Pandemia COVID-19 spowodowała, że farmaceuci szpitalni zostali włączeni do wielu działań mających na celu walkę z koronawirusem. Działania te dotyczyły między innymi dystrybucji szczepionek przeciwko COVID-19 czy przygotowywania remdesiwiru do podania na oddziale kowidowym. Realizacja nowych zadań pozwoliła zauważyć, jak istotna jest rola apteki szpitalnej.
Poprawna komunikacja między farmaceutami szpitalnymi, a pozostałym personelem medycznym stanowi istotny elementem właściwego funkcjonowaniu szpitala. Zadawanie pytań jest istotnym czynnikiem porozumiewania się. Jako farmaceuci szpitalni współpracujemy z wieloma osobami w szpitalu. Często zadajemy pytania, jak i sami jesteśmy pytani. W celu optymalizacji procesu komunikacji między personelem medycznym, należy zwrócić uwagę na podstawowe elementy w porozumiewaniu się, jak właściwe zadawanie pytań czy komunikacja niewerbalna.
W zakresie prawidłowej komunikacji istotne jest także stworzenie i wykorzystanie takich narzędzi jak instrukcje, druki, wzory dokumentacji czy ulotki. Są one niezwykle pomocne w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z nowościami, takimi jak leki stosowane w terapii COVID-19 czy szczepionki przeciwko tej chorobie.
Czytaj więcej: Apteka Szpitalna – co tam się dzieje?
Remdesiwir w pytaniach i odpowiedziach
Farmaceuci szpitalni wykorzystują umiejętność właściwego zadawania pytań oraz udzielania jasnych, przejrzystych odpowiedzi w wielu działaniach podczas walki z SARS-CoV-2. Moi farmaceuci często odpowiadali na pytania zadawane przez personel oddziału kowidowego. Najczęściej zadawane pytania dotyczyły drogi podania, czasu i szybkości infuzji remdesiwiru.
Pytania zadawanie przez personel oddziału | Odpowiedzi farmaceutów szpitalnych |
Jakie są drogi podania remdesiwiru? | Remdesiwir podaje się droga dożylną? |
Jaki jest wymagany czas i szybkości infuzji? | Worek o objętości 250ml: czas trwania infuzji 30 minut, szybkość 8,33 ml/minutę; czas trwania infuzji 60 min, szybkość 4,17 ml/minutę; czas trwania 120 minut, szybkość 2,08 ml/minutę. |
Jakie są substancje pomocnicze? | Remdesiwir pod nazwą handlową Veklury zawiera sól sodową eteru sulfobutylowego beta-cyklodekstryny, która jest wydalana przez nerki. Przed podaniem remdesiwiru należy określić wartość eGFR. |
Dla usprawnienia komunikacji w aptece oraz na oddziałach w zakresie podawania remdesiwiru uważam za pomocne stworzenie:
- Instrukcji przygotowania roztworu do infuzji.
- Wzoru zapotrzebowania na remdesiwir.
- Ulotki edukacyjnej.
Remdesiwir – instrukcja sporządzanie roztworu do infuzji
- Roztwór należy przygotowywać w warunkach aseptycznych. Nie zawiera on substancji konserwujących i bakteriostatycznych.
- Przed przygotowaniem leku należy sprawdzić fiolkę, ustalić czy jest szczelnie zamknięta i czy koncentrat nie zawiera cząstek stałych. Następnie należy ustalić objętość 0,9% roztworu chlorku sodu, którą należy pobrać z worka do infuzji.
- Jeżeli podajemy dawkę remdesiwiru 200 mg (2 fiolki), należy przygotować worek do infuzji z 0,9% roztworem chlorku sodu 250 ml, pobrać z niego i zutylizować objętość 40ml.
- Jeżeli zaś podajemy dawkę remdesiwiru 100 mg (1 fiolka), należy przygotować worek do infuzji z 0,9% roztworem chlorku sodu 250 ml, pobrać z niego i zutylizować objętość 20ml.
- Następnie należy pobrać w odpowiedni sposób wymaganą objętość koncentratu remdesiwiru. Pociągnąć tłok strzykawki w celu napełnienia strzykawki około 10 ml powietrzem. Wstrzyknąć powietrze do fiolki powyżej poziomu roztworu, następnie odwrócić fiolkę i pobrać do strzykawki odpowiednią objętość koncentratu.
- Przenieść pobraną objętość koncentratu do worka do infuzji. Worek obrócić 20 razy w celu wymieszania.
- Przygotowany roztwór do infuzji jest stabilny 4 godziny w temperaturze pokojowej (20-25 stopni Celsjusza) lub 24 godziny w lodówce (2-8 stopni Celsjusza). [3]
Czytaj więcej: Na jakich zasadach apteki szpitalne mają przyjmować lek Veklury?