A – Przewód pokarmowy i metabolizm
A05 – Leczenie chorób dróg żółciowych i wątroby; A05A – Leczenie chorób dróg żółciowych; A05AA – Kwasy żółciowe i ich pochodne
Ursodeoxycholic acid: Proursan (Pro.Med.CS) w dawce 500 mg to rozszerzenie względem wprowadzonej wcześniej dawki 250 mg. Zarejestrowano 6 marek preparatów kwasu ursodezoksycholowego. Do sprzedaży wprowadzono 4 marki: Proursan (Pro.Med.CS), Ursocam (Polfarmed), Ursofalk (Dr. Falk) i Ursopol (PharmaSwiss). Nie pojawiły się jeszcze na rynku: Ursodeoxycholic acid Strides (Strides Arcolab) i Ursoxyn (Grindex).
A11 – Witaminy; A11C – Witaminy A i D, włączając preparaty złożone zawierające obie witaminy; A11CC – Witamina D i analogi
Alfacalcidol: Alfacalcidol ELC (ELC Group) w 3 dawkach to aktualnie 2. zarejestrowana marka alfakalcydiolu, w tym w nowej dla tej substancji czynnej dawce 0,5 mcg. Do sprzedaży wprowadzono Alfadiol (GlaxoSmithKline Poznań).
Ostatnio skreślono z Rejestru: Alfakalcydol IF (Instytut Farmaceutyczny), One-Alpha (Leo).
B – Krew i układ krwiotwórczy
B01/B01A – Preparaty przeciwzakrzepowe;
B01AB – Grupa heparyny
Enoxaparin: Neoparin Forte i Neoparin Multi (SciencePharma) to rozszerzenie względem wprowadzonego wcześniej preparatu Neoparin w niższych dawkach. Zarejestrowano 4 marki enoksaparyny. Do sprzedaży wprowadzono 2 marki: Clexane (Sanofi-Aventis; lek oryginalny) i Clexane Forte (Aventis Pharma) oraz od lipca 2016 Neoparin (SciencePharma). Nie pojawiły się jeszcze na rynku: Inhixa (Techdow) i Thorinane (Techdow).
B01AC – Inhibitory agregacji płytek krwi (z wyłączeniem heparyny)
Cilostazol: Cilostazol LEK-AM (Lekam) to 6. zarejestrowana marka cilostazolu. Na rynek wprowadzono 5 marek: od kwietnia 2014 Decilosal (Sandoz), od lipca 2014 Noclaud (Egis), od sierpnia 2014 Cilozek (Adamed), od listopada 2014 Cilostop (Biofarm) i od września 2016 Stepcil (Aflofarm).
B03 – Preparaty stosowane w niedokrwistości; B03A – Preparaty żelaza; B03AD – Preparaty żelaza w połączeniu z kwasem foliowym
Ferrum+folic acid: Folifer (TAK Pharma) to aktualnie 2. zarejestrowana marka leków o podanym składzie. Do sprzedaży wprowadzono Tardyferon-Fol (Pierre Fabre).
Skreślono z Rejestru: Ferrograd Folic (Teofarma), Hemofer F prolongatum (GlaxoSmithKline, Poznań).
H – Leki hormonalne działające ogólnie, z wyłączeniem hormonów płciowych i insulin
H05 – Homeostaza wapnia; H05B – Antagoniści hormonów przytarczyc; H05BX – Inni antagoniści hormonów przytarczyc
Cinacalcet: Cinacalcet Sandoz to 9. zarejestrowana marka cynakalcetu. Do sprzedaży wprowadzono 4 marki: Mimpara (Amgen; lek oryginalny), od marca 2016 Cinacalcet Accord (Accord Healthcare), od listopada 2016 Cinacalcet Teva i od października 2017 Cinacalcet Bioton (lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Cinacalcet Helm).
Nie pojawiły się jeszcze na rynku: Cinacalcet Apotex, Cinacalcet Medice, Cinacalcet Mylan, Micalcet (Zentiva).
J – Leki przeciwzakaźne działające ogólnie
J01 – Leki przeciwbakteryjne działające ogólnie;
J01D – Inne beta-laktamowe leki przeciwbakteryjne;
J01DH – Karbapenemy
Meropenem: Meropenem Accord (Accord Healthcare) to 12. zarejestrowana marka meropenemu. Do sprzedaży wprowadzono 8 leków: Meronem (AstraZeneca), od marca 2011 Meropenem Sandoz, od stycznia 2012 Meropenem Kabi (Fresenius Kabi), od czerwca 2012 Meropenem Hospira, od grudnia 2013 Meropenem Genoptim (Synoptis; lek zarejestrowany pierwotnie przez firmę Farma-Projekt pod nazwą Meropental), od czerwca 2014 Merinfec (Actavis), od grudnia 2014 Meropenem Zentiva (lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Meropenem GSK) i od lutego 2016 Meropenem ACIC.
Nie pojawiły się jeszcze w obrocie: Meropenem Medipha Sante, Meropenem Noridem (Noridem Enterprises), Nableran (Ranbaxy).
J01DI – Inne cefalosporyny i penemy
Ceftobiprole medocaril: Zevtera (Basilea Medical) to 1. zarejestrowana marka medokarylu ceftobiprolu. Zevtera jest wskazany w leczeniu następujących zakażeń u osób dorosłych: szpitalne zapalenie płuc (ang. hospital-acquired pneumonia, HAP), z wyjątkiem respiratorowego zapalenia płuc (ang. ventilator-associated pneumonia, VAP); pozaszpitalne zapalenie płuc (ang. community-acquired pneumonia , CAP).
Ceftobiprol wykazuje działanie bakteriobójcze poprzez wiązanie się z ważnymi białkami wiążącymi penicyliny (ang. penicillin-binding proteins, PBP) u wrażliwych gatunków. W szczepach bakterii Gram-dodatnich, w tym w metycylinoopornym Staphylococcus aureus (ang. methicillin-resistant Staphylococcus aureus, MRSA), ceftobiprol wiąże się z białkami PBP2a. W badaniu in vitro ceftobiprol wykazywał aktywność przeciwko szczepom z rozbieżnym homologiem mecA (mecC lub mecALGA251). Ponadto ceftobiprol wiąże się z białkami PBP2b Streptococcus pneumoniae (średnio wrażliwy na penicyliny), z białkami PBP2x S. pneumoniae (oporny na penicylinę) i z białkami PBP5 Enterococcus faecalis.
Ceftobiprol nie jest aktywny wobec szczepów Enterobacteriaceae, z ekspresją β‑laktamaz klasy A wg klasyfikacji Amblera, szczególnie produkujących β-laktamazy o rozszerzonym spektrum (ESBL) TEM, SHV i CTX-M i karbapenemazy typu KPC-, β-laktamazy klasy B wg klasyfikacji Amblera i β-laktamazy klasy D wg klasyfikacji Amblera, szczególnie warianty ESBL i karbapenemazy (OXA-48). Ceftobiprol nie jest również aktywny wobec szczepów o wysokim poziomie ekspresji β-laktamaz klasy C wg klasyfikacji Amblera.
Ceftobiprol nie jest aktywny wobec szczepów Pseudomonas aeruginosa z ekspresją enzymów należących do klasy A wg klasyfikacji Amblera (np. PSE-1), do klasy B wg klasyfikacji Amblera (np. IMP-1, VIM-1, VIM-2) i do klasy D wg klasyfikacji Amblera (np. OXA-10). Ponadto nie jest aktywny wobec izolatów z nabytymi mutacjami w genach regulacyjnych prowadzących do obniżonych poziomów ekspresji chromosomalnej β-laktamazy klasy C wg klasyfikacji Amblera lub z nadekspresją pompy efluksowej Mex XY.
Ceftobiprol nie jest aktywny wobec szczepów Acinetobacter spp. z ekspresją enzymów należących do klasy A wg klasyfikacji Amblera (np. VEB-1), do klasy B wg klasyfikacji Amblera (np. IMP-1, IMP-4), do klasy D wg klasyfikacji Amblera (np. OXA-25, OXA-26) lub szczepów z podwyższonymi poziomami ekspresji chromosomalnej β-laktamazy klasy C wg klasyfikacji Amblera.
J01X – Inne leki przeciwbakteryjne
J01XA – Glikopeptydy przeciwbakteryjne
Teicoplanin: Teicoplanin Generics to 3. zarejestrowana marka teikoplaniny. Na rynek wprowadzono lek oryginalny Targocid (Aventis Pharma) i od października 2016 Teicopix (Sandoz).
J01XX – Inne leki przeciwbakteryjne
Linezolid: Linezolid Aurovitas to 15. zarejestrowana marka linezolidu. Na rynek wprowadzono 10 marek: Zyvoxid (Pfizer; lek oryginalny), od maja 2014 Dilizolen (Glenmark), od sierpnia 2014 Anozilad (Actavis), od lutego 2015 Linezolid Polpharma, od kwietnia 2015 Pneumolid (Alvogen), od grudnia 2015 Linezolid Kabi (Fresenius Kabi) i Linezolid Sandoz, od lutego 2016 Linezolid Adamed (lek iniekcyjny zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Gramposimide), od lipca 2016 Linezolid Accord (Accord Healthcare) i od sierpnia 2016 Linezolid Zentiva.
Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży: Linezolid Bioton, Linezolid Infomed (Infomed Fluids), Linezolid Krka, Linezolid Mylan.
J02/J02A – Leki przeciwgrzybicze działające ogólnie; J02AX – Inne leki przeciwgrzybicze działające ogólnie
Caspofungin: Fornega (Pharmathen) to 13. zarejestrowana marka kaspofunginy. Do sprzedaży wprowadzono 3 marki: Cancidas (Merck Sharp & Dohme; lek oryginalny), od września 2017 Caspofungin Adamed i od października 2017 Caspofungin Stada.
Nie pojawiły się jeszcze na rynku: Caspofungin Accord (Accord Healthcare), Caspofungin Genfarma, Caspofungin Mylan, Caspofungin Pfizer, Caspofungin Ranbaxy, Caspofungin Solinea, Caspofungin Teva, Caspofungin Zentiva, Dalvocans (Alvogen).
Ostatnio skreślono z Rejestru: Caspofungin Sandoz, Caspofungin Xellia.
J05 – Leki przeciwwirusowe działające ogólnie; J05A – Bezpośrednio działające leki przeciwwirusowe; J05AR – Leki przeciwwirusowe stosowane w leczeniu zakażeń HIV, połączenia; J05AR10 – Lopinawir i ritonawir
Lopinavir+ritonavir: Lopinavir + Ritonavir Accord (Accord Healthcare) to 4. zarejestrowany lek o tym składzie. Na rynek wprowadzono Kaletra (AbbVie). Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży: Lopinavir/Ritonavir Mylan, Lopinavir + Ritonavir Sandoz.
L – Leki przeciwnowotworowe i wpływające na układ odpornościowy
L01 – Leki przeciwnowotworowe; L01X/L01XX – Inne leki przeciwnowotworowe
Anagrelide: Anagrelide Accord (Accord Healthcare), Anagrelide Glenmark i Anagrelide Sandoz to odpowiednio 8., 9. i 10. zarejestrowana marka anagrelidu. Do sprzedaży wprowadzono Thromboreductin (Orphan Pharmaceuticals).
Nie pojawiły się jeszcze na rynku: Anagrelide Stada, Anagrelide Vipharm, Anagrelide Zentiva, Atremia (Teva), Grenalvon (Alvogen) i Xagrid (Shire).
Bortezomib: Bortezomib Hetero to 16. zarejestrowana marka bortezomibu. Do sprzedaży wprowadzono 7 marek: Velcade (Janssen-Cilag; lek oryginalny), od września 2015 Bortezomib Adamed, od grudnia 2015 Bortezomib Accord (Accord Healthcare) i Bortezomib Glenmark, od maja 2016 Vortemyel (Alvogen), od listopada 2016 Bortezomib Actavis i od kwietnia 2017 Bortezomib Zentiva.
Nie pojawiły się jeszcze na rynku: Borteclarmia (Sigillata), Bortezomib Hospira, Bortezomib Mylan, Bortezomib PharmaSwiss, Bortezomib Polpharma, Bortezomib Sandoz, Bortezomib Sun, Zegomib (Egis).
L02 – Leczenie związane z wydzielaniem wewnętrznym; L02B – Antagoniści hormonów i środki o zbliżonym działaniu; L02BG – Inhibitory aromatazy
Letrozole: Letrozol Farmax (SVUS) to aktualnie 15. zarejestrowana marka letrozolu. Na rynek wprowadzono 10 leków: Aromek (Celon Pharma), Lametta (Vipharm), od września 2009 Etruzil (Egis), od lutego 2010 Lostar (Polpharma; preparat zarejestrowany wcześniej pod nazwą Letrozolum Polpharma), od czerwca 2010 Letrozole Accord (Accord Healthcare), od lipca 2011 Clarzole (Actavis), od lipca 2012 Letrozole Bluefish, od stycznia 2013 Symletrol (SymPhar), od czerwca 2013 Lortanda (Krka) i od lipca 2013 Letrozole Apotex (lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Letrozole Reg Europe).
Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży preparaty: Letrozole Fair-Med Healthcare (lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Letrozole FGX), Letrozole Zdrovit (Natur Produkt Zdrovit; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Letraxon), Letrozolum Genthon, Trozel (Glenmark).
Ostatnio skreślono z Rejestru: Femara (Novartis; lek oryginalny, był obecny na rynku), Letralan (PharmaSwiss; lek był obecny na rynku od maja 2010), Letrofem (Hikma), Loxelza (Tabuk Poland), Picozone (Stada), Sukontix (Sandoz; lek zarejestrowany wcześniej pod nazwą Letrozol Sandoz).
M – Układ mięśniowo-szkieletowy
M03 – Środki zwiotczające mięśnie; M03A – Środki zwiotczające mięśnie działające obwodowo; M03AC – Inne czwartorzędowe związki amoniowe
Atracurium: Atracurium Kalceks to 2. zarejestrowana marka leków z atrakurium. Do sprzedaży wprowadzono lek oryginalny Tracrium (GlaxoSmithKline).
N – Układ nerwowy
N02 – Leki przeciwbólowe;
N02A – Opioidy; N02AE – Pochodne orypawiny
Buprenorphine: Transbupremax (Vitama) w postaci systemów transdermalnych w 3 dawkach to 10. zarejestrowana w tej klasie marka buprenorfiny. Do sprzedaży wprowadzono 5 marek: Bunondol (Polfa Warszawa) inj. i tabl. podjęzykowe, Temgesic (Reckitt Benckiser) tabl. podjęzykowe, Transtec (Grünenthal) system transdermalny, od sierpnia 2015 system transdermalny Melodyn (G.L. Pharma; lek zarejestrowany pierwotnie przez firmę Acino pod nazwą Buprenorphin Acino, następnie przez firmę Polpharma pod nazwą Nermin, z kolei wprowadzony na rynek od kwietnia 2014 pod nazwą Buprendal przez firmę G.L. Pharma) i od kwietnia 2017 system transdermalny Buprenorfina Teva.
Nie zostały jeszcze wprowadzone na rynek: Bupretec (G.L. Pharma), Norfinox (Sandoz), Norspan (Norpharma) i Norvipren (Sandoz).
N02B – Inne leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe; N02BE – Anilidy
Paracetamol: Paracetamol Aurovitas to 39. zarejestrowana marka paracetamolu. Na rynek wprowadzono 29 marek o różnych drogach podania (doustnie, doodbytniczo i w iniekcjach), jednodawkowych i wielodawkowych: Acenol i Acenol forte (Galena), Apap oraz od sierpnia 2012 Apap Direct i Apap Junior (US Pharmacia), Calpol (McNeil), Codipar (Angelini), Efferalgan i Efferalgan forte (Bristol-Myers Squibb), Etoran (Polpharma), Gemipar (Biofaktor), Paracetamol Aflofarm czopki (lek wprowadzony wcześniej jako Paracetamol przez firmę Farmjug, następnie jako Paracetamol Aflofarm, potem Malupar, a obecnie znów jako Paracetamol Aflofarm), tabletki i zawiesina, Panadol, Panadol dla dzieci, Panadol Max (lek wprowadzony na rynek od kwietnia 2010 pod wcześniejszą nazwą Panadol Strong) i Panadol Rapid (GlaxoSmithKline), Paracetamol Biofarm, Paracetamol Farmina, Paracetamol Filofarm, Paracetamol Galena, Paracetamol Hasco (Hasco-Lek), Paracetamol – Herbapol Wrocław, Paracetamol Marcmed (nastąpiła zmiana nazwy na Amipar i podmiotu odpowiedzialnego na Medicofarma, ale lek pod nową nazwą jeszcze nie pojawił się na rynku), Paracetamol Polfa-Łódź (Bio-Profil Polska; nastąpiła zmiana nazwy na Laboratoria PolfaŁódź Paracetamol, ale lek pod nową nazwą jeszcze nie pojawił się na rynku) oraz od czerwca 2011 Pedicetamol (Sequoia; preparat zarejestrowany wcześniej przez firmę Ionfarma pod nazwą Apiredol), od stycznia 2012 Paracetamol Kabi (Fresenius Kabi) roztwór do infuzji, od marca 2012 Paracetamol Panpharma (Panmedica) roztwór do infuzji, od sierpnia 2012 Paracetamol 123ratio (dla dawki 500 mg nastąpiła zmiana nazwy na Paracetamol Teva, ale lek pod nową nazwą jeszcze nie pojawił się w sprzedaży), od stycznia 2013 iniekcje do wlewów Paracetamol B. Braun, od lipca 2013 Paramax Rapid (Vitabalans), od czerwca 2014 Paracetamol Dr. Max, od sierpnia 2014 Paracetamol Apteo Med (Synoptis), od września 2014 Sinebriv inj. (Actavis; lek wprowadzony od października 2011 pod nazwą Paracetamol Actavis), od listopada 2015 Omnipap (Actavis; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Paracetamol Sigillata, a wprowadzony od lutego 2013 pod kolejną nazwą Paracetamol Actavis), od lutego 2016 Paracetamol Hasco o smaku pomarańczowym (Hasco-Lek), od lipca 2016 Paracetamol DOZ (lek wprowadzony na rynek od marca 2012 pod pierwotną nazwą Paracetamol LGO), od listopada 2016 Apap dla dzieci forte (US Pharmacia; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Paracetamol Basi) i od stycznia 2018 Panacit (Dr. Max).
Nie pojawiły się dotychczas w sprzedaży: Apap ból i gorączka (US Pharmacia; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Paracetamol Accord, a następnie pod nazwą Apap Fast), Apap Direct Max (US Pharmacia), Bolopax (NP Pharma), Panadol Menthol Active (GlaxoSmithKline), Panadol Novum (GlaxoSmithKline), Paracetamol 123ratio w dawce 1000 mg, Paracetamol Accord (Accord Healthcare), Paracetamol Galpharm, Paracetamol Life (Galpharm Healthcare; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Galpamol), Rapigard (Baggerman FarmaNet), Tespamol (Galpharm Healthcare), Theraflu Grip Owoce Leśne i Theraflu Grip Miód i Cytryna (GlaxoSmithKline).
Ostatnio skreślono z Rejestru: Paralen Sus (Zentiva).
N03/N03A – Leki przeciwpadaczkowe; N03AX – Inne leki przeciwpadaczkowe
Gabapentin: Gabapentin Aurovitas to 10. zarejestrowana marka gabapentyny. Do sprzedaży wprowadzono 5 preparatów: Neurontin (Pfizer; lek oryginalny), od sierpnia 2006 Gabapentin Teva, od czerwca 2009 Neuran (Ranbaxy), od stycznia 2010 Symleptic (SymPhar), od września 2010 Gabagamma (Wörwag).
Nie zostały dotąd wprowadzone: Epigapent (Glenmark), Gabacol (Accord Healthcare), Gabapentin Aurobindo, Grimodin (Egis).
Zonisamide: Zonisamidum Glenmark to 4. zarejestrowana marka zonisamidu. Na rynek wprowadzono lek oryginalny Zonegran (Eisai). Nie pojawiły się jeszcze w sprzedaży: Zonisamide Mylan, Zonisamide Sandoz.
N05 – Leki psychotropowe; N05C – Leki nasenne i uspokajające; N05CM – Inne leki nasenne i uspokajające
Dexmedetomidine: Dexmedetomidine Ever Pharma (Ever Valinject) to 3. zarejestrowana marka deksmedetomidyny. Na rynku w Polsce od listopada 2011 pojawił się Dexdor (Orion). Nie wprowadzono jeszcze do sprzedaży Dexmedetomidine Teva.
N06 – Psychoanaleptyki; N06A – Leki przeciwdepresyjne; N06AB – Selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny
Escitalopram: Escitalopram Genoptim (Synoptis) to 26. zarejestrowana marka escytalopramu. Do sprzedaży wprowadzono 22 marki: Lexapro (Lundbeck; lek oryginalny), od stycznia 2010 Depralin (Polpharma), od lutego 2010 Elicea (Krka) i Mozarin (Adamed), od czerwca 2010 Escitil (Egis) i Lenuxin (Gedeon Richter Polska), od sierpnia 2010 Pramatis (Sandoz), od kwietnia 2011 Servenon (Glenmark), od lipca 2011 Escitalopram Actavis (lek zarejestrowany początkowo przez firmę Alchemia pod nazwą Escitalopram Alchemia), od listopada 2011 Aciprex (Biofarm), od grudnia 2011 Nexpram (Lekam), od stycznia 2013 Escitalopram PharmaSwiss, od maja 2013 Symescital (SymPhar), od października 2013 Elicea Q‑Tab (Krka) i Pralex (Orion), od grudnia 2013 Escipram (G.L. Pharma), od kwietnia 2014 Oroes (+Pharma), od czerwca 2014 Mozarin Swift (Adamed), od sierpnia 2014 ApoEscitaxin Oro (Apotex) i Escitasan (Stada), od września 2014 Depralin ODT (Polpharma), od grudnia 2014 Betesda (Axxon), od marca 2015 Escitalopram Zdrovit (Natur Produkt Zdrovit), od czerwca 2015 Escitalopram Bluefish i od maja 2017 Deprilept (Ranbaxy).
Nie pojawiły się jeszcze na rynku preparaty: Esciplex (Stada), Escitalopram Aurovitas, Escitalopram LEK-AM.
R – Układ oddechowy
R01 – Preparaty stosowane w chorobach nosa; R01A – Środki udrożniające nos i inne preparaty stosowane miejscowo do nosa; R01AC – Preparaty przeciwalergiczne, z wyłączeniem kortykosteroidów
Azelastine: Azelastine Galenicum (Galenicum Health) w postaci aerozolu do nosa to 4. zarejestrowana w tej klasie marka azelastyny. Do sprzedaży wprowadzono Allergodil (Meda) i od stycznia 2017 Azelastin POS (Ursapharm). Nie pojawił się jeszcze na rynku Azelamed (Sun-Farm).
R06/R06A – Leki przeciwhistaminowe działające ogólnie; R06AX – Inne leki przeciwhistaminowe działające ogólnie
Desloratadine: Desloratadine Aurovitas to 33. zarejestrowana marka desloratadyny. Na rynku pojawiły się 23 marki: Aerius (Merck Sharp & Dohme), Azomyr (Merck Sharp & Dohme), od sierpnia 2012 Dehistar (Galena) i Deslodyna (Hasco-Lek), od września 2012 Dynid (Glenmark), od października 2012 Suprodeslon (S‑Lab), od grudnia 2012 Hitaxa (Adamed) i Jovesto (Sandoz), od stycznia 2013 Delortan (Polfa Warszawa), od marca 2013 Dasselta (Krka), od kwietnia 2013 Goldesin (Tactica Pharmaceuticals), od maja 2013 Desloratadine Actavis, od lipca 2013 Desloratadine Mylan, od listopada 2013 Desloratadyna Apotex, od lutego 2014 Aleric Deslo Active (US Pharmacia; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Metlox, a następnie Aleric Deslo), od kwietnia 2014 Teslor (Aflofarm), od listopada 2015 Desloratadine Genoptim (Synoptis; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Desloratadyna Ibermedgen), od grudnia 2015 Flynise (Actavis), od stycznia 2016 Hitaxa Fast (Adamed; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Desada) i Hitaxa Fast Junior (Adamed; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Desada, a następnie Hitaxa Fast), od kwietnia 2016 Desloratadine Dr. Max (lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Desloratadine Lupin), od czerwca 2016 Alerdes (SymPhar; lek wprowadzony od października 2012 pod pierwotną nazwą Symdes), od listopada 2016 Desloratadine +Pharma, od stycznia 2017 Pylodes (PharmaSwiss), od lutego 2017 Laboratoria PolfaŁódź Alergo Max (Bio-Profil Polska), od marca 2017 Delortan Allergy (Polfa Warszawa) i od maja 2017 Delorissa (Apotex; lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Lorinespes).
Nie wprowadzono jeszcze do sprzedaży leków: Aleric Deslo Pro (US Pharmacia), Desalergo (Medicplast), Desetax (Axxon), Deslix (Medana Pharma), Deslodyna pro (Hasco-Lek), Desloratadine Genepharm (lek zarejestrowany pierwotnie pod nazwą Desloratadine Peseri), Desloratadine Ratiopharm, Desloratadine Sopharma, Desloratadine Teva, Lordestin (Gedeon Richter), Neoclarityn (Merck Sharp & Dohme), Teslor fast i Teslor fast junior (Aflofarm).
Ostatnio skreślono z Rejestru lub wygasły pozwolenia: Suprodeslon (S‑Lab; lek był obecny na rynku od października 2012).
Opracowanie: dr n. farm. Jarosław Filipek
Kierownik Działu Informacji o Produktach
Administrator Farmaceutycznej Bazy Danych
IQVIA
2018-03-22
Krajowa Baza Produktów Ochrony Zdrowia (KBPOZ)
Źródła:
– nomenklatura nazw substancji czynnych oraz klasyfikacja ATC na podstawie opracowania WHO Collaborating Centre for Drug Statistics Methodology (“Guidelines for ATC Classification and DDD assignment 2018”, Oslo 2017; “ATC Index with DDDs 2018”, Oslo 2017), ze zmianami i uzupełnieniami mającymi zastosowanie w roku 2018 – tłumaczenie własne;
– nomenklatura nazw substancji czynnych dla preparatów roślinnych, galenowych i szczepionek: „Farmakopea Polska XI”; “Urzędowy Wykaz Produktów Leczniczych Dopuszczonych do Obrotu na Terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”;
– informacje rejestracyjne: “Urzędowy Wykaz Produktów Leczniczych Dopuszczonych do Obrotu na Terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”; miesięczne wykazy zarejestrowanych produktów leczniczych publikowane w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Rejestracji PLWMiPB; pozwolenia i decyzje porejestracyjne nadsyłane przez podmioty odpowiedzialne; wykazy produktów leczniczych, którym skrócono okres ważności pozwolenia;
– informacje o wprowadzeniu produktu na rynek w Polsce: dane IQVIA;
– opisy wskazań i mechanizmów działania: Charakterystyki Produktów Leczniczych;
– pozostałe opinie i komentarze: autorskie.