Trwa debata w przestrzeni publicznej nad kształceniem farmaceutów w zakresie sprawowania opieki farmaceutycznej. Jest ona wyjątkowo gorąca, ponieważ ścierają się różne poglądy na temat tego, jakie kompetencje powinni mieć farmaceuci chcący wykonywać m.in. przegląd lekowy.
Oświadczenie w tej sprawie wydała między innymi Prezes NRA, Elżbieta Piotrowska-Rutkowska. W szczególności odniosła się do informacji o podjęciu przez panią prof. Agnieszkę Neumann-Podczaskę inicjatywy tworzenia modelu kształcenia farmaceutów stając na stanowisku, że rozwiązania zaproponowane przez panią profesor wskazujące, że określony zakres opieki farmaceutycznej będzie świadczony wyłącznie przez farmaceutów, którzy ukończyli studia podyplomowe prowadzone na podstawie jednego programu, […] nie są właściwą drogą do rozwoju opieki farmaceutycznej. Nie mają one ponadto oparcia w obowiązujących przepisach prawa. Prezes NRA odniosła się tu w szczególności do zapowiedzi zmian w przepisach zaprezentowanych w trakcie debaty pt. „Pilotażowy Program Przeglądów Lekowych według Rozporządzenia Ministra Zdrowia – mamy wyniki fazy wykonawczej projektu”, jaka odbyła się 27 stycznia 2023 roku w Centrum Prasowym PAP:
Wszelkie próby monopolizacji kształcenia w zakresie opieki farmaceutycznej, a w konsekwencji wyłączania innych podmiotów, w tym innych ośrodków kształcenia, niezależnie od braku formalnych podstaw do takiego postępowania, są całkowicie nieuzasadnione merytorycznie. Zwracam uwagę, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, a w szczególności przepisami ustawy z dnia 10 grudnia 2020r. o zawodzie farmaceuty (Dz. U. z 2021r, poz. 97), zakres kompetencji zawodowych farmaceuty obejmuje sprawowanie opieki farmaceutycznej i żaden z obowiązujących przepisów nie ogranicza tych uprawnień, w tym nie uzależnia jej sprawowania od ukończenia studiów w konkretnych jednostkach akredytacyjnych. Popierając rozwój zawodowy farmaceutów, w szczególności w zakresie niezbędnym do prawidłowego świadczenia opieki farmaceutycznej, sprzeciwiam się wszelkim nieuprawnionym prawnie i merytorycznie próbom faworyzowania konkretnych osób lub jednostek.
Czytaj także: Przeglądy lekowe tylko po kursach kwalifikacyjnych?
Warto wspomnieć, że przeglądy lekowe wzbudzały kontrowersje już na etapie rekrutacji do pilotażu:
Oprócz zakończenia pilotażu przeglądu lekowego, w ostatnim czasie ukazał się także standard świadczenia usługi Nowy Lek, trwają także szkolenia wprowadzające do tej usługi.
Czytaj także: Usługa farmaceutyczna „Nowy Lek” w pytaniach i odpowiedziach.