
Był wybitnym uczonym, wielce zasłużonym dla polskiej nauki. Dzięki ogromnej wiedzy, pasji twórczej i tytanicznej pracy osiągnął sukces i autorytet w dziedzinie nauk farmaceutycznych. Do dzisiaj jest znany, ceniony i wspominany jako pionier polskiej technologii chemicznej środków leczniczych, mistrz i nauczyciel nowych pokoleń badaczy w tej dziedzinie, a przede wszystkim twórca oryginalnych polskich leków.
Urodził się 29 lipca 1907 roku w Sławnie koło Gniezna. W 1927 roku po uzyskaniu świadectwa dojrzałości w Państwowym Gimnazjum im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie, rozpoczął studia chemiczne na Uniwersytecie Poznańskim. Już wtedy interesował się zagadnieniami związanymi z zastosowaniem substancji chemicznych w farmakoterapii. Po dwóch latach nauki na kierunku chemicznym przeniósł się na farmację. Ukończył ją w 1933 roku, otrzymując dyplom magistra farmacji. W tym samym roku rozpoczął staż zawodowy w jednej z poznańskich aptek, a dwa lata później podjął pracę w Fabryce Chemiczno-Farmaceutycznej R. Barcikowski S.A. w Poznaniu. Równocześnie rozwijał swoje umiejętności naukowe, początkowo jako asystent prof. Konstantego Hrynakowskiego w Katedrze Chemii Farmaceutycznej, a następnie jako słuchacz seminarium doktoranckiego prowadzonego przez prof. Adama Wodziczkę, kierownika Zakładu Botaniki i Fizjologii Roślin Uniwersytetu Poznańskiego. W 1938 roku ukończył rozprawę naukową pt. „Badania nad peroksydazami zewnątrzkomórkowymi u roślin wraz z krytycznym rozpatrzeniem reakcyj peroksydazowych” i na jej podstawie otrzymał stopień doktora nauk farmaceutycznych Uniwersytetu Poznańskiego.
W tym samym roku wyjechał do Warszawy, gdzie podjął pracę w Państwowym Zakładzie Higieny. Zapoznał się tam z metodami badań organopreparatów, głównie hormonów i witamin. Po uzyskaniu stypendium Fundacji Naukowej im. Bronisława Koskowskiego został skierowany na kilkumiesięczny staż zagraniczny do Instytutu Chemii Uniwersytetu Wiedeńskiego, gdzie pracował w zespole naukowym prof. Ernesta Spätha. Podczas pobytu w Wiedniu wyizolował z liści tytoniu N-metylopirolidynę i ustalił jej budowę, a także rozwinął badania dotyczące związków zasadowych, występujących w Anabasis aphylla. Wyniki tych badań spotkały się z dużym zainteresowaniem w świecie nauki. Pomyślnie rozwijającą się karierę naukową dr Stanisława Binieckiego przerwał początek drugiej wojny światowej.
Po powrocie do kraju w ostatnich dniach sierpnia 1939 roku zgłosił się do wojska i wziął czynny udział w kampanii wrześniowej. W okresie okupacji hitlerowskiej pracował początkowo w Laboratorium Analitycznym Warszawskiego Towarzystwa Farmaceutycznego, a następnie w aptece i w warszawskich wytwórniach chemiczno-farmaceutycznych, administrowanych przez wspólnego niemieckiego komisarza. Jako kierownik produkcji opracował na potrzeby wytwórni kilka metod wytwarzania leczniczych wyciągów wątrobowych do iniekcji. Jednocześnie wykładał chemię farmaceutyczną na Wydziale Farmaceutycznym Tajnego Uniwersytetu Warszawskiego, przygotowywał rozprawę habilitacyjną i studiował na tajnych kompletach medycznych.
W pierwszych dniach po zakończeniu wojny zgłosił się na Wydział Farmaceutyczny reaktywowanego Uniwersytetu Poznańskiego, gdzie zorganizował od podstaw Katedrę Technologii Chemicznej Środków Leczniczych. Kierując nią, współpracował równocześnie z Katedrą Farmakologii Wydziału Lekarskiego tej samej uczelni; prowadził wykłady z zakresu farmakodynamiki dla studentów farmacji. W grudniu 1945 roku po ogłoszeniu drukiem rozprawy habilitacyjnej pt. „Opracowanie metod fabrykacji preparatów wątrobowych i oznaczanie ich wartości leczniczej”, odbyciu kolokwium habilitacyjnego i wygłoszeniu wykładu przed Radą Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Warszawskiego został habilitowany, uzyskując z początkiem 1946 roku tytuł docenta technologii chemicznej środków leczniczych. W tym samym roku ukończył wcześniej rozpoczęte studia lekarskie i otrzymał dyplom lekarza medycyny Uniwersytetu Poznańskiego.
W 1947 roku w odpowiedzi na zaproszenie Rady Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Warszawskiego przeniósł się na tę uczelnię i po raz drugi w swojej powojennej karierze akademickiej utworzył Katedrę i Zakład Technologii Chemicznej Środków Leczniczych. W podjętej pracy organizacyjnej pokonywał wiele trudności. Adaptacja uzyskanych pomieszczeń, wyposażenie ich w sprzęt, aparaturę badawczą, szkło i odczynniki stały się możliwe dzięki ciągłemu zabieganiu o fundusze, etaty i zakup potrzebnych pomocy dla działalności dydaktycznej i naukowej. Z jego inicjatywy oraz usilnych starań, wybudowano i urządzono halę maszyn, która pozwoliła na prowadzenie specjalistycznych zajęć dla studentów kierunku technologicznego, a pracownikom Zakładu umożliwiła współpracę z przemysłem farmaceutycznym w zakresie produkcji krajowych odpowiedników niektórych środków leczniczych dotąd sprowadzanych z zagranicy. Zakładem Technologii Chemicznej Środków Leczniczych kierował przez 30 lat, do przejścia na emeryturę w 1977 roku.
Bardzo szybko, bo już w 1947 roku uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego. Profesorem zwyczajnym został w roku 1958. Rok wcześniej podjął decyzję o dokończeniu studiów chemicznych, przerwanych w 1929. Po zdaniu brakujących egzaminów na Uniwersytecie Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie, otrzymał kolejny dyplom, tym razem magistra chemii (1958). Prof. Stanisław Biniecki czynnie uczestniczył w życiu warszawskiej uczelni farmaceutycznej i jej społeczności. Od 1957 roku czuwał nad prawidłowym rozwojem kierunku technologicznego, jako jego opiekun. W latach 1965 – 1969 pełnił funkcję Dziekana Wydziału Farmaceutycznego AM w Warszawie. Przez kilka kadencji był członkiem senatu tej uczelni. Po przejściu na zasłużony odpoczynek, jeszcze przez długie lata służył jej swoją wiedzą i doświadczeniem.
Ogromne są zasługi prof. Binieckiego w zakresie kształcenia przed i podyplomowego farmaceutów. W latach 50-tych uczestniczył w pracach zespołu przygotowującego program zreformowanych pięcioletnich studiów farmaceutycznych. Współdziałał w opracowywaniu programu nauczania z zakresu technologii chemicznej środków leczniczych. Dostrzegając brak na polskim rynku księgarskim odpowiednich podręczników z tego przedmiotu, opracował wraz z dr Henrykiem Ludwickim „Podręcznik do ćwiczeń z technologii chemicznej” (1963). Przez długi czas stanowił on podstawowe źródło wiedzy w tej dziedzinie. Był współautorem i następnie autorem dwóch innych publikacji książkowych: „Preparatyka środków leczniczych z podstawami inżynierii chemicznej i rysunku technicznego” (1969) oraz „Preparatyka środków leczniczych: podręcznik dla studentów farmacji” (1980, 1983). Wydawnictwa te zyskały uznanie zarówno w kraju jak i za granicą. Druga z wymienionych pozycji, przetłumaczona na język francuski i włoski, była dostępna we Francji, Belgii i we Włoszech.
Prof. Biniecki należał do grona inicjatorów i pierwszych organizatorów szkolenia podyplomowego farmaceutów w Polce. W 1960 roku po utworzeniu Katedry Farmacji w Studium Doskonalenia Lekarzy w Warszawie został jej kuratorem. Ważne miejsce w działalności akademickiej profesora zajmowało kształcenie młodej kadry naukowej, toteż w znaczący sposób przyczynił się do rozwoju polskiej szkoły technologii chemicznej środków leczniczych. Był promotorem 36 prac doktorskich. Pod jego opieką wyrosła kadra samodzielnych pracowników nauki, składająca się z sześciu doktorów habilitowanych nauk farmaceutycznych, późniejszych docentów i profesorów z tej dziedziny.
W pierwszych latach działalności naukowej w Warszawie, prof. Stanisław Biniecki prowadził wraz ze swoimi pracownikami prace doświadczalne nad rozdzielaniem alkaloidów słomy makowej. W wyniku przeprowadzonych badań ustalono i usunięto przyczyny obniżające wydajność produkcji morfiny. Inne prace miały na celu poznanie charakterystycznych składników grzybni Penicillum chrysogenum. W latach 50-tych prof. Biniecki skierował zainteresowania swoich współpracowników na poszukiwanie substancji chemicznych o spodziewanym działaniu farmakologicznym. Pod jego kierunkiem naukowym przeprowadzono syntezy kilkuset nieopisanych dotąd związków z różnych grup chemicznych. Wśród nich znalazły się substancje o potencjalnym działaniu spazmolitycznym, hipotensyjnym, rozszerzającym naczynia wieńcowe, antyarytmicznym i przeciwbólowym. Profesor szczególnie zainteresował się grupą pochodnych hydralazynowych. W tym czasie wiedziano już, że uboczne działanie hydrazynoftalazyn związane jest z obecnością wolnej grupy aminowej, a zablokowanie jej znacząco zmniejsza toksyczność związku. Opierając się na wyżej wspomnianych ustaleniach, zsyntetyzował wraz ze swoim zespołem kilkadziesiąt nieopisanych dotąd pochodnych hydrazynoftalazyny. W badaniach farmakologicznych wykazał, że jedna z nich (1-etoksykarbonylohydrazynoftalazyna) odznacza się silnym i długotrwałym działaniem hipotensyjnym i znacznie mniejszą toksycznością niż wcześniej znane i stosowane leki z tej grupy. Produkcję nowego preparatu przeciwko nadciśnieniu tętniczemu rozpoczęły na skalę przemysłową Pabianickie Zakłady farmaceutyczne „Polfa” pod polską nazwą chemiczną todralazyna i nazwą handlową Binazin. Ten oryginalny polski lek zdobył uznanie w świecie i zalecaną przez WHO międzynarodową nazwę Todralazin hydrochlorid. Szerokie zastosowanie znalazł w Japonii, gdzie jego produkcją zajęły się liczne firmy farmaceutyczne.
Należy nadmienić, że pierwszy preparat leczniczy prof. Stanisława Binieckiego – Binazin został w późniejszym czasie połączony z rezerpiną, dając złożony lek hipotensyjny o nazwie Bipressin (1970). W latach 60-tych prof. Biniecki we współpracy z dr Zofią Kabzińską zsyntetyzowali bis-(pirydylometylo)-aminę i jej chlorowodorek. Badania farmakologiczne potwierdziły, że substancja ta występująca już pod nazwą Bicordin, wykazuje korzystny współczynnik terapeutyczny ze względu na dużą rozpiętość pomiędzy dawką leczniczą i toksyczną. W 1972 roku nowy preparat został wprowadzony do lecznictwa w postaci cytrynianu i znalazł zastosowanie w terapii niewydolności wieńcowej serca, stanach przed i pozawałowych mięśnia sercowego. Otrzymał nazwę międzynarodową gapicomin lub gapicomincitrat. Warto dodać, że w nazwach wspomnianych leków (Binazin, Bicordin) wykorzystano dwie pierwsze litery nazwiska ich twórcy. Wyrazem ważnych osiągnięć prof. Binieckiego tak naukowych, jak i praktycznych są też patenty (5), których był głównym współautorem oraz ponad 30 innych rozwiązań technologicznych, które przekazał polskiemu przemysłowi farmaceutycznemu. Całokształt swoich badań naukowych zawarł w blisko 200 pracach eksperymentalnych, opublikowanych w wiodących czasopismach farmaceutycznych krajowych i zagranicznych. Przedstawiał je na zjazdach krajowych i międzynarodowych konferencjach. Był kilkakrotnie zapraszany, jako visiting professor do wygłaszania wykładów na Uniwersytecie w Liege (Belgia). W wyniku nawiązanej współpracy naukowej i studenckiej, w 1970 roku został wybrany członkiem korespondentem Belgijskiej Królewskiej Akademii Medycznej, a w 1987 roku uzyskał członkostwo honorowe tej uczelni.
Poza uczelnią, brał udział w pracach wielu zespołów, kierujących rozwojem nauki, szkolnictwa wyższego i kadry naukowej. Między innymi był przewodniczącym Rady Naukowej Instytutu Przemysłu Farmaceutycznego oraz członkiem Rady Naukowej Instytutu Leków w Warszawie. Uczestniczył też w pracach Komisji Leków przy Ministrze Zdrowia i Opieki Społecznej. W ramach działalności nad rozpowszechnianiem osiągnięć nauk farmaceutycznych należał do czynnych członków różnych towarzystw naukowych. Na szczególną uwagę zasługuje jego członkostwo w Polskim Towarzystwie Farmaceutycznym, w którym przez dwie kadencje pełnił funkcję wiceprezesa (1960 – 1962, 1964 – 1967), a w latach 1962 – 1964 zasiadał w Zarządzie Głównym PTFarm. Przez długie lata przewodniczył sekcji leku syntetycznego, a także aktywnie działał w kolegiach redakcyjnych czasopism: „Acta Poloniae Pharmaceutica” i „Farmacja Polska”. W 1971 roku Zarząd Główny PTFarm odznaczył prof. Stanisława Binieckiego Medalem im. Ignacego Łukasiewicza, a Walne Zgromadzenie Delegatów PTFarm nadało mu godność członka honorowego. Rok później został wyróżniony członkostwem honorowym Węgierskiego Towarzystwa Naukowego. Profesor Biniecki, jako naukowiec cieszący się ogromnym autorytetem i międzynarodowym uznaniem, otrzymał też inne najwyższe godności i uhonorowania uczelniane oraz środowiskowe. I tak, w 1977 roku Senat Akademii Medycznej w Poznaniu nadał mu tytuł honorowy doktora honoris causa, a w 1986 roku został przyjęty w poczet członków elitarnego Towarzystwa Naukowego Warszawskiego. Dowodem szacunku dla osoby profesora oraz uznania dla jego wielkiego dzieła są nagroda i medal nazwane jego imieniem, ustanowione w 2002 roku przez Instytut Farmaceutyczny w Warszawie i wręczane co dwa lata młodym naukowcom za wybitne wyniki w dziedzinie chemii leków.
Życiorys naukowy i osiągnięcia profesora Stanisława Binieckiego były wielokrotnie przedstawiane w książkach i artykułach biograficznych oraz doniesieniach kronikarskich. We wszystkich tych publikacjach zgodnie wspominano jego pracowitość, skrupulatność i wytrwałość w pracy naukowej, a także ogromną wiedzę i intuicję badawczą. Zwracano też uwagę na takie cechy charakteru, jak otwartość, życzliwość i chęć pomocy innym. Jan Pachecka, Piotr Tomaszewski i Grażyna Kubiak – Tomaszewska, autorzy cennej monografii pt. „Stanisław Biniecki twórca oryginalnych polskich leków” określają jej bohatera w następujących słowach: „Człowiek wielkiej wiedzy, który łącząc pasję naukową ze zmysłem odkrywczym, talentem organizacyjnym i zdolnościami dydaktycznymi, był jednocześnie, jak przystało na ludzi prawdziwie wybitnych, osobą niezwykłej skromności, nieskłonną do obfitującej w słowa autokreacji”.
dr n. farm. Katarzyna Hanisz
Piśmiennictwo:
-
Jan Pachecka, Piotr Tomaszewski, Grażyna Kubiak – Tomaszewska: Stanisław Biniecki twórca oryginalnych polskich leków. Warszawa 2006, ss. 120.
-
Aleksander Drygas: Wkład polskich uczonych w tworzenie nowych leków. „Farmacja Polską”, 1993, nr 18, s.12 – 13.
-
Magdalena Zielonka: Stanisław Biniecki Dziekan Wydziału Farmaceutycznego Akademii Medycznej w latach 1956 – 1957. Farmaceuta – technologia środków leczniczych (w:) Poczet rektorów i dziekanów pod red. Hanny Celnik, Magdaleny Zielonki. Seria jubileuszowa wydana z okazji 200 lecia nauczanie medycyny w Warszawie. Warszawa 2009, s. 224 – 225.
-
Mirosława Goleniewska – Furmanowa: Skład Towarzystwa Naukowego Warszawskiego (kadencja 1998 – 2000). Wspomnienie pośmiertne: Stanisław Biniecki (1907 – 1999). „Rocznik Towarzystwa Naukowego Warszawskiego”, 2000, 62-63, s. 92 – 93.
-
Współcześni uczeni polscy. Słownik biograficzny pod red. Janusza Kapuścińskiego, T. I; A – G, red. tomu Marek Halawa. Warszawa 1998, s. 122.
-
Józef Kowalski: Jubileusz 50 – lecia pracy naukowej profesora Stanisława Binieckiego. „Farmacja Polska”, R. XLIV, 1988, nr 5, s. 288 – 292.
-
Bożena Gutkowska: Prof. dr Stanisław Biniecki Zasłużonym Nauczycielem PRL. „Farmacja Polska”, R. XXXII, 1976, nr 1, s. 69.
-
W. Tadeusiak: Wysokie odznaczenie państwowe dla zasłużonego farmaceuty. „Farmacja Polska”, R. XXVII, 1971, nr 8, s. 619.
-
Członkowie Honorowi Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego. Prof. Stanisław Biniecki. „Farmacja Polska”, R. XXVIII, 1972, nr 3, s. 321.
-
Jadwiga Brzezińska: „Stanisław Biniecki – twórca oryginalnych polskich leków”, J. Pachecka, P. Tomaszewski, G. Kubiak – Tomaszewska, Warszawa 2006 (recenzja). „Kwartalnik Historii Nauki i Techniki” 2008, 53/2, 228 – 229.
-
Kto jest kim w polskiej medycynie. Informator biograficzny. Warszawa 1987, s. 61.