Radca prawny Śląskiej Izby Aptekarskiej, Krystian Szulc przygotował informację prawna dotyczącą zakresu obowiązków farmaceutów szpitalnych w gospodarce produktami leczniczymi i wyrobami medycznymi.
Materiał przypomina obowiązujące akty prawne regulujące te kwestie czynności, za które powinien odpowiadać farmaceuta. Są to Ustawa Prawo Farmaceutyczne, Ustawa o zawodzie farmaceuty oraz Ustawa o wyrobach medycznych. Interpretuje także przepis stanowiący, że do zadań farmaceuty należy organizowanie w podmiotach leczniczych zaopatrzenia w produkty lecznicze, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne obejmujące konkretne kategorie produktów.
Komentarz wskazuje jednoznacznie, że „wskazane przepisy praw jednoznacznie zakreślają zakres działania farmaceutów zatrudnionych w podmiotach leczniczych i nie ma wątpliwości, że wszystko, co nie jest zawarte w zakresie przepis art. 95 ust. 1 p. 1b nie jest w zakresie zadań farmaceuty„. Chodzi między innymi o kwestie gazów medycznych, ponieważ niektóre z nich są produktami leczniczymi, a inne nie, co może rodzić wątpliwości co do zakresu obowiązków farmaceuty względem tej grupy produktów.
Wątpliwości wzbudza również udział farmaceutów szpitalnych w nadzorowaniu kwestii technicznych związanych z dostarczaniem gazów do szpitala. W tej kwestii radca prawny ŚIA zajął następujące stanowisko: „Wyrażam pogląd, że brak jest podstaw prawnych i faktycznych do nałożenia na farmaceutów obowiązku rozstrzygania kwestii technicznych związanych z magazynowaniem gazów, dostarczania rurociągami, którymi są transportowane itp. na terenie jednostki leczniczej. Powyższe powinno znajdować się w zakresie działania innych służb, a apteka winna odpowiadać za zgodność produktów leczniczych, w tym gazów będących produktami leczniczymi, z wymaganiami przewidzianymi przez odpowiednie przepisy. Powyższy wniosek dodatkowo uzasadnia brak przygotowania zawodowego farmaceutów do rozstrzygania kwestii technicznych związanych z obrotem gazami„.