Tylko jedna czwarta krajów na całym świecie ma krajową politykę, strategię lub plan wspierania osób z demencją i ich rodzin – wynika z „Globalnego raportu na temat stanu odpowiedzi zdrowia publicznego na demencję” sporządzonego przez WHO.
Jednocześnie – według raportu- rośnie liczba osób żyjących z demencją. WHO szacuje, że ponad 55 milionów osób (8,1% kobiet i 5,4% mężczyzn powyżej 65 roku życia) cierpi na to schorzenie. Szacuje się, że liczba ta wzrośnie do 78 milionów do 2030 roku i do 139 milionów do 2050 roku. Demencja jest spowodowana różnymi chorobami i urazami mózgu, takimi jak choroba Alzheimera czy udar. Wpływa na pamięć i inne funkcje poznawcze, a także zdolność do wykonywania codziennych zadań.
„Demencja okrada miliony ludzi z ich pamięci, niezależności i godności, ale także pozostałych z nas okrada z ludzi, których znamy i kochamy” – powiedział dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia. „Świat zawodzi ludzi z demencją, a to boli nas wszystkich. Cztery lata temu rządy uzgodniły jasny zestaw celów dotyczących poprawy opieki nad osobami z demencją. Ale same cele nie wystarczą. Potrzebujemy wspólnych działań, aby zapewnić wszystkim osobom z demencją możliwość życia ze wsparciem i godnością, na jaką zasługują” – dodał.
global-report-dementia