Newsletter
Aptekarz Polski
Archiwum
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • Aktualności
  • Eksperci
  • SZKOLENIA
  • Wiedza
  • Receptura
  • Prawo
  • Trendy
  • PODCASTYPosłuchaj
  • WIDEOObejrzyj
  • Aktualności
  • Eksperci
  • SZKOLENIA
  • Wiedza
  • Receptura
  • Prawo
  • Trendy
  • PODCASTYPosłuchaj
  • WIDEOObejrzyj
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Aptekarz Polski
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Strona główna Nowe rejestracje

06.2014 – PL – nowe rejestracje.

Redakcja Aptekarza PolskiegoAutorRedakcja Aptekarza Polskiego
21/02/2016
12.2015 – nowości na rynku.

NOWE REJESTRACJE – PL

CZERWIEC 2014

 

W czerwcu 2014 r. Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych wydał 74 pozwolenia na dopuszczenie produktów leczniczych do obrotu w Polsce, w tym 72 pozwolenia dla nowych produktów leczniczych i 2 nowe pozwolenia dla preparatów już wcześniej zarejestrowanych (Ramicor Comb – Ranbaxy), które zostały pominięte w niniejszym zestawieniu, obejmującym 38 jednostek klasyfikacyjnych na 5. poziomie klasyfikacji ATC (substancja czynna/skład). Produkty omówiono na tle wcześniejszych rejestracji i produktów obecnych już na rynku, w ramach poszczególnych klas ATC/WHO oraz substancji czynnej lub składu preparatu, pomijając szczegóły (postaci, dawki, opakowania, kategorie dostępności, numery pozwoleń, urzędowe kody kreskowe), które można znaleźć w internetowym Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (http://bip.urpl.gov.pl/produkty-lecznicze ) – „Wykaz Produktów Leczniczych, które uzyskały pozwolenie na dopuszczenie do obrotu w czerwcu 2014 r.” został opublikowany przez Urząd 14 lipca 2014.

 

A – Przewód pokarmowy i metabolizm

A02 – Preparaty stosowane w zaburzeniach związanych z nadkwaśnością; A02B – Leki stosowane w chorobie wrzodowej i refluksie żołądkowo-przełykowym; A02BC – Inhibitory pompy protonowej

Omeprazole: Omepraz Bio (Biofarm) to 31. zarejestrowana marka omeprazolu. W postaci doustnej na rynek wprowadzono 19 marek: Bioprazol i od maja 2009 Bioprazol Bio oraz od maja 2014 Bioprazol Bio Max (Biofarm), Gasec Gastrocaps (Mepha), Helicid i od marca 2012 Helicid Forte (Zentiva), Losec (AstraZeneca; lek oryginalny), Ortanol Max i Ortanol Plus (Sandoz), Polprazol (Polpharma) i od stycznia 2010 Polprazol Acidcontrol (Polpharma; zmiana nazwy z Polprazol dla dawki 10 mg) oraz od maja 2009 Polprazol PPH (Polpharma), Prazol i od czerwca 2011 Prazol Neo (Polfa Pabianice), od lipca 2007 Loseprazol (Pro.Med.CS), od sierpnia 2008 Progastim (Recordati), od grudnia 2008 Agastin (Liconsa; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Omolin), od grudnia 2010 Piastprazol (Aflofarm), od lutego 2011 Ultop (Krka), od marca 2012 Heligen (Mylan), od czerwca 2012 Goprazol (S-Lab; lek zarejestrowany pierwotnie przez firmę Polpharma pod nazwą Polprazol PPH), od września 2012 Omeprazolum 123ratio (lek wprowadzony na rynek od maja 2009 pod nazwą Tulzol, następnie zmiana nazwy na Omeprazolum 123ratio), od maja 2013 Omeprazole Genoptim (Synoptis; lek wprowadzony wcześniej pod nazwą Groprazol przez Polfę Grodzisk, któremu zmieniono nazwę na Omeprazol APPH, następnie wprowadzono na rynek od maja 2011 pod nazwą Omeprazole Phargem, po czym zmieniono nazwę na Omeprazole Genoptim), od stycznia 2014 Polprazol Max (Medana Pharma; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Omeprazol Medana, z kolei zmiana nazwy na Polprazol Optima, a następnie na Polprazol Max), od marca 2014 Ventazol (Temapharm; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Omeprazol Quisisana) i od lipca 2014 Omeprazol Aurobindo.

Spośród nich bez recepty jest dostępnych 7 leków: Bioprazol Bio, Bioprazol Bio Max, Ortanol Max, Piastprazol, Polprazol Acidcontrol, Polprazol Max i Prazol Neo.

Nie pojawiły się jeszcze na rynku: Bostomac (Chemo Iberica), Ipegen (Jenson Pharmaceutical Services), Losec Pro (Bayer), Nozer (Ranbaxy) i Nozer Med (Ranbaxy; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Omeprazole Ranbaxy), Omeprazol Accord (Accord Healthcare), Omeprazol Biofarm, Omeprazole Zentiva, Ortanol (Sandoz; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Omar), Omar Max (Sandoz), Omeprazamyl (Jenson Pharmaceutical Services; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Omejenson), Omeprazole-1A Pharma, Omeprazol Generics (lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Omeprazole Jenson).

Do sprzedaży wprowadzono także 4 marki preparatów iniekcyjnych: Helicid (Zentiva), Ortanol (Sandoz; nastąpiła zmiana nazwy na Omeprazol Sandoz, ale lek pod nową nazwą jeszcze nie został wprowadzony na rynek), od listopada 2009 Polprazol (Polpharma) i od czerwca 2014 Omeprazol Mylan.

Skreślono z Rejestru: Exter (Rubio; lek był obecny na rynku), Gasec (Mepha), Losec 10 (AstraZeneca), Losec inj. (AstraZeneca; lek był obecny na rynku), Omepragal (BMM Pharma), Omeprazol Arrow (Arrow Poland; lek wprowadzony wcześniej pod nazwą Ulzol przez Plivę Kraków, któremu następnie zmieniono nazwę na Omeprazol Pliva, a na koniec na Omeprazol Arrow), Omeprazol-Egis, Omeprazol Medana (Medana Pharma), Omeprazol Quisisana, Omeprazol-Ratiopharm inj., Omeprazol-Stada, Omeprazol Teva (postać iniekcyjna była obecna na rynku od czerwca 2009), Ortanol MUT (Sandoz), Prazigast (Jelfa; lek był obecny na rynku od czerwca 2009), Sinomenorm (+Pharma).

Pantoprazole: Pantoprazole Agila (Agila Specialties) w postaci iniekcyjnej to 46. zarejestrowana marka pantoprazolu. Na rynek wprowadzono 25 marek: Controloc i od czerwca 2009 Controloc Control (Takeda; lek oryginalny), od listopada 2006 Anesteloc (Adamed), od listopada 2007 Contix (Lekam), od grudnia 2007 Nolpaza (Krka), od września 2008 Panogastin (PharmaSwiss), od października 2008 IPP (Sandoz) oraz Noacid (Egis), od listopada 2008 Panzol (Apotex) oraz Pantoprazol Sandoz, od sierpnia 2009 Contracid (Farma-Projekt), od marca 2010 Panprazox tabl. (Polpharma; zarejestrowany wcześniej przez firmę Nucleus jako Zoramyl, po wprowadzeniu na rynek jako Panprazox skreślony z Rejestru; następnie przejęcie leku Pantoprazole Phargem i zmiana nazwy na Panprazox), od lipca 2010 Pantogen (Generics), od sierpnia 2010 Gastrostad (Stada; lek zarejestrowany wcześniej pod nazwą Tifizol przez firmę Alfred E. Tiefenbacher) i Xotepic (Farmacom; lek zarejestrowany początkowo pod nazwą Zipantola, a następnie wprowadzony na rynek w listopadzie 2008 pod nazwą Pantoprazolum Farmacom), od października 2010 Ranloc (Ranbaxy), od marca 2011 Contix ZRD (Lekam), od czerwca 2011 Panrazol (Actavis), od października 2011 Prazopant (Actavis), od marca 2012 Pantopraz (Biofarm), od sierpnia 2012 Pantoprazol 123ratio (lek zarejestrowany pierwotnie przez firmę Pharmafile pod nazwą Neutroflux), Pantoprazole Bluefish i Prazolacid (PharmaSwiss), od września 2012 Pantoprazole Reig Jofre, od października 2012 Ozzion (Zentiva), od grudnia 2012 Nolpaza Control (Krka; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Pantoprazol Pharmaheads), od grudnia 2013 Panzol Pro (Apotex; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Pantoprazol Apotex), od kwietnia 2014 Pantoprazol Krka oraz od czerwca 2014 Pantoprazole Genoptim (Synoptis; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Pantoprazol Macleods) i Pantoprazole Genoptim SPH (Synoptis; lek zarejestrowany pierwotnie przez firmę Pharmafile pod nazwą Prazafile).

Wśród nich w postaci iniekcji wprowadzono 5 leków: Controloc (Takeda), Nolpaza (Krka), Pantoprazole Reig Jofre, Pantoprazol Sandoz i Prazopant (Actavis).

Bez recepty dostępnych jest 8 leków: Anesteloc Max (Adamed), Contix ZRD (Lekam), Controloc Control (Takeda), Nolpaza Control (Krka), Pantoprazol 123ratio, Pantoprazole Genoptim SPH (Synoptis), Panzol Pro (Apotex), Prazolacid (PharmaSwiss).

Nie zostały jeszcze wprowadzone do sprzedaży preparaty: Acidwell (Sandoz), Dialoc (Distriquimica), Gastrowell i Gastrowell Control (Sun-Farm), Nelgast (Glenmark), Pamyl (Mylan), Panglen (Glenmark), Pantopraz Bio (Biofarm; lek zarejestrowany pierwotnie przez firmę Pharmafile pod nazwą Zolepharm), Pantoprazole Olinka (Teva), Pantoprazole Phargem, Pantoprazole Wockhardt, Pantoprazol Genoptim (Synoptis), Pantoprazol-Ratiopharm inj., Pompec (Adamed), Ranloc Med (VVB), Surmera (Takeda), Tecta (Takeda), a także 4 leki OTC z centralnej rejestracji unijnej: Somac Control, Pantozol Control, Pantecta Control i Pantoloc Control (wszystkie: Takeda). W postaci iniekcji nie pojawiły się jeszcze w obrocie 2 leki: Panprazox (Polpharma) i Pantoprazol-Ratiopharm.

Skreślono z Rejestru: Adozol (+Pharma), Dyspex (Takeda), Gastronorm (+Pharma), Gastropant (Mepha), Gastrostad Inj (Stada), Pantodia (Diamed), Pantomed (Ratiopharm), Pantoprazol BMM Pharma, Pantoprazole Arrow (Actavis; lek był obecny na rynku od lutego 2012), Pantoprazol Mepha, Pantoprazol Polfa Łódź, Pantoprazol-Ratiopharm tabl. (lek był obecny na rynku od czerwca 2008), Pantul (Gerot), Pilopant (Tecnimede; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Pantoprazol Tecnimede), Prasec (Ratiopharm; lek zarejestrowany wcześniej pod nazwą Pantomol przez firmę Alfred E. Tiefenbacher), Previfect (Sandoz), Zgaton (Ratiopharm; lek zarejestrowany początkowo pod nazwą Pantomol przez firmę Alfred E. Tiefenbacher, a następnie pod nazwą Prasec 20 mg przez firmę Mepha), Zipantola inj. (Teva Kraków).

 

B – Krew i układ krwiotwórczy

B02 – Leki przeciwkrwotoczne; B02B – Witamina K i inne hemostatyki; B02BD – Czynniki krzepnięcia krwi

Coagulation factor XIII: Cluvot (CSL Behring) w 2 dawkach to 1. zarejestrowany preparat czynnika XIII krzepnięcia krwi.

B05 – Substytuty krwi i płyny do wlewów; B05B – Roztwory do podawania dożylnego; B05BB – Roztwory wpływające na równowagę elektrolitową; B05BB01 – Elektrolity

Calcium chloride + magnesium chloride + potassium chloride + sodium acetate + sodium chloride + sodium citrate: Płyn wieloelektrolitowy Fresenius (Fresenius Kabi) to 3. zarejestrowany preparat o podanym składzie. Do sprzedaży wprowadzono 2 preparaty: Płyn fizjologiczny wieloelektrolitowy izotoniczny Baxter i Płyn fizjologiczny wieloelektrolitowy izotoniczny Fresenius (Fresenius Kabi Polska).

 

C – Układ sercowo-naczyniowy

C03 – Leki moczopędne; C03D – Leki oszczędzające potas; C03DA – Antagoniści aldosteronu

Eplerenone: Eplenocard (PharmaSwiss) to 10. zarejestrowana marka eplerenonu. Na rynek wprowadzono 3 leki: Inspra (Pfizer; lek oryginalny), od kwietnia 2013 Eleveon (Zentiva) i od czerwca 2013 Nonpres (Polfa Pabianice). Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży: Aldospir (Biofarm), Eplerenon Bluefish, Eplerenotif (Alfred E. Tiefenbacher), Eplerium (Liconsa), Espiro (Polpharma) i Plerecard (+Pharma). Skreślono z Rejestru: Eridanus (Gedeon Richter Polska).

C08 – Blokery kanału wapniowego; C08C – Selektywne blokery kanału wapniowego działające głównie na naczynia; C08CA – Pochodne dihydropirydyny

Amlodipine: Amlodipine Fair-Med (Fair-Med Healthcare) to 25. zarejestrowana marka amlodypiny. Na rynek wprowadzono 20 leków: Aldan (Polfarmex), Amlopin (Sandoz), Amlozek (Adamed), Cardilopin (Proterapia), Normodipine (Gedeon Richter Polska), Norvasc (Pfizer; lek oryginalny), Tenox (Krka Polska), Vilpin (Teva), Amlodipinum 123ratio (lek wprowadzony na rynek w XI 2008 pod nazwą Amlodipinum Farmacom; w XI 2010 zmiana nazwy na Amlodipine Teva Pharma, a w VIII 2011 zmiana nazwy na Amlodipinum 123ratio), od sierpnia 2006 Agen (Leciva), od stycznia 2007 Apo-Amlo (Apotex), od września 2007 Amlonor (Polfa Pabianice), od sierpnia 2008 Adipine (PharmaSwiss), od grudnia 2008 Lofral (Mepha), od kwietnia 2011 Finamlox (Orion), od lipca 2011 Amlomyl (Generics), od lutego 2012 Amlaxopin (Actavis), od sierpnia 2012 Amlodipine Bluefish (Bluefish Pharmaceuticals), od marca 2014 Amlodipine Vitabalans i od maja 2014 Amlodipine Aurobindo.

Nie zostały jeszcze wprowadzone do sprzedaży: Alneta (VVB), Amlodigamma (Wörwag), Amlodipine Accord (Accord Healthcare), Normapina (Medicplast).

Skreślono z Rejestru: Alozur (Ozone), Amlodipine Arrow (Actavis; lek był obecny na rynku od lipca 2008), Amlodipinum 123ratio w dawce 10 mg (lek wprowadzony na rynek od czerwca 2010 pod nazwą Amlodipine Teva), Amloratio (Ratiopharm; lek był obecny na rynku), Suplar (Vedim; lek był obecny na rynku od listopada 2007), Zeppeliton (+Pharma; lek był obecny na rynku od listopada 2010).

C09 – Leki działające na układ renina-angiotensyna; C09B – Inhibitory konwertazy angiotensyny w połączeniach; C09BB – Inhibitory konwertazy angiotensyny w połączeniach z blokerami kanału wapniowego; C09BB07 – Ramipryl i amlodypina

Ramipril+amlodipine: Ramizek (Adamed) w 5 zestawieniach dawek to 3. zarejestrowany lek o podanym składzie. Do sprzedaży wprowadzono: od kwietnia 2012 Egiramlon (Proterapia) i od lipca 2013 Sumilar (Sandoz).

C10 – Środki wpływające na stężenie lipidów; C10A – Środki wpływające na stężenie lipidów, leki proste; C10AA – Inhibitory reduktazy hydroksymetyloglutarylokoenzymu A

Simvastatin: Medilip (Medreg) to 28. zarejestrowana marka symwastatyny. Do obrotu wprowadzono 26 marek: Simgal (Teva), Simratio (Ratiopharm), Simvacard (Zentiva), Simvachol (Gedeon Richter Polska), Simvacor (Polfarmex), SimvaHexal (Sandoz), Simvasterol (Polpharma), Vasilip (Krka Polska) Zocor (Merck Sharp & Dohme; lek oryginalny), od sierpnia 2006 Ximve (Farma-Projekt), od grudnia 2006 Vastan (PharmaSwiss), od stycznia 2007 Apo-Simva (Apotex), od października 2007 Simvagen (Generics), od marca 2008 Egilipid (Egis), od maja 2009 Simcovas (Actavis; preparat zarejestrowany wcześniej jako Actalipid), od sierpnia 2009 Symwastatyna Jelfa (preparat zarejestrowany wcześniej jako Simlipidic), od marca 2010 Angiolip (Recordati), od kwietnia 2010 Simvagamma (Wörwag), Simvastatin Bluefish (Bluefish Pharmaceuticals) i Simvastatinum Accord (Accord Healthcare), od października 2010 Corr (Sandoz), od kwietnia 2011 Simorion (Orion), w roku 2012 Simvastatinum 123ratio (lek został wprowadzony do sprzedaży pod nazwą SimvaTeva od listopada 2010, lecz w grudniu 2011 dla dawek 20 mg i 40 mg nastąpiła zmiana nazwy na Simvastatinum 123ratio), od grudnia 2012 Simvastatin Genoptim (Synoptis; lek zarejestrowany wcześniej przez firmę Galex d.d. pod nazwą Simvalex, a następnie przez Polfę Pabianice pod nazwą Sorfox), od kwietnia 2014 Simvastatin Krka (lek wprowadzony wcześniej na rynek pod nazwą Vasilip) i od maja 2014 Simvastatin Aurobindo.

Nie został jeszcze wprowadzony do sprzedaży: Simvastatin FP (Farmaprojects).

Skreślono z Rejestru: Cardin (Vedim), Simvalip (Genexo; lek był obecny na rynku od września 2007), Simvastatin (Actavis; lek był obecny na rynku od września 2007), Simvastatin-1A Pharma (lek był obecny na rynku od listopada 2008), Simvastatin Medana (Medana Pharma; lek zarejestrowany wcześniej pod nazwą Simvastatin Polpharma), Simvastatin Pfizer (lek był obecny na rynku od czerwca 2012), Simvastatin Teva (lek był obecny na rynku od lipca 2013), Simvastatin Teva Pharma, SimvaTeva (Teva – dawki 5 mg i 10 mg; natomiast dawki 20 mg i 40 mg zostały wprowadzone do sprzedaży od listopada 2010, lecz w grudniu 2011 zmieniono nazwę tych produktów na Simvastatinum 123ratio), Simvor (Ranbaxy; lek był obecny na rynku od stycznia 2007), Symwastatyna EuroLeki, Vabadin (Menarini), Zavinyx (Tabuk Poland), Zifam (Polfa Warszawa; lek był obecny na rynku od maja 2010).

 

D – Leki stosowane w dermatologii

D01 – Leki przeciwgrzybicze stosowane w dermatologii; D01A – Leki przeciwgrzybicze stosowane miejscowo; D01AC – Pochodne imidazolu i triazolu

Ketoconazole: Nizax Activ (Hasco-Lek) to 5. zarejestrowana marka ketokonazolu jako produktu leczniczego do stosowania miejscowego. Do sprzedaży jako produkty lecznicze wprowadzono 3 marki: Nizoral (McNeil) jako szampon i krem na skórę oraz szampony Noell (Polfarmex) i Zoxin‑Med (Aflofarm; preparat zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Zoxinat). Nie pojawił się jeszcze w sprzedaży szampon Mikanisal (Grindex). Skreślono z Rejestru: szampon Ketoconazol HM (Health-Med).

Na rynek wprowadzono także jako kosmetyki 1% i 2% szampony z ketokonazolem: Dan Ket (Dr. Müller), Dermetin (Polfarmex), Eva Medica – szampon przeciwłupieżowy zawiera ketokonazol (Pollena-Ewa), Ket2 (CMP Pharmaceuticals), Keto Val (ICN Polfa Rzeszów), Ketoxin (L’Biotica), Ketozen – szampon przeciwłupieżowy włosy przetłuszczające się (Ziaja), Ketozen – szampon przeciwłupieżowy włosy suche i normalne (Ziaja), Mediket (ICMC), Nizax Med (Hasco-Lek), Nizopol (Polfa-Łódź), Nizorelle N, Nizorelle P i Nizorelle S (Johnson & Johnson), Nizorex (Eveline Cosmetics), Nizozone (Ozone), Novozoral (ICN Polfa Rzeszów), Zinorex (Eveline Cosmetics), Zoxin (Aflofarm).

 

H – Leki hormonalne działające ogólnie, z wyłączeniem hormonów płciowych i insulin

H05 – Homeostaza wapnia; H05B – Antagoniści hormonów przytarczyc; H05BX – Inni antagoniści hormonów przytarczyc

Paricalcitol: Paricalcitol Teva kaps. to 3. zarejestrowana marka parykalcytolu. Do sprzedaży wprowadzono dotychczas Zemplar (AbbVie) w postaci iniekcyjnej. Nie pojawiły się jeszcze na rynku: Paricalcitol Fresenius inj. (Fresenius Medical Care) i Zemplar (AbbVie) w postaci doustnej.

 

J – Leki przeciwzakaźne działające ogólnie

J01 – Leki przeciwbakteryjne działające ogólnie;

J01C – Beta-laktamowe leki przeciwbakteryjne, penicyliny; J01CR – Połączenia penicylin, w tym z inhibitorami beta-laktamazy; J01CR02 – Amoksycylina i inhibitor enzymatyczny

Amoxicillin+clavulanic acid: Amoxicillin/Clavulanic Acid Kabi (Fresenius Kabi) to 10. zarejestrowana marka leków o podanym składzie. Do sprzedaży wprowadzono 7 preparatów: Amoksiklav (Sandoz), Augmentin (GlaxoSmithKline; lek oryginalny), Curam (1A Pharma), Forcid (Yamanouchi), Ramoclav (Ranbaxy), Taromentin (Polfa Tarchomin), od sierpnia 2007 Amoclan (Hikma Farmaceutica). Nie pojawiły się jeszcze na rynku: Amoclan BID (Hikma Farmaceutica), Auglavin (Polpharma; tabl. powlekane zostały zarejestrowane pierwotnie pod nazwą Amoxicillin/Clavulanic acid Aurobindo) i Co-amoxiclav Bluefish (Bluefish Pharmaceuticals). Skreślono z Rejestru: Claviratio (Ratiopharm), Klavocin (Teva Kraków), Recute (Pfizer; lek był obecny na rynku od lutego 2013).

J01D – Inne beta-laktamowe leki przeciwbakteryjne;

J01DD – Cefalosporyny trzeciej generacji

Ceftriaxone: Ceftriaxone Hospira to 7. zarejestrowana marka ceftriaksonu. Na rynek wprowadzono 5 leków: Biotrakson (Polpharma), Ceftriaxon-MIP (MIP Pharma), Lendacin (Lek, Sandoz), Tartriakson (Polfa Tarchomin) i od września 2008 Ceftriaxon Kabi (Fresenius Kabi). Nie pojawił się jeszcze w sprzedaży preparat Ceftriaxone Kabi (Fresenius Kabi). Skreślono z Rejestru: Ceftriaxone Actavis, Ceftriaxone Pliva (Teva Kraków), Ceftriaxone Teva, Ceftriaxon Torrex, Megion (Sandoz), Mesporin (Mepha), Oframax (Ranbaxy) i Rocephin (Roche; lek oryginalny).

J01DH – Karbapenemy

Meropenem: Meropenem ACIC to 11. zarejestrowana marka meropenemu. Do sprzedaży wprowadzono 6 leków: Meronem (AstraZeneca), od marca 2011 Meropenem Sandoz, od stycznia 2012 Meropenem Kabi (Fresenius Kabi), od czerwca 2012 Meropenem Hospira, od grudnia 2013 Meropenem Genoptim (Synoptis; lek zarejestrowany pierwotnie przez firmę Farma-Projekt pod nazwą Meropental) i od czerwca 2014 Merinfec (Actavis). Nie pojawiły się jeszcze w obrocie: Meropenem GSK (GlaxoSmithKline), Meropenem Noridem (Noridem Enterprises), Meropenem Teva, Nableran (Ranbaxy). Skreślono z Rejestru: Mepereost (Sandoz), Meropenem Polfa Łódź (Sensilab Polska; lek był obecny na rynku od sierpnia 2012), Reopemest (Sandoz).

J01M – Chinolony przeciwbakteryjne, J01MA – Fluorochinolony

Ciprofloxacin: Cyprofloksacyna Embedded Signal Processing Ltd inj. to 12. zarejestrowana w tej klasie marka cyprofloksacyny. Do sprzedaży wprowadzono 5 preparatów iniekcyjnych: Ciprinol (Krka), Cipronex (Polpharma), Proxacin (Alvogen), od października 2007 Ciprofloxacin Kabi (Fresenius Kabi) i od lutego 2010 Ciprofloxacinum Claris (Claris Lifesciences). Do obrotu wprowadzono także 5 leków doustnych: Ciphin (Zentiva), Ciprinol (Krka), Ciprobay (Bayer; lek oryginalny), Cipronex (Polpharma), Cipropol (Gedeon Richter Polska), Proxacin (Alvogen).

Nie zostały jeszcze wprowadzone do obrotu: Ciprofloxacin Fair-Med (Fair-Med Healthcare), Ciprolon (Hikma) i Ciproquin (Claris Lifesciences).

Skreślono z Rejestru: Cifran (Ranbaxy; lek był obecny na rynku), Ciprobay inj. (Bayer; lek był obecny na rynku), Ciprofloxacin-1A Pharma (preparat wprowadzony do obrotu od listopada 2008, zarejestrowany pierwotnie pod nazwą CiproLek), Ciprofloxacin Redibag inj. (Baxter; lek był obecny na rynku od marca 2009), Ciproteva tabl. powl. (Teva; lek zarejestrowany wcześniej przez firmę Tenlec pod nazwą Cipro Tenlec) i Ciproteva inj. (Tenlec) oraz Cyprofloksacyna (Actavis; lek był obecny na rynku od sierpnia 2008).

Moxifloxacin: Moxifloxacin Kabi (Fresenius Kabi) to 3. zarejestrowana marka moksyfloksacyny. Do sprzedaży wprowadzono lek oryginalny Avelox (Bayer). Nie pojawił się jeszcze na rynku: Floxitrat (Sandoz).

J01X – Inne leki przeciwbakteryjne;

J01XE – Pochodne nitrofuranu

Furazidin (furagin): neoFuragina (Teva) to 5. zarejestrowana marka furazydyny. Na rynek wprowadzono 4 leki: Furaginum Adamed, Furaginum Teva, od września 2011 uroFuraginum (Adamed) i od kwietnia 2014 UROIntima FuragiActive (OINPharma).

J01XX – Inne leki przeciwbakteryjne

Linezolid: Anozilad (Actavis) w postaci doustnej i Pneumolid (Alvogen) w postaci iniekcji to odpowiednio 3. i 4. zarejestrowana marka linezolidu. Na rynek wprowadzono lek oryginalny Zyvoxid (Pfizer) w postaci doustnej i iniekcyjnej oraz od maja 2014 Dilizolen (Glenmark) w postaci iniekcji. Skreślono z Rejestru: Linezolid Teva.

J02/J02A – Leki przeciwgrzybicze działające ogólnie; J02AC – Pochodne triazolu

Itraconazole: Ipozumax (Temapharm) to 7. zarejestrowana doustna marka itrakonazolu. Na rynek wprowadzono 4 leki: Orungal (Janssen-Cilag; lek oryginalny), od czerwca 2006 Trioxal (Polpharma), od lutego 2010 ItraGen (Generics; lek został pierwotnie wprowadzony na rynek we wrześniu 2008 pod wcześniejszą nazwą ItraMerck) i od października 2011 Itrax (Axxon). Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży: Itraconazole-Premier Research (Sandoz) i Itrokast (Axxon). Skreślono z Rejestru: Cladostad (Stada; wcześniejsza nazwa: Cladosol), Fungitrac (Ratiopharm), ItraLek (Sandoz).

J05 – Leki przeciwwirusowe działające ogólnie; J05A – Bezpośrednio działające leki przeciwwirusowe; J05AF – Nukleozydowe i nukleotydowe inhibitory odwrotnej transkryptazy

Tenofovir disoproxil: Tenofovir disoproxil Teva to 3. zarejestrowana marka tenofowiru. Do sprzedaży wprowadzono lek oryginalny Viread (Gilead Sciences). Nie pojawił się jeszcze na rynku Tenofovir Zentiva.

 

L – Leki przeciwnowotworowe i wpływające na układ odpornościowy

L01 – Leki przeciwnowotworowe;

L01A – Środki alkilujące; L01AA – Analogi iperytu azotowego

Bendamustine: Bendamustine Helm, Bendinfus i Rhomustin (wszystkie: Helm) to odpowiednio 2., 3. i 4. zarejestrowana marka bendamustyny. Do sprzedaży wprowadzono w marcu 2011 Levact (Astellas).

L01X – Inne leki przeciwnowotworowe; L01XE – Inhibitory kinazy białkowej

Imatinib: Imatynib Genthon, Imatynib BioOrganics, Imatynib Kiron i Imatynib Synthon to odpowiednio 21., 22., 23. i 24. zarejestrowana marka imatynibu. Na rynek wprowadzono 10 leków: Glivec (Novartis; lek oryginalny), od czerwca 2013 Nibix (Adamed), od października 2013 Telux (Glenmark), od grudnia 2013 Imatinib Polfa (Polfa; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Imatinib Nobilus Ent), od lutego 2014 Imatenil (Biofarm) i Meaxin (Krka), od marca 2014 Imatinib Teva i Imatinib Zentiva, od maja 2014 Imakrebin (Alvogen) i od lipca 2014 Imatinib Apotex.

Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży: Egitinid (Egis), Imatinib Accord (Accord Healthcare), Imatinib Actavis, Imatinib Generics, Imatinib Glenmark, Imatinib Medac, Imatinib Teva Pharmaceuticals, Imavec (Helm), Leutipol (Polpharma), Leuzek (Nobilus Ent).

Skreślono z Rejestru: Kinacel (Celon).

 

M – Układ mięśniowo-szkieletowy

M01 – Leki przeciwzapalne i przeciwreumatyczne; M01A – Niesteroidowe leki przeciwzapalne i przeciwreumatyczne; M01AE – Pochodne kwasu propionowego

Ibuprofen: Ibuprofen Generics to 36. zarejestrowana marka preparatów ibuprofenu.

Z postaci 1‑dawkowych na rynek zostały wprowadzone: Ibum, Ibum Forte (Hasco-Lek), Ibupar i Ibupar Forte (Polfa Pabianice), Ibuprofen-Pabi (Polfa Pabianice), Ibuprofen AFL (Aflofarm), Ibuprofen Polfarmex, Ibuprom, Ibuprom Duo i Ibuprom Max (US Pharmacia), Nurofen, Nurofen Express, Nurofen Forte, Nurofen Ultrafast i Nurofen dla dzieci czopki (Reckitt Benckiser) oraz wprowadzone od maja 2006 Ibuprom Sprint Caps (US Pharmacia), od lutego 2008 Ibuprofen Aflofarm (następnie zmiana nazwy preparatu na Opokan Express, po czym w lutym 2012 zmiana powrotna na Ibuprofen Aflofarm), od października 2008 Ibalgin (Zentiva), Ibalgin Maxi (Zentiva) oraz Nurofen Forte Express (Reckitt Benckiser), od września 2009 Aprofen i Aprofen forte (Polfarmex), od października 2009 Iburion (Orion), od listopada 2009 MIG (Berlin-Chemie), od stycznia 2010 Nurofen Express Tab (Reckitt Benckiser; preparat został wprowadzony we wrześniu 2007 pod nazwą Nurofen Migrenol Forte i w listopadzie 2008 pod nazwą Nurofen Migrenol), od maja 2010 Nurofen na ból pleców (Reckitt Benckiser; preparat został wprowadzony wcześniej pod nazwą Nurofen Menstrual), od grudnia 2010 Spedifen (Zambon), od stycznia 2011 Ibalgin Fast (Zentiva), od marca 2011 Ibufen Junior (Polpharma), od maja 2011 Ibumax (Vitabalans) oraz Ifenin forte (Actavis; lek zarejestrowany wcześniej pod nazwą Ibunin forte), od czerwca 2011 Ibumax forte (Vitabalans), od lipca 2011 Ibuprofen Hasco (Hasco-Lek), od sierpnia 2011 Brufen (Abbott), od lutego 2012 Ibufen Baby czopki (Polpharma), od lipca 2012 Ibuprofen LGO (Laboratorium Galenowe Olsztyn), od listopada 2012 Ifenin (Actavis; lek zarejestrowany wcześniej pod nazwą Ibunin), od grudnia 2012 Kidofen czopki (Aflofarm), od stycznia 2013 czopki Ibum dla dzieci (Hasco-Lek), od czerwca 2013 Nurofen Express Femina (Reckitt Benckiser; lek zarejestrowany początkowo jako Nurofen Express KAP, następnie zmiana nazwy i wprowadzenie na rynek pod nazwą Nurofen Ultra), od lipca 2013 Nurofen Express Forte (Reckitt Benckiser; lek wprowadzony do sprzedaży od lipca 2006 pod nazwą Nurofen Ultra Forte) i od grudnia 2013 Ibum Forte Minicaps (Hasco-Lek; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Ibuprofen Forte Hasco).

Z postaci wielodawkowych do sprzedaży wprowadzono 9 marek: Ibufen dla dzieci o smaku malinowym (Medana Pharma), Ibufen dla dzieci o smaku truskawkowym (Medana Pharma; lek wprowadzony wcześniej do sprzedaży pod nazwą Ibufen D), Ibum o smaku malinowym (Hasco-Lek), Nurofen dla dzieci zawiesina 2% (o smaku pomarańczowym i truskawkowym; Reckitt Benckiser), od marca 2009 Kidofen (Aflofarm), od sierpnia 2009 Bufenik 2% i 4% (Ratiopharm; preparat zarejestrowany wcześniej jako Ibusir), od maja 2010 Ibalgin Baby (Zentiva), od lipca 2010 Nurofen dla dzieci Forte zawiesina 4% (Reckitt Benckiser), od czerwca 2011 Ibufen dla dzieci forte o smaku truskawkowym, zawiesina 4% (Polpharma), od sierpnia 2011 Nurofen dla dzieci Junior pomarańczowy (Reckitt Benckiser; wcześniejsza nazwa: Nurofen dla dzieci 4% pomarańczowy) i Nurofen dla dzieci Junior truskawkowy (Reckitt Benckiser; wcześniejsza nazwa: Nurofen dla dzieci 4% truskawkowy), od października 2011 Milifen (Pinewood), od lutego 2012 Ibum o smaku bananowym (Hasco-Lek), od marca 2012 MIG dla dzieci zawiesina (Berlin-Chemie), od sierpnia 2012 Brufen zawiesina 2% (Abbott), od września 2012 Ibum forte o smaku malinowym (Hasco-Lek), od maja 2013 Ibum forte o smaku bananowym (Hasco-Lek), od sierpnia 2013 MIG dla dzieci forte o smaku truskawkowym, zawiesina (Berlin-Chemie) i Nurofen Express Forte rozpuszczalny (Reckitt Benckiser; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Nurofen Ultra Forte rozpuszczalny) oraz od lipca 2014 Ibufen dla dzieci forte o smaku malinowym (Polpharma).

Nie zostały jeszcze wprowadzone na rynek: Buscofem (Boehringer Ingelheim), Galprofen i Galprofen Max (APC Instytut), Ibufarmalid (Teva), Ibuprofen APC i Ibuprofen APC Max (APC Instytut), Ibuprofen Banner, Ibuprofen Fair-Med (Fair-Med Healthcare), Ibuprofen Farmalider, Ibuprofen Galpharm (Galpharm Healthcare), Ibuprofen Liderfarm (Farmalider), Ibuprofen Lysine Perrigo (Wrafton), Ibuprofen Rockspring (Abbott), Irfen (Mepha), Nurofen Ultra Forte do rozpuszczania (Reckitt Benckiser), Tesprofen (APC Instytut).

Skreślono z Rejestru: Brufen retard (Abbott), Ibufen Total (Polpharma; lek był obecny na rynku), Ibuprofen Actavis (Actavis; lek zarejestrowany wcześniej pod nazwą Ibuprofen Alchemia), Ibuprofen Banner Pharmacaps, Nurofen Topss (Reckitt Benckiser), Pabi-Ibuprofen tabl. powl. 400 mg (Polfa Pabianice) i Solpaflex (GlaxoSmithKline).

M02/M02A – Leki stosowane miejscowo w bólach stawów i mięśni; M02AX – Inne leki stosowane miejscowo w bólach stawów i mięśni

Camphora: Spirytus kamforowy (Prolab) to obecnie 9. rejestracja tego preparatu. Z wielu wcześniejszych rejestracji pozostały w rejestrze preparaty jeszcze 8 firm: Aflofarm, Amara, Avena, Coel, Hasco-Lek, Laboratorium Galenowe Olsztyn, Labpharm-ATS, Microfarm.

M05 – Leki stosowane w chorobach kości; M05B – Leki wpływające na strukturę i mineralizację kości; M05BA – Bifosfoniany

Pamidronic acid: Pamidronate Disodium Agila (Agila Specialties) to 5. zarejestrowany lek zawierający pamidronian sodowy. Na rynek wprowadzono 4 preparaty: Pamifos (Vipharm), Pamitor (Chiesi), od października 2006 Pamisol (Hospira), od marca 2007 Pamidronat Medac. Skreślono z Rejestru: Aredia (Novartis; lek oryginalny, był obecny na rynku), Clastodron (Actavis), Pamidia (Farmacom; lek był obecny na rynku od sierpnia 2008), Pamidronat-Ratiopharm (lek był obecny na rynku od marca 2008), Pamistad (Stada).

Zoledronic acid: Zoledronic acid Pfizer to 30. zarejestrowana marka leków z kwasem zoledronowym, a Zoledronic acid Mylan w postaci roztworu do wlewów dożylnych to rozszerzenie względem zarejestrowanego wcześniej w ramach unijnej procedury scentralizowanej koncentratu do sporządzania roztworu do wlewów dożylnych. Na rynek wprowadzono 14 leków: Zometa (Novartis Europharm), od września 2012 Zomikos (Vipharm), od lutego 2013 Zoledronic acid Teva, od czerwca 2013 Fayton (Glenmark) i Zoledronic acid Actavis, od października 2013 Osporil (Egis) i Symdronic (SymPhar), od grudnia 2013 Acidum zoledronicum Medac i Zoledronic acid Zentiva, od stycznia 2014 Zoledronic acid Polpharma, od marca 2014 Zoledronic acid Sandoz oraz od czerwca 2014 Desinobon (Alvogen) i Zoledronic acid Fresenius Kabi, wskazane w zapobieganiu powikłaniom kostnym oraz w leczeniu hiperkalcemii wywołanej chorobą nowotworową, a także Aclasta (Novartis Europharm) stosowany w osteoporozie.

Nie pojawiły się jeszcze na rynku preparaty: Zendractin (PharmaSwiss), Zerlinda (Actavis), Zolacitor (Chiesi), Zolako (Vipharm), Zoledronic acid Accord (Accord Healthcare), Zoledronic acid Hospira, Zoledronic acid Mylan, Zoledronic acid Neogen, Zoledronic acid Noridem (Noridem Enterprises), Zoledronic acid Strides (Strides Arcolab), Zoledronic acid Teva Generics (Teva), Zoledronic Fair-Med o wskazaniach odpowiadających lekowi Zometa oraz Symblasta (SymPhar), Zoledronic acid Agila (Agila Specialties), Zoledronic acid Hospira, Zoledronic acid Sandoz, Zoledronic acid Teva Pharma i Zoledronic acid Zentiva o wskazaniach odpowiadających lekowi Aclasta.

 

N – Układ nerwowy

N01 – Środki znieczulające;

N01A – Środki do znieczulenia ogólnego; N01AX – Inne środki do znieczulenia ogólnego

Nitrous oxide: VasoKINOX (Air Liquide Sante) to 7. zarejestrowany preparat o tym składzie. Wcześniej zarejestrowano w PL Podtlenek azotu (Messer Polska), Podtlenek azotu Air Products, Podtlenek azotu medyczny Air Liquide (Air Liquide Sante), Podtlenek azotu medyczny Spawmet, Podtlenek azotu N2O (Linde Gaz) oraz centralnie w UE Inomax (Linde Healthcare). Skreślono z Rejestru: Podtlenek azotu ZACH (Azoty-Adipol).

N01B – Środki do znieczulenia miejscowego; N01BB – Amidy

Prilocaine: Prilotekal (Molteni) to 1. zarejestrowana marka prylokainy, nie licząc leków złożonych z lidokainą.

N02 – Leki przeciwbólowe; N02B – Inne leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe; N02BE – Anilidy;

Paracetamol: Paracetamol Apteo Med (Synoptis) to 40. zarejestrowana marka paracetamolu. Na rynek wprowadzono 28 marek o różnych drogach podania (doustnie, doodbytniczo i w iniekcjach), jednodawkowych i wielodawkowych: Acenol i Acenol forte (Galena), Apap oraz od sierpnia 2012 Apap Direct i Apap Junior (US Pharmacia), Calpol (McNeil), Codipar (Angelini), Efferalgan i Efferalgan forte (Bristol-Myers Squibb), Etoran (Polpharma), Gemipar (Gemi), Paracetamol Aflofarm czopki (lek wprowadzony wcześniej jako Paracetamol przez firmę Farmjug, następnie jako Paracetamol Aflofarm, potem Malupar, a obecnie znów jako Paracetamol Aflofarm), tabletki i zawiesina, Panadol, Panadol dla dzieci, Panadol Max (lek wprowadzony na rynek od kwietnia 2010 pod wcześniejszą nazwą Panadol Strong) i Panadol Rapid (GlaxoSmithKline), Paracetamol Biofarm, Paracetamol Farmina, Paracetamol Filofarm, Paracetamol Galena, Paracetamol Hasco (Hasco-Lek), Paracetamol – Herbapol Wrocław, Paracetamol Marcmed, Paracetamol Polfa-Łódź (Bio-Profil Polska), Perfalgan inj. (Bristol-Myers Squibb) oraz od czerwca 2011 Pedicetamol (Sequoia; preparat zarejestrowany wcześniej przez firmę Ionfarma pod nazwą Apiredol), od października 2011 Paracetamol Actavis (iniekcje), od stycznia 2012 Paracetamol Kabi (Fresenius Kabi) roztwór do infuzji, od marca 2012 Paracetamol LGO (Laboratorium Galenowe Olsztyn) tabletki i Paracetamol Panpharma (Panmedica) roztwór do infuzji, od sierpnia 2012 Paracetamol 123ratio, od stycznia 2013 iniekcje do wlewów Paracetamol B. Braun, od lutego 2013 Paracetamol Actavis tabl. powl. (lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Paracetamol Sigillata), od lipca 2013 Paramax Rapid (Vitabalans), od maja 2014 Paracetamol Polpharma inj. i od czerwca 2014 Paracetamol Dr. Max.

Nie pojawiły się dotychczas w sprzedaży: Apap Direct Max (US Pharmacia), Bolopax (NP Pharma), Panadol Menthol Active (GlaxoSmithKline), Panadol Novum (GlaxoSmithKline), Paracetamol Accord (Accord Healthcare) tabletki musujące, Paracetamol APC (APC Instytut), Paracetamol Basi, Paracetamol Life (Galpharm Healthcare; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Galpamol), Paracetamol Rockspring (Angelini), Paracetamol Sandoz inj., Paracetamol Teva inj., Paralen Sus (Zentiva), Tespamol (Galpharm Healthcare), Theraflu Grip Owoce Leśne i Theraflu Grip Miód i Cytryna (Novartis).

Skreślono z Rejestru: Apap zawiesina (US Pharmacia, Wrocław), Amipar (Amilek), Benuron (Bene), Efferalgan Odis (Bristol-Myers Squibb), Grippostad (Stada; lek był obecny na rynku), Hascopar (Hasco-Lek), Paracetamol (Ozone), Paracetamol (Polpharma), Paracetamol Hospira inj. (lek zarejestrowany pierwotnie przez firmę Combino Pharm pod nazwą Paracetamol Vancombex), Paracetamol Polfarmex (lek był obecny na rynku), Paracetamol Rubital (Gemi; lek był obecny na rynku), Paracetamol syrop o smaku malinowym i o smaku truskawkowym (Unia), Plicet syrop (Teva Kraków), Tazamol (Polfa Tarchomin).

N02BE51 – Paracetamol w połączeniach z wyłączeniem leków psychotropowych

Paracetamol+pseudoephedrine: Theraflu Przeziębienie (Novartis) to 4. zarejestrowana marka leków o podanym składzie, a 1. zarejestrowany lek wielodawkowy, zawierający w 30 ml 500 mg paracetamolu i 30 mg pseudoefedryny. Do sprzedaży wprowadzono Grippokaps (Hasco-Lek) zawierający 250 mg paracetamolu. Nie pojawiły się jeszcze na rynku: Coldrex KTR (GlaxoSmithKline) i Theraflu Zatoki Extra (Novartis) zawierające 500 mg paracetamolu. Wszystkie preparaty jednodawkowe zawierają 30 mg pseudoefedryny.

N06 – Psychoanaleptyki;

N06B – Leki psychostymulujące, stosowane w leczeniu ADHD i nootropowe;

N06BA – Sympatykomimetyki działające ośrodkowo

Methylphenidate: Medikinet CR (Medice) w postaci kapsułek o przedłużonym uwalnianiu w nowych dawkach 50 mg i 60 mg to rozszerzenie względem wprowadzonych wcześniej niższych dawek tego leku. Zarejestrowano 3 marki preparatów metylfenidatu. Na rynek wprowadzono 2 preparaty: Concerta (Janssen-Cilag) w postaci tabletek membranowych o przedłużonym uwalnianiu oraz od października 2008 preparat Medikinet CR (Medice) w postaci kapsułek o przedłużonym uwalnianiu oraz zwykłych tabletek. Nie pojawił się jeszcze w sprzedaży lek Difumenil (Sandoz) w postaci tabletek membranowych o przedłużonym uwalnianiu.

N06BX – Inne leki psychostymulujące i nootropowe

Piracetam: Recodium (Aflofarm) to 8. zarejestrowana marka piracetamu. Do sprzedaży zostały wprowadzone 4 leki: Biotropil (Biofarm), Lucetam (Egis), Memotropil (Polpharma) i lek oryginalny Nootropil (UCB). Nie pojawiły się jeszcze na rynku: Piracetam Medana, Piracetam Mylan, Piracetamum 123ratio.

N06D – Leki przeciw demencji; N06DX – Inne leki przeciw otępieniu starczemu

Memantine: Memantine Teva tabletki powlekane i Zemertinex (PharmaSwiss) tabletki powlekane to rozszerzenie względem zarejestrowanych wcześniej tabletek ulegających rozpadowi w jamie ustnej. Zarejestrowano 27 marek memantyny. Na rynek wprowadzono 13 leków: Axura (Merz), Ebixa (Lundbeck), od listopada 2012 Biomentin (Biofarm), od sierpnia 2013 Nemdatine (Actavis), od października 2013 Marixino (Consilient Health; lek zarejestrowany pierwotnie przez firmę Krka pod nazwą Maruxa), od listopada 2013 Merandex (Axxon) i Mirvedol (Gedeon Richter Polska), od stycznia 2014 Memantine Mylan (Generics) i Memigmin (Egis), od lutego 2014 Polmatine (Polpharma), od maja 2014 Memantine Orion, od czerwca 2014 Memabix (Adamed) i od lipca 2014 Marbodin (Stada).

Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży preparaty: Cognomem (Zentiva), Memantine Accord (Accord Healthcare), Memantine Alvogen, Memantine Glenmark, Memantine Lek (Pharmathen), Memantine Merz, Memantine Ratiopharm, Memantine Teva, Memantin Neuropharma (Neuraxpharm; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Memantyna Neuropharma), Memantyna Abdi, Tormoro (Abbott), Xapimant (Sandoz), Zemertinex (PharmaSwiss), Zenmem (Zentiva).

 

R – Układ oddechowy

R01 – Preparaty stosowane w chorobach nosa; R01A – Środki udrożniające nos i inne preparaty stosowane miejscowo do nosa; R01AD – Kortykosteroidy

Mometasone furoate: Mometasone Adamed to 5. zarejestrowana w tej klasie marka mometazonu. Do sprzedaży wprowadzono Nasonex (Merck Sharp & Dohme) i od lutego 2013 Nasometin (Sandoz). Nie pojawiły się jeszcze na rynku: Mometazonu furoinian Cipla i Pronasal (Teva).

R05 – Leki stosowane w kaszlu i przeziębieniach; R05C – Leki wykrztuśne, z wyłączeniem preparatów złożonych zawierających leki przeciwkaszlowe; R05CB – Leki mukolityczne

Acetylcysteine: Nacesis (Natur Produkt Pharma) to 5. zarejestrowana marka acetylocysteiny. Do sprzedaży wprowadzono 4 marki w różnych wersjach i dawkach: ACC, ACC Hot, ACC Mini, ACC Optima, ACC Optima Hot (Sandoz), Acetylcysteine Sandoz inj., Fluimucil forte (poprzednia nazwa: Fluimucil), Fluimucil Muko, Fluimucil Muko Junior (Zambon), Tussicom (Sanofi-Aventis).

R06/R06A – Leki przeciwhistaminowe działające ogólnie; R06AX – Inne leki przeciwhistaminowe działające ogólnie

Desloratadine: Desalergo (Medicplast) to 38. zarejestrowana marka desloratadyny. Na rynku pojawiło się 18 leków: Aerius (Merck Sharp & Dohme), Azomyr (Merck Sharp & Dohme), od sierpnia 2012 Dehistar (Galena) i Deslodyna (Hasco-Lek), od września 2012 Dynid (Glenmark), od października 2012 Suprodeslon (S‑Lab) i Symdes (SymPhar), od grudnia 2012 Hitaxa (Adamed) i Jovesto (Sandoz), od stycznia 2013 Delortan (Polfa Warszawa), od marca 2013 Dasselta (Krka), od kwietnia 2013 Goldesin (Tactica Pharmaceuticals), od maja 2013 Desloratadine Actavis, od lipca 2013 Desloratadine Mylan, od listopada 2013 Desloratadyna Apotex, od stycznia 2014 Clarderin (PharmaSwiss), od lutego 2014 Aleric Deslo (US Pharmacia; lek zarejestrowany pierwotnie przez firmę Krotex-Poland pod nazwą Metlox) i od kwietnia 2014 Teslor (Aflofarm).

Nie wprowadzono jeszcze do sprzedaży leków: Denovals (Specifar), Desada (Adamed), Deslix (Medana Pharma), Desloraphar (Disphar), Desloratadine +Pharma, Desloratadine Farmaprojects, Desloratadine Labormed, Desloratadine Lupin, Desloratadine Peseri (Bio-Profil Polska i Peseri Trading), Desloratadine PMCS (Pro.Med.CS), Desloratadine Ratiopharm, Desloratadine Teva, Desloratadyna Actavis, Desloratadyna Ibermedgen, Lordestin (Gedeon Richter Polska), Lorinespes (Specifar), Neoclarityn (Merck Sharp & Dohme), Pylodes (PharmaSwiss), Sigtalaz (Sigillata).

Skreślono z Rejestru: Deloriar (Specifar), Desloratadine Arrow (Arrow Poland), Desloratadine Zentiva, Rodispes (Specifar), Tahistol (Specifar), Yosqiero (Sandoz).

 

S – Narządy zmysłów

S01 – Leki okulistyczne; S01E – Leki przeciw jaskrze i zwężające źrenicę; S01EE – Analogi prostaglandyn

Bimatoprost: Bimatoprost Apotex to 7. zarejestrowana marka bimatoprostu. Na rynek wprowadzono lek oryginalny Lumigan (Allergan). Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży: Bimakolan (Stada), Bimatoprost Polpharma, Bimatoprost Tiefenbacher (Alfred E. Tiefenbacher), Glabrilux (PharmaSwiss) i Treprovist (Sandoz).

Travoprost: Bondulc (Actavis) to 3. zarejestrowana marka leku z trawoprostem. Do sprzedaży został wprowadzony Travatan (Alcon). Nie pojawił się jeszcze na rynku preparat Izba (Alcon).

 

V – Preparaty różne

V03/V03A – Inne środki stosowane w lecznictwie; V03AE – Leki stosowane w hiperkalemii i hiperfosfatemii

Sevelamer carbonate: Sevemed (Medice) to 3. zarejestrowana marka sewelameru. Na rynek wprowadzono 2 leki zarejestrowane w ramach centralnej procedury unijnej: Renagel (Genzyme) i od sierpnia 2011Renvela (Genzyme).

 

 

Opracowanie: dr n. farm. Jarosław Filipek

Kierownik Działu Informacji o Produktach

Administrator Farmaceutycznej Bazy Danych

IMS Health

2014-08-28

Krajowa Baza Produktów Ochrony Zdrowia (KBPOZ)

Źródła:

– nomenklatura nazw substancji czynnych oraz klasyfikacja ATC na podstawie opracowania WHO Collaborating Centre for Drug Statistics Methodology (“Guidelines for ATC Classification and DDD assignment 2014”, Oslo 2013; “ATC Index with DDDs 2014”, Oslo 2013), ze zmianami i uzupełnieniami mającymi zastosowanie od stycznia 2014 – tłumaczenie własne;

– nomenklatura nazw substancji czynnych dla preparatów roślinnych, galenowych i szczepionek: „Farmakopea Polska Wydanie IX”; “Urzędowy Wykaz Produktów Leczniczych Dopuszczonych do Obrotu na Terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”;

– informacje rejestracyjne: “Urzędowy Wykaz Produktów Leczniczych Dopuszczonych do Obrotu na Terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”; miesięczne wykazy zarejestrowanych produktów leczniczych publikowane w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Rejestracji PLWMiPB; pozwolenia i decyzje porejestracyjne nadsyłane przez podmioty odpowiedzialne; wykazy produktów leczniczych, którym skrócono okres ważności pozwolenia;

– informacje o wprowadzeniu produktu na rynek w Polsce: dane IMS Health;

– opisy wskazań i mechanizmów działania: Charakterystyki Produktów Leczniczych;

– pozostałe opinie i komentarze: autorskie.

Tagi: bazylleki
UdostępnijPodziel się
Redakcja Aptekarza Polskiego

Redakcja Aptekarza Polskiego

Powiązane artykuły

Rejestracje i nowości na rynku 2020

Autordr n. farm. Jaroslaw Filipek

Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych wydał 483 pozwolenia na dopuszczenie do obrotu w Polsce produktów leczniczych...

Czytaj więcej

01.2021 – nowości na rynku

Autordr n. farm. Jaroslaw Filipek

W styczniu 2021 r. na rynek farmaceutyczny w Polsce zostało wprowadzonych 28 nowych marek produktów leczniczych. Klasa ATC/WHONazwa międzynarodowaNazwa handlowa (marka)Podmiot...

Czytaj więcej
Następny wpis
12.2015 – nowości na rynku.

07.2014 - UE - nowe rejestracje.

Przeczytaj również

Ile przytyli Polacy w trakcie pandemii?

Ile przytyli Polacy w trakcie pandemii?

Farmaceuci we Wrocławiu pomogą szczepić przeciwko COVID-19

Farmaceuci we Wrocławiu pomogą szczepić przeciwko COVID-19

Z krztuśca się nie wyrasta – dorośli też powinni się regularnie szczepić

Z krztuśca się nie wyrasta – dorośli też powinni się regularnie szczepić

Jak się przygotować do akcji masowych szczepień?

Jak się przygotować do akcji masowych szczepień?

GIF ostrzega - coraz więcej ofert nielegalnej sprzedaży szczepionek i leków przeciwko COVID-19

GIF ostrzega – coraz więcej ofert nielegalnej sprzedaży szczepionek i leków przeciwko COVID-19

Facebook

  • Kontakt
  • Dla reklamodawców
  • Dla autorów
  • Regulamin serwisu
Aptekarz Polski. Pismo Naczelnej Izby Aptekarskiej

Redakcja korzysta z zasobów: freepik.com, flaticon.com

Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • Najnowsze e-wydanie Aptekarza Polskiego – 173 (151e)
  • Aktualności
  • Szkolenia
  • Wiedza
  • Trendy
  • WIDEO
  • Farmacja szpitalna
  • Aptekarz Polski

Redakcja korzysta z zasobów: freepik.com, flaticon.com

Zapisz się do newslettera Aptekarza Polskiego
Zapisz się do newslettera Aptekarza Polskiego
Cześć!
Dostęp do serwisu aptekarzpolski.pl przeznaczony jest dla farmaceutów oraz osób uprawnionych do wystawiania recept lub prowadzących obrót produktami leczniczymi.
W związku z odwiedzaniem witryny www.aptekarzpolski.pl przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies oraz dane na temat aktywności i urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO). Jeśli chcesz zapoznać się z informacjami dotyczącymi zasad przetwarzania Twoich danych osobowych, prosimy o przejście do regulaminu serwisu.
Rezygnuję
Cześć!
Dostęp do serwisu aptekarzpolski.pl przeznaczony jest dla farmaceutów oraz osób uprawnionych do wystawiania recept lub prowadzących obrót produktami leczniczymi.
W związku z odwiedzaniem witryny www.aptekarzpolski.pl przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies oraz dane na temat aktywności i urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO). Jeśli chcesz zapoznać się z informacjami dotyczącymi zasad przetwarzania Twoich danych osobowych, prosimy o przejście do regulaminu serwisu.
Rezygnuję
Ta strona używa plików cookies. Pozostając na tej stronie zgadzasz się na ich użycie. ☒ Zgadzam się