Ostatnie lata przyniosły nam wiele głębokich zmian w farmacji. W 2011 roku uchwalono ustawę refundacyjną, w 2017 roku zmaterializowały się zapisy „Apteki dla Aptekarza”, a w 2021 roku – Ustawa o Zawodzie Farmaceuty. W dyskusji o tym, jak ma wyglądać nasz zawód, pojawia się wiele pomysłów. Warto przyjrzeć się innym, ugruntowanym wzorcom pokazującym, w jakim kierunku ewoluuje farmacja na świecie.
Francja kojarzy nam się z ekskluzywną stolicą, wybitnym malarstwem czy lazurowym Wybrzeżem. Nieczęsto jednak kojarzymy ten kierunek ze wzorcem, który moglibyśmy wykorzystać w postrzeganiu zmian, jakie muszą zajść w farmacji w Polsce.
Czytaj także: Ustawa o zawodzie farmaceuty [tekst ustawy]
Co warto wiedzieć o farmacji i aptekach we Francji?
Republika Francuska jest dużym, europejskim krajem, który posiada również terytoria zamorskie. Kontynentalną część kraju, tak zwaną Francją Metropolitalną zamieszkuje około 65 000 000 mieszkańców. Według danych L’Ordre National des Pharmaciens (odpowiednik naszej Naczelnej Izby Aptekarskiej) 1 września 2021 roku we Francji funkcjonowało 21001 aptek.
Średnio na jedną aptekę przypada tu 3087 mieszkańców, a od 2010 roku do 2018 roku zamknęło się 1220 aptek. Rok 2018 był rekordowy pod tym względem, zamknięto bowiem 226 aptek. Taki trend wydaje się hamować: 219 zamknięć miało miejsce w 2019 roku, a 196 w roku 2020.
la-demographie-2019-brochure-webL’Ordre National des Pharmaciens zrzesza 73830 farmaceutów, z czego spora część nie jest związana z aptekami. Studia farmaceutyczne trwają od 6 do 9 lat w zależności od wybranej specjalizacji. W toku kształcenia uzyskuje się uprawnienia farmaceuty szpitalnego, „biologa” o kompetencjach właściwych w Polsce dla diagnostów laboratoryjnych, czy wybiera farmację apteczną. Z ciekawostek należy wspomnieć, że w procesie kształcenia farmaceuta uzyskuje również tytuł grzyboznawcy.
Na przestrzeni ostatniej dekady zawód farmaceuty przeszedł we Francji istotne zmiany i oprócz klasycznej ekspedycji apteki oferują wiele usług nazywanych „misjami”. Zmiana z funkcji sprzedażowej na usługową budziła wiele pytań o ich wpływ na stabilność finansową placówek, rekompensatę za nakłady dostosowawcze i wycenę nowych aktywności: L’économie des officines à l’épreuve des nouvelles missions.
Pomimo tych wszystkich obaw widać jednak, że przy dobrze zaplanowanych zmianach są one korzystne dla aptek i dają pacjentom możliwość uzyskania wielu potrzebnych usług.
Czytaj także: Opieka farmaceutyczna w świetle ustawy o zawodzie farmaceuty oraz Michał Byliniak: opieka farmaceutyczna nie jest wyścigiem.