Liczba dorosłych w wieku 30-79 lat z nadciśnieniem wzrosła z 650 milionów do 1,28 miliarda w ciągu ostatnich trzydziestu lat, zgodnie z pierwszą kompleksową i globalną analizą trendów dotyczących występowania, wykrywania, leczenia i kontroli nadciśnienia. Badanie powstało we współpracy Imperial College London i WHO, a opublikowane zostało w The Lancet.
Nadciśnienie znacznie zwiększa ryzyko chorób serca, mózgu i nerek i jest jedną z głównych przyczyn zgonów i chorób na całym świecie. Można go łatwo wykryć poprzez pomiar ciśnienia krwi w domu lub w ośrodku zdrowia i często można go skutecznie leczyć za pomocą tanich leków.
Nadciśnienie znacznie zwiększa ryzyko chorób serca, mózgu czy nerek i jest jedną z głównych przyczyn zgonów i chorób na całym świecie. Można je łatwo wykryć poprzez pomiar ciśnienia krwi w domu lub w ośrodku zdrowia i go skutecznie leczyć.
Badanie obejmowało lata 1990–2019. Wykorzystano w nim pomiary ciśnienia krwi i dane dotyczące leczenia ponad 100 milionów osób w wieku 30-79 lat w 184 krajach. Analizując tę ogromną ilość danych, naukowcy odkryli, że w latach 1990-2019 nastąpiła niewielka zmiana w ogólnym wskaźniku nadciśnienia tętniczego na świecie, ale ciężar przeniósł się z krajów zamożnych na kraje o niskich i średnich dochodach. Jednocześnie około 580 milionów osób z nadciśnieniem (41% kobiet i 51% mężczyzn) nie wiedziało o swoim stanie, ponieważ nigdy ich nie zdiagnozowano.