Pomiędzy rokiem 2000 i 2022 liczba osób powyżej 15 roku życia używających tytoniu spadła z 32,7% do 20,9%. Nadal jednak na całym świecie aż 1,25 miliarda dorosłych jest użytkownikami wyrobów tytoniowych. Międzynarodowa Federacja Farmaceutyczna (FIP) i Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) apelują o opracowanie i wdrożenie planów angażujących farmaceutów w działania na rzecz zaprzestania palenia tytoniu.
60% spośród użytkowników tytoniu chce porzucić nałóg, ale tylko około 35% ma dostęp do kompleksowych usług w zakresie rzucania palenia. We wspólnym oświadczeniu sygnowanym przez przedstawicieli WHO i FIP czytamy: „Zaprzestanie palenia tytoniu to interwencja zdrowotna typu „best buy”, czyli przynosząca znaczące korzyści”. „Jeśli każdy farmaceuta każdego dnia zidentyfikuje tylko jednego użytkownika tytoniu i doradzi mu rzucenie palenia, ta zbiorowa akcja mogłaby w ciągu jednego dnia dotrzeć do ponad 4 milionów użytkowników” – powiedział dr Vinayak Prasad z WHO.
Czytaj także: Miniporadnik dla farmaceutów: Psychologiczne aspekty stosowania Nikotynowej Terapii Zastępczej
Publikacji oświadczenia towarzyszy nowy raport FIP, który przedstawia wyniki przeglądu literatury i ankiety przeprowadzonej wśród organizacji członkowskich FIP. Dane z 78 krajów dotyczą dostępności i zakresu usług wspierających rzucanie palenia, mechanizmy finansowania i modele wynagrodzeń oraz ramy regulacyjne.