Newsletter
Aptekarz Polski
Archiwum
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • Aktualności
  • Eksperci
  • SZKOLENIA
  • Wiedza
  • Receptura
  • Prawo
  • Trendy
  • PODCASTYPosłuchaj
  • WIDEOObejrzyj
  • Aktualności
  • Eksperci
  • SZKOLENIA
  • Wiedza
  • Receptura
  • Prawo
  • Trendy
  • PODCASTYPosłuchaj
  • WIDEOObejrzyj
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Aptekarz Polski
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Strona główna Panorama samorządu

Peryskop samorządowy 11.2017.

Redakcja Aptekarza PolskiegoAutorRedakcja Aptekarza Polskiego
04/12/2017
“W terenie” dużo się dzieje.

Za pasem grudzień, dlatego już teraz część izb informuje o zaplanowanych spotkaniach mikołajkowych, wigilijnych i opłatkowych, a nawet zabawach choinkowych dla najmłodszych. Organizowane są także zbiórki na rzecz potrzebujących oraz ostatnie w tym roku spotkania szkoleniowe. Zachęcamy wszystkich farmaceutów do śledzenia witryn internetowych swoich macierzystych izb (jeśli ktoś nie jest pewny jak trafić, może to łatwo sprawdzić pod adresem: http://www.old.nia.org.pl/izby) oraz – oczywiście – do lektury „Peryskopu samorządowego”.


http://www.bielsko.boia.pl/

Beskidzka Okręgowa Izba Aptekarska przypomina o konieczności zgłaszania zmian dotyczących nazwiska, adresu, zaprzestania pełnienia funkcji kierownika, przejścia na emeryturę lub rentę czy zaprzestania wykonywania pracy w aptece. Informacje te są potrzebne, aby ewentualna korespondencja z izby mogła dotrzeć na czas, zmiany mogą także wpłynąć na wysokość składki członkowskiej. Przy zmianie miejsca pracy należy zarejestrować się w Izbie, na terenie której podejmuje się zatrudnienie – w aptece może pracować tylko farmaceuta będący członkiem Izby Aptekarskiej.


http://www.oiab.com.pl

Również izba białostocka usilnie prosi o przekazywanie informacji o zmianach (zatrudnienia, zamieszkania, zmianie nazwiska i uzyskanych stopniach naukowych). Jak przestrzega w komunikacie Prezes ORA w Białymstoku, mgr farm. Jarosław Mateuszuk: „Brak aktualnych danych spowoduje, że farmaceuta będzie niewidoczny w ogólnodostępnej części Centralnego Rejestru Farmaceutów (status „nieaktywny”). Jego dane nie będą mogły być zweryfikowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, co może skutkować brakiem możliwości rozliczanie recept refundowanych.”

Ukazał się kolejny numer (3/2017) Biuletynu Okręgowej Izby Aptekarskiej w Białymstoku – „Farmacja Regionu Północno-Wschodniego”. Znajdziemy w nim między innymi informacje o czterdziestym trzecim Międzynarodowym Kongresie Farmacji oraz relacje z wydarzeń sportowych. Czasopismo ubarwiają wiersze Pana Mariana Cezarego Abramowicza. Ponadto pod winietą „Z Narodowego Funduszu Zdrowia” mgr Dorota Bielonko podsumowuje krótko rok z programem „Leki 75+” i przypomina kluczowe reguły realizacji recept z „S-ką”. „W przeciągu roku lista „S” wzbogaciła się o wszystkie preparaty insulin ludzkich i analogów insulinowych znajdujących się w wykazie leków refundowanych, nowoczesne leki do stosowania w leczeniu pacjentów z objawami idiopatycznej choroby Parkinsona, pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, hipercholesterolemią, a także o leki stosowane w jaskrze, chorobie Parkinsona, chorobie niedokrwiennej serca i nadciśnieniu tętniczym.” Pod nagłówkiem „Dział Naukowy” mgr farm. Jarosław Mateuszuk przygotował ciekawe opracowanie pod tytułem „Praktyczne zastosowanie innowacyjnych badań w medycynie i farmacji”. Opisuje w nim nowatorskie urządzenie do monitorowania glukozy we krwi bez konieczności nakłuwania skóry. Jest to – jak się wydaje – początek cyklu, gdyż artykuł kończy zapowiedź, iż w następnym biuletynie będzie można przeczytać o badaniach genetycznych pozwalających określić aktualny wiek biologiczny organizmu człowieka.


http://www.dia.com.pl/

Na prośbę Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu Dolnośląska Izba Aptekarska zamieściła plakat i ulotkę (także w wersji do pobrania) o akcji informacyjnej skierowanej do seniorów w związku z falą oszustw, których ofiarami padają osoby starsze. Zachęcamy do zainteresowania się materiałami, gdyż problem jest ogólnopolski.


http://www.goia.org.pl/

Gdańska Okręgowa Izba Aptekarska informuje o rozpoczęciu kolejnej, piątej już edycja Konkursu Lider Nauk Farmaceutycznych. Tak jak w poprzednich latach, Komisja Konkursowa wybierze najlepsze prace doktorskie z dziedziny farmacji, które, z jednej strony, spełniają najwyższe standardy metodologiczne, a z drugiej – mają szansę na zastosowanie w praktyce.


http://katowice.oia.pl

W zakładce „Korespondencja SIA” możemy przeczytać list otwarty Śląskiej Izby Aptekarskiej, który został skierowany do Romana Poturalskiego w sprawie artykułu pt. “Granice ochrony farmaceutów i sprzedawców leków”. Prezes Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej dr farm. Piotr Brukiewicz stawia zarzut, iż autor artykułu „zawarł (…) szereg nieprawdziwych informacji, które naruszają dobre imię farmaceutów”. Możemy w nim przeczytać między innymi taką konstatację: „Nie wiem co rozumie Pan pod używanym swobodnie słowem „farmaceuta”, a co „sprzedawca leków”, natomiast powinien Pan, jako osoba publiczna, wiedzieć, że tytuł zawodowy podlega ochronie prawnej i określa on możliwość wykonywania zawodu, z którym wiąże się niezbędny warunek posiadania określonej wiedzy potwierdzonej, również w przypadku farmaceutów, zdobytym dyplomem. Powinien Pan również pamiętać, że zawód, jaki wykonuje farmaceuta obwarowany jest przepisami konkretnych ustaw.” Całość listu dostępna jest na stronie internetowej izby.


http://www.oia.krakow.pl/

Na stronie krakowskiej izby można przeczytać krótką notatkę ze spotkania dotyczącego zamiennictwa leków oraz problemu związanego z wprowadzaniem na rynki farmaceutyczne tzw. leków generycznych. Jak można przeczytać w jej podsumowaniu: „Wszyscy uczestnicy spotkania zgodnie zauważyli potrzebę szerokich rzetelnych działań informacyjnych i szkoleniowych skierowanych do lekarzy, farmaceutów i pacjentów, dotyczących bezpieczeństwa stosowania leków odtwórczych i ich skuteczności.”

Studium Kształcenia Podyplomowego Wydziału Farmaceutycznego UJCM informuje o uzyskaniu akredytacji na prowadzenie specjalizacji z Analityki farmaceutycznej i zachęca do składania wniosków o rozpoczęcie kształcenia. W informacji zamieszczonej na stronie izby 13.11.2017 osoby zainteresowane znajdą więcej szczegółów.

W dniu 26 października 2017 r. w Krakowie odbyło się spotkanie naukowe dla kierowników aptek szpitalnych. Zostały wygłoszone trzy referaty: “Skuteczna farmakologia może być bardziej bezpieczna i tańsza – rekomendacje podaży leków i płynów zgodnie z aktualnym staniem wiedzy”, “Udział apteki szpitalnej w przygotowaniu leków do podania pozajelitowego”, “Rynek leków szpitalnych-analiza aktualnych trendów”. Relacje z tych wykładów zostały udostępnione w formie prezentacji w zakładce „Farmacja Szpitalna”. Zachęcamy do zapoznania się z nimi.


http://www.olsztyn.oia.org.pl

Na łamach witryny Okręgowej Izby Aptekarskiej w Olsztynie mgr farm. Bartosz Wiechecki opowiada o swojej pasji, którą chce zarazić wszystkich, którzy być może jeszcze nie znaleźli swojego hobby. Pan magister jest wioślarzem i pływa na tzw. „smoczej łodzi”. Jest to sport drużynowy. Jak można przeczytać w artykule „Smoczy Wojownik”: „Najczęstsze są (łodzie) dwudziestodwuosobowe, gdzie jest dwudziestu wioślarzy, sternik i dobosz lub dwunastoosobowe z dziesięcioma wioślarzami. W Azji spotyka się większe łodzi, które mają nawet ponad pięćdziesięcioosobową załogę. Wiosłujący siedzą parami na wąskich ławkach, zapierając się nogami. Do wiosłowania używany jest rodzaj pagaja o długości ok. 130 cm. Pierwsza para to szlakowi, oni nadają tempo, które następnie reszcie załogi przekazuje uderzeniami w bęben  dobosz. Zaś sternik odpowiedzialny jest za utrzymanie łodzi na torze. Wiosło sterowe ma długość ok. 3 metrów i zamocowane jest luźno linami, aby można nim swobodnie manewrować. Dwudziestoosobowa łódź z pełną załogą waży około dwóch ton i rozwija prędkość do 18 km/h na dystansie 200 m.”


http://www.ooia.pl

Opolska Okręgowa Izba Aptekarska zaprasza na spotkanie, którego tematem będą wspomnienia mgr farm. Marka Bracha pt. “Kartki z notatnika farmaceuty wojskowego na misjach”. Prelekcja odbędzie się w dniu 8 grudnia br (piątek) o godz. 17:00 w sali konferencyjnej (parter) Muzeum Śląska Opolskiego przy ul. Św. Wojciecha 13 w Opolu.

opracowała

mgr farm. Olga Sierpniowska

Tagi: samorząd
UdostępnijPodziel się
Redakcja Aptekarza Polskiego

Redakcja Aptekarza Polskiego

Powiązane artykuły

VI Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny dla Farmaceutów FotoFarm

VI Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny dla Farmaceutów FotoFarm
AutorRedakcja Aptekarza Polskiego

Śląska Izba Aptekarska zaprasza wszystkich farmaceutów - amatorów fotografii - do wzięcia udziału w VI Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym dla Farmaceutów...

Czytaj więcej

Newsletter NIA – 15.10.2020

Newsletter NIA
AutorRedakcja Aptekarza Polskiego

Zachęcamy do lektury najnowszego newslettera Naczelnej Izby Aptekarskiej, jak również do zapoznania się z treścią jego wcześniejszych wydań. https://twitter.com/TLeleno/status/1316691363270987776

Czytaj więcej
Następny wpis
10.2017 – nowości na rynku.

08.2017 - PL - nowe rejestracje.

Przeczytaj również

Oświadczenie CDC i FDA w sprawie szczepionki Johnson & Johnson przeciwko COVID-19

Oświadczenie CDC i FDA w sprawie szczepionki Johnson & Johnson przeciwko COVID-19

Wytyczne dotyczące organizacji punktów drive-thru oraz Punktów Szczepień Powszechnych realizujących szczepienia przeciwko COVID-19

Wytyczne dotyczące organizacji punktów drive-thru oraz Punktów Szczepień Powszechnych realizujących szczepienia przeciwko COVID-19

Senat RP: wystawa „Walka polskich medyków z pandemią koronawirusa” [GALERIA ZDJĘĆ]

Senat RP: wystawa „Walka polskich medyków z pandemią koronawirusa” [GALERIA ZDJĘĆ]

Wykonywanie szczepień tylko po uzyskaniu dokumentu potwierdzający ukończenie szkolenia

Wykonywanie szczepień tylko po uzyskaniu dokumentu potwierdzający ukończenie szkolenia

Zarządzenie Prezesa NFZ w sprawie programu rehabilitacji po COVID-19

Zarządzenie Prezesa NFZ w sprawie programu rehabilitacji po COVID-19

Facebook

  • Kontakt
  • Dla reklamodawców
  • Dla autorów
  • Regulamin serwisu
Aptekarz Polski. Pismo Naczelnej Izby Aptekarskiej

Redakcja korzysta z zasobów: freepik.com, flaticon.com

Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • Najnowsze e-wydanie Aptekarza Polskiego – 173 (151e)
  • Aktualności
  • Szkolenia
  • Wiedza
  • Trendy
  • WIDEO
  • Farmacja szpitalna
  • Aptekarz Polski

Redakcja korzysta z zasobów: freepik.com, flaticon.com

Zapisz się do newslettera Aptekarza Polskiego
Zapisz się do newslettera Aptekarza Polskiego
Cześć!
Dostęp do serwisu aptekarzpolski.pl przeznaczony jest dla farmaceutów oraz osób uprawnionych do wystawiania recept lub prowadzących obrót produktami leczniczymi.
W związku z odwiedzaniem witryny www.aptekarzpolski.pl przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies oraz dane na temat aktywności i urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO). Jeśli chcesz zapoznać się z informacjami dotyczącymi zasad przetwarzania Twoich danych osobowych, prosimy o przejście do regulaminu serwisu.
Rezygnuję
Cześć!
Dostęp do serwisu aptekarzpolski.pl przeznaczony jest dla farmaceutów oraz osób uprawnionych do wystawiania recept lub prowadzących obrót produktami leczniczymi.
W związku z odwiedzaniem witryny www.aptekarzpolski.pl przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies oraz dane na temat aktywności i urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO). Jeśli chcesz zapoznać się z informacjami dotyczącymi zasad przetwarzania Twoich danych osobowych, prosimy o przejście do regulaminu serwisu.
Rezygnuję
Ta strona używa plików cookies. Pozostając na tej stronie zgadzasz się na ich użycie. ☒ Zgadzam się