Na Ogólnopolski Dzień Aptekarza, który odbył się, podobnie jak w latach ubiegłych pod patronatem Ministra Zdrowia zaprosiła aptekarzy Naczelna Izba Aptekarska.
– Święto, co roku jest okazją podczas której środowisko farmaceutyczne może spędzić czas w atmosferze przyjaźni, serdeczności i docenienia tych najbardziej zasłużonych dla farmacji i aptekarstwa farmaceutów – zauważył dr Grzegorz Kucharewicz, Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.
– To dzień spotkania przyjaciół Naczelnej Izby Aptekarskiej, związanych z farmacją i nie tylko.
Dzień Aptekarza nierozerwalnie związany jest ze św. Damianem i św. Kosmą, patronami zawodu. Niestety na ich temat niewiele wiemy, a wiadomości, którymi dysponujemy bardziej opierają się na przypuszczeniach niż pewnych faktach. Historia nie pozostawiła bowiem po nich żadnych wiarygodnych dokumentów. Istnieją tylko podania i legendy. Według nich przyszli święci byli prawdopodobnie bliźniakami i pochodzili z Arabii. Zostali lekarzami, ale za leczenie nie pobierali żadnych opłat. Działali w Syrii i w Cylicji w Małej Azji. W domu otrzymali chrześcijańskie wychowanie, ale leczyli także pogan, przez co wielu z nich na przeszło na chrześcijaństwo. Wszystkie relacje potwierdzają, że byli niezwykle skromni i sumienni, przez co stali się wybitnymi lekarzami. Przedmiotem ich troski był każdy potrzebujący ich pomocy, chory człowiek. W szczególny sposób zajmowali się biednymi. Godnie i cierpliwie znieśli okrutne tortury, do końca nie wyparli się Chrystusa. Według legendy ich męczeństwo miało miejsce ok. 300 r. podczas prześladowań za czasów Dioklecjana. Zginęli w Kyrrhos w Syrii. Zostali pochowani w Cyrze. Ich grób od razu zasłynął cudami, a kult wzrastał. Nad grobem męczenników papież św. Symmach wzniósł wspaniałą bazylikę, która do czasów przybycia Arabów, a potem Turków, była celem licznych pielgrzymek. Stamtąd ich kult rozpowszechniał się bardzo szybko i objął cały Kościół. W Konstantynopolu cesarz Justynian Wielki wystawił ku ich czci dwie świątynie. Twierdził, że dzięki ich wstawiennictwu wyzdrowiał z ciężkiej choroby. Są patronami zgromadzenia Jezuitów, Florencji, fakultetu medycyny na uniwersytetach, aptekarzy, chorych, dentystów, lekarzy i pielęgniarek. Ich atrybutami są m.in. instrumenty medyczne, korona w rękach, krzyż i kamień oraz miecz.
Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele Św. Krzyża w Warszawie, celebrowaną w intencji wszystkich pokoleń aptekarzy i farmaceutów przez księdza Józefa Jachimczaka, Krajowego Duszpasterza Służby Zdrowia. Potem uczestnicy przenieśli się w gościnne progi Muzeum Kolekcji Jana Pawła II w Warszawie. Po wprowadzeniu sztandaru NIA, zebranych powitał dr Grzegorz Kucharewicz, który wprawdzie mówił o nękających farmaceutów problemach, ale jak na radosne święto przystało, zrobił to z wiarą w lepsze jutro.
Dyrektor Anna Gręziak, doradca Prezydenta RP odczytała specjalny list od Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Ministerstwo Zdrowia reprezentowane było m.in. przez podsekretarzy stanu – Adama Frączaka i Marka Twardowskiego oraz przez Zbigniewa Niewójta, zastępcę Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Minister Marek Twardowski podkreślił, że bez środowiska aptekarskiego nie jest możliwe funkcjonowanie ochrony zdrowia.
– Reprezentuję pogląd, że apteki stanowią pewne źródło utrzymania i kontynuacji tradycji rodzinnych – powiedział minister Twardowski. Minister zapowiedział, że w znowelizowanej ustawie Prawo Farmaceutyczne znajdą się uregulowania dotyczące opieki farmaceutycznej.
Wśród licznie przybyłych gości byli m.in. parlamentarzyści reprezentujący Sejm i Senat RP, przedstawiciele Naczelnej Izby Lekarskiej, towarzystw naukowych, uczelni oraz instytucji i firm zajmujących się szeroko rozumianym lekiem. Wszyscy podkreślali wielką i niezastąpioną rolę farmaceuty w systemie ochrony zdrowia, oraz to, że jest on pierwszym pracownikiem służby zdrowia, do którego po pomoc kierują się pacjenci, obdarzając go jednocześnie wielkim zaufaniem.
Zebrani wysłuchali wykładu „Aptekarze – nauce i społeczeństwu", który przygotowali doc. dr hab. Iwona Arabas i dr Wojciech Giermaziak.
Wreszcie przyszedł czas na uhonorowanie najbardziej zasłużonych. Za zasługi dla chwały, pożytku i rozwoju aptekarstwa Naczelna Rada Aptekarska przyznała medale im. prof. Bronisława Koskowskiego oraz tytuły Strażnika Wielkiej Pieczęci Aptekarstwa Polskiego. Firmom farmaceutycznym patronującym przedsięwzięciom programowym samorządu aptekarskiego przyznano tytuły Mecenasa Samorządu Aptekarskiego. Laureaci odebrali wyróżnienia z rąk Prezesa Naczelnej Rady Aptekarskiej. Przed odebraniem wyróżnienia przypominano zasługi wyróżnionych. Wręczono również odznaczenia państwowe i odznaki honorowe za zasługi dla ochrony zdrowia. A na zakończenie wisienka na torcie, czyli znakomity koncert okolicznościowy w wykonaniu Alicji Majewskiej i Włodzimierza Korcza.
Potem, także w salach Muzeum, odbył się koktajl i spotkania koleżeńskie.
– To piękna uroczystość – cieszył się mgr farm. Rudolf Wojtała, jeden z nestorów warszawskich farmaceutów.
– To tak naprawdę jedna z niewielu okazji, abyśmy spotkali się bez fartucha, w eleganckich wnętrzach i spokojnie porozmawiali. A jes, o czym. I szczerze powiem, że już dzisiaj z niecierpliwością czekam na kolejne Święto Aptekarzy.
My także, bo sądząc z frekwencji oraz nastrojów panujących wśród farmaceutów takich spotkań nigdy dość.
mgr farm. Tomasz Wypych
w sprawie przyznania Medalu im. prof. Bronisława Koskowskiego.
♦ Uchwała nr V/23/2008 z dnia 3 lipca 2008 r. Naczelnej Rady Aptekarskiej
w sprawie przyznania tytułu "Strażnika Wielkiej Pieczęci Aptekarstwa Polskiego".
♦ Uchwała nr V/31/2008 z dnia 11 września 2008 Naczelnej Rady Aptekarskiej
w sprawie przyznania Medalu im. prof. Bronisława Koskowskiego.
♦ Uchwała nr V/33/2008 z dnia 11 września 2008 Naczelnej Rady Aptekarskiej
w sprawie przyznania tytułu "Strażnika Wielkiej Pieczęci Aptekarstwa Polskiego".
Krystyna Caban – Łódź
Olga Fedorowicz – Wrocław
Bolesława Florczak – Kalisz
Emilia Maria Fietkiewicz – Bydgoszcz
Alina Górecka – Poznań
Alicja Haraburda-Mateuszuk – Białystok
Maria Izdebska – Kalisz
Barbara Jabłońska-Osypiuk – Lublin
Stefan Kaliszuk – Lublin
Józefa Król – Lublin
Anna Józefa
Kuliszewska-Krakowiak – Szczecin
Bożena Maćkowiak – Wrocław
Małgorzata Mazur – Łódź
Barbara Ogórek – Opole
Anna Wieczorek – Łódź