Według opublikowanych przez WHO danych, choroby niezakaźne stanowią obecnie 7 z 10 najważniejszych przyczyn zgonów na świecie.
Szacunki ujawniają trendy w ostatnich dwóch dekadach w zakresie śmiertelności i zachorowalności w wyniku chorób i urazów. Wyraźnie podkreśla się potrzebę zintensyfikowanego globalnego działania na rzecz profilaktyki i leczenia chorób układu krążenia, raka, cukrzycy i przewlekłych chorób układu oddechowego, a także na zapobieganiu urazom.
Choroby serca pozostają główną przyczyną zgonów na świecie od 20 lat. Jednak obecnie liczba zgonów z powodu chorób serca wzrosła o ponad 2 miliony od 2000 roku, do prawie 9 milionów w 2019 roku. Choroby serca stanowią obecnie 16% przyczyn wszystkich zgonów. Choroba Alzheimera i inne formy demencji znajdują się obecnie wśród 10 głównych przyczyn zgonów na świecie, zajmując trzecie miejsce w obu Amerykach i Europie w 2019 r. Kobiety są nieproporcjonalnie bardziej dotknięte tym: na całym świecie 65% zgonów z powodu choroby Alzheimera i innych form demencji dotyczy tej płci.
Zgony z powodu cukrzycy wzrosły o 70% na całym świecie w latach 2000-2019, przy 80% wzroście zgonów wśród mężczyzn. We wschodniej części Morza Śródziemnego liczba zgonów z powodu cukrzycy wzrosła ponad dwukrotnie i stanowi największy procentowy wzrost we wszystkich regionach WHO.
W 2019 r. zapalenie płuc i inne infekcje dolnych dróg oddechowych były najbardziej śmiercionośną grupą chorób zakaźnych i razem plasowały się na czwartym miejscu wśród najczęstszych przyczyn zgonów. Jednak w porównaniu z 2000 r. infekcje dolnych dróg oddechowych pochłonęły mniej ludzi niż w przeszłości, a globalna liczba zgonów spadła o prawie pół miliona. Ta redukcja jest zgodna z ogólnym globalnym spadkiem odsetka zgonów spowodowanych chorobami zakaźnymi. Na przykład infekcja HIV/AIDS spadła z 8. wiodącej przyczyny zgonów w 2000 r. do 19. w 2019 r., co odzwierciedla sukces wysiłków podejmowanych w celu zapobiegania infekcjom, wykonywania testów na obecność wirusa i leczenia choroby w ciągu ostatnich dwóch dekad. Chociaż pozostaje czwartą główną przyczyną zgonów w Afryce, liczba zgonów spadła o ponad połowę, z ponad 1 miliona w 2000 roku do 435 000 w 2019 roku w Afryce.
Gruźlica nie znajduje się już w pierwszej dziesiątce światowej czołówki, spadając z 7. miejsca w 2000 r. do trzynastego w 2019 r., przy 30% spadku liczby zgonów na świecie. Mimo to pozostaje jedną z 10 głównych przyczyn zgonów w regionach Afryki i Azji Południowo-Wschodniej, gdzie jest odpowiednio 8. i 5. najczęstszą przyczyną zgonów. W Afryce po 2000 r. nastąpił wzrost śmiertelności z powodu gruźlicy, chociaż w ostatnich latach zaczęła ona spadać.
Nowe szacunki podkreślają również że choroby zakaźne nadal powodują dużą śmiertelność w krajach o niskich dochodach: 6 z 10 głównych przyczyn zgonów w krajach o niskich dochodach to nadal choroby zakaźne, w tym malaria (6. miejsce), gruźlica (8. miejsce) i HIV/AIDS (9 miejsce).
Szacunki dodatkowo potwierdzają rosnący trend długowieczności: w 2019 r. ludzie żyli o ponad 6 lat dłużej niż w 2000 r., przy średniej globalnej wynoszącej ponad 73 lata w 2019 r. w porównaniu z prawie 67 latami w 2000 r.