Naczelna Rada Aptekarska po raz kolejny zgłasza propozycję i wnosi o rozważenie przyjęcia zasady wyrównania współczynników pracy dla zawodu farmaceuty ze współczynnikami pracy zdefiniowanymi dla zawodu lekarza – czytamy w piśmie skierowanym do wiceministra Piotra Brombera w związku z pracami legislacyjnymi nad projektem ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.
Naczelna Rada Aptekarska wskazuje, że należy doprowadzić do wydzielenia osobnych grup poprzez wprowadzenie do projektu sformułowań „Farmaceuta ze specjalizacją” i ,,Farmaceuta bez specjalizacji” wraz z określeniem współczynników pracy – ze specjalizacją 1,35, bez specjalizacji 1,09.
Ścieżka uzyskiwania tytułu zawodowego magistra farmacji jest tożsama ze ścieżką edukacyjną dla zawodu lekarza, analogicznie jest w odniesieniu do uzyskania tytułu specjalisty. Farmaceuta, jako specjalista od leków, jest partnerem lekarza w zakresie bezpieczeństwa farmakoterapii, a wiedza, którą oferuje jest kluczowa w kontekście eliminacji błędów lekowych.
NRA proponuje również wprowadzenie mechanizmu finansowania z części budżetu państwa, której dysponentem jest Minister Zdrowia, kursów specjalizacyjnych w dziedzinie farmacji oraz finansowania kosztów przystąpienia do Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego Farmaceutów – analogicznie jak przewiduję regulacje dotyczące zawodu lekarza.
Naczelna Rada Aptekarska proponuje również dodanie w lp. 6, załącznika do ustawy dotyczącego współczynnika pracy, w rubryce „Grupy zawodowe według kwalifikacji wymaganych na zajmowanym stanowisku”, techników farmaceutycznych zatrudnionych w podmiotach leczniczych.
Technicy farmaceutyczni posiadają tożsame wykształcenie z pozostałymi zawodami wskazanymi w proponowanej grupie lp. 6. Zaangażowanie tej grupy zawodowej w prawidłowe funkcjonowanie polskich aptek szpitalnych jest niekwestionowane i wymaga docenienia – co najmniej poprzez równe traktowanie z pozostałymi zawodami medycznymi o analogicznych kwalifikacjach. Technik farmaceutyczny posiadający dwuletnią praktykę w aptece, wykonuje samodzielnie, zgodnie ze swoimi uprawnieniami większość tych czynności, dlatego nie można marginalizować jego pozycji w aptece szpitalnej – argumentuje NRA.
P-90-2022-MZ-Min.-P.-Bromber-uwagi-do-projektu-ust.-ws.-najniższego-wynagrodzenia-zasadn.-niekt.-pracown.-zatr.-w-podm.-leczn.