Newsletter
Aptekarz Polski
Archiwum
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • Aktualności
  • Eksperci
  • SZKOLENIA
  • Wiedza
  • Receptura
  • Prawo
  • Trendy
  • PODCASTYPosłuchaj
  • WIDEOObejrzyj
  • Aktualności
  • Eksperci
  • SZKOLENIA
  • Wiedza
  • Receptura
  • Prawo
  • Trendy
  • PODCASTYPosłuchaj
  • WIDEOObejrzyj
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Aptekarz Polski
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Strona główna Nowe rejestracje

11.2017 – PL – nowe rejestracje.

Redakcja Aptekarza PolskiegoAutorRedakcja Aptekarza Polskiego
25/02/2018
10.2017 – nowości na rynku.

A – Przewód pokarmowy i metabolizm

A01/A01A – Preparaty stomatologiczne; A01AB – Preparaty przeciwzakaźne i antyseptyczne do stosowania miejscowego w jamie ustnej

Chlorhexidine: Paroex (Sunstar France) to aktualnie 2. zarejestrowany w tej klasie produkt leczniczy z chlorheksydyną. Do sprzedaży został wprowadzony Corsodyl płyn 2% (GlaxoSmithKline). Na rynek wprowadzono także szereg preparatów kosmetycznych zawierających chlorheksydynę (aktualnie obecne na rynku): Aphtigel 0,1% i Aphtigel 0,3% Max (Hecpharma), Corsodyl 0,1% (GlaxoSmithKline), Curasept ADS (Curaden) płyny 0,12% i 0,2%, KinGingival (Kin) płyn 0,12%, Periokin (Kin) aerozol 0,2% i żel 0,2%, a także Elgydium Anti-Plaque (Pierre Fabre) pasta do zębów 0,004% i KinGingival (Kin) pasta do zębów 0,12%.

Ostatnio skreślono z Rejestru: Chlorhexidine digluconate Gaba płyn 2%.

A02 – Preparaty stosowane w zaburzeniach związanych z nadkwaśnością; A02B – Leki stosowane w chorobie wrzodowej i refluksie żołądkowo-przełykowym;

A02BA – Antagoniści receptora H2

Ranitidine: Ranitydyna Aurovitas to 11. zarejestrowana marka ranitydyny. Na rynek wprowadzono 10 marek: Gastranin Zdrovit (NP Pharma), Raniberl (Berlin-Chemie), Ranic (Sandoz), Ranigast, Ranigast Fast, Ranigast Max i Ranigast Pro (Polpharma), Ranisan (Pro.Med.CS), Ranitydyna Sanofi (Sanofi-Aventis), Riflux (Polfarmex), Solvertyl (PharmaSwiss), Zantac (GlaxoSmithKline), od lutego 2014 Raniberl Max (Berlin-Chemie) i od stycznia 2016 Ranimax Teva (lek zarejestrowany wcześniej pod nazwą Riflux).

A02BC – Inhibitory pompy protonowej

Pantoprazole: Pantoprazole Aurovitas to 34. zarejestrowana marka pantoprazolu, w tym 9. marka iniekcyjna. Na rynek wprowadzono 28 marek: Controloc i od czerwca 2009 Controloc Control (Takeda; lek oryginalny), od listopada 2006 Anesteloc (Adamed), od listopada 2007 Contix (Lekam), od grudnia 2007 Nolpaza (Krka), od października 2008 IPP (Sandoz; iniekcje wprowadzono od listopada 2008 pod pierwotną nazwą Pantoprazol Sandoz) oraz Noacid (Egis), od listopada 2008 Panzol (Apotex), od sierpnia 2009 Contracid (Recordati), od marca 2010 Panprazox tabl. (Polpharma; zarejestrowany wcześniej przez firmę Nucleus jako Zoramyl, po wprowadzeniu na rynek jako Panprazox skreślony z Rejestru; następnie przejęcie leku Pantoprazole Phargem i zmiana nazwy na Panprazox), od sierpnia 2010 Gastrostad (Stada; lek zarejestrowany wcześniej pod nazwą Tifizol przez firmę Alfred E. Tiefenbacher) i Xotepic (Teva; lek zarejestrowany początkowo pod nazwą Zipantola, a następnie wprowadzony na rynek w listopadzie 2008 pod nazwą Pantoprazolum Farmacom), od października 2010 Ranloc (Ranbaxy), od marca 2011 Contix ZRD (Lekam), od czerwca 2011 Panrazol (Actavis), od października 2011 Prazopant (Actavis), od marca 2012 Pantopraz (Biofarm), Pantoprazole Bluefish i Prazolacid (PharmaSwiss), od września 2012 Pantoprazole Reig Jofre, od października 2012 Ozzion (Zentiva), od grudnia 2012 Nolpaza Control (Krka; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Pantoprazol Pharmaheads), od grudnia 2013 Panzol Pro (Apotex; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Pantoprazol Apotex), od kwietnia 2014 Pantoprazol Krka, od czerwca 2014 Pantoprazole Genoptim (Synoptis; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Pantoprazol Macleods) i Pantoprazole Genoptim SPH (Synoptis; lek zarejestrowany pierwotnie przez firmę Pharmafile pod nazwą Prazafile), od sierpnia 2014 Pantopraz Bio (Biofarm; lek zarejestrowany pierwotnie przez firmę Pharmafile pod nazwą Zolepharm), od stycznia 2015 Pamyl (Mylan) i Ranloc Med (Ranbaxy), od grudnia 2015 Pantoprazol Teva (lek zarejestrowany pierwotnie przez firmę Pharmafile pod nazwą Neutroflux, wprowadzony na rynek od sierpnia 2012 pod nazwą Pantoprazol 123ratio), od marca 2016 Pantoprazol Vitama, od sierpnia 2016 Gerdin i Gerdin Max (S-Lab) i od października 2016 Pantoprazole Mercapharm (lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Dialoc, a następnie pod nazwą Pantoprazole Distriquimica).

Wśród nich w postaci iniekcji wprowadzono 5 leków: Controloc (Takeda), IPP (Sandoz; lek wprowadzony pierwotnie pod nazwą Pantoprazol Sandoz), Nolpaza (Krka), Pantoprazole Reig Jofre i Prazopant (Actavis).

Bez recepty dostępnych jest 11 leków: Anesteloc Max (Adamed), Contix ZRD (Lekam), Controloc Control (Takeda), Gerdin Max (S-Lab), Nolpaza Control (Krka), Pantopraz Bio (Biofarm), Pantoprazol Teva, Pantoprazole Genoptim SPH (Synoptis), Panzol Pro (Apotex), Prazolacid (PharmaSwiss), Ranloc Med (Ranbaxy).

Nie zostały jeszcze wprowadzone do sprzedaży leki doustne: Pantoprazol Beximco, a także 3 leki OTC z centralnej rejestracji unijnej: Somac Control, Pantozol Control i Pantoloc Control (wszystkie: Takeda).

W postaci iniekcji nie pojawiły się jeszcze w obrocie: Pantoprazol Accord (Accord Healthcare), Pantoprazole Mylan (lek zarejestrowany pierwotnie przez firmę Agila Specialties pod nazwą Pantoprazole Agila), Pantoprazole Aurovitas, Pantoprazol Sun (Sun Pharmaceutical Industries).

Ostatnio skreślono z Rejestru: Acidwell (Sandoz), Nelgast (Glenmark), Panglen (Glenmark), Panprazox (Polpharma) iniekcje, Pantogen (Generics; lek był obecny na rynku od lipca 2010), Pantoprazole 123ratio (lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Pantoprazole Olinka), Pantoprazol-Ratiopharm (Farmaprojects), Pantoprazole Wockhardt.

A03/A03A – Leki stosowane w czynnościowych zaburzeniach żołądkowo-jelitowych; A03AX – Inne leki stosowane w czynnościowych zaburzeniach żołądkowo-jelitowych

Alverine: Alverock Silny (Blackrock Pharmaceuticals) w nowej dla alweryny dawce 120 mg to rozszerzenie względem zarejestrowanego wcześniej preparatu Alverock w dawce 60 mg. Zarejestrowano 2 marki alweryny. Do sprzedaży wprowadzono preparat Spasmolina (Synteza). Nie pojawił się jeszcze na rynku Alverock (Blackrock Pharmaceuticals).

A04/A04A – Leki przeciw wymiotom i nudnościom; A04AD – Inne leki przeciwwymiotne

Aprepitant: Aprepitant Ethypharm to 2. zarejestrowana marka aprepitantu. Do sprzedaży wprowadzono lek oryginalny Emend (Merck Sharp & Dohme).

Aprepitant jest wskazany do stosowania w zapobieganiu nudnościom i wymiotom związanym z przeciwnowotworową chemioterapią o wysokim i umiarkowanym ryzyku wymiotów u dorosłych i młodzieży w wieku od 12 lat.

Aprepitant jest wybiórczym antagonistą o wysokim powinowactwie, działającym na ludzkie receptory neurokininowe 1 (NK1) substancji P.

A10 – Leki stosowane w cukrzycy; A10B – Leki obniżające poziom glukozy we krwi, z wyłączeniem insulin;

A10BA – Pochodne biguanidu

Metformin: Etform (Sandoz) w w dawce 1000 mg to rozszerzenie względem wprowadzonych wcześniej dawek 500 mg i 850 mg. Zarejestrowano 17 marek metforminy. Na rynku pojawiło się 11 marek: Glucophage i Glucophage XR (Merck Santé), Metfogamma (Wörwag), Metformax (Teva), Metformin Galena, Metifor (Polfarmex), Siofor (Berlin-Chemie), od grudnia 2007 Formetic (Polpharma), od maja 2010 Metformin Bluefish, od sierpnia 2010 Etform (Sandoz), od września 2010 Avamina (Bioton) i od grudnia 2015 Metformin Vitabalans.

Nie zostały jeszcze wprowadzone do sprzedaży: Formetic SR (Polpharma), Langerin (Zentiva), Lyomet SR (Generic Partners; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Metformin SR Actavis), Meladine SR (Accord Healthcare), Metformin Aurobindo (Aurobindo), Metformin XR SymPhar, Sophamet (Sopharma).

A10BH – Inhibitory peptydazy dipeptydylowej IV (DPP-4)

Vildagliptin: Agnis (Belupo) to 5. zarejestrowany preparat z wildagliptyną. Do sprzedaży w Polsce wprowadzono od maja 2008 Galvus (Novartis Europharm). Nie pojawiły się na rynku: Jalra (Novartis Europharm), Saxotin (Sandoz) i Xiliarx (Novartis Europharm).

 

B – Krew i układ krwiotwórczy

B01/B01A – Preparaty przeciwzakrzepowe; B01AF – Bezpośrednie inhibitory czynnika Xa

Rivaroxaban: Runaplax (Sandoz) to 2. zarejestrowana marka rywaroksabanu. Do sprzedaży wprowadzono lek oryginalny Xarelto (Bayer).

 

C – Układ sercowo-naczyniowy

C05 – Środki ochraniające naczynia; C05C – Preparaty wpływające stabilizująco na naczynia włosowate; C05CA – Bioflawonoidy

Diosmin: Fladios (Krka) to 11. zarejestrowana marka produktów leczniczych z diosminą. Na rynek wprowadzono 9 marek: Diosminex (PharmaSwiss), Otrex (Stragen), Pelethrocin (Help), Phlebodia (Innothera), od czerwca 2009 Aflavic (Polfarmex), od lutego 2010 Dih (Hasco-Lek), od lipca 2010 Diohespan forte (Aflofarm) i Procto-Hemolan Control (Aflofarm), od marca 2011 Diohespan Max (Aflofarm), od stycznia 2013 Dih Max (Aflofarm), od lutego 2014 Diosminex Max (PharmaSwiss), od stycznia 2015 Diosminum Aflofarm w dawce 500 mg (wcześniejsza nazwa: Diohespan) i od kwietnia 2015 Dih Max Comfort (Hasco-Lek) w dawce 1000 mg. Nie zostały jeszcze wprowadzone do sprzedaży: receptowy Diohespan (Aflofarm) w dawce 1000 mg i Diosmina Colfarm Max (Colfarm).

Do obrotu wprowadzono także także suplementy diety zawierające diosminę (aktualnie obecne na rynku): Diosmin 300 Ethifarm, ProDiosmin Optimal (Alpepharma).

C09 – Leki działające na układ renina-angiotensyna;

C09C/C09CA – Antagoniści angiotensyny II, leki proste

Irbesartan: Irbesartan Aurovitas to aktualnie 7. zarejestrowana marka irbesartanu. Do sprzedaży w Polsce wprowadzono 3 leki: Aprovel (Sanofi Clir SNC), od kwietnia 2011 Irprestan (Actavis; lek zarejestrowany wcześniej pod nazwą Irkartaban) i od kwietnia 2014 Ifirmasta (Krka).

Nie zostały jeszcze wprowadzone na rynek: Irbesartan Teva, Irbesartan Zentiva (Sanofi-Aventis; lek zarejestrowany początkowo pod nazwą Irbesartan Winthrop), Karvea (Sanofi-Aventis).

Ostatnio skreślono z Rejestru: Irbesartan Accord (Accord Healthcare), Irbesartan Fair-Med, Irbesartan Farmaprojects, Irtucalan (Medis), Sabervel (Pharmathen), Ybersigax (Galex d.d.).

C09D – Antagoniści angiotensyny II w połączeniach; C09DB – Antagoniści angiotensyny II w połączeniach z blokerami kanału wapniowego; C09DB02 – Medoksomil olmesartanu i amlodypina

Olmesartan medoxomil+amlodipine: Olmita (Krka) to 2. zarejestrowana marka leku o podanym składzie. Nie pojawił się jeszcze w sprzedaży Elestar (Menarini).

C10 – Środki wpływające na stężenie lipidów;

C10A – Środki wpływające na stężenie lipidów, leki proste; C10AA – Inhibitory reduktazy hydroksymetyloglutarylokoenzymu A

Atorvastatin: Olvastim (Accord Healthcare) to 24. zarejestrowana marka atorwastatyny. W obrocie pojawiło się 19 marek: Atoris (Krka), Sortis (Pfizer; lek oryginalny), Tulip (Sandoz), od czerwca 2006 Torvacard (Zentiva), od października 2006 Atorvox (Teva), od lutego 2007 Atrox (Biofarm), od stycznia 2008 Torvalipin (Actavis), od marca 2008 Atorvasterol (Polpharma; zarejestrowany wcześniej przez Medis jako Atorvin), od kwietnia 2008 Atractin (PharmaSwiss; zarejestrowany wcześniej przez Medis jako Copastatin), od listopada 2008 Corator (Lekam), od grudnia 2008 Larus (Gedeon Richter Polska; zarejestrowany wcześniej przez Medis jako Atorpharm), od września 2010 Apo-Atorva (Apotex), od lutego 2012 Lambrinex (S-Lab), od czerwca 2012 Atorvastatinum 123ratio (lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Atorvastatin Teva Pharma), od kwietnia 2013 Atorvastatin Bluefish, od maja 2014 Atorvagen (Generics), od czerwca 2014 Storvas CRT (Ranbaxy; lek wprowadzony do sprzedaży od czerwca 2013 pod nazwą Atorvastatin Ranbaxy), od września 2014 Atorvastatin Genoptim (Synoptis; lek zarejestrowany pierwotnie przez firmę Olinka pod nazwą Olinkator) i od października 2015 Atorvastatin Vitama.

Nie zostały jeszcze wprowadzone preparaty: Atorvastatin Aurovitas, Atorvastatin Beximco, Atorvastatin Krka (dawki 10 mg, 20 mg i 40 mg zarejestrowane pierwotnie pod nazwą Atorvastatin Billev, a dawki 30 mg, 60 mg i 80 mg zarejestrowane pierwotnie pod nazwą Statorva), Calipra (Alkaloid-Int), Torvacard neo (Zentiva).

Ostatnio skreślono z Rejestru: Atorvastatin-1A Pharma, Ivistatyna (Bioton; lek był obecny na rynku od marca 2013, zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Atorvastatin Olinka).

C10B – Środki wpływające na stężenie lipidów w połączeniach; C10BA – Inhibitory reduktazy hydroksymetyloglutarylokoenzymu A w połączeniach z innymi środkami wpływającymi na stężenie lipidów; C10BA06 – Rusuwastatyna i ezetymib

Rosuvastatin+ezetimibe: Rosulip Plus (Egis) zawierający nowe zestawienie dawek 5 mg rosuwastatyny i 10 mg ezetymibu to rozszerzenie względem wprowadzonych wcześniej kombinacji wyższych dawek. Zarejestrowano 3 marki leków o podanym składzie. Na rynek wprowadzono od marca 2015 Rosulip Plus (Egis). Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży: Rozor (BGP Products Poland), Zenon (Zentiva).

 

D – Leki stosowane w dermatologii

D11/D11A – Inne preparaty dermatologiczne; D11AX – Różne preparaty dermatologiczne

Finasteride: Finapil (APC Instytut) to 6. zarejestrowana w tej klasie marka finasterydu. Na rynek wprowadzono 4 marki: Propecia (Merck Sharp & Dohme), od maja 2008 Androstatin (Lekam), od października 2014 Nezyr (Axxon) i od listopada 2017 Finahit (Accord Healthcare; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Finasteride Accord).

Nie pojawił się jeszcze w sprzedaży: Finasteride Medreg.

 

G – Układ moczowo-płciowy i hormony płciowe

G02 – Inne preparaty ginekologiczne; G02B – Środki antykoncepcyjne stosowane miejscowo; G02BB – Dopochwowe środki antykoncepcyjne; G02BB01 – Krążek dopochwowy z progestagenem i estrogenem

Etonogestrel+ethinylestradiol: Contraseton (Mylan) to 6. rejestracja środka antykoncepcyjnego o podanym składzie. Do sprzedaży wprowadzono 5 systemów dopochwowych: Circlet (Organon), NuvaRing (Organon) oraz od września 2017 Adaring (Adamed), Ginoring (Exeltis Poland) i PolaRing (Polpharma). Preparaty uwalniają 15 mcg etinylestradiolu i 120 mcg etonogestrelu na dobę.

G04 – Leki urologiczne; G04B – Leki urologiczne; G04BE – Preparaty stosowane w zaburzeniach erekcji

Sildenafil: Viagra Direct (Pfizer) tabletki powlekane 50 mg to rozszerzenie względem wprowadzonych wcześniej postaci i dawek zarejestrowanych w ramach centralnej procedury europejskiej. Zarejestrowano 31 marek syldenafilu z zastosowaniem odpowiadającym klasie G04BE. Na rynek wprowadzono 25 marek: Maxigra (Polpharma), Viagra (Pfizer), od października 2009 Vizarsin (Krka), od lipca 2010 Sildenafil Actavis, od września 2010 Sildenafil Sandoz, od grudnia 2010 Sildenafil Medana (Medana Pharma), od stycznia 2011 Sildenafil Teva, od marca 2011 Falsigra (Polfarmex), od czerwca 2011 Sildenafil Ratiopharm i Vigrande (Zentiva; nastąpiła zmiana nazwy na Taxier, ale preparat pod nową nazwą jeszcze nie został wprowadzony do sprzedaży), od grudnia 2011 Sildenafil Apotex, od czerwca 2012 Sildenafil SymPhar (lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Sildenafil Tecnimede), od października 2012 Lekap (Lekam; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Syldenafil Jubilant), od stycznia 2013 Sildenafil Ranbaxy, od marca 2014 Sildenafil Genoptim (Synoptis; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Sildenafil Jubilant), od stycznia 2015 Sildenafil Bluefish, od marca 2015 Silden (Sopharma), od czerwca 2015 Maxigra Go (Polpharma), od sierpnia 2015 Maxon (Adamed; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Sildenafilum Farmacom), od stycznia 2016 Sildenafil Accord (Accord Healthcare), od kwietnia 2016 Maxon Active (Adamed; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Sildenafilum Farmacom, a następnie Maxon), od maja 2016 Sildenafil Medreg, od czerwca 2016 Sildenafil Vitama (lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Sildenafil Macleods), od września 2016 Sildenamed (Axxon; lek wprowadzony od czerwca 2014 pod pierwotną nazwą Sildenafil Axxon), od listopada 2016 Inventum (Aflofarm; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Xalugra), od marca 2017 Mensil (Hasco-Lek; preparat wprowadzony pierwotnie pod nazwą Sildenafil Hasco) oraz od października 2017 Mensil Med Max (Hasco-Lek; preparat wprowadzony od stycznia 2014 pod nazwą Sildenafil Hasco) i Sildenafil Espefa.

Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży preparaty: Fildlata (Sigillata), Licosil (Liconsa), Silcontrol i Silcontrol FC (Alvogen; leki zarejestrowane wcześniej pod nazwą Sildenafil Liconsa), Sildenafil IBSA, Sildenafil Pfizer, Sildenafil Polpharma (lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Maxigra, a następnie pod nazwą Maxigra Go).

Skreślono z Rejestru: Amfidor (Egis), Ecriten (PharmaSwiss; lek był obecny na rynku od sierpnia 2011), Erasilton (Actavis; lek zarejestrowany pierwotnie przez firmę Sigillata pod nazwą Vilgendra), Rosytona (Actavis; lek był obecny na rynku od września 2013), Sildeagil (Sun-Farm), Sildenafil-1A Pharma, Sildenafil Ajanta Pharma, Sildenafil Arrow (Arrow Poland), Sildenafil Aspen, Sildenafil BMM Pharma, Sildenafil Mylan, Sildenafil Stada, Silfeldrem (+pharma; lek był obecny na rynku od października 2011), Silnerton (Dolorgiet), Yextor (Tactica Pharmaceuticals; lek był obecny na rynku od października 2013).

Ponadto zarejestrowano 5 marek syldenafilu ze wskazaniem do stosowania u pacjentów z tętniczym nadciśnieniem płucnym w celu poprawy wydolności wysiłkowej. Do sprzedaży wprowadzono 2 marki: Revatio (Pfizer) i od listopada 2017 Remidia (Polpharma). Nie pojawiły się jeszcze na rynku: Granpidam (Accord Healthcare), Mysildecard (Mylan), Sildenafil Aurovitas. Leki zawierają syldenafil umieszczony przez WHO tylko w klasie G04BE – Leki stosowane w zaburzeniach erekcji, choć według wskazań dla tych preparatów bardziej pasowałaby klasa C01EB – Inne leki nasercowe.

 

H – Leki hormonalne działające ogólnie, z wyłączeniem hormonów płciowych i insulin

H01 – Hormony przysadki i podwzgórza oraz ich analogi; H01B – Hormony tylnego płata przysadki; H01BB – Oksytocyna i analogi

Oxytocin: Oxytocin Medipha Sante to 3. zarejestrowana marka oksytocyny. Do sprzedaży wprowadzono 2 marki: Oxytocin-Grindex i Oxytocin-Richter (Gedeon Richter).

H02 – Kortykosteroidy działające ogólnie; H02A – Kortykosteroidy działające ogólnie, leki proste; H02AB – Glukokortykoidy

Dexamethasone: Dexamethasone Krka w dawce doustnej 0,5 mg to rozszerzenie względem wprowadzonych wcześniej wyższych dawek. Zarejestrowano 6 marek deksametazonu. Do sprzedaży wprowadzono 5 marek, w tym: 2 leki doustne Pabi-Dexamethason (Polfa Pabianice) i od grudnia 2016 Dexamethasone Krka oraz leki iniekcyjne zawierające fosforan sodowy deksametazonu Dexaven (PharmaSwiss), od października 2014 Demezon (Sun-Farm) i od maja 2017 Dexamethasone phosphate SF (Sun-Farm).

Nie pojawił się jeszcze w sprzedaży: Neofordex (CTRS).

 

J – Leki przeciwzakaźne działające ogólnie

J01 – Leki przeciwbakteryjne działające ogólnie; J01D – Inne beta-laktamowe leki przeciwbakteryjne; J01DC – Cefalosporyny drugiej generacji

Cefuroxime: Cefuroxime Genoptim (Synoptis) to zarejestrowana 13. doustna marka cefuroksymu. Do sprzedaży wprowadzono 11 leków doustnych: Bioracef (Polpharma), Ceroxim (Ranbaxy), Novocef (PharmaSwiss), Xorimax (Sandoz), Zinnat (GlaxoSmithKline; lek oryginalny), od sierpnia 2006 Zamur (Mepha), od września 2009 Zinoxx (Tabuk Poland), od czerwca 2014 Cefuroximum 123ratio (lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Cefuroxime Teva), od września 2015 Furocef (Krka) i od sierpnia 2016 Cefox (S‑Lab).

Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży: Cefuroxime Aurobindo w postaci tabletek powlekanych oraz preparat doustny Tarsime (Polfa Tarchomin).

Zarejestrowano 7 iniekcyjnych marek cefuroksymu. Na rynek wprowadzono 6 leków iniekcyjnych: Aprokam (Thea), Biofuroksym (Polpharma), Tarsime (Polfa Tarchomin), Zinacef (GlaxoSmithKline; lek oryginalny), od grudnia 2008 Cefuroxim-MIP (MIP Pharma) i od lutego 2012 Cefuroxim Kabi (Fresenius Kabi).

Nie pojawił się jeszcze w sprzedaży iniekcyjny Cefuroksym Hospira.

Ostatnio skreślono z Rejestru: Cefuroxime Aurobindo tabletki (lek był obecny na rynku od czerwca 2014, zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Cefuroxime Ceft Limited).

J05 – Leki przeciwwirusowe działające ogólnie; J05A – Bezpośrednio działające leki przeciwwirusowe;

J05AE – Inhibitory proteazy

Darunavir: Darunavir Zentiva to 6. zarejestrowana marka darunawiru. Do sprzedaży wprowadzono 2 marki: lek oryginalny Prezista (Janssen-Cilag) i od listopada 2017 Darunavir Mylan. Nie pojawiły się jeszcze na rynku: Darunavir Sandoz, Darunavir Stada, Darunavir Teva.

J05AF – Nukleozydowe i nukleotydowe inhibitory odwrotnej transkryptazy

Entecavir: Entekavir Adamed to 10. zarejestrowana marka entekawiru. Do sprzedaży wprowadzono 4 marki: Baraclude (Bristol-Myers Squibb; lek oryginalny), od października 2017 Entecavir Alvogen i Entecavir Glenmark oraz od listopada 2017 Entecavir Teva. Nie pojawiły się jeszcze na rynku: Entecavir Accord (Accord Healthcare), Entecavir Mylan, Entecavir Polpharma, Entecavir Sandoz, Entecavir Stada.

J05AR – Leki przeciwwirusowe stosowane w leczeniu zakażeń HIV, połączenia;

J05AR02 – Lamiwudyna i abakawir

Lamivudine+abacavir: Abacavir + Lamivudine Zentiva to 8. zarejestrowany lek o podanym składzie. Na rynek wprowadzono 3 marki: Kivexa (Viiv Healthcare; lek oryginalny), od listopada 2016 Abacavir+Lamivudine Sandoz i od lipca 2017 Abacavir/Lamivudine Teva. Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży: Abacavir+Lamivudine Mylan, Abacavir/Lamivudine Stada, Iviverz (Actavis), Retrikil (Alvogen).

J05AR06 – Emtrycytabina, dizoproksyl tenofowiru i efawirenz

Emtricitabine+tenofovir disoproxil+efavirenz: Padviram (Sandoz) to 5. zarejestrowana marka leków o podanym składzie. Do sprzedaży wprowadzono preparat Atripla (Bristol Myers-Squibb & Gilead Sciences). Nie pojawiły się jeszcze na rynku: Atrilesto (Teva), Efavirenz/Emtricitabine/Tenofovir disoproxil Mylan, Efavirenz/Emtricitabine/Tenofovir disoproxil Zentiva.

J06 – Surowice odpornościowe i immunoglobuliny; J06B – Immunoglobuliny; J06BB – Immunoglobuliny swoiste

Anti-Rh0(D) immune globulin human: Rhesonativ (Octapharma) w dawce 750 j.m./ml to rozszerzenie względem wprowadzonej wcześniej dawki 625 j.m./ml. Zarejestrowano 3 preparaty immunoglobuliny anty-Rh0(D). Na rynek zostały wprowadzone 3 leki: Gamma anty D (Biomed Lublin), od września 2007 Rhesonativ (Octapharma) i od sierpnia 2008 Rhophylac (CSL Behring).

Ostatnio skreślono z Rejestru: Partobulin-SDF (Baxter), WinRh0 SDF (Cangene).

 

L – Leki przeciwnowotworowe i wpływające na układ odpornościowy

L01 – Leki przeciwnowotworowe; L01X – Inne leki przeciwnowotworowe

L01XE – Inhibitory kinazy białkowej

Imatinib: Imatinib Polpharma, Imatinib Adamed Pharma i Imatinib Aurovitas to odpowiednio 27., 28. i 29. zarejestrowana marka imatynibu, zaś Meaxin (Krka) w nowej dla substancji czynnej postaci tabletek do sporządzania zawiesiny doustnej to rozszerzenie względem wprowadzonych wcześniej tabletek powlekanych. Na rynek wprowadzono 11 marek: Glivec (Novartis; lek oryginalny), od czerwca 2013 Nibix (Adamed), od października 2013 Telux (Glenmark), od lutego 2014 Imatenil (Biofarm) i Meaxin (Krka), od marca 2014 Imatinib Teva i Imatinib Zentiva, od maja 2014 Imakrebin (Alvogen), od września 2014 Imatinib Actavis, od kwietnia 2015 Imatinib Accord (Accord Healthcare) i od października 2015 Imatinib Medac.

Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży: Egitinid (Egis), Imatinib Actavis Group, Imatinib Fair-Med (Fair-Med Healthcare), Imatinib Fresenius Kabi, Imatinib Generics, Imatinib Krka, Imatinib Sandoz, Imatinib Teva B.V. (lek zarejestrowany centralnie w UE również w listopadzie 2017), Imatinib Vipharm, Imatynib BioOrganics, Imatynib Genthon, Imatynib Synthon, Leuzek (Zaphyr), Nibix PP (Polfa Pabianice), Vianib (Vianex).

L01XX – Inne leki przeciwnowotworowe

Anagrelide: Anagrelide Vipharm, Anagrelide Stada i Grenalvon (Alvogen) to odpowiednio 3., 4. i 5. zarejestrowana marka anagrelidu. Do sprzedaży wprowadzono Thromboreductin. Nie pojawił się jeszcze na rynku Xagrid (Shire).

Anagrelid jest wskazany do obniżania zwiększonej liczby płytek krwi u zagrożonych pacjentów z nadpłytkowością samoistną (NS), którzy nie tolerują wcześniej stosowanego leczenia lub u których zwiększona liczba płytek krwi nie obniżyła się do zadawalających wartości podczas wcześniej stosowanego leczenia.

Anagrelid jest inhibitorem fosfodiesterazy III cyklicznego adenozynomonofosforanu (cAMP). Dokładny mechanizm, w jakim anagrelid zmniejsza liczbę płytek krwi, nie jest znany. W badaniach na hodowlach komórkowych anagrelid hamował ekspresję czynników transkrypcyjnych, w tym GATA-1 i FOG-1 wymaganych w przebiegu megakariocytopoezy, co ostatecznie prowadzi do zmniejszenia wytwarzania płytek krwi. W badaniach in vitro megakariocytopoezy u ludzi ustalono, że działanie anagrelidu, hamujące tworzenie się płytek krwi u człowieka, zachodzi poprzez opóźnienie dojrzewania megakariocytów oraz zmniejszenie ich rozmiarów i ploidii. Dowody na podobne działanie in vivo zaobserwowano w próbkach z biopsji szpiku kostnego od leczonych pacjentów.

L03/L03A – Środki pobudzające układ odpornościowy; L03AX – Inne środki pobudzające układ odpornościowy

Glatiramer acetate: Remurel (Alvogen) w dawce 40 mg to rozszerzenie względem wprowadzonej wcześniej dawki 20 mg. Zarejestrowano 2 marki octanu glatirameru. Do sprzedaży wprowadzono lek oryginalny Copaxone (Teva) i od stycznia 2017 Remurel (Alvogen).

 

M – Układ mięśniowo-szkieletowy

M01 – Leki przeciwzapalne i przeciwreumatyczne; M01A – Niesteroidowe leki przeciwzapalne i przeciwreumatyczne; M01AB – Pochodne kwasu octowego i związki o podobnej budowie

Diclofenac: Diclofenacum natricum APC Instytut w postaci iniekcji to rozszerzenie względem czopków zarejestrowanych w poprzednim miesiącu. Zarejestrowano w tej klasie 15 marek diklofenaku. Na rynek wprowadzono 12 marek, w różnych postaciach: Cataflam (Novartis), Diclac i Diclac Duo (Sandoz), Dicloberl i Dicloberl Retard (Berlin-Chemie), DicloDuo (PharmaSwiss), Diclofenac GSK (GlaxoSmithKline, Poznań), Dicloratio i Dicloratio Retard (Ratiopharm), Dicloreum i Dicloreum Retard (Alfa Wassermann), Majamil prolongatum i Majamil PPH (Polpharma; preparat zarejestrowany wcześniej pod nazwą Diclofenac Polpharma), Naklofen inj. i Naklofen Duo (Krka), Olfen i Olfen SR (Mepha) oraz Olfen Uno (Ratiopharm; lek wprowadzony wcześniej pod nazwą Dicloratio Uno), lek oryginalny Voltaren i Voltaren SR (Novartis) oraz Voltaren Acti, Voltaren Acti Forte, Voltaren Express i od marca 2012 Voltaren Express Forte (GlaxoSmithKline) oraz od kwietnia 2015 Dicuno (Vitabalans).

Nie pojawiły się jeszcze w obrocie: Akis (IBSA), Diclofenacum natricum APC Instytut, Viklaren (PharmaSwiss).

Do sprzedaży wprowadzono 5 preparatów zawierających sól potasową diklofenaku: od stycznia 1996 Cataflam (Novartis), od listopada 2002 Voltaren Acti (GlaxoSmithKline), od kwietnia 2010 Voltaren Express i Voltaren Express Forte (GlaxoSmithKline), od listopada 2010 Voltaren Acti Forte (GlaxoSmithKline; preparat zarejestrowany początkowo pod nazwą Voltaren Acti Extra) i od kwietnia 2015 Dicuno (Vitabalans). Inne preparaty zawierają sól sodową diklofenaku.

Postaci iniekcyjne to 6 marek: Akis, Diclac, Diclofenacum natricum APC Instytut, Dicloreum, Naklofen i Voltaren. Postaci doodbytnicze to 5 marek: Diclac, Dicloberl, Diclofenac GSK, Diclofenacum natricum APC Instytut i Dicloratio. Postaci doustne dojelitowe to 5 marek: Diclac, Dicloreum, Majamil PPH, Viklaren i Voltaren. Postaci doustne o tradycyjnym uwalnianiu to 4 marki: Cataflam, Dicuno, Olfen oraz Voltaren Acti, Voltaren Acti Forte, Voltaren Express i Voltaren Express Forte. Postaci doustne o przedłużonym uwalnianiu to 6 marek: Dicloberl Retard, Dicloratio Retard, Dicloreum Retard, Diclotard, Olfen SR i Olfen Uno oraz Voltaren SR. Postaci doustne o jednoczesnym tradycyjnym i przedłużonym uwalnianiu to 3 marki: Diclac Duo, DicloDuo i Naklofen Duo. Postać doustna dojelitowa o przedłużonym uwalnianiu to 1 marka: Majamil prolongatum.

 

N – Układ nerwowy

N02 – Leki przeciwbólowe;

N02A – Opioidy; N02AX – Inne opioidy

Tramadol: Tramadol Kalceks inj. to aktualnie 11. zarejestrowana marka preparatów tramadolu.

Spośród preparatów iniekcyjnych na rynek wprowadzono 2 leki: Poltram (Polpharma) i Tramal (Stada), natomiast nie wprowadzono jeszcze preparatu Tramalgin (Sopharma).

Spośród doustnych preparatów jednodawkowych o standardowym uwalnianiu na rynek wprowadzono 4 leki: Poltram (Polpharma), Tramadol Synteza, Tramal (Stada) i od czerwca 2015 Tramadol Vitabalans, natomiast nie wprowadzono jeszcze preparatu Tramadol Aurobindo.

Do sprzedaży wprowadzono 6 leków o przedłużonym uwalnianiu: Poltram Retard (Polpharma), Tramal Retard (Stada), Tramundin (Norpharma), od czerwca 2007 Adamon SR (Meda) i Noax Uno (Angelini) oraz od grudnia 2008 Oratram (Molteni).

Spośród doustnych preparatów wielodawkowych (krople) na rynek wprowadzono 3 leki: Poltram (Medana Pharma), Tramadol Synteza i Tramal (Stada).

Ponadto na rynek wprowadzono 1 lek doodbytniczy (czopki): Tramal (Stada).

N02B – Inne leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe; N02BA – Kwas salicylowy i pochodne

Acetylsalicylic acid: Bonapiryna (Eubioco) i Eupirin (Eubioco) to odpowiednio 11. i 12. zarejestrowana w tej klasie marka leków z kwasem acetylosalicylowym. Do sprzedaży wprowadzono 10 marek: Alka-Prim (Polpharma), Alka-Seltzer (Bayer), Aspirin, Aspirin Effect, Aspirin Ultra Fast i od marca 2015 Aspirin Pro (Bayer), Polopiryna i Polopiryna S (Polpharma), Salpirin (Sun-Farm), od października 2012 Etopiryna Max (Polpharma), od lipca 2014 Grypostop Control (Medicofarma; lek wprowadzony wcześniej do sprzedaży pod nazwą Encopirin; obecnie zmiana nazwy na Ultrapiryna i podmiotu odpowiedzialnego na US Pharmacia, ale lek pod nową nazwą nie został jeszcze wprowadzony na rynek), od lutego 2015 Gripblocker (Hasco-Lek; preparat wprowadzony na rynek od października 2010 pod pierwotną nazwą Hascopiryn), od września 2015 Pyramidon Fast (Adamed) i od listopada 2017 Maxipirin (Dr. Max). Nie pojawił się jeszcze na rynku Aspirin Pro Forte (Bayer).

N03/N03A – Leki przeciwpadaczkowe; N03AX – Inne leki przeciwpadaczkowe

Pregabalin: Lingabat (PharmaSwiss) to 25. zarejestrowana marka pregabaliny. Do sprzedaży wprowadzono 10 marek: Lyrica (Pfizer; lek oryginalny), od października 2015 Pregabalin Zentiva, od listopada 2015 Pregabalin Sandoz, od lutego 2016 Egzysta (Adamed) i Pregabalin Pfizer, od kwietnia 2016 Pregabalin Accord (Accord Healthcare) i Pregamid (G.L. Pharma), od sierpnia 2016 Preglenix (Glenmark) oraz od sierpnia 2017 Pragiola (Krka) i Pregabalin NeuroPharma (neuraxpharm).

Nie pojawiły się jeszcze na rynku preparaty: Brieka (Actavis), Kartesada (SVUS), Linefor (Polpharma), Prabegin (Egis), Pregabalin Alkem, Pregabalin Apotex, Pregabalin Medreg, Pregabalin Mylan (Generics), Pregabalin Mylan Pharma (Generics), Pregabalin Sandoz GmbH, Pregabalin Teva, Pregabalin Zentiva k.s., Pregagamma (Wörwag), Rabakir (Gedeon Richter Polska).

N05 – Leki psychotropowe;

N05A – Leki neuroleptyczne; N05AH – Diazepiny, oksazepiny, tiazepiny i oksepiny

Olanzapine: Zolafren (Adamed) w dawkach 15 mg i 20 mg to rozszerzenie względem wprowadzonych wcześniej niższych dawek. Zarejestrowano 28 marek olanzapiny. Do sprzedaży wprowadzono 22 marki: Zyprexa (Eli Lilly; lek oryginalny) i od listopada 2009 Zyprexa inj. 10 mg o standardowym uwalnianiu, Olzapin (Lekam), Zalasta (Krka), Zolafren i Zolafren-Swift (Adamed), Zolaxa i od lutego 2012 Zolaxa Rapid (Polpharma), od kwietnia 2008 Olanzin (Actavis), od lipca 2008 Ranofren (Adamed), od stycznia 2009 Olanzapine Teva, od listopada 2009 Synza (+pharma), od sierpnia 2010 Olpinat (Vipharm), od września 2010 Zypadhera inj. o przedłużonym uwalnianiu (Eli Lilly), od grudnia 2010 Olanzapina Mylan (Generics), od kwietnia 2011 Olanzaran (Axxon), od lipca 2011 Olanzapine Apotex (Apotex), od listopada 2011 Anzorin (Orion), od maja 2012 Olazax (Glenmark), od czerwca 2012 Olazax Disperzi (Glenmark), od października 2012 Zopridoxin (PharmaSwiss), od listopada 2012 Olanzapine Bluefish, od kwietnia 2013 Olanzapine Lekam (lek zarejestrowany pierwotnie przez firmę Ranbaxy pod nazwą Olanzapine Ranbaxy), od maja 2013 Olanzapina Stada (Stada; lek zarejestrowany pierwotnie przez firmę Medis pod nazwą Olstadryn), od stycznia 2014 Egolanza (Egis) i od grudnia 2014 Olanzapin Actavis.

Nie pojawiły się jeszcze na rynku preparaty: Olanzapina Mylan, Olanzapin Krka, Olanzapine Adamed, Olanzapine Glenmark (Glenmark Generics), Olanzapine Glenmark Europe (Glenmark Generics), Sizin (S-Lab; 4 dawki zarejestrowane pierwotnie pod nazwą Olanzapina Aurobindo).

Ostatnio skreślono z Rejestru: Lanzapin (Biogened; był obecny na rynku od stycznia 2010; zarejestrowany wcześniej przez firmę Nucleus pod nazwą Olanzapin Nucleus), Nykob (IWA Consulting), Olanzapin Stada (lek był obecny na rynku od lutego 2013; zarejestrowany pierwotnie przez firmę Excalibur Pharma pod nazwą Clingozan), Olanzapina Aspen, Olanzapina Aurobindo w dawce 7,5 mg, Olanzapine Galenicum (Galenicum Health), Olanzapine Sanovel, Sanza (Glenmark; lek był obecny na rynku od lipca 2009), Zapilux (Sandoz; lek był obecny na rynku od stycznia 2010).

N05B – Leki przeciwlękowe; N05BA – Pochodne benzodiazepiny

Diazepam: Diazepam Grindeks to 5. zarejestrowana marka diazepamu. Do sprzedaży wprowadzono 3 marki: Neorelium (Polfa Tarchomin; lek wprowadzony wcześniej pod nazwą Relanium), Relanium zawiesina (Medana Pharma), Relanium inj. (Polfa Warszawa), Relanium tabl. (GlaxoSmithKline, Poznań), Relsed (Polfa Warszawa). Nie pojawił się jeszcze na rynku Diazepam Generic Specialty Pharma.

N05C – Leki nasenne i uspokajające; N05CM – Inne leki nasenne i uspokajające

Valerianae radicis extractum: Valdispert (Vemedia) tabletki drażowane zawierający 120 mg wyciągu z korzenia kozłka lekarskiego (obecny dawniej na rynku, a skreślony już z Rejestru lek firmy Solvay o tej samej postaci i nazwie zawierał 45 mg wyciągu) to aktualnie 8. zarejestrowana marka produktów leczniczych zawierających wyciąg z korzenia kozłka lekarskiego. Do sprzedaży wprowadzono 6 marek: Valerin forte i Valerin max (Aflofarm), od maja 2010 Nervolek (Recordati; lek wprowadzony wcześniej pod nazwą Nervostop), od marca 2014 Valused Noc (Hasco-Lek), od kwietnia 2017 Persen Noc (Sandoz) i Valdiextrakt (Labofarm) oraz od października 2017 Baldivian Noc (Pfizer; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Valeriamed Noc).

Nie pojawił się jeszcze na rynku preparat Valerian 150 Diapharm.

Ostatnio skreślono z Rejestru: Relana forte (Pharbio Medical).

N06 – Psychoanaleptyki; N06A – Leki przeciwdepresyjne;

N06AB – Selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny

Sertraline: Sertraline Aurovitas to 16. zarejestrowana marka sertraliny. Na rynek wprowadzono 14 leków: Asentra (Krka), Asertin (Biofarm), Stimuloton (Proterapia), Zoloft (Pfizer; lek oryginalny), Zotral (Polpharma), od lipca 2006 Setaloft (Actavis), od października 2007 Sertagen (Generics), od marca 2009 Sertraline Aurobindo, od października 2010 Sertranorm (+Pharma; lek zarejestrowany wcześniej przez firmę Actavis jako Sertralin Actavis), od kwietnia 2011 Miravil (Orion), od marca 2013 Sertralina Krka, od października 2014 ApoSerta (Apotex) i od września 2017 Sastium (Accord Healthcare).

Nie pojawił się jeszcze w sprzedaży Sertraline Farmax (SVUS Pharma).

Ostatnio skreślono z Rejestru: Sertralinum 123ratio (rejestracja V 2007 jako SerTeva, III 2008 zmiana nazwy na Apresia i XII 2008 wprowadzenie na rynek; IX 2009 zmiana nazwy na Luxeta; XI 2011 zmiana nazwy na Sertralinum 123ratio; VIII 2017 skreślenie z Rejestru).

N06AX – Inne leki przeciwdepresyjne

Duloxetine: Dulsevia (Krka) w nowej dla substancji czynnej dawce 90 mg to rozszerzenie względem wprowadzonych wcześniej dawek 30 mg i 60 mg. Zarejestrowano 13 marek duloksetyny ze wskazaniami przeciwdepresyjnymi, a na rynek w Polsce wprowadzono 7 preparatów: Cymbalta (Eli Lilly), od stycznia 2016 Dulsevia (Krka), od lipca 2017 Duloxetine Mylan (Generics) i Dutilox (SymPhar), od sierpnia 2017 Depratal (Adamed) i od września 2017 Duloxetine +Pharma i Duloxetine Sandoz. Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży: Aritavi (Actavis), Depratal (Adamed), Dulodet (Proterapia), Duloksetyna Lilly (Eli Lilly), Duloxetine Zentiva, Duloxgamma (Wörwag) i Xeristar (Eli Lilly).

Uwaga: WHO dla duloksetyny przewiduje tylko jedną klasę N06AX, chociaż wskazania obejmują także inne jednostki chorobowe. Zarejestrowano także 3 preparaty duloksetyny przeznaczone do leczenia kobiet z wysiłkowym nietrzymaniem moczu (WNM): Duloxetine Actavis, Strodros (Zentiva), Yentreve (Eli Lilly), a także lek przeznaczony do leczenia bólu w obwodowej neuropatii cukrzycowej: Ariclaim (Eli Lilly). Leki te jednak dotychczas nie zostały wprowadzone na rynek w Polsce.

N07 – Inne leki wpływające na układ nerwowy; N07B – Leki stosowane w leczeniu uzależnień; N07BA – Leki stosowane w leczeniu uzależnienia od nikotyny

Cytisine: Nicoferin (Pharmacia Polonica) i Cytisinum Aflofarm to odpowiednio 3. i 4. zarejestrowana marka cytyzyny. Do sprzedaży wprowadzono Tabex (Sopharma) i od grudnia 2012 Desmoxan (Aflofarm).

 

R – Układ oddechowy

R05 – Preparaty stosowane w kaszlu i przeziębieniach; R05D – Leki przeciwkaszlowe, z wyłączeniem preparatów złożonych zawierających środki wykrztuśne; R05DB – Inne leki przeciwkaszlowe

Butamirate: Maxipulmon (Aflofarm) to 10. zarejestrowana marka butamiratu. Do sprzedaży wprowadzono 8 marek: Sinecod (GlaxoSmithKline; lek oryginalny), Supremin (Teva), od sierpnia 2011 Atussan i Atussan mite (Polfarmex), od marca 2014 Butamid (PharmaSwiss), od czerwca 2014 Theraflu Kaszel (GlaxoSmithKline), od października 2015 Natussic (Hasco-Lek; preparat zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Infectussic), od listopada 2015 Toselix forte (Galena), od lipca 2016 Supremin Max (Teva) i od czerwca 2017 Tussicalin (Dr. Max).

Nie pojawiły się jeszcze na rynku Omnitussin (Actavis), Toselix (Galena).

R06/R06A – Leki przeciwhistaminowe działające ogólnie; R06AX – Inne leki przeciwhistaminowe działające ogólnie

Rupatadine: Alerprof (Teva) to 4. zarejestrowana marka rupatadyny. Na rynek wprowadzono od maja 2011 Rupafin (Uriach). Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży: Rupatadine Bluefish i Rupatadinum Uriach.

 

V – Preparaty różne

V08 – Środki cieniujące; V08C – Środki cieniujące obrazujące w rezonansie magnetycznym; V08CA – Paramagnetyczne środki cieniujące

Gadoteric acid: Clariscan (GE Healthcare) to 4. zarejestrowany preparat zawierający kwas gadoterowy. Wcześniej zarejestrowano: Cyclolux i Cyclolux multidose (Sonochemia), Dotagraf i Dotagraf multidose (Bayer) oraz Dotarem i Dotarem multidose (Guerbet). Do sprzedaży od stycznia 2017 wprowadzono Dotarem (Guerbet).

 

 

 

 

Opracowanie: dr n. farm. Jarosław Filipek

Kierownik Działu Informacji o Produktach

Administrator Farmaceutycznej Bazy Danych

 

 

 

2018-02-06

Krajowa Baza Produktów Ochrony Zdrowia (KBPOZ)

Źródła:

– nomenklatura nazw substancji czynnych oraz klasyfikacja ATC na podstawie opracowania WHO Collaborating Centre for Drug Statistics Methodology (“Guidelines for ATC Classification and DDD assignment 2017”, Oslo 2016; “ATC Index with DDDs 2017”, Oslo 2016), ze zmianami i uzupełnieniami mającymi zastosowanie w roku 2017 – tłumaczenie własne;

– nomenklatura nazw substancji czynnych dla preparatów roślinnych, galenowych i szczepionek: „Farmakopea Polska X”; “Urzędowy Wykaz Produktów Leczniczych Dopuszczonych do Obrotu na Terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”;

– informacje rejestracyjne: “Urzędowy Wykaz Produktów Leczniczych Dopuszczonych do Obrotu na Terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”; miesięczne wykazy zarejestrowanych produktów leczniczych publikowane w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Rejestracji PLWMiPB; pozwolenia i decyzje porejestracyjne nadsyłane przez podmioty odpowiedzialne; wykazy produktów leczniczych, którym skrócono okres ważności pozwolenia;

– informacje o wprowadzeniu produktu na rynek w Polsce: dane IQVIA;

– opisy wskazań i mechanizmów działania: Charakterystyki Produktów Leczniczych;

– pozostałe opinie i komentarze: autorskie.

Tagi: bazyl
UdostępnijPodziel się
Redakcja Aptekarza Polskiego

Redakcja Aptekarza Polskiego

Powiązane artykuły

01.2022 – nowości na rynku

03.2022 - nowe rejestracje w ramach procedury centralnej
Autordr n. farm. Jarosław Filipek

W styczniu 2022 r. na rynek farmaceutyczny w Polsce zostało wprowadzonych 8 nowych marek produktów leczniczych. Klasa ATC/WHONazwa międzynarodowaNazwa handlowa (marka)Podmiot...

Czytaj więcej

01.2022 – nowe rejestracje w ramach procedury centralnej

03.2022 - nowe rejestracje w ramach procedury centralnej
Autordr n. farm. Jarosław Filipek

W styczniu 2022 r. Komisja Europejska w ramach procedury centralnej wydała 9 decyzji o dopuszczeniu do obrotu nowych produktów leczniczych...

Czytaj więcej
Następny wpis
Udział apteki szpitalnej w przygotowaniu leków do podania pozajelitowego

Udział apteki szpitalnej w przygotowaniu leków do podania pozajelitowego

Przeczytaj również

MZ: czwarta dawka szczepionki przeciw COVID-19 dla medyków

MZ: czwarta dawka szczepionki przeciw COVID-19 dla medyków

Rzecznik Praw pacjenta o terapii dożylnymi wlewami witaminowymi

Rzecznik Praw pacjenta o terapii dożylnymi wlewami witaminowymi

Co czeka Polaków w sezonie szczepień przeciwko grypie 2022/2023? Co z pracownikami ochrony zdrowia?

Co czeka Polaków w sezonie szczepień przeciwko grypie 2022/2023? Co z pracownikami ochrony zdrowia?

Izba Gospodarcza „Farmacja Polska” o marży ustawowej na leki refundowane

Izba Gospodarcza „Farmacja Polska” o marży ustawowej na leki refundowane

Szczepienie przeciw grypie to inwestycja

Szczepienie przeciw grypie to inwestycja

Facebook

  • Kontakt
  • Dla reklamodawców
  • Dla autorów
  • Regulamin serwisu
Aptekarz Polski. Pismo Naczelnej Izby Aptekarskiej

Redakcja korzysta z zasobów: Canva.com, Pixabay.com

Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • Najnowsze e-wydanie Aptekarza Polskiego – 188 (166e)
  • Aktualności
  • Wiedza
  • Trendy
  • Farmacja szpitalna
  • Aptekarz Polski

Redakcja korzysta z zasobów: Canva.com, Pixabay.com

Cześć!
Dostęp do serwisu aptekarzpolski.pl przeznaczony jest dla farmaceutów oraz osób uprawnionych do wystawiania recept lub prowadzących obrót produktami leczniczymi.
W związku z odwiedzaniem witryny www.aptekarzpolski.pl przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies oraz dane na temat aktywności i urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO). Jeśli chcesz zapoznać się z informacjami dotyczącymi zasad przetwarzania Twoich danych osobowych, prosimy o przejście do regulaminu serwisu.
Rezygnuję
Cześć!
Dostęp do serwisu aptekarzpolski.pl przeznaczony jest dla farmaceutów oraz osób uprawnionych do wystawiania recept lub prowadzących obrót produktami leczniczymi.
W związku z odwiedzaniem witryny www.aptekarzpolski.pl przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies oraz dane na temat aktywności i urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO). Jeśli chcesz zapoznać się z informacjami dotyczącymi zasad przetwarzania Twoich danych osobowych, prosimy o przejście do regulaminu serwisu.
Rezygnuję
Jak pomóc Ukrainie?
SPRAWDŹ
Jak pomóc Ukrainie?
SPRAWDŹ
Ta strona używa plików cookies. Pozostając na tej stronie zgadzasz się na ich użycie. ☒ Zgadzam się