Liczba zgłoszonych przypadków odry na całym świecie wzrosła o 79% w ciągu pierwszych 2 miesięcy 2022 r. w porównaniu z tym samym okresem w 2021 r. WHO i UNICEF ostrzegają, że panują obecnie warunki sprzyjające powrotowi chorób, którym można zapobiegać poprzez szczepienia.
Ryzyko wybuchu epidemii chorób zakaźnych wzrosło, ponieważ z jednej strony łagodzone są środki zapobiegawcze wprowadzone w związku z COVID-19 podczas szczytu pandemii, a z drugiej strony mamy do czynienia z szeregiem czynników zaburzających rutynowe szczepienia ochronne.
Prawie 17 338 przypadków odry zgłoszono na całym świecie w styczniu i lutym 2022 r., w porównaniu do 9665 w ciągu pierwszych dwóch miesięcy 2021 r. Ponieważ odra jest bardzo zaraźliwa, przypadki zachorowań pojawiają się szybko, gdy poziom wyszczepienia spada. Istnieje obawa, że epidemie odry mogą także zwiastować zwiększoną zachorowalność na inne choroby, które nie rozprzestrzeniają się tak szybko.
Wirus odry może być groźny dla życia i zdrowia w momencie zakażenia, ale jednocześnie osłabia system odpornościowy i sprawia, że dziecko jest bardziej podatne na inne choroby zakaźne. Taki efekt może utrzymywać się nawet przez kilka miesięcy.
„Odra to coś więcej niż niebezpieczna i potencjalnie śmiertelna choroba. Jest to również wczesna wskazówka, że istnieją luki w naszym globalnym zasięgu szczepień, luki, na które narażone dzieci nie mogą sobie pozwolić” – powiedziała Catherine Russell, dyrektor wykonawcza UNICEF.