Ważną datą w historii Lubawy jest 19 styczeń 1920 roku. Tego dnia ostatecznie opuściły Lubawę stacjonujące tam wojska niemieckie. Wprawdzie Polska po 123 latach odzyskała niepodległość w 1918 roku, ale dopiero postanowienia traktatu wersalskiego z 12 czerwca 1919 roku zdecydowały o losach Pomorza, w tym dotyczyło to Lubawy. Traktat uprawomocnił się 10 stycznia 1920 roku, a już kilka dni później 17 stycznia Stanisław Wolski przejął władzę administracyjną od ostatniego niemieckiego burmistrza Lubawy Oskara Kude. Lubawa wróciła do Polski i od pierwszych dni sprawnie przystąpiono do organizowania polskich struktur władzy w mieście.

Stanisław Wolski pierwszy polski Burmistrz Lubawy dnia 19 stycznia 1920 roku uroczyście witał wkraczających do Lubawy żołnierzy wojska polskiego II batalionu 47 pułku piechoty Strzelców Kresowych armii gen. Józefa Hallera, którymi dowodził podporucznik J. Ptaszek. To właśnie Burmistrzowi Stanisławowi Wolskiemu oraz księdzu Alfonsowi Mańkowskiemu ze Złotowa przypadł zaszczyt witania polskich żołnierzy i przemawiania do ludności również zgromadzonej na rynku lubawskim. Członkowie miejscowego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” brali udział w zapewnieniu porządku podczas tej uroczystości. Burmistrz Stanisław Wolski tak sam potem opisuje to wydarzenie: “A teraz poważnie wkracza na Rynek cały batalion wojska polskiego – II batalion 47 pułku piechoty Strzelców Kresowych w niebieskich mundurach hallerowskich w pełnym uzbrojeniu. Obszerny Rynek zaledwie pomieścić może wojsko i tłumy rozentuzjazmowanego ludu.”
Tradycją stało się już, że w rocznicę tak ważnego wydarzenia, wyzwolenia Lubawy odprawiana jest w kościele uroczysta msza św. Nabożeństwo dnia 19 stycznia 2018 roku w lubawskiej farze w tym roku uświetniła również obecność pocztów sztandarowych, była młodzież szkół oraz przedstawiciele władz miasta i gminy.
Aptekarz Stanisław Wolski jako Burmistrz Lubawy jest osobą, która w historii Lubawy ma swoje ważne miejsce. Jego zasługi w walce o polskość miasta i jego rozwój są wysoko oceniane bo wiadomo, że najtrudniejsze były pierwsze miesiące działania, a zwłaszcza konieczność właściwego i prawidłowego ukierunkowania zmian na odzyskanych ziemiach polskich. Stanisław Wolski posiadał takie umiejętności. Należał do aktywnych organizatorów życia społecznego i kulturalnego mieszkańców. Był również autorem wielu artykułów o treści społecznej, które ukazywały się w codziennej prasie lokalnej.
Stanisław Wolski jako aptekarz był związany z Lubawą od 1915 roku, gdzie posiadał własną aptekę „Pod Orłem”, która mieściła się przy ul. Rynek 41. Z biegiem czasu apteka stała się ośrodkiem polskiego życia politycznego w mieście. W mieszkaniu Wolskiego odbywały się zebrania, na których gromadzili się polscy patrioci z tamtego rejonu.
Stanisław Wolski zmarł 1 grudnia 1952 roku w Lubawie i został tam pochowany na cmentarzu komunalnym. W zbiorach Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie po Stanisławie Wolskim, aptekarzu i pierwszym w niepodległej Polsce Burmistrzu Lubawy jako pamiątka jest odznaka Związku Weteranów Powstań Narodowych RP 1914-1919. Mieszkańcy Lubawy, po latach, w dowód wdzięczności podjęli dnia 27 marca 2013 roku podczas XXIII Sesji zwyczajnej Rady Miasta Uchwałę w sprawie nadania nazwy ulicy Stanisława Wolskiego w mieście Lubawa.
mgr farm. Janina Murawska
Olsztyn