Newsletter
Aptekarz Polski
Archiwum
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • Aktualności
  • Eksperci
  • SZKOLENIA
  • Wiedza
  • Receptura
  • Prawo
  • Trendy
  • PODCASTYPosłuchaj
  • WIDEOObejrzyj
  • Aktualności
  • Eksperci
  • SZKOLENIA
  • Wiedza
  • Receptura
  • Prawo
  • Trendy
  • PODCASTYPosłuchaj
  • WIDEOObejrzyj
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Aptekarz Polski
Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Strona główna Historia farmacji

Apteka była, jest i będzie. Cel i metody propagandy aptek

dr hab. Maciej Bilek, prof. URAutordr hab. Maciej Bilek, prof. UR
18/03/2021
Apteka była, jest i będzie… Dobre i znane z ofiarności serca

marzec 2010, nr 43/21 online

 

CZĘŚĆ TRZECIA

CEL I METODY PROPAGANDY APTEK

 
  
   W poprzednich numerach „Aptekarza Polskiego” przedstawiłem Czytelnikom, jak w okresie dwudziestolecia międzywojennego dyskutowano na temat wyglądu farmaceuty i jego godności zawodowej. Tym razem, nadal posiłkując się postępowym czasopismem „Farmacja Współczesna” z lat trzydziestych ubiegłego wieku, zobaczymy, jak nasi poprzednicy chcieli, aby wyglądała apteka.

 
 

 
Ilustracja 1

   Znane już czytelnikom „Aptekarza Polskiego” zdjęcie przedstawiające aptekę magistra Józefa Kokoszki z Jordanowa. Zwróćmy uwagę na wzorowo urządzone wnętrze, piękne naczynia apteczne, bukiet lilii oraz płaskorzeźbę na ścianie. We wnętrzu apteki brak jest jakichkolwiek reklam, co już w okresie dwudziestolecia międzywojennego należało do rzadkości.
Fotografia ze zbiorów Emanuela Merza.

   Za programowy artykuł na temat wyglądu i funkcji apteki można uznać publikację pt. „Cel i metody propagandy aptek” z roku 1939, autorstwa redaktora naczelnego „Farmacji Współczesnej” – magistra Stanisława Junoszy Piaskowskiego. Autor pisał w nim m.in. na temat izby ekspedycyjnej, najważniejszej w oczach społeczeństwa, na którą należy zwrócić szczególną uwagę: krzyczące afisze, barwne ogłoszenia itp. reklamy nie powinny znajdować miejsca w obrębie izby ekspedycyjnej lub okna wystawowego. Zgodzić się można na umieszczanie afiszy o charakterze ogólnopaństwowym, społecznym, ale nigdy na programy cyrkowe, lub anonse o wolnych lub poszukiwanych mieszkaniach, lekcjach itp. Redaktor „Farmacji Współczesnej”  podkreślał także konieczność estetycznego wydawania leków z apteki: pudełko, flaszka, sygnatura, przyzwoicie zrobiona paczka, to są rzeczy na które klient zwraca dużą uwagę.     
   „Farmacja Współczesna” zamieszczała także listy od aptekarzy, którzy w sposób szczególny dbali o wygląd swych aptek. I tak w roku 1934 opisana została wystawa urządzona w witrynie warszawskiej apteki Klickiego i spółki, zorganizowana przez zarządcę tejże apteki – magistra Kornela Piotrowskiego. Wystawa okienna obrazowała polskie preparaty srebrowe. Złożyły się na nią m.in. opakowania polskich preparatów srebrowych, tablice porównawcze z licznymi wykresami wzrostu wydobycia srebra, wykazami kopalń rudy srebrowej, fotografie przedstawiające piece do wytopu srebra z rud, a wreszcie bryły kruszcu – argentytu i galenitu. Zainteresowanie wystawą było wedle relacji Piotrowskiego duże, szczególnie inteligencji, choć i nie brak gapiów, spoglądających pożądliwem okiem na bryły kruszcu.

 
*kliknij, aby powiększyć
 
Ilustracja 2
Wystawa „Polskie preparaty srebrowe” w witrynie okiennej apteki
zarządzanej przez Kornela Piotrowskiego
(„Farmacja Współczesna” 1934, nr 1-2, s. 12).

  
   Innymi, opisanymi w „Farmacji Współczesnej” wystawami aptecznymi, były dwie ekspozycje, urządzone przez magistra Stanisława Bukowskiego. Pierwsza z nich ilustrowała „Opium i jego produkty”, druga zaś pouczała „Jak odróżnić jadowitą żmiję od nieszkodliwego węża”. Genezą drugiej wystawy było ukazanie się w ogrodach publicznych Warszawy kilku wężów, co spowodowało psychozę wężową. Magister Bukowski, czując się farmaceutą-przyrodnikiem, postanowił walczyć z bezprzykładną ignorancją warszawiaków. W celu ochrony nieszkodliwych gatunków zakonserwował cztery okazy: żmiję, gniewosza, zaskrońca oraz padalca, tak aby umożliwić ich łatwe rozróżnienie. Ponadto na wystawie pojawiły się informacje w postaci tablic: na temat wężów w ogóle, ich znaczeniu w mitach i lecznictwie ludowym oraz mechanizmie ukąszenia przez żmiję.

 
*kliknij, aby powiększyć
 
Ilustracja 3
Wystawa „Jak odróżnić jadowitą żmiję od nieszkodliwego węża”,
urządzona przez magistra Stanisława Bukowskiego
(„Farmacja Współczesna” 1933, nr 5-6, s. 260).

  
   Redaktorzy „Farmacji Współczesnej” do tego stopnia interesowali się wnętrzem polskich aptek, że w wielu artykułach piętnowali eksponowanie w witrynach aptecznych i wnętrzach izb ekspedycyjnych reklam firm cudzoziemskich. W roku 1936 pisano: apteki nasze chętnie korzystają z materiału propagandowego zagranicznych koncernów farmaceutycznych, rozdając ich broszurki propagandowe i ulotki reklamowe cudzoziemskich wyrobów. (…) A ileż razy na pierwszym stole czy na kasie widzimy reklamowe talerze szklane, czy kółka gumowe do wydawania reszty, opatrzone nazwami firm cudzoziemskich.
   Po lekturze powyższych akapitów popatrzmy na współczesne apteki. Dominują w nich reklamy, standy, multifacing i agresywne reklamy, wyświetlane na ekranie telewizora, zaś znane autorytety próbują uświadomić nam, że wszystko to jest wręcz nieodzownym elementem wyposażenia apteki, bez którego – bankructwo gotowe! Co jednak o tak urządzonych aptekach myślą pacjenci? Widzą od razu, że w aptece takiej najważniejszy jest handel, sprzedaż, zysk. Wiedza i doświadczenie schodzą na drugi plan, równie dobrze w aptece takiej mogłyby pracować osoby bez żadnego wykształcenia. Po prostu: kupiec, chce za wszelką cenę sprzedać swój towar. A jak pięknie i inaczej może wyglądać apteka! Ileż to już interesujących izb ekspedycyjnych miałem okazję widzieć: z wystawami historycznymi, ekspozycjami żywych lub suszonych roślin leczniczych, z twórczością artystyczną pracujących w danej aptece farmaceutów… Oczywiście wszystko zależy od indywidualnych upodobań farmaceuty, ale idea pozostaje ta sama: pokazać pacjentom, że apteka, do której właśnie weszli jest miejscem, gdzie twórcza inwencja, wiedza medyczna i dobry gust stoją przed chęcią sprzedania czegokolwiek! Pacjent taki podejdzie wtedy do okienka ufny w to, że ekspediujący leki farmaceuta jest oddanym swej pracy fachowcem i entuzjastą farmacji, a nie – czyhającym na zysk sprzedawcą!

dr n. farm. Maciej Bilek

 

Tagi: aptekarskie tradycjehistoria medycyny
UdostępnijPodziel się
dr hab. Maciej Bilek, prof. UR

dr hab. Maciej Bilek, prof. UR

Maciej Bilek – magister farmacji, doktor nauk farmaceutycznych, doktor habilitowany nauk leśnych. Temu nietypowemu połączeniu patronują przodkowie: ojciec Jerzy – farmaceuta, dziadek Mieczysław – docent doktor medycyny oraz prapradziadek Jan Nepomucen i praprapradziadek Józef – leśniczowie. Autor ponad stu publikacji naukowych, poświęconych m.in. chemizmowi, toksykologii i przetwórstwu soku brzozowego, fitochemii leśnych roślin leczniczych, zanieczyszczeniom wód studziennych, właściwościom żywieniowym płynnych środków spożywczych oraz owoców i warzyw. Autor blisko sześciuset (w tym ponad stu dla „Aptekarza Polskiego”) artykułów popularno-naukowych, dotyczących m.in. historii farmacji i medycyny, receptury aptecznej, zielarstwa i ziołolecznictwa, chemii i toksykologii żywności oraz chorób zakaźnych. Autor kilkunastu książek na temat dziejów prowincjonalnych aptek i historii farmacji w południowej Polsce. Pracownik naukowy Uniwersytetu Rzeszowskiego, wykładowca przedmiotów związanych m.in. z dietetyką, żywnością funkcjonalną, suplementami diety, surowcami leśnymi, analizą instrumentalną i zielarstwem. Najważniejszym jednak terenem działalności jest zabawa z dziećmi – Mieczysławem i Felicją.

Powiązane artykuły

Cenne eksponaty z kolekcji płk. mgr farm. Henryka Czyża trafiły do Muzeum Farmacji w Łodzi

Cenne eksponaty z kolekcji płk. mgr farm. Henryka Czyża trafiły do Muzeum Farmacji w Łodzi
AutorAnna Drzewoska

Muzeum Farmacji im. Prof. J. Muszyńskiego w Łodzi wzbogaciło się o kilka cennych eksponatów przekazanych w darze przez płk. mgr...

Czytaj więcej

Prometeusz farmacji zrodził się w laboratorium aptecznym (1853) w Polsce: I. Łukasiewicz 1822/2022

Prometeusz farmacji zrodził się w laboratorium aptecznym (1853) w Polsce: I. Łukasiewicz 1822/2022
AutorPiotr Włodek Górskii1 others

Dyskurs recenzyjny 'Pamiętnika z XXIX Sympozjum Historii Farmacji (XXIX-SHF), Płock 2020. 'Laboratorium fabryczne kolebką przemysłu farmaceutycznego' pod redakcją Lidii Marii...

Czytaj więcej
Następny wpis
Apteka była, jest i będzie… Dobre i znane z ofiarności serca

Kształtowanie opinii o naszym zawodzie

Przeczytaj również

Cztery nowe prekursory kategorii 1

Cztery nowe prekursory kategorii 1

Trwa dyskusja o kształceniu farmaceutów w zakresie opieki farmaceutycznej

Trwa dyskusja o kształceniu farmaceutów w zakresie opieki farmaceutycznej

Minister Zdrowia w sprawie dostępności leków Atenolol i Hydroxychloroquine Adamed

Minister Zdrowia w sprawie dostępności leków Atenolol i Hydroxychloroquine Adamed

Rak prostaty: rozwiązania i rekomendacje działań

Rak prostaty: rozwiązania i rekomendacje działań

SNOMED International i EDQM podejmą współpracę przy opracowaniu map terminologii medycznej

SNOMED International i EDQM podejmą współpracę przy opracowaniu map terminologii medycznej

Facebook

  • Kontakt
  • Dla reklamodawców
  • Dla autorów
  • Regulamin serwisu
Aptekarz Polski. Pismo Naczelnej Izby Aptekarskiej

Redakcja korzysta z zasobów: Canva.com, Pixabay.com

Brak wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • Najnowsze e-wydanie Aptekarza Polskiego – 196 (174e)
  • Aktualności
  • Wiedza
  • Trendy
  • Farmacja szpitalna
  • Aptekarz Polski

Redakcja korzysta z zasobów: Canva.com, Pixabay.com

Cześć!
Dostęp do serwisu aptekarzpolski.pl przeznaczony jest dla farmaceutów oraz osób uprawnionych do wystawiania recept lub prowadzących obrót produktami leczniczymi.
W związku z odwiedzaniem witryny www.aptekarzpolski.pl przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies oraz dane na temat aktywności i urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO). Jeśli chcesz zapoznać się z informacjami dotyczącymi zasad przetwarzania Twoich danych osobowych, prosimy o przejście do regulaminu serwisu.
Rezygnuję
Cześć!
Dostęp do serwisu aptekarzpolski.pl przeznaczony jest dla farmaceutów oraz osób uprawnionych do wystawiania recept lub prowadzących obrót produktami leczniczymi.
W związku z odwiedzaniem witryny www.aptekarzpolski.pl przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies oraz dane na temat aktywności i urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO). Jeśli chcesz zapoznać się z informacjami dotyczącymi zasad przetwarzania Twoich danych osobowych, prosimy o przejście do regulaminu serwisu.
Rezygnuję
Jak pomóc Ukrainie?
SPRAWDŹ
Jak pomóc Ukrainie?
SPRAWDŹ
Ta strona używa plików cookies. Pozostając na tej stronie zgadzasz się na ich użycie. ☒ Zgadzam się