
Niełatwo byłoby znaleźć drugą taką korporację, w której z równą pieczołowitością dbano by o pielęgnowanie tradycji środowiskowych, jak Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne. Jakież inne spośród naszych towarzystw naukowych mogłoby się pochwalić istnieniem sekcji historycznych, działających z wielkim zaangażowaniem we wszystkich bez wyjątku oddziałach terenowych? Miarą tego zaangażowania są między innymi sympozja corocznie organizowane począwszy od 1971 r., poświęcone w głównej mierze barwnym dziejom rodzimego, regionalnego aptekarstwa, które wytworzyło swoją własną, bogatą kulturę, ukształtowaną w powiązaniu z nauką i sztuką przez zmieniające się czynniki społeczne, prawne, ekonomiczne. Wydaje się, że w tej kulturze właśnie, żywej również obecnie, tkwi źródło szczególnego poszanowania historii. Gratulacje i… chapeau bas!
prof. dr hab. Halina Lichocka
Instytut Historii Nauki, Polska Akademia Nauk
Książka jest cennym udokumentowaniem 60-letniej działalności Sekcji Historii Farmacji Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego, w której przedstawiono wkład i zaangażowanie wielu farmaceutów i aptekarzy oraz pracowników nauki, w utrwalaniu odległych faktów historycznych i dnia dzisiejszego naszego zawodu.
Opracowanie jest także podsumowaniem XXV. Sympozjów Historii Farmacji, w których brało udział ponad tysiąc trzystu farmaceutów i miłośników historii farmacji z Polski i z zagranicy. Książka ta jest także podziękowaniem dla licznej rzeszy działaczy i miłośników historii zawodu farmaceutycznego, którzy współorganizowali zebrania i sympozja Sekcji, a których szczegółowe opisy Czytelnicy znajdą w załączonej bibliografii.
prof. dr hab. farm. Michał H. Umbreit
profesor emerytowany Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu
Dyrektor Instytutu Nauk o Zdrowiu, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Gnieźnie