Muzeum Farmacji im. prof. Jana Muszyńskiego w Łodzi oraz Zakon Bonifratrów w Łodzi organizują wystawę pt.: „Działalność zakonu Bonifratrów – Zakonu Szpitalnego św. Jana Bożego w Polsce”. Ekspozycja prezentuje zbiór fotografii wykonanych z okazji 400-lecia istnienia prowincji polskiej zakonu św. Jana Bożego oraz historię powstania poszczególnych konwentów zakonnych. Na wystawie będziemy mogli się dowiedzieć o działaniach podejmowanych przez zakonników od ponad czterech wieków w różnych zakątkach naszego kraju.
Bonifratrzy niosą pomoc chorym, cierpiącym poprzez realizowanie przesłania swojego założyciela św. Jana Bożego „Czyńcie dobro, Bracia”. Bez względu na to jaką chorobą człowiek został dotknięty i jakim stopniem niepełnosprawności został ograniczony ma prawo do osobistej godności i poszanowania jej przez innych. Działalność na rzecz chorych, słabych, opuszczonych i odrzuconych poza nawias życia społecznego jest więc celem i misją tego Zakonu. To dzieło pomocy zakon realizuje w Polsce poprzez rozmaite instytucje. Prowadzi szpitale, przychodnie, hospicja, domy pomocy i wsparcia.
Ważną gałęzią działalności zakonników są również apteki, w tym apteki ziołolecznicze. Ziołolecznictwo Bonifratrów w Polsce ma źródło w ponad 300-letniej tradycji leczenia ziołami przez braci w Wilnie. W 1945 r. bracia z Wilna przywieźli do Łodzi receptury ziołowe oraz zapas ziół i tak zaczęła się historia powstawania punktów porad lekarskich i aptek. Do dziś poradnie ziołolecznicze służą fachową radą w zakresie leczenia ziołami, a apteki oferują rozmaite mieszanki ziołowe pomocne w leczeniu wielu schorzeń.
Otwarciu wystawy towarzyszy wykład prezentowany przez lek. med. Marcina Samosieja pt: „Tradycyjne ziołolecznictwo klasztorne jako narzędzie dla współczesnego lekarza”.
Wystawę można oglądać w Muzeum Farmacji im. prof. Jana Muszyńskiego w Łodzi przy pl. Wolności 2 w dniach od 26 września do 19 października 2012r. od poniedziałku do piątku w godzinach 9-16. Serdecznie zapraszamy.


