NOWE REJESTRACJE – PL
KWIECIEŃ 2009
W kwietniu 2009 r. Minister Zdrowia wydał 146 pozwoleń na dopuszczenie produktów leczniczych do obrotu w Polsce, w tym 144 pozwolenia dla nowych produktów leczniczych i 2 nowe pozwolenia dla leków wcześniej zarejestrowanych (Diabetofort i Urofort – Leki Natury), które zostały pominięte w poniższym zestawieniu. Produkty omówiono na tle wcześniejszych rejestracji i produktów obecnych już na rynku, w ramach poszczególnych klas ATC/WHO oraz substancji czynnej lub składu preparatu, pomijając szczegóły (postaci, dawki, opakowania, kategorie dostępności, numery pozwoleń), które można znaleźć w internetowym Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (http://www.bip.urpl.gov.pl) – zestawienie rejestracyjne za kwiecień 2009 zostało udostępnione 2 lipca 2009.
A – Przewód pokarmowy i metabolizm
A02 – Leki stosowane w zaburzeniach związanych z nadkwaśnością; A02B – Leki stosowane w chorobie wrzodowej i refluksie żołądkowo-przełykowym; A02BC – Inhibitory pompy protonowej
Pantoprazolum: Panrazol (Actavis) to 18. zarejestrowana marka pantoprazolu. Na rynku znajduje się 11 preparatów: Controloc (Nycomed; lek oryginalny) w postaci doustnej i iniekcyjnej, od listopada 2006 Anesteloc (Adamed), od listopada 2007 Contix (Lekam), od grudnia 2007 Nolpaza (Krka), od czerwca 2008 Pantoprazol-Ratiopharm, od września 2008 Panogastin (Jelfa), od października 2008 IPP (Sandoz) oraz Noacid (Egis) i od listopada 2008 Panzol (Apotex), Pantoprazolum Farmacom (zarejestrowany wcześniej jako Zipantola) oraz iniekcje Pantoprazol Sandoz. Nie zostały jeszcze wprowadzone do sprzedaży preparaty: Contracid (Farma-Projekt), Helopan (Polfa Grodzisk), Pantomed (Ratiopharm), Pantomol (Alfred E. Tiefenbacher), Pantoprazol-1A Pharma i Tifizol (Alfred E. Tiefenbacher).
A04/A04A – Leki przeciw wymiotom i mdłościom; A04AA – Antagoniści serotoniny (5HT3)
Ondansetronum: Ondansetron Aurobindo (Aurobindo Pharma) to 8. zarejestrowany doustny preparat ondansetronu. Do obrotu zostało wprowadzonych 5 marek leków doustnych: Atossa (Anpharm), Emetron (Gedeon Richter), Setronon (Pliva Kraków), Zofran i Zofran Zydis (GlaxoSmithKline; lek oryginalny) oraz od lutego 2007 OndaLek (Sandoz), zaś nie pojawiły się jeszcze preparaty Ondagen (Generics) i Ebesetron (Ebewe; poprzednia nazwa: Ondansetron Ebewe). Ponadto na rynek zostało wprowadzonych 5 leków dożylnych: Atossa (Anpharm), Emetron (Gedeon Richter), Setronon (Pliva Kraków), Zofran (GlaxoSmithKline; lek oryginalny) i od sierpnia 2008 Ondansetron Kabi (Fresenius Kabi), a nie pojawiły się jeszcze preparaty Ondagen (Generics) i OndaLek (Sandoz). Na rynku znajduje się też Zofran w postaci czopków doodbytniczych. Skreślono z Rejestru: Emeset (Cipla), OndaHexal (Hexal), Ondansetron-1A (1A Pharma) i Ondansetron Ranbaxy.
A10 – Leki stosowane w cukrzycy; A10B – Leki obniżające poziom glukozy we krwi, z wyłączeniem insulin; A10BA – Biguanidy
Metforminum: Metformin-1A Pharma, Etform (Sandoz) i Metformin Bluefish (Bluefish Pharmaceuticals) to odpowiednio 15., 16. i 17. zarejestrowana marka metforminy. Na rynku jest obecnych 9 marek leków: Glucophage i Glucophage XR (Merck Santé), Gluformin (Pliva Kraków), Metfogamma (Wörwag), Metformax (Teva Kutno), Metformin (Galena), Metifor (Polfarmex), Siofor (Berlin-Chemie), od grudnia 2007 Formetic (Polpharma) i od maja 2008 Metral (Polfa Warszawa). Do sprzedaży nie zostały jeszcze wprowadzone: Glumetsan (Pro.Med.CS), Mefrin (Hexal), Metformin Teva, Normaglic (Jelfa) i Stadamet (Stada). Skreślono z Rejestru preparaty: Metforatio (Ratiopharm) i Metformina-Anpharm.
B – Krew i układ krwiotwórczy
B05 – Substytuty osocza i płyny do wlewów; B05A – Krew i preparaty krwiozastępcze; B05AA – Substytuty osocza i frakcje białek osocza krwi
Nutrimentum: Plasma Volume Redibag (Baxter) to 3. zarejestrowany lek do wlewów dożylnych zawierający łącznie hydroksyetyloskrobię i zestaw elektrolitów. Na rynku znajdują się preparaty o zbliżonym składzie: Tetraspan HES (Braun) i Volulyte (Fresenius Kabi).
C – Układ sercowo-naczyniowy
C03 – Leki moczopędne; C03B – Leki moczopędne niskiego pułapu, z wyłączeniem tiazydów; C03BA – Sulfonamidy, leki proste
Indapamidum: Indipam SR (Actavis) to 12. zarejestrowany preparat indapamidu w postaci o przedłużonym uwalnianiu. Na rynku znajduje się 5 leków o przedłużonym uwalnianiu: Diuresin SR (Polfarmex), Indix SR (Pliva Kraków), Ipres Long (Schwarz Pharma, Łomianki), Rawel SR (Krka) i Tertensif SR (Servier), a także 5 leków o standardowym uwalnianiu: Apo-Indap (Apotex), Indapen (Polpharma), Indapres (Polfa Grodzisk), Indapsan (Sanofi-Synthelabo) i od listopada 2008 Indapamidum Farmacom. Nie zostało jeszcze wprowadzonych 6 leków o przedłużonym uwalnianiu: Arifon SR (Anpharm), Indapamide 1,5 mg SR Servier, Indapamide SR (JPZ), Indapen SR (Polpharma), Indastad (Stada) i Previlex (Anpharm), a także 1 lek o standardowym uwalnianiu: Indap (Pro.Med).
C05 – Leki ochraniające naczynia; C05C – Środki przywracające elastyczność naczyń włosowatych; C05CA – Bioflawonoidy
Diosminum: Aflavic (Polfarmex) to 5. zarejestrowana marka preparatów zawierających diosminę. Na rynku jest dostępnych 6 leków: Diosminex (Lekam), Otrex (Stragen), Pelethrocin (Help), Phlebodia (Innothera) i od czerwca 2009 właśnie Aflavic (Polfarmex); preparat Detralex (Servier) nie uzyskał przedłużenia rejestracji w ramach harmonizacji, ale do końca roku 2009 może znajdować się na rynku jako preparat z importu równoległego.
Oxerutinum/Troxerutinum: Venoruton (Novartis) w postaci tabl. musujących 1 g to rozszerzenie w stosunku do zarejestrowanych wcześniej tabl. musujących 500 mg oraz wprowadzonych innych postaci tego leku. Na rynku znajduje się 8 leków: Rutinoven żel (R&C), Rutoven doustny i żel (Herbapol Poznań), Troxeratio (Ratiopharm), Troxerutin (Synteza), Troxerutin żel (Chema-Elektromet), Venolan (Polfa Grodzisk), Venoruton doustny i żel (Novartis) oraz Venotrex (Pliva Kraków).
C07/C07A – Leki blokujące receptory b-adrenergiczne; C07AB – Selektywne leki blokujące receptory b-adrenergiczne
Betaxololum: Betaxolol Medochemie to 2. zarejestrowany doustny preparat betaksololu. Na rynek został wprowadzony Lokren (Sanofi Aventis).
Bisoprololum: Bisprotin (Vitabalans) to aktualnie 14. zarejestrowana marka bisoprololu. W sprzedaży znajduje się 8 leków: Bisocard (ICN Polfa Rzeszów), BisoHexal (Sandoz), Bisopromerck (Merck), Bisoratio (Ratiopharm), Concor i Concor Cor (Merck, leki oryginalne), Corectin (Biofarm), od września 2007 Antipres (Jelfa) i od października 2008 Coronal (Zentiva). Nie zostały jeszcze wprowadzone preparaty: Bibloc (Sandoz), Bisoblock (Keri Pharma), Bisogamma (Wörwag), Bisoprolol-1A Pharma (1A Pharma) i Bisoprolol Ozone. Skreślono z Rejestru: Bisoprolol (Pliva Kraków) i Speridol (Sandoz).
Metoprololum: Metocard ZK (Polpharma) w 4 dawkach o przedłużonym uwalnianiu to rozszerzenie w stosunku do wprowadzonych wcześniej rodzajów tego leku, zastępujące preparat Metocard prolongatum. Zarejestrowanych jest 11 marek preparatów metoprololu. Do sprzedaży wprowadzono 6 marek: Betaloc i Betaloc ZOK (AstraZeneca), Beto ZK (Sandoz), Metocard (Polpharma), MetoHexal ZK (1A Pharma), Metoprolol VP (ICN Polfa Rzeszów) i Metoprolol-1A Pharma. Nie pojawiły się jeszcze na rynku preparaty: Mecorlong (Actavis), Metoprolol-Egis (zarejestrowany wcześniej jako Egilok), Metoprolol PR-Ratiopharm, Metoprolol succinate Farmaprojects i Metostad (Stada). Skreślono z Rejestru: Metocard prolongatum (Polpharma).
C09 – Leki działające na układ renina-angiotensyna;
C09A/C09AA – Inhibitory ACE, leki proste
Cilazaprilum: Inhibestril (Teva) to 4. zarejestrowana marka cilazaprylu. Na rynku znajdują się 3 leki: Inhibace (Roche; lek oryginalny), od września 2007 Cilan (Polfarmex) i od czerwca 2009 Cazaprol (Krka).
C09B – Inhibitory ACE, leki złożone; C09BB – Inhibitory ACE i blokery kanału wapniowego
Lisinoprilum+amlodipinum: Dironorm (Gedeon Richter) to 1. rejestracja leku o podanym składzie.
C09C/C09CA – Antagoniści angiotensyny II, leki proste
Irbesartanum: Irbesartan Miklich to 6. zarejestrowany lek z irbesartanem, lecz po wejściu Polski do UE jest to 1. lek z irbesartanem zarejestrowany poza unijną procedurą centralną. W sierpniu 1997 zarejestrowano centralnie w UE preparaty Aprovel (Sanofi Pharma Bristol-Myers Squibb; zarejestrowany w Polsce w ramach procedury narodowej w sierpniu 1998) i Karvea (Bristol-Myers Squibb), w styczniu 2007 preparaty Irbesartan Winthrop (Sanofi Pharma Bristol-Myers Squibb) i Irbesartan BMS (Bristol-Myers Squibb), a w grudniu 2008 Irbesartan Krka. Do sprzedaży w Polsce wprowadzono dotychczas tylko Aprovel.
Losartanum: Lozart (Apotex) to 17. zarejestrowana marka losartanu, zaś Cozaar (Merck Sharp & Dohme) w 1. zarejestrowanej postaci wielodawkowej losartanu (proszek z rozpuszczalnikiem do sporządzania zawiesiny doustnej) to uzupełnienie w stosunku do wprowadzonych wcześniej postaci jednodawkowej tego leku. W sprzedaży znajduje się 10 leków: Cozaar (Merck Sharp & Dohme; lek oryginalny), Lorista (Krka), Losacor (Biofarm), Lozap (Zentiva), Xartan (Adamed), od sierpnia 2006 Lakea (Lek, Stryków), od stycznia 2007 Losartic (Farmacom), od stycznia 2008 Sarve (Farma Projekt), od lipca 2008 Rasoltan (Actavis) i od listopada 2008 Losartan-Ratiopharm. Nie pojawiły się jeszcze na rynku preparaty: Heartam (Wyvern Medical), Losahyp (Grünwalder), Losarlic (Liconsa), Losartan Grünwalder, Sartamerck (Generics) i Stadazar (Stada).
Valsartanum: Anartan (Actavis) i Valsartan Pliva (Pliva Kraków) to odpowiednio 12. i 13. zarejestrowana marka preparatów walsartanu. Na rynku znajdują się 3 leki: Diovan (Novartis; lek oryginalny), od marca 2008 Valsacor (Krka) i od marca 2009 Valzek (Celon Pharma). Nie zostały jeszcze wprowadzone do obrotu preparaty: Yosovaltan (Ozone), Ramartan i Zelvartan (oba: Nucleus), Metrival, Nuclaval, Valpress i Valitazin (wszystkie cztery: Medis) oraz Valsartan Nucleus (Nucleus).
C09D – Antagoniści angiotensyny II, leki złożone; C09DA – Antagoniści angiotensyny II i leki moczopędne;
C09DA01 – Losartan i leki moczopędne
Losartanum+hydrochlorothiazidum: Vilbinitan (Stada) i Losacor HCT (Biofarm) to odpowiednio 4. i 5. zarejestrowana marka preparatów o podanym składzie, w różnych dawkach. Na rynku znajdują się 4 leki: Hyzaar (Merck Sharp & Dohme), Lorista H (Krka), od lutego 2008 Lozap HCT (Zentiva; poprzednia nazwa: Lozap H) i od sierpnia 2008 Lorista HD (Krka), natomiast nie został jeszcze wprowadzony Hyzaar forte (Merck Sharp & Dohme).
C09DA03 – Walsartan i leki moczopędne
Valsartanum+hydrochlorothiazidum: Anartan HCT (Actavis) i Tensart HCT (Egis) to odpowiednio 2. i 3. zarejestrowana marka preparatów o podanym składzie, w 3 różnych dawkach. Na rynku obecny jest lek Co-Diovan (Novartis).
C09DA08 – Olmesartan medoksomil i leki moczopędne
Olmesartanum medoxomilum+hydrochlorothiazidum: Olmetec Plus (Menarini) i Revival Plus (Menarini) to odpowiednio 1. i 2. rejestracja preparatów o podanym składzie, w 2 dawkach.
C10 – Leki wpływające na stężenie lipidów; C10A – Leki wpływające na stężenie lipidów, leki proste; C10AA – Inhibitory reduktazy HMG CoA
Fluvastatinum: Fluvastad XL (Stada) to 4. zarejestrowana marka fluwastatyny, a zarazem 1. generyk o przedłużonym uwalnianiu. Na rynku znajduje się lek oryginalny: Lescol i Lescol XL (Novartis). Nie zostały jeszcze wprowadzone preparaty FluvaHexal (Hexal) i FluvaLek (Sandoz).
D – Leki stosowane w dermatologii
D03 – Preparaty do leczenia ran i owrzodzeń; D03A – Leki zabliźniające; D03AX – Inne leki zabliźniające
Tormentillae unguentum compositum: Maść pięciornikowa złożona (Amara) to aktualnie 8. rejestracja preparatu o podanym lub zbliżonym składzie. Na rynku są dostępne preparaty Maść pięciornikowa złożona firm Coel, Prolab i Ziaja oraz Neo‑Tormentil (Laboratorium Galenowe Olsztyn), Tormentalum (Unia), Tormentile forte (Farmina) oraz Tormentiol (GlaxoSmithKline, Poznań).
D07 – Kortykosteroidy, preparaty dermatologiczne; D07A – Kortykosteroidy, leki proste; D07AD – Kortykosteroidy bardzo silnie działające (grupa IV)
Clobetasolum: Clarelux (Pierre Fabre Dermatologie) w postaci maści to 6. zarejestrowana marka klobetasolu. Na rynku znajdują się preparaty klobetasolu do stosowania na skórę, w postaci kremów i maści: Clobederm (Jelfa), Dermovate (GlaxoSmithKline) i Novate (Blau Farma). Ponadto dostępne są płyny do stosowania na owłosioną skórę głowy: Dermklobal (Polmex) oraz Dermovate (GlaxoSmithKline) i od listopada 2007 szampon Clobex (Galderma).
G – Układ moczowo-płciowy i hormony płciowe
G04 – Leki urologiczne; G04C – Leki stosowane w łagodnym przeroście gruczołu krokowego; G04CB – Inhibitory 5α-reduktazy testosteronu
Finasteridum: Finasteridum Farmacom to 26. zarejestrowana marka finasterydu. Na rynek zostało wprowadzonych 21 leków: Finaride (Sandoz), Penester (Zentiva), Proscar (Merck Sharp & Dohme; lek oryginalny), od stycznia 2006 Zasterid (Gedeon Richter), od maja 2006 Lifin (Farmacom), od czerwca 2006 Ambulase (Grünenthal), od lipca 2006 Finaster (Lekam), od marca 2007 Aprost (Polfarmex), od maja 2007 Hyplafin (Actavis), od sierpnia 2007 Finpros (Krka), od września 2007 Finamef (Mepha) oraz Finxta (Farma-Projekt), od października 2007 Apo-Fina (Apotex), od grudnia 2007 Finasterid Stada, od lutego 2008 Antiprost (Orion), od maja 2008 Androstatin (Lekam), Finasterid-Ratiopharm i Fintral (Polpharma), od lipca 2008 Symasteride (SymPhar; zarejestrowany wcześniej jako Renox przez Schwarz Pharma, Łomianki), od września 2008 Finaran (Ranbaxy) i od listopada 2008 Finasteride-1A Pharma. Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży preparaty: FinaGen (Jenson Pharmaceutical Services), Fincar (Cipla), Reduprost (Ozone) i Ulgafen (Jelfa).
J – Leki przeciwzakaźne działające ogólnie
J01 – Leki przeciwbakteryjne działające ogólnie; J01D – Inne beta-laktamowe leki przeciwbakteryjne; J01DD – Cefalosporyny trzeciej generacji
Ceftriaxonum: Tartriakson (Polfa Tarchomin) w dawce 2 g to uzupełnienie do wprowadzonej wcześniej dawki 1 g. Zarejestrowanych jest 9 marek ceftriaksonu. Na rynku jest obecnych 7 leków: Biotrakson (Bioton), Ceftriaxon-MIP (MIP Pharma), Ceftriaxone Pliva (Pliva Kraków), Lendacin (Lek, Sandoz), Oframax (Ranbaxy), Tartriakson (Polfa Tarchomin) i od września 2008 Ceftriaxon Kabi (Fresenius Kabi). Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży: Ceftriaxone Teva i Mesporin (Mepha). Skreślono z Rejestru: Ceftriaxon Torrex, Megion (Sandoz) i Rocephin (Roche; lek oryginalny).
L – Leki przeciwnowotworowe i wpływające na układ odpornościowy
L01 – Leki przeciwnowotworowe; L01B – Antymetabolity; L01BC – Analogi pirymidyny
Gemcitabinum: Gemstad (Stada), Nallian (Gedeon Richter) i Gemcitabine Polpharma to odpowiednio 6., 7. i 8. zarejestrowany lek z gemcytabiną. Na rynku znajduje się lek oryginalny Gemzar (Eli Lilly). Nie zostały jeszcze wprowadzone do sprzedaży preparaty: Dercin (Egis), Gemcitabine Mayne, Gemcitabine Sandoz i Gemcitabin-Ratiopharm. Skreślono z Rejestru: Gemcitabine Hexal.
L02 – Leki hormonalne; L02B – Antagoniści hormonów i leki o zbliżonym działaniu;
L02BB – Antyandrogeny
Bicalutamidum: Binabic (Oncogenerika) i Prostide (ICN Polfa Rzeszów) to odpowiednio 10. i 11. zarejestrowana marka bikalutamidu. Na rynku znajdują się 4 preparaty: Casodex (AstraZeneca; lek oryginalny), od sierpnia 2007 Bicalutamide Polpharma i Calubloc (Actavis) oraz od marca 2008 Bicalutamide Ingers. Nie zostały jeszcze wprowadzone do obrotu: Atembin (Temapharm), Bicalutamide-1A Pharma (wcześniejsza nazwa: BicaHexal – Hexal), Bicastad (Stada),.Cespirex (Pliva Kraków) i Festone (Sandoz; wcześniejsza nazwa: BicaLek).
L02BG – Inhibitory enzymów
Anastrozolum: Ozolan (PharOs) i Anastrozole PharOs to odpowiednio 19. i 20. zarejestrowana marka anastrozolu. Na rynek zostało wprowadzonych 7 leków: Arimidex (AstraZeneca; lek oryginalny), Atrozol (Vipharm), od maja 2008 Anastrozol-Ratiopharm, od lipca 2008 Mamostrol (Polpharma; zarejestrowany wcześniej jako Biostrol), od sierpnia 2008 Ansyn (Actavis), od listopada 2008 Egistrozol (Egis; zarejestrowany wcześniej jako Strazyn) i od lutego 2009 Anastralan (ICN Polfa Rzeszów). Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży preparaty: Anasolde (Helm Pharmaceuticals), AnastroGen (Generics), AnastroLek (Sandoz), Anastrozol Teva, Arinel (US Pharmacia, Wrocław), Betasolde (Helm Pharmaceuticals), Deltasolde (Helm Pharmaceuticals), Epsisolde (Helm Pharmaceuticals), Gammasolde (Helm Pharmaceuticals), Symanastrol (SymPhar) i Zolastrol (Biogened).
Letrozolum: Femtozone i Letrozone (oba: Helm Pharmaceuticals) to odpowiednio 5. i 6. zarejestrowana marka letrozolu. Na rynek zostały wprowadzone 3 leki: Aromek (Celon Pharma), Femara (Novartis; lek oryginalny) i Lametta (Vipharm). Nie pojawił się jeszcze w sprzedaży preparat Letrozol Teva.
M – Układ mięśniowo-szkieletowy
M01 – Leki przeciwzapalne i przeciwreumatyczne; M01A – Niesterydowe leki przeciwzapalne i przeciwreumatyczne;
M01AC – Oksykamy
Lornoxicamum: Xefo i Xefo Rapid (Nycomed) to 1. rejestracja leku zawierającego lornoksykam.
M01AE – Pochodne kwasu propionowego
Ibuprofenum: Ibusir (Ratiopharm) w postaci syropu (nowa postać) to aktualnie 21. zarejestrowana marka preparatów ibuprofenu, w tym w nowej dawce 4% (200 mg/5 ml). Z postaci wielodawkowych (zawiesina 2%) w sprzedaży znajdują się 4 marki: Ibufen i Ibufen D (Medana Pharma), Ibum (Hasco-Lek), Nurofen dla dzieci (o smaku pomarańczowym i truskawkowym; Reckitt Benckiser) i od marca 2009 Kidofen (Aflofarm). Z postaci 1‑dawkowych na rynku są obecne: Advil (Wyeth), Ibum i Ibum Forte (Hasco-Lek), Ibupar i Ibupar Forte (Polfa Pabianice), Ibuprofen tabl. drażowane (Polfa Pabianice), Ibuprofen Polfarmex, Ibufen Total (Polpharma), Ibuprom (US Pharmacia, Wrocław) i Ibuprom Max (US Pharmacia, Wrocław), Nurofen, Nurofen Forte, Nurofen Menstrual, Nurofen Topss, Nurofen Ultrafast i Nurofen dla dzieci czopki (Reckitt Benckiser), Pabi-Ibuprofen (Polfa Pabianice) oraz wprowadzone w maju 2006 Ibuprom Sprint Caps (US Pharmacia, Wrocław), w lipcu 2006 Nurofen Ultra Forte (Reckitt Benckiser), we wrześniu 2007 Nurofen Migrenol Forte (Reckitt Benckiser), w lutym 2008 Ibuprofen Aflofarm, w październiku 2008 Ibalgin (Zentiva), Ibalgin Maxi (Zentiva) oraz Nurofen Forte Express (Reckitt Benckiser) i w listopadzie 2008 Nurofen Migrenol (Reckitt Benckiser). Nie zostały jeszcze wprowadzone na rynek: Aktren i Aktren Junior (Bayer), Aprofen i Aprofen forte (Polfarmex), Baroc (Bayer), Ibalgin Baby (Zentiva), Ibumax i Ibumax Forte (Vitabalans), Ibuprofen AFL (Aflofarm), MIG (Berlin-Chemie), Nurofen dla Dzieci Topss 100 (Boots), Nurofen Express (Reckitt Benckiser), Nurofen Topss 200 (Reckitt Benckiser), Solpaflex (GlaxoSmithKline) oraz Spedifen (Zambon). Skreślono z Rejestru: Advil Ultra (Wyeth), Bolinet (UPSA), Finalflex (Abbott), Helpin i Helpin Forte (Berlin-Chemie).
M02/M02A – Leki stosowane miejscowo w bólach stawów i mięśni; M02AA – Niesteroidowe leki przeciwzapalne do stosowania miejscowego
Diclofenacum: Olfen Patch (Mepha) w postaci plastrów leczniczych to uzupełnienie w stosunku do wprowadzonego wcześniej żelu Olfen. Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży plastry lecznicze Flector Tissugel (IBSA). Na rynku znajduje się obecnie 10 preparatów w postaci żeli 1%: Diclac Lipogel (Sandoz), Diklonat P (Pliva Kraków), Dikloziaja (Ziaja), Felogel (Sopharma; wcześniejsza nazwa: Feloran), Naklofen Gel (Krka), Olfen (Mepha), Ratiogel (Ratiopharm), Veral (Zentiva), Voltaren Emulgel (Novartis; lek oryginalny) i Voltenac (Sanofi-Synthelabo, Rzeszów). Nie został jeszcze wprowadzony żel Tarfenac (Polfa Tarchomin). W październiku 2008 na rynku pojawił się płyn do natryskiwania na skórę Diky 4% (CSC Pharmaceuticals Handels; poprzednia nazwa: Diklofenak MIKA Pharma 4%). Skreślono z Rejestru plastry lecznicze Flector EP Tissugel (IBSA).
M03 – Środki zwiotczające mięśnie; M03A – Środki zwiotczające mięśnie działające obwodowo; M03AC – Inne czwartorzędowe związki amoniowe
Rocuronii bromidum: Rocuronium Kabi (Fresenius Kabi) to 1. zarejestrowany preparat generyczny. Na rynku znajduje się lek oryginalny Esmeron (Organon).
M05 – Leki stosowane w chorobach kości; M05B – Leki wpływające na strukturę i mineralizację kości; M05BA – Bifosfoniany
Acidum alendronicum: Akost (Polfarmex) w dawce 70 mg to aktualnie 22. zarejestrowana marka preparatów kwasu alendronowego. Leki w dawce 70 mg przyjmuje się raz w tygodniu. Na rynku jest obecnych 11 leków w dawce 70 mg: Fosamax (Merck Sharp & Dohme; lek oryginalny), Ostemax 70 Comfort (Polpharma), Ostenil 70 (Teva Kutno), Ostolek (Lek-Am), od kwietnia 2006 Alendronat-Ratiopharm 70, od lutego 2007 Alendromax (Arrow Generics), od maja 2007 Alendrogen (Billev Pharma) i Alenotop (Pliva Kraków), od czerwca 2007 AlendroLek 70 mg (Sandoz), od stycznia 2008 Sedron (Gedeon Richter; poprzednia nazwa: Ostalon 70 mg) i od czerwca 2008 Alendran 70 (Ranbaxy). Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży preparaty: Aldron 70 (Sandoz), Alendronate-1A Pharma, Alendronate Arrow (Arrow Poland), Alendronate Teva 70 mg, Alendronat Pharmabill (Pharmabill) i Kwas alendronowy 70 mg (Bentley). W sprzedaży znajduje się ponadto 7 leków w dawce 10 mg: Alenato (ICN Polfa Rzeszów), Alenotop (Pliva Kraków), Fosamax (Merck Sharp & Dohme; lek oryginalny), Lindron (Krka), Osalen (Anpharm), Ostenil (Teva Kutno) i Ostolek (Lekam). Natomiast nie zostały jeszcze wprowadzone: Alendran (Ranbaxy), Alendromax (Arrow Generics), Alendronate Arrow (Arrow Poland) i Alendronate Pliva (Pliva Kraków). Skreślono z Rejestru: AlendroLek 10 (Sandoz) i Rekostin (Biofarm).
N – Układ nerwowy
N03/N03A – Leki przeciwpadaczkowe; N03AX – Inne leki przeciwpadaczkowe
Topiramatum: Epilania (Vipharm) i Tomalex (Galex d.d.) to aktualnie 21. i 22. zarejestrowana marka topiramatu. Na rynku znajduje się 9 preparatów: Topamax (Janssen-Cilag; lek oryginalny), od grudnia 2006 Topiramat-Ratiopharm, od grudnia 2007 Epiramat (Farmacom), od stycznia 2008 Etopro (ICN Polfa Rzeszów), od lutego 2008 TopiLek tabl. powl. (Sandoz), od września 2008 Erudan (Unia), od października 2008 Epitoram (Apotex) oraz Symtopiram (SymPhar) i od lutego 2009 Toramat (Glenmark Generics). Nie zostały jeszcze wprowadzone do sprzedaży preparaty: Jactigen (Generics; poprzednia nazwa: Topimerck), Ramatop (Teva), Topiegis (Egis; zarejestrowany wcześniej jako Topiragis – Alfred E. Tiefenbacher), Topifar (Biofarm; wcześniejsza nazwa: Topiral), Topigen (Biogened), TopiLek kaps. (Sandoz), Topimatil (Jelfa), Topiramate-AET (Alfred E. Tiefenbacher), Topiramate Arrow (Arrow Generics/Arrow Poland), Topiramate Farmacom, Topistad (Stada) i Zidoxer (Ozone). Skreślono z Rejestru preparat Topiramat-1A Pharma.
N04 – Leki przeciw chorobie Parkinsona; N04B – Leki dopaminergiczne; N04BC – Agoniści dopaminy
Ropinirolum: Lirona (Pliva Kraków) i Ropinir (Actavis) to odpowiednio 4. i 5. zarejestrowana aktualnie marka ropinirolu. Na rynek zostały wprowadzone: lek oryginalny Requip i Requip-Modutab (GlaxoSmithKline) oraz od czerwca 2008 Adartrel (GlaxoSmithKline). Nie pojawił się jeszcze w sprzedaży preparat Ropinirole Saint-Germain (GlaxoSmithKline).
N05 – Leki psychotropowe;
N05A – Leki neuroleptyczne;
N05AH – Diazepiny, oksazepiny i tiazepiny
Olanzapinum: Synza (Synthon) i Olanzapin Nucleus (Biogened) to odpowiednio 22. i 23. zarejestrowana marka olanzapiny, biorąc pod uwagę łącznie rejestracje w Polsce i w ramach unijnej procedury scentralizowanej. W sprzedaży znajduje się 7 leków: zarejestrowane w Polsce najpierw w procedurze narodowej, a potem w ramach centralnej rejestracji unijnej preparaty Zyprexa (Eli Lilly; lek oryginalny) i Zalasta (Krka) oraz zarejestrowane w Polsce: Olzapin (Lekam), Zolafren (Adamed), Zolaxa (Polpharma), od kwietnia 2008 Olanzin (Actavis) i od lipca 2008 Ranofren (Adamed). Nie zostały jeszcze wprowadzone preparaty: Olanzapina Jacobsen, Olanzapina Niolib (Unia), Olanzapina Nyzol (Lesvi), Olanzapine Adamed, Olanzapine Synthon, Olanzafloc (Hexal), Olanzapin Pliva (Pliva Kraków), Olanzapin-Ratiopharm, Sanza (Synthon) i Zapilux (Sandoz). Nie pojawiły się w Polsce 3 leki zarejestrowane w ramach centralnej procedury unijnej: Olanzapine Mylan (Generics), Olanzapine Neopharma i Olanzapine Teva. Nie pojawiły się też jeszcze preparaty iniekcyjne olanzapiny, zarejestrowane w ramach centralnej procedury unijnej: Zyprexa inj. 10 mg (Eli Lilly) o standardowym uwalnianiu i Zypadhera (Eli Lilly) o przedłużonym uwalnianiu.
N05AX – Inne leki neuroleptyczne
Risperidonum: Ridonex (Gedeon Richter) to aktualnie 33. zarejestrowana marka preparatów rysperydonu. Na rynku znajdują się 22 leki doustne jednodawkowe: Mepharis (Mepha), Rispen (Zentiva), Risperatio (Ratiopharm), Rispolept (Janssen-Cilag; lek oryginalny), Rispolux (Sandoz), Risset (Farmacom), Ryspolit (Polpharma), Speridan (Actavis), od kwietnia 2006 Risperon (Lekam), od sierpnia 2006 Lioxam (Grünenthal), od stycznia 2007 Ziperid (ICN Polfa Rzeszów), od marca 2007 Disaperid (Polon) i Nodir (Polfarmex), od maja 2007 Rileptid (Egis), od lipca 2007 Torendo (Krka), od sierpnia 2007 Rispofren (Biofarm), od września 2007 Doresol (Jelfa), od września 2008 Galperinon (Galena; zarejestrowany wcześniej jako Rilept), od października 2008 Ranperidon (Ranbaxy), od listopada 2008 Risperidone-Arrow (Arrow Poland), od lutego 2009 Risperidon Vipharm (zarejestrowany wcześniej pod nazwą: Risperidon Specifar) i od maja 2009 Apo-Risperid (Apotex). Nie zostały jeszcze wprowadzone do sprzedaży preparaty: Rinter (Ingers Industrial Solutions, Teva), Rispefar (Quisisana Pharma), Risperat (Sandoz), Risperidone BMM Pharma (Lefarm), Risperidone Hexal, Risperidon Medochemie, Risperidon Tad (Tad Pharma), Stadarisp (Stada) i Symperid (SymPhar). W postaci doustnej wielodawkowej na rynku znajduje się Rispolept (Janssen-Cilag), zaś nie zostały jeszcze wprowadzone: Apo-Risperid (Apotex), Orizon (Orion) i Stadarisp (Stada). Ponadto dostępny jest preparat parenteralny jednodawkowy o przedłużonym uwalnianiu: Rispolept Consta (Janssen-Cilag). Skreślono z Rejestru preparaty: Risnia (Cipla), Risperiwin (Winthrop Medicaments) i Rispimed (Natur Produkt Zdrovit).
N05C – Leki nasenne i uspokajające; N05CF – Leki działające podobnie jak benzodiazepiny
Zolpidemum: Noxizol (Actavis) to aktualnie 18. zarejestrowana marka zolpidemu. Do sprzedaży zostało wprowadzonych 11 leków: Hypnogen (Zentiva), Nasen (Polfarmex), Sanval (Sandoz), Stilnox (Sanofi-Aventis), Xentic (United Pharma), Zolpic (Polpharma), Zolsana (Krka), od października 2006 Polsen (Polfa Pabianice) i Zoratio (Ratiopharm), od lutego 2007 Onirex (Orion) i ZolpiGen (Generics). Nie wprowadzono dotychczas preparatów: Alfavarol (Temapharm), Sendimol (Egis), Zolpidem-1A Pharma (poprzednia nazwa: Zoldam), Zoldem (Expharm), Zoltis (Biofarm) i Zonadin (Pliva Kraków). Skreślono z Rejestru: Filan (Polfa Tarchomin; poprzednia nazwa: Zolpidem) i Zolpix (Chance).
N06 – Psychoanaleptyki;
N06A – Leki przeciwdepresyjne; N06AX – Inne leki przeciwdepresyjne
Venlafaxinum: Venlafaxinum Pliva (Pliva Kraków) to 18. zarejestrowana marka preparatów wenlafaksyny. W obrocie znajduje się 9 marek leków: Efectin ER (Wyeth), Velafax i od września 2007 Velafax XL (Farmacom), od grudnia 2006 Velaxin (Egis) i Venlectine kaps. o przedłużonym uwalnianiu (ICN Polfa Rzeszów), od sierpnia 2007 Symfaxin ER (SymPhar), od października 2007 Alventa (Krka), od listopada 2007 Velaxin ER (Anpharm), od października 2008 Axyven (Temapharm; po zmianie nazwy i podmiotu odpowiedzialnego z Venlafaxine Liconsa) i od maja 2009 Lafactin (Apotex). Nie zostały jeszcze wprowadzone preparaty: Agrofan SR (Zentiva), Enlaf (Teva), Faxolet ER (Polfa Pabianice), Jarvis (Gedeon Richter), Nopekar (Ozone; wcześniejsza nazwa: Estaq), Tavex (Krka), Venlafaxine-1A Pharma, Venlafaxine Gerot, Venlax XL (Celon Pharma) i Venlectine tabl. (ICN Polfa Rzeszów). Skreślono z Rejestru preparaty: Efectin (Wyeth), Venlafaxin-Ratiopharm, i Venlax (Polfa Pabianice) o standardowym uwalnianiu oraz VenlaLek SR (Sandoz).
N06D – Leki przeciw demencji; N06DA – Antycholinoesterazy
Donepezilum: DoneSAN (Sandoz) to 13. zarejestrowana marka preparatów donepezylu. Do sprzedaży wprowadzono 7 leków: Aricept (Pfizer; lek oryginalny), Cogiton (Biofarm), Donepex (Celon Pharma), Yasnal (Krka), od lutego 2009 Donesyn (Vipharm) i Symepezil (SymPhar) oraz od maja 2009 Donectil (ICN Polfa Rzeszów). Nie pojawiły się jeszcze na rynku preparaty: Cognezil (Medicamenta; zarejestrowany wcześniej jako Donepezil Synthon), Donecept (Actavis), Redumas (Teva) oraz Donethon i Synpezil (oba: Synthon).
N07 – Inne leki działające na układ nerwowy;
N07B – Leki stosowane w uzależnieniach; N07BA – Leki stosowane w uzależnieniu od nikotyny
Nicotinum: Niquitin Mini (GlaxoSmithKline) w postaci tabletek do ssania w 2 dawkach to uzupełnienie w stosunku do wprowadzonych wcześniej postaci preparatu Niquitin. Zarejestrowanych jest 5 marek preparatów z nikotyną. Na rynku znajdują się następujące produkty: Nicorette (McNeil) w postaci gumy do żucia, tabletek podjęzykowych Microtab, systemu transdermalnego (Nicorette Patch i od grudnia 2008 Nicorette Semi Transparent Patch) i inhalatora; Nicotinell (Novartis) w postaci gumy do żucia i systemu transdermalnego (Nicotinell TTS); Niquitin (GlaxoSmithKline) w postaci gumy do żucia, pastylek do ssania 2 mg i 4 mg oraz systemu transdermalnego i od października 2007 preparaty Nicopass (Pierre Fabre Medicament) w postaci pastylek do ssania 1,5 mg o 2 smakach i system transdermalny Nicopatch (Pierre Fabre Medicament).
N07C/N07CA – Leki przeciw zawrotom głowy
Betahistinum: Betanil forte (Biofarm), Betahistini Nucleus i Acuver (Cyathus Exquirere Pharmaforschungs) to odpowiednio 17., 18. i 19. zarejestrowany preparat betahistyny. Acuver został zarejestrowany w nowej postaci roztworu doustnego. Na rynku dostępnych jest 14 leków: Betaserc (Solvay), Histimerck (Generics), Microser (Formenti), od sierpnia 2007 Vestibo (Actavis), od lutego 2008 Betalan (Polfarmex), od marca 2008 Neatin (Jelfa), od maja 2008 Betahistine Pliva (Pliva Kraków), od czerwca 2008 Vertix (Farma Projekt), od sierpnia 2008 Betahistin-Ratiopharm (zarejestrowany wcześniej przez APC Instytut jako Betahistin-APC), Vertigen (Biogened) i Zenostig (Ozone), od października 2008 Polvertic (Medana Pharma; zarejestrowany wcześniej jako Avero), od listopada 2008 Lavistina (Tabuk Poland; zarejestrowany wcześniej jako Vertex) i od marca 2009 Verhist (US Pharmacia; zarejestrowany wcześniej jako Vertico). Nie zostały jeszcze wprowadzone do sprzedaży preparaty: Betahistine Walmark i Betahistyna Euroleki (Euroleki).
R – Układ oddechowy
R01 – Preparaty stosowane do nosa; R01A – Środki udrażniające nos i inne preparaty stosowane miejscowo do nosa; R01AA – Sympatykomimetyki, leki proste
Oxymetazolinum: Resoxym Plus (ICN Polfa Rzeszów) w postaci aerozolu do nosa to rozszerzenie w stosunku do wprowadzonych wcześniej kropli do nosa Resoxym oraz zastąpienie aerozolu do nosa Resoxym. Zarejestrowano i wprowadzono na rynek 6 marek donosowych preparatów oksymetazoliny: Acatar (US Pharmacia), Afrin (Schering-Plough), Nasivin i Nasivin Soft (Merck), Nosox (Hasco-Lek), Oxalin (Polfa Warszawa) i Resoxym (ICN Polfa Rzeszów).
R03 – Leki stosowane w obturacyjnych chorobach dróg oddechowych; R03D – Inne leki działające ogólnie stosowane w obturacyjnych chorobach dróg oddechowych; R03DC – Antagoniści receptorów leukotrienowych
Montelukastum: Eonic (Gedeon Richter), Symlukast (SymPhar), Montespir (Biofarm) i Montelukast Stada to odpowiednio 14., 15. 16. i 17. zarejestrowana marka montelukastu, natomiast Singulair Mini (Merck Sharp & Dohme) w postaci jednodawkowego granulatu (nowa postać) to rozszerzenie w stosunku do wprowadzonych wcześniej innych postaci leku Singulair. Do sprzedaży zostało wprowadzonych 6 leków: Singulair (Merck Sharp & Dohme; lek oryginalny), od października 2008 Drimon (Teva), od lutego 2009 Montest (Genexo), od kwietnia 2009 Milukante (Adamed) i Promonta (Nycomed Pharma) oraz od maja 2009 Asmenol (Polpharma). Nie pojawiły się jeszcze na rynku preparaty: Astmirex (Temapharm), Hardic (Pliva Kraków), Lukast (Grünwalder), Monkasta (Krka), Montekast (Apotex), Montelak (US Pharmacia) i Montelukast Miklich.
S – Narządy zmysłów
S01 – Leki okulistyczne; S01E – Leki przeciw jaskrze i zwężające źrenicę; S01EC – Inhibitory anhydrazy węglanowej
Dorzolamidum: Dorzolamid Teva to 5. zarejestrowana marka kropli do oczu z dorzolamidem. W sprzedaży znajduje się lek oryginalny Trusopt (Merck Sharp & Dohme) i od września 2008 Rozalin (Adamed). Nie zostały jeszcze wprowadzone preparaty Dolopt (Sandoz; wcześniejsza nazwa: DorzoLek) i Dorzolamide Hexal (1A Pharma).
V – Preparaty różne
V03/V03A – Inne środki stosowane w lecznictwie; V03AB – Środki odtruwające
Flumazenilum: Flumazenil Pharmaselect to 4. zarejestrowana marka flumazenilu. Na rynku znajduje się lek oryginalny Anexate (Roche) i od lutego 2009 Flumazenil Kabi (Fresenius Kabi). Nie został jeszcze wprowadzony Flumazenil B.Braun (Braun).
Opracowanie: dr n. farm. Jarosław Filipek
Kierownik Działu Informacji o Produktach
Administrator Farmaceutycznej Bazy Danych BAZYL
IMS POLAND
2009-07-29