A – Przewód pokarmowy i metabolizm
A10 – Leki stosowane w cukrzycy; A10B – Leki obniżające poziom glukozy we krwi, z wyłączeniem insulin;
A10BD – Preparaty złożone doustnych leków obniżających poziom glukozy we krwi; A10BD08 – Metformina i wildagliptyna
Metformin+vildagliptin: Vilspox (Sandoz) to 4. rejestracja leku o podanym składzie. Do sprzedaży w Polsce wprowadzono od kwietnia 2010 Eucreas (Novartis Europharm). Nie pojawiły się na rynku: Icandra (Novartis Europharm; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Vildagliptin/metformin hydrochloride Novartis) i Zomarist (Novartis Europharm).
A10BH – Inhibitory peptydazy dipeptydylowej IV (DPP-4)
Vildagliptin: Saxotin (Sandoz) to 4. zarejestrowany preparat z wildagliptyną. Do sprzedaży w Polsce wprowadzono od maja 2008 Galvus (Novartis Europharm). Nie pojawiły się na rynku: Jalra (Novartis Europharm) i Xiliarx (Novartis Europharm).
C – Układ sercowo-naczyniowy
C01 – Leki stosowane w chorobach serca; C01E – Inne preparaty stosowane w chorobach serca; C01EB – Inne preparaty stosowane w chorobach serca
Ivabradine: Ivabradine Aurovitas to 18. zarejestrowana marka iwabradyny. Do sprzedaży w Polsce wprowadzono 4 marki: Procoralan (Servier), od października 2016 Bixebra (Krka), od listopada 2016 Ivabradine Anpharm i od kwietnia 2017 Raenom (Gedeon Richter Polska).
Nie pojawiły się jeszcze na rynku: Brediwal (Sandoz), Corlentor (Servier), Ilibrift (Pharminvent Regulatory), Inevica (Actavis), Ivabradine Accord (Accord Healthcare), Ivabradine Chanelle Medical, Ivabradine Genoptim, Ivabradine JensonR (Jenson R+), Ivabradine Mylan, Ivabradine Teva, Ivabradine Zentiva, Ivohart (PharmaSwiss), Iwabradyna Synthon.
C03 – Leki moczopędne; C03A – Leki moczopędne niskiego pułapu, tiazydy; C03AA – Tiazydy, leki proste
Hydrochlorothiazide: Hydrochlorothiazide Orion to 2. zarejestrowana marka hydrochlorotiazydu. Do sprzedaży wprowadzono Hydrochlorothiazidum Polpharma.
Skreślono z Rejestru: Disalunil (Berlin-Chemie; lek był obecny na rynku).
C05 – Środki ochraniające naczynia; C05C – Preparaty wpływające stabilizująco na naczynia włosowate; C05CA – Bioflawonoidy
Diosmin: Diosmina Colfarm Max (Colfarm) to 10. zarejestrowana marka produktów leczniczych z diosminą. Na rynek wprowadzono 9 marek: Diosminex (PharmaSwiss), Otrex (Stragen), Pelethrocin (Help), Phlebodia (Innothera), od czerwca 2009 Aflavic (Polfarmex), od lutego 2010 Dih (Hasco-Lek), od lipca 2010 Diohespan forte (Aflofarm) i Procto-Hemolan Control (Aflofarm), od marca 2011 Diohespan Max (Aflofarm), od stycznia 2013 Dih Max (Aflofarm), od lutego 2014 Diosminex Max (PharmaSwiss), od stycznia 2015 Diosminum Aflofarm w dawce 500 mg (wcześniejsza nazwa: Diohespan) i od kwietnia 2015 Dih Max Comfort (Hasco-Lek) w dawce 1000 mg. Nie został jeszcze wprowadzony do sprzedaży receptowy Diohespan (Aflofarm) w dawce 1000 mg.
Do obrotu wprowadzono także także suplementy diety zawierające diosminę: Dios (Espefa), Diosan (Sepharma), Diosmina Hasco (Hasco-Lek), Diosminal (Ethifarm), Diosmin Ethifarm, Diosmiven (Bio-Profil Polska), ProDiosmin Optimal (Alpepharma).
C09 – Leki działające na układ renina-angiotensyna;
C09A/C09AA – Inhibitory konwertazy angiotensyny, leki proste
Ramipril: Oriram (Orion) to 22. zarejestrowana marka ramiprylu. Do obrotu wprowadzono 17 preparatów: Piramil (Sandoz), Ramicor (Ranbaxy; tabletki zarejestrowane pierwotnie pod nazwą Ramipril Ranbaxy), Tritace (Sanofi-Aventis; lek oryginalny), od grudnia 2006 Axtil (Adamed), od lutego 2007 Vivace (Actavis), od kwietnia 2007 Polpril (Polpharma), od października 2007 Ramve (Recordati), od grudnia 2007 Ramistad (Stada), od listopada 2008 Apo-Rami (Apotex), od marca 2009 Ampril (Krka), od października 2010 Ramipril Actavis, od marca 2014 Ivipril (Bioton; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Ramipril +Pharma), od kwietnia 2014 Ramipril Aurobindo i Ramipril Billev, od czerwca 2014 Ramiprilum 123ratio (lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Ramipril Teva Pharma), od lipca 2015 Ramipril Accord (Accord Healthcare) i od września 2016 Awerpil (Artespharm; lek w dawce 2,5 mg zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Ramipril Aurobindo).
Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży: Dopril (S-Lab), Ramipril Aurovitas, Ramipril Genoptim (Synoptis) i Ramipril-Lupin.
C09C/C09CA – Antagoniści angiotensyny II, leki proste
Valsartan: Valsartan Aurovitas to 26. zarejestrowana marka walsartanu. Na rynku pojawiło się 20 leków: Diovan (Novartis; lek oryginalny), od marca 2008 Valsacor (Krka), od marca 2009 Valzek (Celon), od października 2009 Tensart (Egis; zarejestrowany wcześniej przez Nucleus pod nazwą Ramartan), od lipca 2010 Bespres (Teva), od listopada 2010 Valtap (Zentiva), od lutego 2011 Avasart (Polfarmex), Valsotens (Actavis; lek zarejestrowany wcześniej pod nazwą Valsartan Nucleus) oraz Vanatex (Polpharma), od czerwca 2011 Axudan (Sandoz), od lutego 2012 Valsargen (Generics), od kwietnia 2012 Apo-Valsart (Apotex), od grudnia 2012 Valsartan Ranbaxy, od października 2013 Valsartan 123ratio (lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Valsartan Teva), od maja 2014 Valsartan Aurobindo, od września 2015 Walsartan Krka, od czerwca 2016 Ivisart (Bioton; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Metrival), od września 2016 Valsartan Genoptim (Synoptis) i od lutego 2017 Awalone (S-Lab; lek wprowadzony od marca 2010 pod pierwotną nazwą Zelvartan), od marca 2017 Nortivan Neo (Gedeon Richter; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Valsartan-Richter) i od lipca 2017 Valorion (Orion).
Nie zostały jeszcze wprowadzone do obrotu preparaty: Avalsan (Liconsa), Simaldoz (Liconsa), Valcatuna (Liconsa), Vamadrid (Liconsa).
C09D – Antagoniści angiotensyny II w połączeniach; C09DB – Antagoniści angiotensyny II w połączeniach z blokerami kanału wapniowego; C09DB01 – Walsartan i amlodypina
Valsartan+amlodipine: Dipperam (Sandoz) to 12. zarejestrowana marka leków o podanym składzie.
Nie pojawiły się jeszcze na rynku: Amlodipine/Valsartan Mylan, Amlodipine + Valsartan Sandoz, Asbima (Zentiva), Bespres plus (Teva), Copalia (Novartis Europharm), Dafiro (Novartis Europharm), Ditanpine (Polfarmex), Exforge (Novartis Europharm), Sarpin (Vitama), Valsamix (Apotex) i Wamlox (Krka).
C10 – Środki wpływające na stężenie lipidów; C10A – Środki wpływające na stężenie lipidów, leki proste;
C10AA – Inhibitory reduktazy hydroksymetyloglutarylokoenzymu A
Rosuvastatin: Zaranta (Gedeon Richter Polska) w dawkach 15 mg i 30 mg to rozszerzenie względem wprowadzonych wcześniej innych dawek tego leku. Zarejestrowano 23 marki rosuwastatyny. Na rynek wprowadzono 15 marek: Crestor (AstraZeneca; lek oryginalny), od czerwca 2010 Zaranta (Gedeon Richter Polska), od sierpnia 2010 Rosucard (Zentiva) i Suvardio (Sandoz), od grudnia 2010 Zahron (Adamed), od maja 2011 Rosuvastatin Teva, od października 2011 Roswera (Krka), od grudnia 2011 Romazic (Polpharma), od marca 2013 Ridlip (Ranbaxy), od lipca 2013 Crosuvo (PharmaSwiss) i Rosuvastatin Ranbaxy (lek zarejestrowany pierwotnie przez firmę Pharma-EU pod nazwą Rosuvastatin Pharma), od marca 2014 Rosutrox (Biofarm), od lipca 2014 Rosuvastatin Krka, od lutego 2016 Ivirosina (Bioton; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Rosuvastatin Sigillata) i od maja 2017 Astrium (Accord Healthcare).
Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży preparaty: Actarosin (Actavis), ApoRoza (Apotex; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Rosuvastatin Baggerman), Rossta (Tchaikapharma High Quality Medicines), Rosugen (Generics), Rosuvastatin Aurobindo, Rosuvastatin Momaja, Rosuvastatin Polfa Pabianice, RosuvaTeva (Teva).
C10AX – Inne środki wpływające na stężenie lipidów;
Ezetimibe: Ezehron (Adamed) i Ezetimibe SymPhar to odpowiednio 11. i 12. zarejestrowana marka ezetymibu. Na rynek wprowadzono lek oryginalny Ezetrol (Merck Sharp & Dohme). Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży: Coltowan (Gedeon Richter Polska), Exebir (Accord Healthcare), Ezen (Zentiva), Ezetimibe Alchemia, Ezetimibe Apotex, Ezetimibe Mylan, Ezoleta (Krka), Ezolip (Glenmark; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Ezetimibe Glenmark), Lipegis (Egis).
G – Układ moczowo-płciowy i hormony płciowe
G04 – Leki urologiczne;
G04B – Leki urologiczne; G04BD – Leki stosowane w częstomoczu i nietrzymaniu moczu
Solifenacin: Solifenacin Farmax (SVUS) to 12. zarejestrowana marka solifenacyny. Do sprzedaży wprowadzono lek oryginalny Vesicare (Astellas). Nie pojawiły się jeszcze na rynku: ApoSoli (Apotex), Belsanor (Gedeon Richter Polska), Silamil (Ranbaxy), Solifenacin Medreg, Solifenacin PMCS (Pro.Med.CS), Solifenacin Sandoz, Solifenacin Stada, Soluro (Accord Healthcare), Uronorm (Orion) i Vesisol (G.L. Pharma).
G04C – Leki stosowane w łagodnym przeroście gruczołu krokowego; G04CB – Inhibitory 5α-reduktazy testosteronu
Dutasteride: Dustar (Accord Healthcare) to 12. zarejestrowana marka dutasterydu. Na rynek wprowadzono 4 marki: Avodart (GlaxoSmithKline; lek oryginalny), od lipca 2017 Findarts (Apotex) oraz od września 2017 Adadut (Adamed) i Dutasteride Zentiva. Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży preparaty: Dudactiv (Actavis), Dutasteride Belupo, Dutasteride Teva, Dutasteride Teva Pharma, Dutasteride Universal Farma, Dutasteryd Regiomedica, Dutrys (Krka).
Ostatnio skreślono z Rejestru: Dutasteride Cipla.
J – Leki przeciwzakaźne działające ogólnie
J01 – Leki przeciwbakteryjne działające ogólnie;
J01C – Beta-laktamowe leki przeciwbakteryjne, penicyliny; J01CR – Połączenia penicylin, w tym z inhibitorami beta-laktamazy; J01CR02 – Amoksycylina i inhibitor enzymatyczny
Amoxicillin+clavulanic acid: Auglavin PPH (Polpharma) w postaci proszku do sporządzania zawiesiny doustnej to rozszerzenie względem takiej samej postaci oraz tabl. powlekanych wprowadzonych pod nazwą Auglavin. Zarejestrowano 13 marek leków o podanym składzie. Do sprzedaży wprowadzono 9 marek: Amoksiklav (Sandoz), Augmentin (GlaxoSmithKline; lek oryginalny), Forcid (Yamanouchi), Ramoclav (Ranbaxy), Taromentin (Polfa Tarchomin), od sierpnia 2007 Amoclan (Hikma Farmaceutica), od sierpnia 2014 Auglavin (Polpharma; tabl. powlekane zostały zarejestrowane pierwotnie pod nazwą Amoxicillin/Clavulanic acid Aurobindo), od grudnia 2014 Co-amoxiclav Bluefish i od grudnia 2016 Amylan (Generics).
Nie pojawiły się jeszcze na rynku (według stanu na wrzesień 2017): Afreloxa (Actavis), Amoxicillin/Clavulanic Acid Kabi (Fresenius Kabi), Hiconcil combi (Krka), Xamolex (Vitama).
J01X/J01XX – Inne leki przeciwbakteryjne
Linezolid: Linezolid Bioton to 14. zarejestrowana marka linezolidu. Na rynek wprowadzono 10 marek: Zyvoxid (Pfizer; lek oryginalny), od maja 2014 Dilizolen (Glenmark), od sierpnia 2014 Anozilad (Actavis), od lutego 2015 Linezolid Polpharma, od kwietnia 2015 Pneumolid (Alvogen), od grudnia 2015 Linezolid Kabi (Fresenius Kabi) i Linezolid Sandoz, od lutego 2016 Linezolid Adamed (lek iniekcyjny zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Gramposimide), od lipca 2016 Linezolid Accord (Accord Healthcare) i od sierpnia 2016 Linezolid Zentiva.
Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży: Linezolid Infomed (Infomed Fluids), Linezolid Krka, Linezolid Mylan.
Ostatnio skreślono z Rejestru: Natlinez (Hospira).
J05 – Leki przeciwwirusowe działające ogólnie; J05A – Bezpośrednio działające leki przeciwwirusowe; J05AG – Nienukleozydowe inhibitory odwrotnej transkryptazy
Nevirapine: Nevirapine Accord (Accord Healthcare) w dawce 400 mg o przedłużonym uwalnianiu to rozszerzenie względem zarejestrowanej wcześniej dawki 200 mg o standardowym uwalnianiu. Zarejestrowano 4 marki newirapiny. Do sprzedaży wprowadzono 2 marki: od listopada 2013 Nevirapine Mylan i od marca 2014 Viramune (Boehringer Ingelheim; lek oryginalny). Nie pojawiły się jeszcze na rynku: Nevirapine Accord (Accord Healthcare) i Nevirapine Teva.
J07 – Szczepionki; J07B – Szczepionki wirusowe; J07BB – Szczepionki przeciw grypie
Influenzae vaccinum: Influvac Tetra (BGP Products) szczepionka czterowalentna to 9. zarejestrowana marka (łącznie: w Polsce i centralnie w UE) szczepionek przeciw grypie sezonowej, a 3. szczepionka czterowalentna. Do sprzedaży w Polsce wprowadzono 4 marki szczepionek iniekcyjnych trójwalentnych: Fluarix (GlaxoSmithKline), Influvac (BGP Products), Vaxigrip (Sanofi Pasteur) i od września 2010 IDflu (Sanofi Pasteur), a także od sierpnia 2017 szczepionkę czterowalentną VaxigripTetra (Sanofi Pasteur).
Nie pojawiły się na rynku w Polsce: preparaty iniekcyjne Intanza (Sanofi Pasteur) i Preflucel (Nanotherapeutics Bohumil; szczepionka przygotowana w hodowlach komórek Vero) oraz szczepionka czterowalentna Fluenz Tetra (MedImmune) w postaci aerozolu do nosa.
Ostatnio skreślono z Rejestru: Optaflu (Seqirus) – szczepionka zawierała inaktywowane antygeny powierzchniowe (hemaglutyninę i neuraminidazę) wirusa namnażane w komórkach psiej nerki Madin-Darby’ego (Madin Darby Canine Kidney – MDCK), a nie na zarodkach kurzych, jak w pozostałych szczepionkach.
L – Leki przeciwnowotworowe i wpływające na układ odpornościowy
L01 – Leki przeciwnowotworowe; L01D – Antybiotyki cytotoksyczne i substancje o zbliżonym działaniu; L01DC – Inne antybiotyki cytotoksyczne
Mitomycin: Mitomycin Accord (Accord Healthcare) w dawce 40 mg to rozszerzenie względem wprowadzonych wcześniej dawek 10 i 20 mg. Zarejestrowano 2 marki mitomycyny. Do sprzedaży wprowadzono 2 marki: Mitomycin C Kyowa (Nordic Pharma) i od października 2016 Mitomycin Accord (Accord Healthcare).
L04/L04A – Leki hamujące układ odpornościowy; L04AX – Inne leki hamujące układ odpornościowy
Methotrexate: Methofill (Accord Healthcare) we wstrzykiwaczach to rozszerzenie względem wprowadzonych wcześniej ampułkostrzykawek. Zarejestrowano w tej klasie 10 marek metotreksatu, w tym 5. marek iniekcyjnych. Na rynek zostały wprowadzone 4 marki: od lutego 2011 Metex (Medac) w ampułkostrzykawkach, od czerwca 2013 Ebetrexat (Ebewe) w ampułkostrzykawkach, od kwietnia 2016 Namaxir (Actavis) w ampułkostrzykawkach i od maja 2017 Methofill (Accord Healthcare) w ampułkostrzykawkach. Nie zostały jeszcze wprowadzone: Metex Pen (Medac) we wstrzykiwaczach i Nordimet (Nordic Group) we wstrzykiwaczach.
Ponadto zarejestrowano 5 marek doustnych. Do sprzedaży wprowadzono 3 marki: Methotrexat-Ebewe, Trexan (Orion) i od października 2014 Metotab (Medac). Nie pojawiły się jeszcze na rynku: Jylamvo (Therakind) i Methotrexate Orion.
M – Układ mięśniowo-szkieletowy
M01 – Leki przeciwzapalne i przeciwreumatyczne; M01A – Niesteroidowe leki przeciwzapalne i przeciwreumatyczne; M01AE – Pochodne kwasu propionowego
Ibuprofen: Ibuprofen Dermogen to 46. zarejestrowana marka ibuprofenu.
Z postaci 1-dawkowych na rynek zostały wprowadzone 23 marki (stan na wrzesień 2017): Ibum, Ibum Forte (Hasco-Lek), Ibupar i Ibupar Forte (Polfa Pabianice), Ibuprofen-Pabi (Polfa Pabianice), Ibuprofen AFL (Aflofarm), Ibuprofen Polfarmex, Ibuprom i Ibuprom Max (US Pharmacia), Nurofen, Nurofen Express, Nurofen Express Forte (Reckitt Benckiser; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Nurofen Caps), Nurofen Forte i Nurofen dla dzieci czopki (Reckitt Benckiser) oraz wprowadzone od maja 2006 Ibuprom Sprint (US Pharmacia; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Ibuprom Sprint Caps), od lutego 2008 Ibuprofen Aflofarm (następnie zmiana nazwy preparatu na Opokan Express, po czym w lutym 2012 zmiana powrotna na Ibuprofen Aflofarm), od października 2008 Ibalgin (Zentiva), Ibalgin Maxi (Zentiva) oraz Nurofen Forte Express (Reckitt Benckiser; nastąpiła zmiana nazwy na Nurofen Mięśnie i Stawy Forte, ale lek pod nową nazwą jeszcze nie pojawił się na rynku), od listopada 2009 MIG (Berlin-Chemie), od stycznia 2010 Nurofen Express Tab 400 mg (Reckitt Benckiser; preparat został wprowadzony we wrześniu 2007 pod nazwą Nurofen Migrenol Forte), od maja 2010 Nurofen na ból pleców (Reckitt Benckiser; preparat został wprowadzony wcześniej pod nazwą Nurofen Menstrual), od grudnia 2010 Spedifen (Zambon), od stycznia 2011 Ibalgin Fast (Zentiva), od marca 2011 Ibufen Junior (Polpharma), od maja 2011 Ibumax (Vitabalans) oraz Ifenin forte (Actavis; lek zarejestrowany wcześniej pod nazwą Ibunin forte), od czerwca 2011 Ibumax forte (Vitabalans), od lipca 2011 Ibuprofen Hasco (Hasco-Lek), od stycznia 2012 Ibuprom Max Sprint (US Pharmacia), od lutego 2012 Ibufen Baby czopki (Polpharma), od lipca 2012 Ibuprofen LGO (Laboratorium Galenowe Olsztyn), od listopada 2012 Ifenin (Actavis; lek zarejestrowany wcześniej pod nazwą Ibunin), od grudnia 2012 Kidofen czopki (Aflofarm), od stycznia 2013 czopki Ibum dla dzieci (Hasco-Lek), od czerwca 2013 Nurofen Express Femina (Reckitt Benckiser; lek zarejestrowany początkowo jako Nurofen Express KAP, następnie zmiana nazwy i wprowadzenie na rynek pod nazwą Nurofen Ultra), od lipca 2013 Nurofen Express Forte rozpuszczalny (Reckitt Benckiser; lek wprowadzony do sprzedaży od lipca 2006 pod nazwą Nurofen Ultra Forte rozpuszczalny), od grudnia 2013 Ibum Forte Minicaps (Hasco-Lek; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Ibuprofen Forte Hasco, w maju 2015 zmiana nazwy na Ibum Express, ale lek pod nową nazwą jeszcze nie pojawił się w sprzedaży), od września 2014 Ibuprofen Dr. Max, od stycznia 2015 Ibuprofen Generics i Metafen Ibuprofen (Polpharma; lek wprowadzony na rynek od września 2009 przez firmę Polfarmex pod nazwą Aprofen), od marca 2015 Ibufen Mini Junior (Polpharma), od grudnia 2015 Ibuprofen Teva i Ibuprofen Teva Max (lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Irfen, a następnie Ibuprofen 123ratio), od czerwca 2016 Ibuprom RR (US Pharmacia; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Ibuprom Max, a wprowadzony wcześniej na rynek pod nazwą Ibuprom Duo), od lipca 2016 Ibuprofen Forte DOZ (lek w dawce 400 mg wprowadzony do sprzedaży od lipca 2012 pod pierwotną nazwą Ibuprofen LGO), od grudnia 2016 Iburapid (Nord Farm) i od stycznia 2017 Metafen Ibuprofen Caps (Polpharma).
Z postaci wielodawkowych do sprzedaży wprowadzono 11 marek: Ibufen dla dzieci o smaku malinowym (Medana Pharma), Ibufen dla dzieci o smaku truskawkowym (Medana Pharma; lek wprowadzony wcześniej do sprzedaży pod nazwą Ibufen D), Ibum o smaku malinowym (Hasco-Lek), Nurofen dla dzieci zawiesina 2% (o smaku pomarańczowym i truskawkowym; Reckitt Benckiser), od marca 2009 Kidofen (Aflofarm), od sierpnia 2009 Bufenik 2% i 4% (Teva; preparat zarejestrowany pierwotnie jako Ibusir, wprowadzony na rynek pod nazwą Bufenik, po czym zmiana nazwy na Ibuprofen Teva, ale lek pod nową nazwą jeszcze nie pojawił się w sprzedaży), od maja 2010 Ibalgin Baby (Zentiva; zmiana nazwy na Modafen Baby, ale lek pod nową nazwą jeszcze nie pojawił się w sprzedaży), od lipca 2010 Nurofen dla dzieci Forte zawiesina 4% (Reckitt Benckiser), od czerwca 2011 Ibufen dla dzieci forte o smaku truskawkowym, zawiesina 4% (Polpharma), od sierpnia 2011 Nurofen dla dzieci Junior pomarańczowy (Reckitt Benckiser; wcześniejsza nazwa: Nurofen dla dzieci 4% pomarańczowy) i Nurofen dla dzieci Junior truskawkowy (Reckitt Benckiser; wcześniejsza nazwa: Nurofen dla dzieci 4% truskawkowy), od października 2011 Milifen (Pinewood), od lutego 2012 Ibum o smaku bananowym (Hasco-Lek), od marca 2012 MIG dla dzieci zawiesina (Berlin-Chemie), od sierpnia 2012 Brufen zawiesina 2% (BGP Products Poland), od września 2012 Ibum forte o smaku malinowym (Hasco-Lek), od maja 2013 Ibum forte o smaku bananowym (Hasco-Lek), od sierpnia 2013 MIG dla dzieci forte o smaku truskawkowym, zawiesina (Berlin-Chemie), od lipca 2014 Ibufen dla dzieci forte o smaku malinowym (Polpharma), od sierpnia 2015 Nurofen dla dzieci Forte pomarańczowy i Nurofen dla dzieci Forte truskawkowy (Reckitt Benckiser), od stycznia 2016 Pediprofen (Sequoia; lek zarejestrowany pierwotnie przez firmę Farmalider pod nazwą Ibuprofen Liderfarm), od kwietnia 2016 Ifenin dla dzieci (Actavis) i od kwietnia 2017 Ibum forte o smaku truskawkowym (Hasco-Lek; preparat zarejestrowany wcześniej pod nazwą Ibuprofen Mediceo Forte).
Nie zostały jeszcze wprowadzone na rynek: Buscofem (Boehringer Ingelheim), Galprofen i Galprofen Max (Galpharm Healthcare), Ibalgin Rapid i Ibalgin Rapid Forte (Zentiva), Ibenal, Ibenal Forte i Ibenal Max (Lekam), Ibufarmalid (Farmalider), Ibufen dla dzieci o smaku pomarańczowym (Medana Pharma), Ibum o smaku truskawkowym (Hasco-Lek; preparat zarejestrowany wcześniej pod nazwą Ibuprofen Mediceo), Ibuprofen Alkaloid-INT, Ibuprofen Galpharm Max (Galpharm Healthcare; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Ibuprofen APC Max), Ibuprofen Banner, Ibuprofen Bril (Bristol), Ibuprofen Fair-Med (Fair-Med Healthcare), Ibuprofen Farmalider, Ibuprofen Galpharm tabl. drażowane (Galpharm Healthcare; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Ibuprofen APC), Ibuprofen Galpharm tabl. powl. (Galpharm Healthcare), Ibuprofen Lysine InnFarm (Inn-Farm), Ibuprofen Lysine Perrigo (Wrafton), Ibuprom dla dzieci (US Pharmacia) i Ibuprom dla dzieci Forte (US Pharmacia), Ibuprofen Sensilab (Sensilab Polska) w dawce 200 mg, Laboratoria PolfaŁódź Ibuprofen Max (Bio-Profil Polska; lek w dawce 400 mg zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Ibuprofen Sensilab), Lizymax (Hasco-Lek), Modafen Junior (Zentiva), Tesprofen (Galpharm Healthcare).
N – Układ nerwowy
N02 – Leki przeciwbólowe; N02A – Opioidy; N02AA – Naturalne alkaloidy opium; N02AA55 – Oksykodon i nalokson
Oxycodone+naloxone: Xanconalon (Sandoz) w 5 kombinacjach dawek to 5. zarejestrowana marka leków o podanym składzie. Do sprzedaży wprowadzono 3 marki: od czerwca 2010 Targin (Norpharma) oraz od sierpnia 2017 Oxyduo (Teva) i Oxynador (Krka). Nie pojawił się jeszcze na rynku: Oxycodone + Naloxone Ethypharm.
N03/N03A – Leki przeciwpadaczkowe; N03AX – Inne leki przeciwpadaczkowe
Pregabalin: Pregabalin Alkem to 24. zarejestrowana marka pregabaliny, w tym 2. marka w postaci roztworu doustnego. Do sprzedaży wprowadzono 10 marek: Lyrica (Pfizer; lek oryginalny), od października 2015 Pregabalin Zentiva, od listopada 2015 Pregabalin Sandoz, od lutego 2016 Egzysta (Adamed) i Pregabalin Pfizer, od kwietnia 2016 Pregabalin Accord (Accord Healthcare) i Pregamid (G.L. Pharma), od sierpnia 2016 Preglenix (Glenmark) oraz od sierpnia 2017 Pragiola (Krka) i Pregabalin NeuroPharma (neuraxpharm).
Nie pojawiły się jeszcze na rynku preparaty: Brieka (Actavis), Kartesada (SVUS), Linefor (Polpharma), Prabegin (Egis), Pregabalin Apotex, Pregabalin Medreg, Pregabalin Mylan (Generics), Pregabalin Mylan Pharma (Generics), Pregabalin Sandoz GmbH, Pregabalin Teva, Pregabalin Zentiva k.s., Pregagamma (Wörwag), Rabakir (Gedeon Richter Polska).
N04 – Leki przeciw chorobie Parkinsona; N04B – Leki dopaminergiczne; N04BD – Inhibitory monoaminooksydazy typu B
Rasagiline: Rasagilina Synthon to 13. zarejestrowana marka rasagiliny. Do sprzedaży wprowadzono 5 marek: Azilect (Teva), od sierpnia 2016 Rasagiline Accord (Accord Healthcare) i Rasagiline Vipharm, od sierpnia 2017 Ralago (Krka) i od września 2017 Asanix (Polpharma; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Rasagiline Polpharma).
Nie pojawiły się jeszcze na rynku: Detreman (SVUS), Gasliny (Sigillata), Rasagiline Actavis, Rasagiline Egis, Rasagiline Mylan, Rasagiline ratiopharm (Teva), Rasagilin Glenmark.
N05 – Leki psychotropowe;
N05A – Leki neuroleptyczne; N05AL – Benzamidy
Amisulpride: Amisulpryd Aurobindo to 5. zarejestrowana marka amisulprydu. Na rynek wprowadzono 4 preparaty: Solian (Sanofi-Aventis; lek oryginalny), od lipca 2010 Amisan (Pro.Med), od czerwca 2012 ApoSuprid (Apotex) i od marca 2017 Amsulgen (Generics).
N05C – Leki nasenne i uspokajające; N05CX – Leki nasenne i uspokajające w połączeniach, z wyłączeniem barbituranów
Lupuli strobili extractum + Valerianae radicis extractum: Valdispert Stres (Vemedia) to 4. zarejestrowana marka produktu leczniczego zawierającego wyciągi z szyszek chmielu i korzenia kozłka lekarskiego. Do sprzedaży wprowadzono 2 produkty lecznicze Lunapret (Bionorica) i Valuherb (Herbapol Poznań), a także środek spożywczy Tylko Natura Kapsułki na uspokojenie (Herbapol Poznań). Nie pojawił się jeszcze na rynku produkt leczniczy Nervosol Tabs (Herbapol Wrocław).
R – Układ oddechowy
R02/R02A – Preparaty stosowane w chorobach gardła; R02AA – Antyseptyki; R02AA20 – Różne
Chlorhexidine+lidocaine: Gardimax Medica Lemon (Tactica Pharmaceuticals) w postaci tabletek do ssania to rozszerzenie względem wprowadzonych wcześniej: od sierpnia 2012 Gardimax Medica tabl. do ssania i Gardimax Medica Spray (Tactica Pharmaceuticals) oraz od sierpnia 2016 Gardimax Medica Lemon Spray (Tactica Pharmaceuticals).
R03 – Leki stosowane w obturacyjnych chorobach dróg oddechowych;
R03A – Leki adrenergiczne, preparaty wziewne; R03AL – Leki adrenergiczne w połączeniu z lekami antycholinergicznymi; R03AL02 – Salbutamol i bromek ipratropium
Salbutamol+ipratropium bromide: Ipratropium/Salbutamol Cipla roztwór do nebulizacji to 2. zarejestrowana marka leku o podanym składzie. Nie pojawił się jeszcze w sprzedaży Iprixon Neb (Adamed) roztwór do nebulizacji.
R03B – Inne leki stosowane w obturacyjnych chorobach dróg oddechowych, preparaty wziewne; R03BA – Glikokortykoidy
Fluticasone: Flutixon Neb (Adamed) w postaci zawiesiny do nebulizacji to rozszerzenie względem wprowadzonych wcześniej kapsułek z proszkiem do inhalacji Flutixon. Zarejestrowano w tej klasie terapeutycznej 2 marki flutykazonu. Na rynek został wprowadzony Flixotide (GlaxoSmithKline) wielodawkowa zawiesina do inhalacji w aerozolu i z nebulizatora, jednodawkowy Flixotide Dysk zawierający proszek do inhalacji oraz od stycznia 2011 Flutixon (Adamed) w postaci kapsułek z proszkiem do inhalacji.
Ostatnio skreślono z Rejestru: Flotikar (GlaxoSmithKline) w postaci wielodawkowej zawiesiny w aerozolu.
R05 – Preparaty stosowane w kaszlu i przeziębieniach; R05X – Różne preparaty na przeziębienie
Althaeae radice extractum+Equiseti herbae extractum+Juglandis folio extractum+Matricariae flore extractum+Millefolii herbae extractum+Quercus cortice extractum+Taraxaci herbae extractum: Imupret (Bionorica) tabletki drażowane to rozszerzenie względem wprowadzonych od lutego kropli doustnych Imupret N o takim samym składzie. Leki są tradycyjnie stosowane przy pierwszych oznakach oraz w czasie trwania przeziębienia. Imupret i Imupret N to tradycyjne produkty lecznicze roślinne, których wskazania opierają się wyłącznie na długim okresie stosowania.
R06/R06A – Leki przeciwhistaminowe działające ogólnie; R06AX – Inne leki przeciwhistaminowe działające ogólnie
Rupatadine: Rupatadine Bluefish to 3. zarejestrowana marka rupatadyny. Na rynek wprowadzono od maja 2011 Rupafin (Uriach). Nie pojawił się jeszcze w sprzedaży Rupatadinum Uriach.
S – Narządy zmysłów
S01 – Leki oftalmologiczne;
S01A – Leki przeciwzakaźne; S01AE – Fluorochinolony
Moxifloxacin: Moxifloxacin Polpharma to 6. zarejestrowany okulistyczny lek z moksyfloksacyną. Na rynek wprowadzono 4 marki: od stycznia 2010 Vigamox (Alcon), od sierpnia 2014 Monafox (Adamed), od lutego 2015 Floxitrat Ofta (Sandoz) i od kwietnia 2015 Floxamic (Polpharma). Nie pojawił się jeszcze w sprzedaży Xiflodrop (PharmaSwiss).
S01B – Leki przeciwzapalne; S01BA – Kortykosteroidy, leki proste
Hydrocortisone: Softacort (Thea) krople do oczu to aktualnie jedyny zarejestrowany w tej klasie preparat hydrokortyzonu. Skreślono z Rejestru: maść do oczu Hydrocortisonum aceticum (GlaxoSmithKline, Poznań; lek był obecny na rynku) i zawiesinę do oczu Ophticor H (Continental; lek był obecny na rynku).
S01E – Leki przeciw jaskrze i zwężające źrenice; S01ED – Leki blokujące receptory b-adrenergiczne; S01ED51 – Timolol w połączeniach
Timolol+travoprost: Rozaduo (Adamed) to 2. zarejestrowany lek zawierający kombinację beta-blokera timololu i analogu prostaglandyn trawoprostu. Na rynek wprowadzono DuoTrav (Novartis Europharm) zarejestrowany w centralnej procedurze europejskiej.
Opracowanie: dr n. farm. Jarosław Filipek
Kierownik Działu Informacji o Produktach
Administrator Farmaceutycznej Bazy Danych
2017-12-02
Krajowa Baza Produktów Ochrony Zdrowia (KBPOZ)
Źródła:
– nomenklatura nazw substancji czynnych oraz klasyfikacja ATC na podstawie opracowania WHO Collaborating Centre for Drug Statistics Methodology (“Guidelines for ATC Classification and DDD assignment 2017”, Oslo 2016; “ATC Index with DDDs 2017”, Oslo 2016), ze zmianami i uzupełnieniami mającymi zastosowanie w roku 2017 – tłumaczenie własne;
– nomenklatura nazw substancji czynnych dla preparatów roślinnych, galenowych i szczepionek: „Farmakopea Polska X”; “Urzędowy Wykaz Produktów Leczniczych Dopuszczonych do Obrotu na Terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”;
– informacje rejestracyjne: “Urzędowy Wykaz Produktów Leczniczych Dopuszczonych do Obrotu na Terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”; miesięczne wykazy zarejestrowanych produktów leczniczych publikowane w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Rejestracji PLWMiPB; pozwolenia i decyzje porejestracyjne nadsyłane przez podmioty odpowiedzialne; wykazy produktów leczniczych, którym skrócono okres ważności pozwolenia;
– informacje o wprowadzeniu produktu na rynek w Polsce: dane IQVIA;
– opisy wskazań i mechanizmów działania: Charakterystyki Produktów Leczniczych;
– pozostałe opinie i komentarze: autorskie.