28 lipca podlaski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny wydał 12 decyzji kończących postępowanie z wniosku ZAPPA w sprawie naruszania przez sieć DOZ obowiązujących od 2004 r. limitów antykoncentracyjnych, 1% w województwie – poinformował Marcin Wiśniewski, prezes Związku Aptekarzy Pracodawców Polskich Aptek.
WIF potwierdził, że 12 spółek DOZ stanowi grupę kapitałową, która prowadzi w województwie 16 aptek. Limit antykoncentracyjny w woj. podlaskim wynosi 4 apteki, zatem 12 aptek DOZ działa z naruszeniem prawa – art. 99.3 ustawy Prawo Farmaceutyczne – podkreśla Wiśniewski.
Na mocy decyzji WIF grupa kapitałowa prowadząca sieć aptek DOZ została zobowiązana do usunięcia uchybień i dostosowania się do określonych prawem wymagań w ciągu 6 miesięcy, pod rygorem cofnięcia przez WIF nadliczbowych zezwoleń z mocy art.37ap.
W uzasadnieniu decyzji Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny podał szereg argumentów, a wśród nich, że warunki prowadzenia apteki muszą być spełniane przez cały czas jej prowadzenia, a nie tylko w momencie wydania zezwolenia.
Co ciekawe, dwa tygodnie po wydaniu decyzji, konieczność przestrzegania limitów antykoncentracyjnych oraz wszystkich innych przesłanek, koniecznych do uzyskania zezwolenia przez cały czas prowadzenia apteki potwierdził w dwóch wyrokach Naczelny Sąd Administracyjny (II GSK 3573/17 oraz II GSK 4336/17 z 11. sierpnia 2020).
NSA wskazał, że „podmiot przejmujący zezwolenia pierwotnie udzielone podmiotowi przejmowanemu musi spełniać warunki, od spełniania których jest uzależnione jego przyznanie, albowiem przejęcie zezwolenia, a co za tym idzie wykonywanie wynikających z niego uprawnień, nie może abstrahować od określonych ustawą aktualnych warunków jego udzielenia.”
Wyroki NSA potwierdzają interpretację prezentowaną od lat przez Ministerstwo Zdrowia, GIF, NIK, także przez samorząd aptekarski i ZAPPA.
Decyzja WIF nie jest ostateczna, podlega odwołaniu do GIF.
WIF-decyzja