Agencja Badań Medycznych poinformowała o rozstrzygnięciu konkursu na opracowanie i rozwój innowacyjnych rozwiązań w obszarze nowych postaci farmaceutycznych produktów leczniczych dopuszczonych do obrotu, leków generycznych i leków biopodobnych.
Rekomendację do dofinansowania zdobyło 19 z 21 projektów. Łączna kwota dofinansowania wynosi 144 017 933,72 zł. Największa liczbę punktów uzyskały Zakłady Farmaceutyczna Polpharma z projektem Opracowanie i rozwój innowacyjnego rozwiązania – złożonego, trójskładnikowego produktu leczniczego, ukierunkowanego na terapię nadciśnienia tętniczego. Na drugim miejscu uplasowała się Wytwórnia Surowic i Szczepionek Biomed-Lublin z projektem Ocena skuteczności i bezpieczeństwa Onko BCG opartego o nową formę rekonstytucji w postaci systemu zamkniętego u pacjentów z rakiem pęcherza moczowego z wykorzystaniem metod molekularnych. Identyczną liczbę punktów zdobył również projekt Adamed Pharma S.A. zatytułowany Rozwój, kliniczne potwierdzenie biorównoważności i wdrożenie złożonego leku wziewnego nowej generacji w systematycznej terapii POChP.
Kilka projektów dotyczy produkcji leków generycznych preparatów z grupy agonistów GLP-1. Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa S.A. mają opracować lek generyczny z dapagliflozyną oraz lek generyczny z empagliflozyną do terapii pacjentów z cukrzycą typu 2. Ta spółka otrzyma również dofinansowanie na opracowanie i rozwój nowej postaci farmaceutycznej z kolistymetatem sodowym stosowanym podczas leczenia ciężkich zakażeń wywołanych przez bakterie gram-ujemne. Natomiast generyk grupy agonistów receptora GLP-1 w terapii cukrzycy typu 2 chcą opracować także Warszawskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa oraz Przedsiębiorstwo Farmaceutyczno-Chemiczne „Synteza”.