Newsletter
Aptekarz Polski
Archiwum
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • EKSPERCISprawdź
  • SZKOLENIAWeź udział
  • PODCASTYPosłuchaj
  • WIDEOObejrzyj
  • WYWIADYPrzeczytaj
  • EKSPERCISprawdź
  • SZKOLENIAWeź udział
  • PODCASTYPosłuchaj
  • WIDEOObejrzyj
  • WYWIADYPrzeczytaj
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Aptekarz Polski
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Strona główna Historia farmacji

Profesor Wojciech Roeske (1916-2001). Wspomnienie w 20. rocznicę śmierci

dr n. farm. Jan MajewskiAutordr n. farm. Jan Majewski
17/06/2021
Profesor Wojciech Roeske (1916-2001). Wspomnienie w 20. rocznicę śmierci

Poznań  (22-26 września  1999). VIII Sympozjum Historii Farmacji  PTFarm

Warte przypomnienia jest zorganizowane z inicjatywy dra Jana Majewskiego, przewodniczącego Sekcji Historii Farmacji Oddziału Poznańskiego PTFarm Sympozjum z okazji 70. rocznicy I Zjazdu Aptekarzy Słowiańskich, pod honorowym patronatem Prezydenta Poznania Ryszarda Grobelnego, który osobiście uczestniczył w obradach.

REKLAMA

Otwarcia Sympozjum i towarzyszącej mu Międzynarodowej Konferencji „Farmacja w Europie Środkowo-Wschodniej dokonał doc. dr hab. Michał H. Umbreit, prezes Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego, natomiast okolicznościowe przemówienie wygłosił prof. Karol Zalai  (1921 – 2008)  z Budapesztu.

REKLAMA

Ważnym punktem Sympozjum była uroczystość 90. urodzin prof. dr hab. Witolda W. Głowackiego, wykładowcy historii farmacji na Wydziale Farmacji Akademii Medycznej w Poznaniu, założyciela i wieloletniego przewodniczącego Sekcji Historii Farmacji PTFarm w Poznaniu.  

Uczestnicy tego Jubileuszu otrzymali m.in. książki dr J. Majewskiego (1998) oraz specjalnie wydaną publikację prof. W. Roeske (1999).

Na pierwszej stronie tego pamiętnika Autor umieścił wpis AD PEREPETUM REI MEMORIAM  (Na wieczną rzeczy pamiątkę). Autor poczuwa się do miłego obowiązku wyrażenia serdecznego podziękowania Panu Koledze Doktorowi Farmacji Janowi Majewskiemu z Poznania za okazaną wszechstronną pomoc przy realizacji tego wydawnictwa. Prof. dr hab. Wojciech Roeske w Krakowie 15 maja 1999 roku.

Fot. 15. Okładka książki

Profesor Wojciech Roeske, z Panią Zofią także zaszczycili uroczystość  VIII Sympozjum Historii w Poznaniu.

Fot. 16. Prof. W. Roeske podczas uroczystości w Sali Czerwonej Pałacu Działyńskich w Poznaniu: od lewej siedzą prof. Natallya Gurina, dziekan Wydziału Farmaceutycznego w Mińsku (Białoruś), prof. Wojciech Roeske z żoną, NN, prof. Tadeusz Brzeziński (1929-2010), rektor Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie (1982-1984) i inni
Fot. 17. Karykatura Pana Profesora wykonana przez Stanisława Mrowińskiego, poznańskiego artystę plastyka (por. Kielak. Majewska, Majewski 2020, s. 90)

W piątek 24 września 1999 roku w Błażejewku kontynuowano obrady. Wieczorem uczestnicy Sympozjum i Konferencji pojechali autokarem do poznańskiej Fary na obchody VII. Święta Aptekarzy pod patronatem św. św. Kosmy i Damiana. Na tym święcie w kościele farnym był prezentowany obraz świętych Kosmy i Damiana, namalowany przez s. Rafaelę Szymkowiak (1950).

Fot. 18. Obraz św. św. Kosmy i Damiana namalowany przez s. Rafaelę Szymkowiak (1950) ze Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety w Poznaniu

W 2000 roku kopia tego obrazu, wykonana  przez Jerzego Winklera została przekazana Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, podczas jubileuszowej pielgrzymki aptekarzy polskich do Rzymu (por. Majewski 2000, s. 413).

Mszę świętą celebrował ks. bp. Marek Jędraszewski, podczas której „Ojcze nasz” odmówiono w językach zagranicznych uczestników sympozjum.

Wieczorem wszyscy spotkali się na uroczystej kolacji w restauracji w Błażejewku. Fetowano okrągły Jubileusz prof. zw. W. W. Głowackiego, który przybył na swoje urodziny z małżonką Stefanią oraz z córką i wnukiem. Toast na cześć Jubilata wygłosił doc. dr hab. M.H. Umbreit, gratulując osiągnięć oraz dalszych sukcesów naukowych. W części  artystycznej wysłuchano wierszy poetów poznańskich i koncertu gitarowego Jana Oberbeka  artysty z Krakowa.

Następnie, po krótkim wprowadzeniu prof. dr hab. Artura Kijasa, historyka UAM o osiągnięciach naukowych prof. W. Roeske, gość z Krakowa snuł  wspomnienia  o swojej pracy naukowej, odwołując się do niektórych wątków książki „Z Polską Farmacją  przez życie. Pamiętnik”, okraszając opowieść żartem i dowcipem (por. Magowska 1999, s. 10).         

Fot. 19. Kolacja w Błażejewku; od lewej Zofia Roeske, prof. W. Roeske i mgr M. K. Majewska

Odwiedziny

Każdorazowo, kiedy jestem w Krakowie zachodzę do Pana Profesora. Przy grobie rozmawiam o tym czego nie zdążyliśmy sobie powiedzieć… Bardzo dziękuję, Panie Profesorze.

Przypisy

  • A. M. Kielak,  M. K. Majewska, J. Majewski. Apteka „pod Złotym Lwem” na tle krótkiej historii aptekarstwa poznańskiego, Poznań 2020.
  • A. Magowska. Przebieg VIII Sympozjum Historii Farmacji, Konferencja „Farmacja w Europie Środkowo-Wschodniej”, laudacji z okazji 90-tych urodzin prof. Witolda W. Głowackiego i Święta Aptekarza, w:/ PAMIĘTNIK VIII Sympozjum Historii Farmacji i Konferencji „Farmacja w Europie Środkowo-Wschodniej” (red. A. Magowska), Poznań 1999, s.10-13.
  • J. Majewski. Święto Aptekarzy Wielkopolskich, Farmacja Polska, t. 51, 1995, s. 119, 120.
  • J. Majewski. Zaopatrzenie medyczno sanitarne w powstaniu wielkopolskim  i udział w nim farmaceutów, Poznań 1998.
  • J. Majewski. Poznań, Farmacja Polska, t. 56, 2000,  s. 412-414.
  • W. Roeske. Tradycje świętych Kosmy i Damiana w medycynie i farmacji, Farmacja Polska, t. 51, 1995, 121-126.
  • W. Roeske. Z Polską Farmacją przez życie. Pamiętnik. Poznań 1999.
Strona 3 z 3
Poprzedni123
Tagi: biografiehistoria farmacjiwspomnienia
UdostępnijPodziel się
dr n. farm. Jan Majewski

dr n. farm. Jan Majewski

Współwłaściciel Apteki "Pod Złotym Lwem", Honorowy Przewodniczący Ogólnopolskiej Sekcji Historii Farmacji PTFarm.

Powiązane artykuły

Lato, wakacje, relaks, zabawa i… owady!

Lato, wakacje, relaks, zabawa i... owady!
AutorSponsorowane

Kto z nas nie tęskni za ciepłymi, letnimi wieczorami na świeżym powietrzu? Chyba nie ma osoby, dla której czas spędzony...

Czytaj więcej

Halitoza, czyli problem nieświeżego oddechu

Halitoza, czyli problem nieświeżego oddechu
Autordr n. farm. Malwina Lachowicz

Problem halitozy według piśmiennictwa dotyczy - w zależności od kontynentu - od 6 do ponad 50% populacji . Zjawisko to...

Czytaj więcej
Następny wpis
Szczepienia w aptekach - jak dostosować pomieszczenia?

Szczepienia w aptekach - jak dostosować pomieszczenia?

Najnowsze wydanie Aptekarza Polskiego Najnowsze wydanie Aptekarza Polskiego Najnowsze wydanie Aptekarza Polskiego
REKLAMA

Przeczytaj również

Farmaceuci w dokumencie "Strategia dla szczepień 20230"

Farmaceuci w dokumencie „Strategia dla szczepień 20230”

Usługi farmacji klinicznej – nowa jakość w ochronie zdrowia

Usługi farmacji klinicznej – nowa jakość w ochronie zdrowia

Nawigator pacjenta: przewodnik po systemie ochrony zdrowia

Nawigator pacjenta: przewodnik po systemie ochrony zdrowia

Lato, wakacje, relaks, zabawa i... owady!

Lato, wakacje, relaks, zabawa i… owady!

Krajowi Producenci Leków: zmiany proponowane w projekcie refustawy nie zwiększą bezpieczeństwa lekowego Polaków

Krajowi Producenci Leków: zmiany proponowane w projekcie refustawy nie zwiększą bezpieczeństwa lekowego Polaków

Facebook

  • Kontakt
  • Dla reklamodawców
  • Dla autorów
  • Regulamin serwisu
Aptekarz Polski. Pismo Naczelnej Izby Aptekarskiej

Redakcja korzysta z zasobów: Canva.com, Pixabay.com

Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • Aptekarz Polski
  • Akademia Aptekarza Polskiego – szkolenie [punkty edukacyjne]
  • Najnowsze e-wydanie Aptekarza Polskiego – 200 (178e)
  • Aktualności
  • Wiedza
  • Receptura
  • Trendy
  • Prawo
  • Farmacja szpitalna
  • WIDEO
  • Podcasty
  • WYWIADY
  • Opinie ekspertów

Redakcja korzysta z zasobów: Canva.com, Pixabay.com

Cześć!
Dostęp do serwisu aptekarzpolski.pl przeznaczony jest dla farmaceutów oraz osób uprawnionych do wystawiania recept lub prowadzących obrót produktami leczniczymi.
W związku z odwiedzaniem witryny www.aptekarzpolski.pl przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies oraz dane na temat aktywności i urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO). Jeśli chcesz zapoznać się z informacjami dotyczącymi zasad przetwarzania Twoich danych osobowych, prosimy o przejście do regulaminu serwisu.
Rezygnuję
Cześć!
Dostęp do serwisu aptekarzpolski.pl przeznaczony jest dla farmaceutów oraz osób uprawnionych do wystawiania recept lub prowadzących obrót produktami leczniczymi.
W związku z odwiedzaniem witryny www.aptekarzpolski.pl przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies oraz dane na temat aktywności i urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO). Jeśli chcesz zapoznać się z informacjami dotyczącymi zasad przetwarzania Twoich danych osobowych, prosimy o przejście do regulaminu serwisu.
Rezygnuję