Gdzie szukać informacji na temat bezpieczeństwa substancji i ograniczeń w ich stosowaniu?
W ostatnim czasie do aptek docierają pisma od dystrybutorów i producentów o wycofaniu produktów zawierających lilial (Butylphenyl Methylpropional, p-BMHCA, aldehyd 2-(4-tert-butylobenzylo)propionowy czy też Lily Aldehyde) i pirytionian cynku. Mają zniknąć z rynku UE do 1. marca 2022r. Wykazano, że powyższe składniki należą do grupy tzw. CMR (ang. carcinogenic, mutagenic or toxic to reproduction), czyli mają negatywny wpływ na rozrodczość. Lilial (Repr. 1B) został wpisany do aneksu II Rozporządzenia 1223/2009 w pozycji 1666, a pirytionian cynku (Repr. 1B) – w pozycji 1670. Gdzie można szukać informacji na temat bezpieczeństwa składników kosmetyków czy też ograniczeń w ich wykorzystaniu?
Cosing – baza składników kosmetycznych
CosIng – Cosmetics – GROWTH – European Commission (europa.eu) jest oficjalną bazą składników kosmetycznych obowiązującą w Unii Europejskiej. Portal jest darmowy. Surowiec można wyszukać po nazwie lub numerze CAS (numeryczne oznaczenie przypisywane substancjom chemicznym przez amerykańską organizację Chemical Abstracts Service (CAS)). Indywidualnie przypisany numer pozwala na jednoznaczną identyfikację substancji. Jest to jedna z najpowszechniej stosowanych metod na całym świecie. Pozwala sprawdzić, czy istnieją ograniczenia w stosowaniu danej substancji, czy znajduje się w którymś z załączników i na której pozycji. Jest także informacja o funkcji i ewentualnie opinia SCCS. SCCS (Komitet Naukowy ds. Bezpieczeństwa Konsumentów) jest niezależnym organem doradczym Komisji Europejskiej, w skład którego wchodzą toksykolodzy, alergolodzy i eksperci w dziedzinie oceny ryzyka. Gdy pojawiają się nowe informacje lub wątpliwości dotyczące danej substancji, Komitet przeprowadza ponowną ocenę bezpieczeństwa.
Europejska Agencja Chemikaliów
Na uwagę zasługuje też strona ECHA (Europejska Agencja Chemikaliów- https://echa.europa.eu/information-on-chemicals). Substancję można wyszukać po nazwie lub po numerze CAS. Znajdziemy tu informację o tym, czy dana substancja działa drażniąco np. na skórę, oczy, drogi oddechowe, a także dane dot. wpływu na środowisko. Jeśli dana substancja jest zarejestrowana w REACH (REACH to rozporządzenie Unii Europejskiej, przyjęte w celu poprawy ochrony zdrowia ludzkiego i środowiska przed zagrożeniami, jakie mogą stwarzać chemikalia), to aktywny jest odnośnik na stronę, gdzie oprócz informacji opisujących fizykochemiczne właściwości, znajdziemy bardzo dokładne dane toksykologiczne, także przy stosowaniu na skórę.
Amerykański CIR
Kolejnym godnym zaufania serwisem jest amerykański Cosmetic Ingedient Review (CIR) Expert Panel czuwający nad bezpieczeństwem stosowania surowców kosmetycznych w USA. Został założony przez amerykańską organizację branżową w 1976 roku (Personal Care Products Council, a dawniej Cosmetic, Toiletry and Fragrance Association) – obecnie PCPC (Personal Care Products Council) przy wsparciu FDA (U.S. Food and Drug Administration) i amerykańskiej federacji konsumentów (Consumer Federation of America). CIR działa na podstawie dokładnie określonych procedur niezależnych od producentów, mając jako priorytet bezpieczeństwo surowców kosmetycznych.
Serwis Ul Prospector
Powyższe portale pozwolą sprawdzić bezpieczeństwo składników kosmetycznych, ale są najbardziej użyteczne dla producentów i dystrybutorów kosmetyków, którzy wprowadzają produkty na rynek i muszą dbać o ich zgodność z prawem. Bardziej przystępny dla farmaceuty chcącego poszerzyć swoją wiedzę jest serwis ulprospector.com: Raw Material and Ingredient Personal Care & Cosmetics – Prospector (ulprospector.com). Należy wybrać dział: Personal Care & Cosmetics, znajdziemy w nim informacje o trendach kosmetycznych, surowcach i formulacjach. Aktualności możemy szukać także w serwisie Cosmetics Design Europe – Cosmetics Packaging, Industry, Manufacturers – Cosmetics Ingredients, Supply (cosmeticsdesign-europe.com), który istnieje od 18 lat. Znajdziemy tu artykuły o formulacjach, opakowaniach, trendach i nowościach w branży kosmetycznej, a także analizy ekonomiczne. W każdym dziale serwisu znajdują się niedługie filmy, a także podcasty.
Portal Cosmetics & Toiletries
Podobnym portalem jest: https://www.cosmeticsandtoiletries.com. Skierowany jest do profesjonalistów, pracowników działu R&D firm kosmetycznych zajmujących się formulacją kosmetyków, ale będzie też dobrym źródłem wiedzy dla farmaceuty. Znajdziemy tu bardzo dużo artykułów pogrupowanych w działy dotyczące składników, recepturowania, gotowych produktów, regulacji prawnych, badań naukowych. Jest też dostęp do archiwalnych numerów magazynu.
Strona Chemists Corner
W serwisie Chemists Corner można poczytać lub posłuchać o grupach substancji, recepturowaniu, ale także znaleźć informacje, jak zacząć szukać pracy w biznesie kosmetycznym. Autorem jest Perry Romanowski, technolog pracujący w branży kosmetycznej od lat 90-tych.
Inne źródła wiedzy online o kosmetykach, ich składzie i recepturowaniu
- Homepage – Cosmetics Info – historia i skład kosmetyków
- https://makingskincare.com – zasady tworzenia kosmetyków, darmowy kurs dot. podstaw recepturowania
- wiadomoscikosmetyczne.pl – dużo informacji na temat różnych kanałów dystrybucji (także apteki), analizy trendów, marketingowe, informacje o nowościach, wywiady
- Wiadomości Dermatologiczne (wiadomoscidermatologiczne.pl) – czasopismo o tematyce dermatologicznej
Badań dotyczących substancji aktywnych można też szukać w znanym każdemu farmaceucie serwisie PubMed (nih.gov).
Łatwiej znaleźć wiarygodne źródło dotyczące składników kosmetyków. Trudniej, jeśli chodzi o plany pielęgnacyjne i zabiegi. Wynika to po części z indywidualnego spojrzenia na dany problem. Wielu kosmetologów prowadzi swoje blogi i media społecznościowe, są one także wiarygodnym źródłem wiedzy o zabiegach i pielęgnacji, szczególnie, że cały czas pojawiają się nowości. Oczywiście, są strony mniej i bardziej wartościowe, zawsze warto zwrócić uwagę na wykształcenie autora. Godne polecenia są magazyny branżowe: LNE i Kosmetologia Estetyczna (KE). W KE w każdym numerze znajduje się kilka artykułów naukowych. Oprócz tego w powyższych czasopismach znajdziemy dużo informacji praktycznych dotyczących protokołów zabiegowych.
Czytaj także: Peptydy w kosmetykach.