25 kwietnia 2016 roku odbyła się w Bydgoszczy, już po raz trzeci, Ogólnopolska Konferencja Farmaceutyczna organizowana przez Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego i Pomorsko- Kujawską Okręgową Izbę Aptekarską.
Uczestnikami konferencji byli farmaceuci reprezentujący okręgowe izby aptekarskie i Naczelną Izbę Aptekarską. W gronie uczestników obecni byli także przedstawiciele inspekcji farmaceutycznej, posłowie i dziennikarze.
W imieniu samorządu aptekarskiego uczestników konferencji powitała występująca w roli organizatora Małgorzata Pietrzak, prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej oraz Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, która nawiązując do programu spotkania powiedziała – ”doceniam, że dwa wykłady będą poświęcone opiece farmaceutycznej, która stanowi jeden z dużych tematów oczekujących na nadanie im wymiernego, w sensie prawnym, kształtu. Samorząd aptekarski zajmuje się tym zagadnieniem od wielu lat. Prawie dziesięć lat temu opracowaliśmy strategię wdrażania opieki farmaceutycznej. Nie mamy już czasu do stracenia. Przyszła pora na uzgodnienia i decyzje w tej sprawie”.
Spotkanie otworzył jej współorganizator i gospodarz miejsca, w którym odbywało się spotkanie, wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, który nakreślił, jako wprowadzenie do konferencji, kierunki polityki zdrowotnej i lekowej rządu.
„Rynek aptek w Polsce – zjawiska, trendy, wyzwania”, to temat przewodni konferencji, której celem było, jak napisała Małgorzata Pietrzak we wstępie do broszury przygotowanej dla uczestników „przedstawienie najważniejszych problemów nurtujących środowisko aptekarskie”. Problemy te stanowiły tematy wykładów, które wypełniły program konferencji. Uczestnicy konferencji wysłuchali następujących prelekcji:
- ”Perspektywa wprowadzenia refundowanej opieki farmaceutycznej w Polsce. Czy warto czekać?”. Wykład przedstawili: Piotr Brukiewicz, prezes Śląskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej i Grzegorz Zagórny, przewodniczący powołanego przez Ministra Zdrowia zespołu roboczego do spraw opieki farmaceutycznej. Zdaniem prelegentów opieka farmaceutyczna, która powinna być świadczeniem gwarantowanym „może być nowym, bardzo skutecznym narzędziem wdrożenia filozofii i profilaktyki zdrowotnej. Koszty wdrożenia oraz utrzymywania – finansowania opieki farmaceutycznej refundowanej są bardzo niewielkie w porównaniu z potencjalnymi korzyściami, jakie ona przyniesie”.
- ”Rola państwa w ochronie rynków strategicznych. Prawo kontra monopol.” Wykład przedstawili: Marek Tomków, wiceprezes NRA, prezes ORA w Opolu i Michał Byliniak, wiceprezes NRA, prezes ORA w Warszawie. Posługując się licznymi przykładami wykładowcy przeprowadzili analizę rynku aptecznego konfrontując spotykane na nim zjawiska z literą prawa. Wnioski tej konfrontacji są następujące: „Rynek aptek, podobnie jak sektor energetyczny czy bankowy jest rynkiem strategicznym z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa. Należy chronić go przed monopolizacją. Obowiązujące prawo powinno być bezwzględnie przestrzegane”.
- ”Apteka szpitalna, czy dział farmacji?”. Wykład przedstawiła Ewa Steckiewicz-Bartnicka, koordynator komisji NRA ds. farmacji szpitalnej. Zdaniem prelegentki, kierując się wymogami racjonalnej farmakoterapii kierownictwo szpitala lub innej placówki lecznictwa zamkniętego musi, bez względu na wybór formy organizacyjnej, zagwarantować bezpieczną farmakoterapię.
- ”Opieka Farmaceutyczna szansą dla zawodu farmaceuty-aptekarza.” Wykład przedstawiła prof. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska, która jest, jak się nie po raz pierwszy przekonaliśmy, gorącą orędowniczką wdrożenia opieki farmaceutycznej, a nie gadania o niej. Pani profesor twierdzi, że „brak wdrożenia paradygmatu opieki farmaceutycznej do aptek spowoduje dalszą deprecjację zawodu. Farmaceuta ukierunkowany na lek nie będzie nikim więcej niż dobrze wykształconym sprzedawcą”. Pani profesor przedstawiła propozycje wprowadzenia opieki farmaceutycznej przygotowane przez Wydział Farmacji Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
- ”Dynamika zmian na rynku aptek w Polsce.” Wykład przedstawił dr Stanisław Kasprzyk, dyrektor w IMS Poland. Sytuacja na rynku aptecznym w roku 2016 charakteryzuje się dużą dynamiką. Działa 14600 aptek. Z tej liczby 5524 aptek tworzy tzw. sieci. Sieci aptek przejęły już większą część rynku (54% wielkości obrotów).
Organizatorzy zapowiedzieli, że za rok odbędzie się IV ogólnopolska konferencja farmaceutyczna.
Z.S.