopolskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej informuje o wydaniu “Farmaceutycznych Standardów Sporządzania Mieszanin Do Żywienia Pozajelitowego Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego”. Jak pisze w liście polecającym tę pozycję wydawniczą: “Z wielką satysfakcją informuję, że długo oczekiwane Farmaceutyczne Standardy Sporządzania Mieszanin Do Żywienia Pozajelitowego Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego zostały wydane. Przygotowanie drugiego, rozszerzonego i zaktualizowanego wydania, to praca zespołowa farmaceutów szpitalnych, którzy są ekspertami w tej dziedzinie. Umiejętność dzielenia się doświadczeniem, wiedzą i kompetencjami to miara wielkiej dojrzałości zawodowej wszystkich członków zespołu, który pracował z wielkim zaangażowaniem (…)“. Publikację można nabyć poprzez stronę: www.wydawnictwo-scientifica.pl
opracowała
mgr farm. Olga Sierpniowska