A – Przewód pokarmowy i metabolizm
A02 – Preparaty stosowane w zaburzeniach związanych z nadkwaśnością; A02A – Środki zobojętniające kwasy żołądkowe; A02AD – Preparaty złożone i kompleksy zawierające związki glinu, wapnia i magnezu
Calcium carbonate+magnesium subcarbonate: Gattart (Alkaloid-Int) to 2. zarejestrowana marka leku o podanym składzie i zastosowaniu. Do sprzedaży wprowadzono Rennie Antacidum (Bayer) i Rennie Fruit (Bayer).
Ostatnio skreślono z Rejestru: Rennie Bolt (Bayer) i Rennie Ice (Bayer).
A07 – Leki przeciwbiegunkowe, leki o działaniu przeciwzapalnym/przeciwzakaźnym stosowane w chorobach jelit; A07D/A07DA – Leki hamujące perystaltykę jelit
Loperamide: Loperamid Farmax (SVUS Pharma) to 9. zarejestrowana marka loperamidu. Na rynek wprowadzono 7 marek: Dissenten (SPA), Imodium Instant (McNeil), Laremid (Polfa Warszawa), Loperamid WZF (Polfa Warszawa), Stoperan (US Pharmacia), od października 2012 Lopacut (Vitabalans) i od października 2014 Loper (Sun-Farm; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Loperam-SF).
Nie pojawił się jeszcze w sprzedaży: Loperamid Dr. Max.
Ostatnio skreślono z Rejestru: Loperamide Galpharm (Galpharm Healthcare), Tammex Akut (DH-norm).
A16/A16A – Pozostałe produkty działające na przewód pokarmowy i metabolizm; A16AX – Różne środki działające na przewód pokarmowy i metabolizm
Miglustat: Miglustat Accord (Accord Healthcare) to. 4. zarejestrowana marka miglustatu. Do sprzedaży wprowadzono lek oryginalny Zavesca (Actelion Registration). Nie pojawiły się jeszcze na rynku: Miglustat Gen.Orph, Yargesa (JensonR+).
B – Krew i układ krwiotwórczy
B01/B01A – Preparaty przeciwzakrzepowe;
B01AB – Grupa heparyny
Enoxaparin: Enoxaparin sodium LEK-AM to 5. zarejestrowana marka enoksaparyny. Do sprzedaży wprowadzono 2 marki: Clexane (Sanofi-Aventis; lek oryginalny) i Clexane Forte (Aventis Pharma) oraz od lipca 2016 Neoparin (SciencePharma). Nie pojawiły się jeszcze na rynku: Inhixa (Techdow) i Thorinane (Techdow).
B01AC – Inhibitory agregacji płytek krwi (z wyłączeniem heparyny)
Clopidogrel: Plovtt (SVUS Pharma) to 33. zarejestrowana marka klopidogrelu. Na rynek wprowadzono 21 leków: Plavix (Sanofi Clir SNC; lek oryginalny), Areplex (Adamed), Zyllt (Krka), od sierpnia 2008 Clopidix (Lekam), od listopada 2009 Clopidogrel Mylan i Egitromb (Egis), od grudnia 2009 Clopidogrel Teva i Trombex (Zentiva), od stycznia 2010 Grepid (Pharmathen), od marca 2010 Plavocorin (Sandoz), od maja 2010 Clopidogrel Apotex (Apotex; lek zarejestrowany wcześniej pod nazwą Clopidogrel Mylan Pharma) i Clopidogrel GSK (GlaxoSmithKline), od czerwca 2010 Agregex (Actavis), od lipca 2010 Carder (Recordati), od sierpnia 2010 Clopinovo (Bluefish; zmieniono nazwę preparatu na Clopidogrel Bluefish, ale lek pod nową nazwą jeszcze nie pojawił się w sprzedaży), od marca 2012 Vixam (Polfarmex), od maja 2013 Clopidogrel Krka (Krka), od grudnia 2013 Clopidogrel Ranbaxy, od maja 2014 Clopidogrelum 123ratio (lek wprowadzony na rynek od lipca 2010 pod nazwą Miflexin, następnie zmiana nazwy na Clopidogrel 123ratio, a potem na Clopidogrelum 123ratio) i od grudnia 2014 Clopidogrel Genoptim (Synoptis; lek wprowadzony od marca 2011 przez firmę Glenmark pod pierwotną nazwą Trogran).
Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży: Clopidogrel BGR (Biogaran; lek zarejestrowany pierwotnie przez firmę Krka pod nazwą Zylagren), Clopidogrel ratiopharm (Teva), Clopidogrel Wockhardt, Lofradyk (Adamed), Nofardom (Adamed), Pegorel (S-Lab) oraz zarejestrowane w ramach centralnej procedury unijnej leki: Clopidogrel HCS, Clopidogrel Ratiopharm GmbH (Archie Samuel), Clopidogrel TAD (Tad Pharma), Clopidogrel Zentiva (lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Clopidogrel Winthrop), Iscover (Sanofi-Aventis), Zopya (Krka).
Ostatnio skreślono z Rejestru: Agreta (Farmak), Clopidogrel Generics (lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Clopidogrel Vale Pharmaceuticals), Clopidogrel IWA (IWA Consulting; preparat zarejestrowany początkowo pod nazwą Picturlop), Clopidogrel Jenson (Jenson Pharmaceutical Services), Clopidogrel Quisisana, Clopidogrel Teva Pharma (Teva Pharma; poprzednia nazwa preparatu: Clopidogrel HCS), Clopigamma (Wörwag; lek był obecny na rynku od stycznia 2012), Klepisal (Alchemia), Nivenol (Polfa Warszawa; lek był obecny na rynku od stycznia 2012; zarejestrowany pierwotnie przez firmę Specifar pod nazwą Clopidim), Sarovex (Tabuk Poland), Vatoud (Alvogen).
C – Układ sercowo-naczyniowy
C01 – Leki stosowane w chorobach serca; C01C – Leki pobudzające pracę serca, z wyłączeniem glikozydów nasercowych; C01CA – Leki adrenergiczne i dopaminergiczne
Norepinephrine: Sinora (Sintetica) to 3. zarejestrowana marka norepinefryny zwanej też noradrenaliną, w tym w nowej dawce 10 mg/10 ml. Na rynek wprowadzono Levonor (Polfa Warszawa). Nie pojawił się jeszcze w sprzedaży Noradrenaline Aguettant.
C07 – Leki blokujące receptory b-adrenergiczne; C07A – Leki blokujące receptory b-adrenergiczne; C07AB – Selektywne leki blokujące receptory b‑adrenergiczne
Acebutolol: Acebutolol Aurovitas to aktualnie 3. zarejestrowana marka acebutololu. Na rynek wprowadzono 2 marki: Acecor (SPA), Sectral (Gedeon Richter Polska).
Skreślono z Rejestru: Abutol i Abutol Long (Schwarz Pharma, Łomianki), Acebutolol (Sanofi-Aventis, Rzeszów), Sectral (Aventis Pharma).
Nebivolol: Nebivolol Genoptim (Synoptis) to 14. zarejestrowana marka nebiwololu. Do sprzedaży wprowadzono 12 leków: Nebilet (Berlin-Chemie), od lipca 2008 Nedal (Polfa Warszawa), od stycznia 2009 Ebivol (Actavis), Nebinad (Recordati) i Nebivor (Orion), od czerwca 2009 Nebicard (Biofarm), od września 2009 Nebitrix (Glenmark), od października 2009 Nebilenin (Adamed), od stycznia 2010 Nebispes (PharmaSwiss), od września 2010 NebivoLek (Sandoz), od maja 2014 Daneb (S-Lab; lek wprowadzony na rynek od września 2011 przez firmę Specifar pod nazwą Nebicon, następnie zmiana nazwy na Daneb) i od czerwca 2015 Ivineb (Bioton; lek wprowadzony na rynek od listopada 2012 pod nazwą Nebivas, następnie zmiana nazwy na Ivineb).
Nie pojawił się jeszcze na rynku Nebivolol Aurovitas.
Ostatnio skreślono z Rejestru: Ezocem (Recordati; lek był obecny na rynku od sierpnia 2010), Nebivolol Sopharma.
C10 – Środki wpływające na stężenie lipidów;
C10A – Środki wpływające na stężenie lipidów, leki proste; C10AA – Inhibitory reduktazy hydroksymetyloglutarylokoenzymu A
Rosuvastatin: Rosuvastatin Denk to 24. zarejestrowana marka rosuwastatyny. Na rynek wprowadzono 16 marek: Crestor (AstraZeneca; lek oryginalny), od czerwca 2010 Zaranta (Gedeon Richter Polska), od sierpnia 2010 Rosucard (Zentiva) i Suvardio (Sandoz), od grudnia 2010 Zahron (Adamed), od maja 2011 Rosuvastatin Teva, od października 2011 Roswera (Krka), od grudnia 2011 Romazic (Polpharma), od marca 2013 Ridlip (Ranbaxy), od lipca 2013 Crosuvo (PharmaSwiss) i Rosuvastatin Ranbaxy (lek zarejestrowany pierwotnie przez firmę Pharma-EU pod nazwą Rosuvastatin Pharma), od marca 2014 Rosutrox (Biofarm), od lipca 2014 Rosuvastatin Krka, od lutego 2016 Ivirosina (Bioton; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Rosuvastatin Sigillata), od maja 2017 Astrium (Accord Healthcare) i od grudnia 2017 Rosugen (Generics).
Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży preparaty: ApoRoza (Apotex; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Rosuvastatin Baggerman), Rossta (Swyssi), Rosuvastatine NLP Health (NewLine Pharma), Rosuvastatin Hetero, Rosuvastatin Momaja, Rosuvastatin Polfa Pabianice, RosuvaTeva (Teva).
Ostatnio skreślono z Rejestru: Actarosin (Actavis), Rosuvastatin Aurobindo.
C10B – Środki wpływające na stężenie lipidów w połączeniach;
C10BA – Inhibitory reduktazy hydroksymetyloglutarylokoenzymu A w połączeniach z innymi środkami wpływającymi na stężenie lipidów; C10BA06 – Rusuwastatyna i ezetymib
Rosuvastatin+ezetimibe: Rosuvastatin/Ezetimib Aristo to 7. zarejestrowana marka leków o podanym składzie. Na rynek wprowadzono od marca 2015 Rosulip Plus (Egis). Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży: Ezehron Duo (Adamed), Rosuvastatin/Ezetimib Genericon, Rozor (Mylan), Suvardio Plus (Sandoz), Suvezen (Sanofi-Aventis; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Zenon).
C10BX – Inhibitory reduktazy hydroksymetyloglutarylokoenzymu A w innych połączeniach; C10BX09 – Rosuwastatyna i amlodypina
Rosuvastatin+amlodipine: Zahron Combi (Adamed) w 4 zestawieniach dawek to 2. zarejestrowana marka leków o podanym składzie. Na rynek wprowadzono od stycznia 2016 Rosudapin (Krka).
D – Leki stosowane w dermatologii
D11/D11A – Inne preparaty dermatologiczne; D11AH – Środki stosowane przy zapaleniu skóry, z wyłączeniem kortykosteroidów
Tacrolimus: Dermitopic (PharmaSwiss) to 2. zarejestrowana w tej klasie marka takrolimusu. Do sprzedaży wprowadzono Protopic (Leo).
G – Układ moczowo-płciowy i hormony płciowe
G03 – Hormony płciowe i środki wpływające na czynność układu płciowego; G03B – Androgeny; G03BA – Pochodne 3-oksoandrostenu(4)
Testosterone: Testavan (Ferring Controlled Therapeutics) żel wielodawkowy to 8. zarejestrowana marka testosteronu. Do sprzedaży wprowadzono 7 preparatów: leki iniekcyjne Omnadren (PharmaSwiss), Testosteronum prolongatum Jelfa (PharmaSwiss), od grudnia 2006 Nebido (Bayer) i Undestor Testocaps (Merck Sharp & Dohme), od stycznia 2008 żel 1‑dawkowy Androtop (Besins), od września 2008 żel wielodawkowy Tostran (Kyowa Kirin), od maja 2015 żel 1‑dawkowy Testim (Ferring) i od września 2017 żel wielodawkowy Androtop (Besins).
J – Leki przeciwzakaźne działające ogólnie
J01 – Leki przeciwbakteryjne działające ogólnie;
J01D – Inne beta-laktamowe leki przeciwbakteryjne; J01DC – Cefalosporyny drugiej generacji
Cefuroxime: Tacefur (Tactica Pharmaceuticals) to 17. zarejestrowana marka cefuroksymu, w tym 12. zarejestrowana marka doustna. Do sprzedaży wprowadzono 9 leków doustnych: Bioracef (Polpharma), Ceroxim (Ranbaxy), Novocef (PharmaSwiss), Xorimax (Sandoz), Zinnat (GlaxoSmithKline; lek oryginalny), od sierpnia 2006 Zamur (Teva), od września 2009 Zinoxx (Tabuk Poland), od września 2015 Furocef (Krka) i od sierpnia 2016 Cefox (S‑Lab).
Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży: Cefuroxime Genoptim (Synoptis) oraz doustny Tarsime (Polfa Tarchomin).
Zarejestrowano w tej klasie 6 iniekcyjnych marek cefuroksymu. Na rynek wprowadzono 5 leków iniekcyjnych: Biofuroksym (Polpharma), Tarsime (Polfa Tarchomin), Zinacef (GlaxoSmithKline; lek oryginalny), od grudnia 2008 Cefuroxim-MIP (MIP Pharma) i od lutego 2012 Cefuroxim Kabi (Fresenius Kabi).
Nie pojawił się jeszcze w sprzedaży iniekcyjny Cefuroksym Hospira.
Ostatnio skreślono z Rejestru: Cefuroxime Aurobindo, Cefuroximum 123ratio (lek był obecny na rynku od czerwca 2014; zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Cefuroxime Teva).
J01X – Inne leki przeciwbakteryjne;
J01XE – Pochodne nitrofuranu
Furazidin: Furamix (Adamed) tabletki w dawce 100 mg to rozszerzenie względem zarejestrowanych wcześniej tabletek w dawce 50 mg. Zarejestrowano 10 marek furazydyny. Na rynek wprowadzono 8 marek: Furaginum Adamed, Furaginum Teva, od września 2011 uroFuraginum (Adamed), od sierpnia 2014 neoFuragina (Teva), od października 2016 DaFurag Max (Aflofarm), od grudnia 2016 Furaginum US Pharmacia (lek wprowadzony na rynek od kwietnia 2014 pod nazwą UROIntima FuragiActive) i uroFuraginum Max (Adamed), od stycznia 2017 Furazek (Adamed), od sierpnia 2017 Dafurag (Aflofarm; lek wprowadzony pod pierwotną nazwą Dafurag Junior) i od marca 2018 Furagina Apteo Med (Synoptis; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą UroFuramed).
Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży: Furamix (Adamed) oraz Furaginum Hasco (Hasco-Lek) i Furaginum Hasco Max (Hasco-Lek).
J01XX – Inne leki przeciwbakteryjne
Linezolid: infuzyjny Linezolid Accord (Accord Healthcare) to rozszerzenie względem wprowadzonych wcześniej tabletek powlekanych. Zarejestrowano 15 marek linezolidu. Na rynek wprowadzono 10 marek: Zyvoxid (Pfizer; lek oryginalny), od maja 2014 Dilizolen (Glenmark), od sierpnia 2014 Anozilad (Actavis), od lutego 2015 Linezolid Polpharma, od kwietnia 2015 Pneumolid (Alvogen), od grudnia 2015 Linezolid Kabi (Fresenius Kabi) i Linezolid Sandoz, od lutego 2016 Linezolid Adamed (lek iniekcyjny zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Gramposimide), od lipca 2016 Linezolid Accord (Accord Healthcare) i od sierpnia 2016 Linezolid Zentiva.
Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży: Linezolid Aurovitas, Linezolid Bioton, Linezolid Infomed (Infomed Fluids), Linezolid Krka, Linezolid Mylan.
J05 – Leki przeciwwirusowe działające ogólnie; J05A – Bezpośrednio działające leki przeciwwirusowe;
J05AF – Nukleozydowe i nukleotydowe inhibitory odwrotnej transkryptazy
Entecavir: Entecavir Zentiva to 14. zarejestrowana marka entekawiru. Do sprzedaży wprowadzono 8 marek: Baraclude (Bristol-Myers Squibb; lek oryginalny), od października 2017 Entecavir Alvogen i Entecavir Glenmark, od listopada 2017 Entecavir Teva, od stycznia 2018 Entecavir Sandoz i Entecavir Stada, od lutego 2018 Entecavir Polpharma i od kwietnia 2018 Entekavir Adamed.
Nie pojawiły się jeszcze na rynku: Entecavir Accord (Accord Healthcare), Entecavir Aurovitas, Entecavir Mylan, Entecavir Synoptis, Entecavir Welding.
J05AH – Inhibitory neuraminidazy
Oseltamivir: Tamivil (Biofarm) to 3. zarejestrowana marka oseltamiwiru. Na rynek wprowadzono lek oryginalny Tamiflu (Roche) i od listopada 2017 Ebilfumin (Actavis).
J05AR – Leki przeciwwirusowe stosowane w leczeniu zakażeń HIV, połączenia; J05AR01 – Zydowudyna i lamiwudyna
Zidovudine+lamivudine: Lamivudine + Zidovudine Accord (Accord Healthcare) to 5. zarejestrowany lek o tym składzie. Na rynek wprowadzono 4 leki: Combivir (Viiv Healthcare), od maja 2011 Lazivir (Celon Pharma), od marca 2012 Lamivudine/Zidovudine Teva i od września 2013 Lamiwudyna/Zydowudyna Mylan.
M – Układ mięśniowo-szkieletowy
M01 – Leki przeciwzapalne i przeciwreumatyczne; M01A – Niesteroidowe leki przeciwzapalne i przeciwreumatyczne; M01AE – Pochodne kwasu propionowego
Dexketoprofen: iniekcyjny Auxilen (Kalceks) to 3 zarejestrowana marka deksketoprofenu. Na rynek wprowadzono 2 marki: Dexak i od lipca 2012 Dexak SL (Menarini) oraz od października 2016 Ketesse i Ketesse SL (Menarini).
Ibuprofen: Ibum Easy, Ibum Easy Forte i Ibum Easy Junior (Hasco-Lek) w postaci jednodawkowego proszku doustnego to rozszerzenie względem wprowadzonych wcześniej kapsułek, zawiesiny i czopków, zaś zawiesiny Axoprofen i Axoprofen Forte (Axxon) to 42. zarejestrowana marka ibuprofenu.
Z postaci 1‑dawkowych na rynek zostały wprowadzone 24 marki: Ibum, Ibum Forte (Hasco-Lek), Ibupar i Ibupar Forte (Polfa Pabianice), Ibuprofen-Pabi (Polfa Pabianice), Ibuprofen AFL (Aflofarm), Ibuprofen Polfarmex, Ibuprom i Ibuprom Max (US Pharmacia), Nurofen, Nurofen Express, Nurofen Express Forte (Reckitt Benckiser; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Nurofen Caps), Nurofen Forte i Nurofen dla dzieci czopki (Reckitt Benckiser) oraz wprowadzone od maja 2006 Ibuprom Sprint (US Pharmacia; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Ibuprom Sprint Caps), od lutego 2008 Ibuprofen Aflofarm (następnie zmiana nazwy preparatu na Opokan Express, po czym w lutym 2012 zmiana powrotna na Ibuprofen Aflofarm), od października 2008 Ibalgin Maxi (Sanofi-Aventis) od listopada 2009 MIG (Berlin-Chemie), od stycznia 2010 Nurofen Express Tab 400 mg (Reckitt Benckiser; preparat został wprowadzony we wrześniu 2007 pod nazwą Nurofen Migrenol Forte), od maja 2010 Nurofen na ból pleców (Reckitt Benckiser; preparat został wprowadzony wcześniej pod nazwą Nurofen Menstrual), od grudnia 2010 Spedifen (Zambon), od stycznia 2011 Ibalgin Fast (Sanofi-Aventis), od marca 2011 Ibufen Junior (Polpharma), od maja 2011 Ibumax (Vitabalans) oraz Ifenin forte (Teva; lek zarejestrowany wcześniej pod nazwą Ibunin forte), od czerwca 2011 Ibumax forte (Vitabalans), od lipca 2011 Ibuprofen Hasco (Hasco-Lek), od stycznia 2012 Ibuprom Max Sprint (US Pharmacia), od lutego 2012 Ibufen Baby czopki (Polpharma), od lipca 2012 Ibuprofen LGO (Laboratorium Galenowe Olsztyn), od listopada 2012 Ifenin (Teva; lek zarejestrowany wcześniej pod nazwą Ibunin), od grudnia 2012 Kidofen czopki (Aflofarm), od stycznia 2013 czopki Ibum dla dzieci (Hasco-Lek), od czerwca 2013 Nurofen Express Femina (Reckitt Benckiser; lek zarejestrowany początkowo jako Nurofen Express KAP, następnie zmiana nazwy i wprowadzenie na rynek pod nazwą Nurofen Ultra), od lipca 2013 Nurofen Express Forte rozpuszczalny (Reckitt Benckiser; lek wprowadzony do sprzedaży od lipca 2006 pod nazwą Nurofen Ultra Forte rozpuszczalny), od września 2014 Ibuprofen Dr. Max, od stycznia 2015 Metafen Ibuprofen (Polpharma; lek wprowadzony na rynek od września 2009 przez firmę Polfarmex pod nazwą Aprofen), od marca 2015 Ibufen Mini Junior (Polpharma), od lipca 2015 Ibum Express (Hasco-Lek; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Ibuprofen Forte Hasco, wprowadzony na rynek od grudnia 2013 pod nazwą Ibum Forte Minicaps), od grudnia 2015 Ibuprofen Teva i Ibuprofen Teva Max (lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Irfen, a następnie Ibuprofen 123ratio), od czerwca 2016 Ibuprom RR (US Pharmacia; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Ibuprom Max, a wprowadzony wcześniej na rynek pod nazwą Ibuprom Duo), od lipca 2016 Ibuprofen Forte DOZ (lek w dawce 400 mg wprowadzony do sprzedaży od lipca 2012 pod pierwotną nazwą Ibuprofen LGO), od grudnia 2016 Iburapid (Nord Farm), od stycznia 2017 Metafen Ibuprofen Caps (Polpharma) oraz od października 2017 Nurofen Mięśnie i Stawy Forte (Reckitt Benckiser; lek wprowadzony od października 2008 pod nazwą Nurofen Forte Express), Laboratoria PolfaŁódź Ibuprofen Max (lek w dawce 400 mg zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Ibuprofen Sensilab) i Lizymax (Hasco-Lek).
Z postaci wielodawkowych do sprzedaży wprowadzono 10 marek: Ibufen dla dzieci o smaku malinowym (Medana Pharma), Ibufen dla dzieci o smaku truskawkowym (Medana Pharma; lek wprowadzony wcześniej do sprzedaży pod nazwą Ibufen D), Ibum o smaku malinowym (Hasco-Lek), Nurofen dla dzieci zawiesina 2% (o smaku pomarańczowym i truskawkowym; Reckitt Benckiser), od marca 2009 Kidofen (Aflofarm), od lipca 2010 Nurofen dla dzieci Forte zawiesina 4% (Reckitt Benckiser), od czerwca 2011 Ibufen dla dzieci forte o smaku truskawkowym, zawiesina 4% (Polpharma), od sierpnia 2011 Nurofen dla dzieci Junior pomarańczowy (Reckitt Benckiser; wcześniejsza nazwa: Nurofen dla dzieci 4% pomarańczowy) i Nurofen dla dzieci Junior truskawkowy (Reckitt Benckiser; wcześniejsza nazwa: Nurofen dla dzieci 4% truskawkowy), od października 2011 Milifen (Pinewood), od lutego 2012 Ibum o smaku bananowym (Hasco-Lek), od marca 2012 MIG dla dzieci zawiesina (Berlin-Chemie), od sierpnia 2012 Brufen zawiesina 2% (Mylan), od września 2012 Ibum forte o smaku malinowym (Hasco-Lek), od maja 2013 Ibum forte o smaku bananowym (Hasco-Lek), od sierpnia 2013 MIG dla dzieci forte o smaku truskawkowym, zawiesina (Berlin-Chemie), od lipca 2014 Ibufen dla dzieci forte o smaku malinowym (Polpharma), od sierpnia 2015 Nurofen dla dzieci Forte pomarańczowy i Nurofen dla dzieci Forte truskawkowy (Reckitt Benckiser), od stycznia 2016 Pediprofen (Sequoia; lek zarejestrowany pierwotnie przez firmę Farmalider pod nazwą Ibuprofen Liderfarm), od kwietnia 2017 Ibum forte o smaku truskawkowym (Hasco-Lek; preparat zarejestrowany wcześniej pod nazwą Ibuprofen Mediceo Forte) oraz od grudnia 2017 Babyfen (Dr. Max; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Ibuprofen Alkaloid-INT), Ibuprom dla dzieci (US Pharmacia) i Ibuprom dla dzieci Forte (US Pharmacia).
Nie zostały jeszcze wprowadzone na rynek: Buscofem (Ipsen), Ibenal, Ibenal Forte i Ibenal Max (Lekam), Ibudolor Quick (Stada), Ibufarmalid (Farmalider), Ibufen dla dzieci o smaku pomarańczowym (Medana Pharma), Ibum o smaku truskawkowym (Hasco-Lek; preparat zarejestrowany wcześniej pod nazwą Ibuprofen Mediceo), Ibuprofen Alkaloid-INT, Ibuprofen Dermogen, Ibuprofen Banner, Ibuprofen Bril (Bristol), Ibuprofen Farmalider, Ibuprofen Lysine InnFarm (Inn-Farm), Ibuprofen Sensilab (Sensilab Polska), Modafen Junior (Zentiva).
Ostatnio skreślono z Rejestru: Galprofen i Galprofen Max (Galpharm Healthcare), Ibalgin, Ibalgin Rapid i Ibalgin Rapid Forte (Zentiva), Ibuprofen Fair-Med (Fair-Med Healthcare), Ibuprofen Galpharm tabl. drażowane (Galpharm Healthcare; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Ibuprofen APC), Ibuprofen Galpharm Max (Galpharm Healthcare; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Ibuprofen APC Max), Ibuprofen Generics (lek był obecny na rynku od stycznia 2015), Ibuprofen Lysine Perrigo (Wrafton), Ibuprofen Teva (Teva; preparat zarejestrowany pierwotnie jako Ibusir, wprowadzony na rynek od sierpnia 2009 pod nazwą Bufenik), Ifenin dla dzieci (Actavis; lek był obecny na rynku od kwietnia 2016), Modafen Baby (Zentiva; lek wprowadzony na rynek od maja 2010 pod pierwotną nazwą Ibalgin Baby), Tesprofen (Galpharm Healthcare).
N – Układ nerwowy
N01 – Środki znieczulające; N01B – Środki do znieczulenia miejscowego; N01BB – Amidy
Ropivacaine: Ropivacaine BioQ to aktualnie 2. zarejestrowana marka ropiwakainy, w nowej dawce 0,5 g/250 ml. Do sprzedaży wprowadzono od czerwca 2010 Ropimol (Molteni; preparat zarejestrowany wcześniej pod nazwą Ropivacaine Hydrochloride Molteni).
Ostatnio skreślono z Rejestru: Ropivacaine Hydrochloride Hospira, Ropivacaine IWA (IWA Consulting).
N03/N03A – Leki przeciwpadaczkowe; N03AX – Inne leki przeciwpadaczkowe
Lacosamide: Lacosamide Stada i Cosim (Gedeon Richter Polska) to odpowiednio 8. i 9. zarejestrowana marka lakosamidu. Do sprzedaży został wprowadzony lek oryginalny Vimpat (UCB). Nie pojawiły się jeszcze na rynku: Arkvimma (SVUS Pharma), Lackepila (SymPhar), Lacosamide Accord (Accord Healthcare), Lacosamide Glenmark, Lacosamide Teva, Zilibra (Polpharma).
R – Układ oddechowy
R01 – Preparaty stosowane w chorobach nosa; R01A – Środki udrożniające nos i inne preparaty stosowane miejscowo do nosa; R01AA – Sympatykomimetyki, leki proste
Xylometazoline: Snup (Stada) to 12. zarejestrowana marka ksylometazoliny, a Otrivin Katar i Zatoki (GlaxoSmithKline) to rozszerzenie względem wprowadzonych wcześniej preparatów marki Otrivin. Na rynek wprowadzono 9 marek w różnych postaciach: Otrivin i od maja 2014 Otrivin Menthol (GlaxoSmithKline), Xylogel (Polfa Warszawa), Xylometazolin WZF (Polfa Warszawa), Xylometazolin VP (PharmaSwiss), Xylorin (Omega Pharma), od kwietnia 2010 Sudafed XyloSpray i Sudafed XyloSpray HA (McNeil), od sierpnia 2013 Xylometazolin Vibrocil (GlaxoSmithKline; lek wprowadzony wcześniej pod nazwą Otrivin), od grudnia 2013 Xylometazolin 123ratio, od września 2014 Disnemar Xylo (Mylan; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Xyladur), od października 2015 Sudafed XyloSpray dla dzieci (McNeil), od listopada 2016 Xylometazolin Teva (lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Xylometazolin 123ratio) i Sudafed XyloSpray HA dla dzieci (McNeil) oraz od września 2017 Orinox (Dr. Max Pharma; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Xylometazolin Dr. Max).
R06/R06A – Leki przeciwhistaminowe działające ogólnie; R06AX – Inne leki przeciwhistaminowe działające ogólnie
Fexofenadine: Aleric Fexo Pro i Aleric Fexo Active (US Pharmacia) to 6. zarejestrowana marka feksofenadyny. Na rynek wprowadzono 5 marek: Telfast (Sanofi Aventis; lek oryginalny), od maja 2008 Fexofast (Galena) i Telfexo (Polpharma), od listopada 2010 FexoGen (Generics) i od stycznia 2012 Allegra (Sanofi Aventis; lek wprowadzony do sprzedaży pod nazwą Telfast 120, w kwietniu 2011 zmiana nazwy na Telfast Allergo, a w sierpniu 2011 na Allegra).
Ostatnio skreślono z Rejestru: Ewofex (Ewopharma), Fexofenadine-1A Pharma.
Rupatadine: Rupurix (Aurovitas) to 5. zarejestrowana marka rupatadyny. Na rynek wprowadzono od maja 2011 Rupafin (Uriach). Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży: Alerprof (Teva), Rupatadine Bluefish i Rupatadinum Uriach.
S – Narządy zmysłów
S01 – Leki oftalmologiczne; S01A – Leki przeciwzakaźne; S01AE – Fluorochinolony
Ofloxacin: Ofloxacin ELC (ELC Group) w pojemnikach jednodawkowych to rozszerzenie względem zarejestrowanych wcześniej kropli w pojemniku wielodawkowym. Zarejestrowano 5 okulistycznych leków z ofloksacyną. Na rynek wprowadzono 4 marki: Floxal (Mann), od października 2013 Ofloxacin-POS (Ursapharm), od grudnia 2013 Oflodinex (Polpharma) i od lutego 2015 Ofloxamed (Sun-Farm).
Ostatnio skreślono z Rejestru: Floximox (Teva).
Opracowanie: dr n. farm. Jarosław Filipek
Kierownik Działu Informacji o Produktach
Administrator Farmaceutycznej Bazy Danych
2018-05-30
Krajowa Baza Produktów Ochrony Zdrowia (KBPOZ)
Źródła:
– nomenklatura nazw substancji czynnych oraz klasyfikacja ATC na podstawie opracowania WHO Collaborating Centre for Drug Statistics Methodology (“Guidelines for ATC Classification and DDD assignment 2018”, Oslo 2017; “ATC Index with DDDs 2018”, Oslo 2017), ze zmianami i uzupełnieniami mającymi zastosowanie w roku 2018 – tłumaczenie własne;
– nomenklatura nazw substancji czynnych dla preparatów roślinnych, galenowych i szczepionek: „Farmakopea Polska XI”; “Urzędowy Wykaz Produktów Leczniczych Dopuszczonych do Obrotu na Terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”;
– informacje rejestracyjne: “Urzędowy Wykaz Produktów Leczniczych Dopuszczonych do Obrotu na Terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”; miesięczne wykazy zarejestrowanych produktów leczniczych publikowane w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Rejestracji PLWMiPB; pozwolenia i decyzje porejestracyjne nadsyłane przez podmioty odpowiedzialne; wykazy produktów leczniczych, którym skrócono okres ważności pozwolenia;
– informacje o wprowadzeniu produktu na rynek w Polsce: dane IQVIA;
– opisy wskazań i mechanizmów działania: Charakterystyki Produktów Leczniczych;
– pozostałe opinie i komentarze: autorskie.